1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. toplel

  toplel
  Gaining Experience

  438
  378
  18 Август 2016
  Машко
  The madman did it.

   
  Lokvan, spiritBreaker и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,546
  2,821
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  хахах ме претрка, само шо сакав да го постирам видеово :)

  едит: типов е закон :)
   
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  2,995
  4,271
  21 Јануари 2009
  @TylerMkD
   
  На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
 4. toplel

  toplel
  Gaining Experience

  438
  378
  18 Август 2016
  Машко
  Овај спорт се играт со две топки, а Стевчо наш е голем маж. Не знам како не го застанале за претовар...
   
 5. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  400
  388
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 6. toplel

  toplel
  Gaining Experience

  438
  378
  18 Август 2016
  Машко
  Најсески девојка на светов - 5 минути надрвен.

  "O'reight guise, how 'z it goin'?" - две недели спиеш на грб и мочаш в када. Од „Афричка Шљива“ се јавувет за реклама.
   
  borcep, toshex, FreakyDroid и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,473
  3,237
  18 Септември 2013
  Машко
 8. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  400
  388
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  “Корегиран“ бенчмарк за 9900к

  View: https://www.youtube.com/watch?v=CL-JFh9BzH8


  Не сваќам што е поентата во тестирање на овие процесори на 1080Р. Било која R5 или i5-ка е од последните неколку генерации е сосем доволна за таа резолуција. Се додека не видиме асални бенчови на 1440Р и 2160Р каде што сите варијабили (ладење, RAM, GPU итн) се отстранети и под исти услови се тестираат двата процесори, вакви бенчови мислам дека се излишни зошто и двата процесори ќе го извадат потребниот максимум на 1080P. Не дека разликата драстично ќе се смени на 1080P, но ако се земе во предвид како 2700X ја намалува разликата со зголемени резолуции во однос на 8700K, и ако ја гледам минималната разлика меѓу 8700К и 9900К, можам да претпоставам дека истото ќе се случи и сега, односно таа некоја 20% предност што 9900К ја има над 2700X на 1080P, ќе се сведе на помалце од 5%. За референца, еве за што зборам, погледнете како разликата на Интел се топи со зголемување на резолуцијата.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=yVnCCMI--Bo
   
  На Chicco69 и Dave1 им се допаѓа ова.
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  877
  541
  8 Август 2017
  Машко
  Повисоките резолуции немаат врска со процесорот, таму скоро секогаш е боттленек графичката, односно неможе да ги рендерира сцените толку брзо и да ги праќа на обработка на процесорот, додека на 1080п процесорот мора да ги обработи сите податоци што му доаѓаат од графичката вртоглаво брзо да одржи чекор и тука се покажува квалитетот на процесорот во зависност од неговата брзина 5Гхц+. И и3 8100 со 4 јадра и 4690К имаат ист фпс на 4К со 1080Ти/2080Ти.
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,473
  3,237
  18 Септември 2013
  Машко
  Тестови на пониски резолуции се стрикно ко „синтетички“ тест во реални апликации за да се види актуелната разлика кога процесорот би бил bottleneck.

  Во денешна доба со денешен high-end хардвер, ко што посочивте, никој нема да го има тој проблем, а и стамиот тест може да се каже дека не е релевантен бидејќи разликите од 20 проценти се во сценарија каде веќе фрејмовите се над 200-300 што значи реалните разлики се (ко што посочи Стив) помали од 1 милисекунда.

  Но сепак се еден вид на тест и се веродостојни, но очекувам во иднина овие разлики да се стопат бидејќи и процесорите ќе се доволно јаки да и при 1000 фпс нема застој поради процесор.
   
 11. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  400
  388
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Па тоа е целата поента де нели ... За 1080P секој од тие процесори е overkill, а за резолуции кои ставарно се наменети нема разлика меѓу нив и многу јасно графичката е проблем во тој случај. Предноста што ја има Интел во 1080Р е едноставно небитна, дали ќе играш на 200 или 230 фпс нема разлика, во повисоки резолуции е минимална или непостоечка, а разликата во цена дупло.
   
 12. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,473
  3,237
  18 Септември 2013
  Машко
  Не само тоа, ако играш со freesync или g-sync ќе бидеш најчесто лимитиран на горната граница од максималниот рефреш на мониторот - пример 120 херци = 120 фпс макс ќе ти се прикажува на мониторот, плус шо ако има фрејм дроп нели се намалува рефрешот на мониторот тогаш ама логиката тука е дека сепак скоро никој не оди над 144hz монитори денешно време, така шо се шо е над 144 фпс не е ни битен скор.

