Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дигитални камери

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Јас користам т.е. користев olympus fe100 и од нигде никаде апаратов ми цркна не се уклучуваше никако, го однесов апаратов на сервис во германос и на гаранциското ливче пишува две години гаранција ама таму ми викаат остај ти што пишува една година е гаранција и сега треба да платам за поправка а го користам само година и два месеци. сега размислувам да го сменам добри се тие новите panasonic lumix еден брачед мој си има земено ептен квалитетна слика а видеото е лудница а и не се скапи до кај 16.000 ден
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Imam dva aparati. Edniot e sony so 7.1 megapixel, a drugiot e canon so 3.2 megapixel. Od dvata sum mnogi zadolen, no mora edniot da bidi podobar:taz: Za djabe ne vikat ime si e ime. Znaci canon e aparatot od koj jas sum pozadovolen. Ako ima pomal broj na pixel-i vadi mnogu solidni sliki.
 

Silver_Surfer

Intern
19 мај 2007
1
0
epa brat si imas na raspolaganje i za poniska cena

Toa sto vikas za da 16000 den. nekako... abe ako sakas da imas kvalitet sto mora da se nerviras so ovie od germanos...prosetaj i pobaraj na internet i ke najdes za 200 evra kakvi sakas...istite kaj nas u makedonija se...maluposeleni...300-400 evra!xaxa! mojot sovet ti e da gi batalis ovie od germanos...ako ti zemaat pari za popravka...tvoe e da odlucis
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
а бе какво германос не сакам да чујам повеќе за нив, ако земам пак ќе си нарачам да ми донесат од странство зошто овде кај нас само ѓубрето го носат
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
ka nas(u MKD) mnogu se napumpani cenite..istite aparati potrazi gi online ke gi najdes skoro duplo poevtini.
inace ja imam sony T50(black) specijalno go kupiv zaradi bojata i dizajnot. 7.2 mega pikseli e i 3.0 tft touch screen. mnogu dobri sliki vadi mada mnogu me nervira koga ke pravi crveni oci.. i pred nekoe vreme kupiv Casio Exilim EX-Z75 za sestra mi. taka da ne sum go koristel uopte ovoj noviot. uste mi e vo kutija. kako sto citav review na cnet.com za casio, bi trebalo da bide mnogu kvalitetno aparatce. pozdrav.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Sony rules...vo consumer klasata, da bideme na cisto.
Vo pro segmentot---ima golema diskusija, no Canon ima solidni pretstavnici
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Мој личен став е дека Сони се подобри, во комплетна споредба. Canon се лидери во тоа поле без дискусија, но Sony се некако пофраери :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Јас би ти препорачал Сони. Можеби и грешам но од досегашно искуство повеќе сум задоволен од Сони. Но во ниеден случај освен Сони и Канон немој да земаш некоја друга камера.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
па еве средата ми се јавија од германос да одам да си го земам апаратот и одам јас така среќен и расположен во германос, а зедов и пари за случај да побараат, ако на гаранцијата пишува две години ама тие усно ми кажале една година. Стигнувам германос и продавачката со фин и мил глас ми вика не ти е поправен апаратот немаше дел моментално (па не мораше да го враќаат ќе почекав дел у п.м.) а уствари тие не ни го отвориле или пак појма немале од поправка. еве во прилог сервисниот лист и гаранцијата

 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
CANON CANON CANON CANON...... Мислам дека се согласувате.. Yes да имам Canon ама далеку е од профи апарат. Моделот кој го имам е A430 и сум ПРЕзадоволен.. Сликите се ММММ... Пред да купам апарат бев низ цело скопје и барав апарати (аматерски) и сликав со мнооогу ама Canon е она правото. Сум видел слики и од многу профи апарати ама Canon си е Canon
 

NENO

Intern
18 април 2007
17
0
www.alien.blog.com.mk
Мој личен став е дека Сони се подобри, во комплетна споредба. Canon се лидери во тоа поле без дискусија, но Sony се некако пофраери :)
АПСОЛУТНО се сложувам!
Јас иам SONY DSC S650 7.2 mega pixels кој што вади феноменални фотки за таков дигиталец а и дизајнот му е одличен, така да би му го препорачал на секој кој што сака да започне со фотографија, онака да се тестира нели пред да купи професионален или чисто како апарат за секојдневна употреба.
За таа цена од 10 000 ден. (без мемори картица, Ni-МH батерии и доп. опрема) стварно вреди!
ДЕФИНИТИВНО НАЈДОБАР ВО ТАА КЛАСА БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈА!
 

