1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  И Грците си земале дело, го гледав во Пласио и5-8600 не К верзијата за 360€, што и не е така мала цена. Ова е голем проблем во ЕУ и треба поскоро да се реши, во вчерашниот подкаст на Лајнус и они се чудеа на Астрономските цени во ЕУ за сите производи. На 20та минута во видеото
   
 2. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Интел чиповите во моментот не се мерило за цена која не е стабилна во моментот. А уште помалце треба да мериш со Плаисио кој еден од најскапите во Грција, ако не и најскап. Плус они се единствените што досега не ми ги вратија парите назад од данокот, него ми ги пратија на девизна сметка.

  Пример
  AMD CPU Ryzen 7 1700 with Wraith Spire Cooler (AM4/3.70 GHz/20 MB)
  AMD Ryzen 7 1700 Box

  115 евра разлика на R7 1700 ....

  Плаисио продаваат ко будаливе кај нас, додека поголемиот дел од салоните во Грција имаат нормални цени како и секаде по светот. Нашиве уште трчаат да трошат пари кај најголемите скапчии во Грција па и се фалат лол.

  А 8600К е 380 евра моментално во Плаисио, додека во foxstore е 320 евра. И кога ќе падне процесорот на 250 евра они пак ќе го држат по таа цена, исто ко кај нас.
  -------------------

  Доста озбилен муабет, дај да се насмееме малце

  View: https://www.youtube.com/watch?v=OIHp8Sfh4UI
   
  Последна промена: 22 oктомври 2018
  На Avid и zipi123 им се допаѓа ова.
 3. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  На ChemicalAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 5. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  892
  1,441
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  892
  1,441
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 7. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  892
  1,441
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 8. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,943
  3,934
  18 Септември 2013
  Машко
  Intel, intel, intel...
  купувајте АМД акции сеа со рајзен 3000 (зен 2) ќе направат паштета од интел.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  867
  2,202
  12 oктомври 2014
  Машко
  Викаш да го чекаме рајзен 3000 како што ги чекавме вега картите што требаше партали да ја напраат 10 серијата на нвидиа? cautious.png
   
 10. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,943
  3,934
  18 Септември 2013
  Машко
  За вега не се знаеше толку ништо. Епик 2 / Рајзен 3000 секако ќе е дупло јадра од било шо шо има интел, поевтино, помала потрошувачка, поголеми фреквенции и се тоа ради 7нм процес и чиплет архитектура.

  Дури има најави за екстремен буст на до 2 јадра, и валјда таму ќе удрат за да добијат и на бенчмаркови прво место.
   
 11. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,525
  4,319
  23 Јуни 2015
  Машко
  Боооооо шамари.
   
 13. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,943
  3,934
  18 Септември 2013
  Машко
  64 јадра
  128 нитки
  (интел 48 јадрените се шпекулира дека ќе немаат хајпертрединг шо значи 48 јадра 48 нитки)
  1 socket
  7nm (power efficient, cooler)
  оптимизации за повеќе перформанси при исти брзини
  поголеми фреквенции
  ...
   
 14. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  867
  2,202
  12 oктомври 2014
  Машко
  Со здравје да ги користите сите што ќе купите 64 јадрени амд процесори

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  gOJDO, boro1 и на Maurelie им се допаѓа ова.
 15. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  892
  1,441
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  drop mic моменат
   

  Прикачени датотеки:

  • giphy.gif
   giphy.gif
   Големина:
   4.9 MB
   Прегледи:
   60
 16. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,943
  3,934
  18 Септември 2013
  Машко
  Ова ќе биде многу значајно за десктоп пазарот. По цена за која сеа добиваш 8 ќе имаш 16 јадра со поголеми фреквенции и поевтино отколку било шо шо нуди интел - на платформа на која шо ќе можеш да го ставиш и следниот нов чип а не да мора нова матична секоја година.
   
  PC_GAMER, ChemicalAngel и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 17. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  867
  2,202
  12 oктомври 2014
  Машко
  Ех да беше тоа вака едноставно како што го кажуваш...
  Искуствата од прошливе години не влечат накај твојава теза ама ај,живи били па видели што би рекле браќа срби.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,943
  3,934
  18 Септември 2013
  Машко
  Дури и 20 посто од ова да биде ко шо го кажав, интел пак ќе нема компетитивен продукт.
   
  На PC_GAMER и SmartGuru им се допаѓа ова.
 19. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  На gamer-eddie и toshex им се допаѓа ова.
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  892
  1,441
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  или херцажа или бајаги подобар ipc
  што е до мене ја би сакал ipc
  на времето amd ги дробеше intel со каде каде поспори процесори со херцажа и поладни и помалце струја....и после тоа intel ги згази со core/core2
   
 21. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  161
  92
  12 Февруари 2015
  Машко
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,422
  11,000
  23 Јануари 2008
  Манга
  @Fredy тоа се EPYC процесори за сервери, десктоп ќе добие или дериват со се чипсет како Zen 1 или ќе биде MCM дизајн со соодветно редуциран чипсет за AM4 платформа.

  Zen 2 ќе ги реши сите детски болести на Zen 1 и според она кое го очекував, ќе ги реши речиси сите детски болести на Zen 1, a особено за игри и десктоп апликации:

  1) CCX со 8 наместо 4 јадра така што 4-те јадра од едниот CCX нема да комуницираат со 4-те јадра од другиот CCX со само 5% од протокот на L3 кешот
  2) L3 ќе биде двојно зголемен така што времето на пристап ќе има импакт во драстично помал број на случаи (за ~30% по книга)
  3) FPU-то ќе биде дуплирано така што ќе извршува по две AVX-256 инструкции по клок во паралела додека се извршуваат INT/ALU и мемориските инструкции (ова е до дизајнот на Zen архитектурата, каде има посебни FPU и INT/ALU пајплajни)
  4) Ќе има драматични подобрувања во перформансите на кешовите и префечирањето на податоци
  5) Перформансите на InfinityFabric повеќе нема да зависат од брзината на RAM меморијата. Латенциите на IF ќе бидат речиси преполовени, а протокот драстично зголемен (x1.6 или x3.2 пати останува да видиме) што дополнително ќе ги редуцира пеналите при размена на податоци меѓу CCX-овите.

  Се на се Zen 2 на иста фрекфенција и ист број на јадра ќе биде побрз во просек од Sky/Kaby/Coffe Lake и сите нивни деривати. Zen 2 е новиот Athlon64!
   
  На AndrejFerdzo, Grimriper, gremlin и уште 12 други им се допаѓа ова.
 23. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Зен+ им е само 5% позади coffee lake. Ако овие информации за Зен2 се точни тогаш АМД ќе ги надмаши Интеловите процесори во IPC за минимум 5-10%. Но тоа ќе трае се додека Интел не го оспособи нивниот 10nm нод. Ја би сакал АМД да освои поголем дел од пазарот, но не би сакал да се сврти ситуацијата за 180 степени и 10 години АМД да нема конкуренција зошто ќе дојде иста ситуација кога еден производител диктира цени. Здрава конкуренција е добра за сите и тоа би сакал да го видам во иднина, не би сакал едниот тим да го победи другиот тим, зошто во тој случај губиме само ние потрошувачите.
   
  На Sonic.01 и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  892
  1,441
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 25. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  514
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Штета никој не му дава кредит на Џим за се што има погодено до сега. Ретко кој и го спомнува, и се мислам причината е што се плашат да бидат асоцирано си него.
   
  farkizz, Tomashevski.Aleksandar и на gamer-eddie им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...