  ЕДИТ: ако нема врска шо кажав некој нека поправи
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  605
  250
  10 Април 2011
  углавном е така само болдираново... битен е, поише фпс поголема респонсзивност, без ралика на рефреш рејтот на мониторот
   
 14. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  877
  541
  8 Август 2017
  Машко
 15. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  400
  388
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Ќе почекаме малце за намалени цени тука, уште R7 1700 го држат на 350$ а секаде е 200$ веќе месец дена :D
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  788
  1,266
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  ама брат , ние во shitodonijava имаме ептен јак стандард
  не ни требаат попусти на нас :)
   
  Krkac, DelphiUser и на FreakyDroid им се допаѓа ова.
 17. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  788
  1,266
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Intel Core i9-9900K 3.6 GHz Review
  добар си е процесорот ама цената му е ТИЊАаа
  едвај ..ај ке заокружиме да му фатиме врски со 10% предност од AMD 2700
   
 18. bakidota

  bakidota
  Intern

  72
  26
  21 Март 2017
  Машко
  9900k 191 average fps, 2700x 144 average fps у дота 2
  9900к 258 фпс, 2700x 200фпс у фортнајт
  АМД ипц бај да леј ЛУЛ!
  View: https://www.youtube.com/watch?v=6RDL7h7Vczo&t=570s

  ако играш 4к резолуција нема никаква разлика ( у некој игри 9900к е подобар за 1~2 посто )
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  788
  1,266
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Да бидеме искрени кој и да го купи процесоров никој , ама апсолутно НИКОЈ нема да гејма на 1080p и сите ке играат на max settings
  За мене multiplayer игри , едноставно не ги рачунам зошо се направени да тераат на дигитрон

  Што МИ се свиѓа:
  1.конечно вратија solder
  2.повеќе јадра за "mainstream"
  3.за стримање е ок
  4.помалце струја цица на stock
  5.бољи е за high refresh rate гејмање

  Што НЕ ми се свиѓа:
  1.цената е мрдната
  2.ајдеее па нова платформа што нема да трае ни 3 години
  3.кај е кулерот??
  4.лапа струја бајаги повеќе кога ке го клокнеш
  5.ipc напредок ..не го ни гледам веќе


  View: https://www.youtube.com/watch?v=xkN8X4pdWak
   
  Последна промена: 19 oктомври 2018
  На bakidota и FreakyDroid им се допаѓа ова.
 20. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  767
  172
  24 ноември 2008


  Нормални температури 50-60 степени, custom водено ладење со 480 радиатор, а може ќе бидат и два радиатори.
   
 21. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  605
  250
  10 Април 2011
  грешка у кораци, има луге што им е побитен перформансот отколку резолуцијата.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  788
  1,266
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  се согласувам ама само доколку луѓето цепаат монитори со висок refresh rate

  View: https://www.youtube.com/watch?v=_I--zROoRws
   
 23. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  788
  1,266
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 24. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  877
  541
  8 Август 2017
  Машко
  Реално можеш да си го порачаш 1700Х за 190€ + 5%ДДВ и од тука, секако ако имаш некое пријателче да го амортизираш Шипингот, или порачуваш уште нешто плус.
   
  На Andrei му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  400
  388
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  AMD Expresses its Displeasure Over Intel's PT Benchmarks for 9th Gen Core

  Коректно од нивна страна.

  На таа цена ќе има едно 2500 за шпедитерски услуги, плус шипинг, плус 5%данок ... правев математики излегува горе доле исто како да се купи од тука по таа цена. Најдобра опција е да имаш човек во некои од салониве, пошто се праат измачкани, ги набавуваат евтино и можат да даваат по намалените цени што се насекаде по светот, но намерно не ги намалуваат за да ловат будали. Ја секогаш така купувам, а ако продолжат да се прават измачкани палам кола и одам до Грција. Ем поблиску ми е, ем поевтино, ем 24% од вредноста можам да си ги вратам назад. Почнуваат малце и Грците да заебаваат, наместо да ти враќаат кеш, ти ги праќаат на девизна и таму имаш 10% персоналец, сепак 14% назад и не е лошо ^^
   

Сподели

Вчитување...