VLAD

Intern
24 јуни 2007
27
0
Canon Power Shot S3 IS . Imav SONY DSC H-1 , ne bese los, ama moze voda da mu nosi na Canon.
 

aco_kuna

Intern
26 јуни 2007
4
0
Pozdrav do Site na Forumot ova mi e Prv Post Tuka inaku Forumot e ekstra zamislen se nadevam deka ke bide mnogu Poseten vo idno skoro Vreme ,,


sto se odnesuva do Digitelen aparat jas Poseduvam veke Dva Meseci Canon Power Shot A640 10 Megapikseli i sto da vi kazam Digitalecot e Grom
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Sega vo race imam eksizivno HP Photosmart R937 so touch screen 3.6`` displej. Aparatot e so 8 MP i odlicno se ponasa a ima i soliden dizajn
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Јас користам т.е. користев olympus fe100 и од нигде никаде апаратов ми цркна не се уклучуваше никако, го однесов апаратов на сервис во германос и на гаранциското ливче пишува две години гаранција ама таму ми викаат остај ти што пишува една година е гаранција и сега треба да платам за поправка а го користам само година и два месеци.
Na takvi fraeri shto ustata im lae povekje otkolku shto treba im se zapishuva ime i prezime, broj na prodavnica i celiot sluchaj se prijavuva vo direkciite na Germanos i Olympus i povremeno prakjash email i im se javuvash telefonski za da vrshish pritisok. Na tvoe mesto, jas ni denar ne bi im platil chim CRNO NA BELO mi pishuva deka garancijata e 2 godini.

Nazad na temata:
Koristam Sony, no sledniot aparat kje bide Nikon ili Canon. Im nema ramen!
 
M

Mr.Alien

Гостин
Olympus C-480. Солидно машинче, добар квалитет на фотките и покрај тоа што се работи за две години стар модел со 4 мегапиксели. Здравје, догодина на пролет (ако дозволат финансиите) ќе се подновам со DSLR, или најмалку superzoom, но со повеќе мануелни опции.
Предност давам на Olympus и Canon.
A што се однесува до фраерскиот изглед и мегапикселите....тоа се приказни за мали деца. На џиџан изглед се палат најмногу деца и жени. Што ќе ми е кој ѓавол џиџан изглед, кој ќе го платам (пре)солено а кој нема да ги задоволи критериумите во поглед на квалитет на фотките?
И мегапикселите. Џабе се и 12 мегапиксели, кога сликата ја ловиш преку минијатурен објектив. Мноштвото мегапиксели ќе ти овозможи повисоки резолуции, т.е. димензии на сликата, тоа бездруго, но самата фотографија ќе биде сиромашна со детали. При зумирање тоа најдобро се гледа.
Златно правило - КОЛКУ ПОВЕЌЕ СТАКЛО, ТОЛКУ ПОБОГАТА СЛИКА!!!
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Olympus C-480. Солидно машинче, добар квалитет на фотките и покрај тоа што се работи за две години стар модел со 4 мегапиксели. Здравје, догодина на пролет (ако дозволат финансиите) ќе се подновам со DSLR, или најмалку superzoom, но со повеќе мануелни опции.
Предност давам на Olympus и Canon.
A што се однесува до фраерскиот изглед и мегапикселите....тоа се приказни за мали деца. На џиџан изглед се палат најмногу деца и жени. Што ќе ми е кој ѓавол џиџан изглед, кој ќе го платам (пре)солено а кој нема да ги задоволи критериумите во поглед на квалитет на фотките?
И мегапикселите. Џабе се и 12 мегапиксели, кога сликата ја ловиш преку минијатурен објектив. Мноштвото мегапиксели ќе ти овозможи повисоки резолуции, т.е. димензии на сликата, тоа бездруго, но самата фотографија ќе биде сиромашна со детали. При зумирање тоа најдобро се гледа.
Златно правило - КОЛКУ ПОВЕЌЕ СТАКЛО, ТОЛКУ ПОБОГАТА СЛИКА!!!

Точно!
веќе мегапиксли не играат некоја улога, зборам за не-професионaлни апарти, туку леќите и чувствителност на чипот, евентуално брзина на запис на меморијата како и батериите. Иначе стандардните фотографии, мислам 10/15 со оние филмови со 36 пози се прават со 3,2 мегапиксели.
Canon, Olympus, Sony.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ igorkrst

Апсолутно. За домашна употреба и вадење на фотки со формат 10х15 цм, кои можат да се принтаат и на домашен фото принтер доволни се до 4 мегапиксели.
Пред се мора да се води сметка за леќите од кои е составен објективот, вградениот сензор, мануелните опции (во поглед на начинот на мерењето на осветленоста), избор на модови на баланс на белата боја, брзината на отварање/затварање на објективот, мануелен избор на ISO осетливоста, по можност мануелен фокус (ова за жал го има само кај понапредните Superzoom и стандардно кај дигиталните SLR модели), опции за стабилизација и елиминација на blur ефектот (ако не се користи трипод), во колкава мерка се изразени хроматските аберации.....и т.н., да не гњавам.
Не е се во мегапикселите и изгледот, а за жал кај неупатените тоа се два пресудни кафтори, покрај цената.
Но што да се прави кога има продавачи кои не ја познаваат тематиката. Лично познавам четворица кои работат на продажба а навистина се длабоко навлезени во оваа тематика. Другите се, за жал, "принабубани".
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Незнам зошто но кодак многу повеќе ми се свиѓа од другите. Некако боите и чистината на самата слика е пореална отколку другите апарати. Мислам дека е најдобар. Canon е премногу напумпан отколку што реално е добар, едноставно не ми се свиѓа сликата од Canon. Знам дека сега ќе ми кажат дека немам врска или незнам што, сите оние што го пофалија. Canon професионален нормално е добар, но Kodak аматерески е исто така добар.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.826
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно