1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог it.com.mk Андроид/iPhone апликација

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Brutalic, 18 Септември 2012.

 1. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко
  Не сум некој јак програмер, инаку би седнал на ова и сам би го сработил бидејќи мислам дека би бил многу забавен проект. Оваа идеја би можела да оди под темата IT проекти, но мислам вака под нова тема ќе привлече повеќе внимание кај оние што се заинтересирани.

  Идејата ми е да се собереме оние што се заинтересирани, што се по искусни во програмирање и што се по слободни и да креираме апликација за Андроид/iPhone машини. Ќе ми извините ако ова е дискутирано во минатото, но не видов предходна тема.

  Апликацијата би можела да содржи или новости од самата it.com.mk страна како брзо прегледување за сите новости што се постирани на странава. Исто така, апликацијата би можела да ја содржи десната страница од форумов "Нови Мислења" и "Нови теми" за известување преку апликацијата на нови постови на форумов - како quick-check...

  Како и да е, нека биде темава за идеи на апликацијата и дискусија за дали ова би било изводливо, како да се испланира, итн.
   
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Далеку си друже... кур би пушел само за да го направат форумот да може да се чита преку телефон (iphone) ама џабе. Кога сум надвор без пц, нефункционален е форумов од мобилен.
   
 3. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко
  Затоа јас реков "...да креираме...", односно, заедно да го направиме, оние кои се заинтересирани за ваков проект. А не да очекуваме од "некој" да ја направи апликацијата; сам, пошто не го бива сам да 'рмбаш... :)
   
 4. username

  username
  Gaining Experience

  526
  66
  4 Јули 2009
  Машко
  добро вие гледате прво дали има или нема па да отворите тема?

  Апликација од it.com.mk постои за ајфон. Има и таб форум кој што појма неам зашто не работи.

  Нема потребна ни да проработи тоа, доволно е да го направат форумов достапен на тапаталк и се ке биде завршено
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко
  Ок тогаш, може клуч/бришење на темава... :fooled:
   
 6. username

  username
  Gaining Experience

  526
  66
  4 Јули 2009
  Машко
  it.com.mk не е веб сајт и форум од вчера.

  Апликација за андроид сеуште не постои али ја сигурен сум дека кога ќе треба да се прави ќе си ја направат самите професионално. Ако чекаа од членови од форум со 0 денови искуство во програмирање немаше до ова реноме да стигнат.
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,686
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас би повеќе да се среди RSS-от на форумов. Како што работи моментално, во RSS верзијата дава само наслови од теми и кога ќе кликнеш те носи на веб, што не е добро ама претпоставувам тоа е лимитација на xenforo. Ова би било покорисно за било кој телефон не само за iphone/android.
   
  На zorandesign и igor_xxxx им се допаѓа ова.
 8. username

  username
  Gaining Experience

  526
  66
  4 Јули 2009
  Машко
  RSS-от е и предвиден така да работи. Освен насловот некои ставаат и thum слика и краток опис, не повеќе од тоа.
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,686
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Тотално бескорисно. Може да хешира текст во рсс-то без проблем. Што ќе ми се наслови, целта на ова е да се заштеди трафик за да се читне нешто.
   
 10. vlatko_95

  vlatko_95
  Intern

  33
  23
  14 Јули 2010
  Го има форумов на Tapatalk? ако го има тоа мислам дека е доста добро.. :)
   
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  ...го нема!
   
  На RagingDemon и Banjifiko им се допаѓа ова.
 12. vlatko_95

  vlatko_95
  Intern

  33
  23
  14 Јули 2010
  епа би било убаво да се направи.. пошто попрегледно е од мобилен... :)
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не попрегледно, сега е нефункционално броузањето на форумов преку мобилен. До пред некое време немаше линк до форумов на мобилната верзија на it.com.mk
  Сега незнам дал е уште така. Воопшто не ни пробувам да се закачам.
   
 14. vlatko_95

  vlatko_95
  Intern

  33
  23
  14 Јули 2010
  е како не е попрегледно? зашто тогаш повеќето форуми имаат направено..? си користел тапаталк?
   
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,066
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас сум го користел Тапаталк. Дадов и предлог да се инсталира плагин за Ксенфорово.

  Доста добра е мобилната верзија на форумов, а истотака ме бендисува и порталот. Нема потреба да се мења ништо засега.
   
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,686
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Чистата мобилна верзија на xenforo (дефаултната) е катастрофа. Фалат нови теми и нови мислења. Џабе ми ги дава форумите кога незнам што е ново треба да влагам у еден по еден. РСС дава линкови, на тапатолк го нема. Што и да се направи би било боље од моменталното.

  [​IMG]
   
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,066
  5 Декември 2009
  Машко
  Уф, да. Заборавив на тоа со темите дека се нагубува...
   
 18. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Не знам зошто не се стави плагинот Тапаталк на форумов, колку што гледам бесплатно е.
  Во право сте, мобилната верзија на форумот е катастрофа, а тапаталк е бесплатен.
  ИТ форум без тапаталк, не иде тоа.
   
 19. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,455
  950
  1 Април 2012
  Машко
  мобилната верзија е катастрофа се сложувам. Најпотребното го нема, четот, новите теми и новите мислења...
   
 20. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,066
  5 Декември 2009
  Машко
  Нема потреба од четот во мобилната верзија.
   
 21. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не реков дека нетреба, баш напротив дека треба да се стаи на тепток.
  А листата на работи кои се фејлерски на мобилната верзија е бесконечна...
  - Неможеш да смениш десктоп и мобилен изглед
  - нема последни теми
  - известувањата се фејл
  - логинот не го памти
  - ...
  ногу е ногу... веке почнав да се нервирам како што почнав да ги набројувам.

  ЕДИТ: На десктоп верзијата за да пуштам приватна порака морам прво на никот да кликам, па после приватна порака. Бапнете едно копче за да скратиме еден чекот плиз!
   
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,686
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мислам дека xenforo генерално ги има тие проблеми, не само овој форум. Али да супер би било да се среди иако нашиве дечки генерално неможат тоа да го направат. Поедноставно би било со тапата барем додека не напредува xenforo во некоја подобра верзија.
   
 23. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Абе тапаталк е закон. Не за џабе сите познати светски форуми имаат.
  Сакаме тапаталк на it.com.mk! :suprised:
   
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 24. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  btw, зошто обој форум? Нели СМФ беа као најдобри едно време...?
   
 25. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Биле, едно време. :)
   

Сподели

Вчитување...