1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Барам сервисер на ПЦ кој доаѓа дома

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од IT_man, 15 oктомври 2018.

1. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

384
    489
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
  2. Astro

Astro
    Guru

6,771
    9,417
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Ke dojdam vecer okolu 20 na Boris T na vrakjanje odkaj ajtimen.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

3. tomi

tomi
    Guru

9,830
    9,076
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Okej, jas isto ke dojdam vo 20h na boris, kaj peralnata koj moze neka pomine....

На deni.mitev и BESKO им се допаѓа ова.
  4. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,090
    4,352
    28 oктомври 2008
    Тие што се на работа или се надвор од Скопје, како да ја дадат понудената помош? Јас на пример не сум во можност да дојдам вечер, а сакам да донирам 1000 ден.

Fredy, goce03 и на draey им се допаѓа ова.
  5. BESKO

BESKO
    Gaining Experience

186
    243
    9 Јуни 2015
    Машко
    Vo 20:00 ke dojdam na boris kaj peralnata

6. tomi

tomi
    Guru

9,830
    9,076
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Сите оние кој не се во можност да дојдат ќе се договориме деноввие на кој начин да собереме средства, ова е вака малце поитно да помогнеме во прв момент

На DaVoRkNe и Banjifiko им се допаѓа ова.
  7. skullmonkey

skullmonkey
    Unstoppable

4,168
    3,289
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Можда сте пишале ама не сум видел. Дечкото нема трансакциска? Нели р мандатори сеа тоа?

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  8. toplel

toplel
    On your way to fame

600
    681
    18 Август 2016
    Машко
    Ќе има трансакциска и ќе бидеме известени во скоро време.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tomi

tomi
    Guru

9,830
    9,076
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Дечки за 10-15 мин се чекаме таму може ?

10. GoCe_

GoCe_
    Gaining Experience

281
    293
    18 ноември 2007
    Дури на човек мило да му биде шо е дел од заедницава :) алал ви курац на сите,
    сметајте ме и мене, пуштете трансакциска кога ке има или утре сум у ск од 11 до 2, ако може ќе дадам на рака.

На The-spiki, Psycore, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
  11. Speedster

Speedster
    Gaining Experience

401
    407
    1 Јануари 2016
    Машко
    Дали има некој и јас можам утре да се најдеме да дадам пари . Можам да дојдам до било каде у ск не е проблем . Само ако може да се најави од денес пошто гледам доста и утре можат па дали може утре да се најде локација . Или @Astro ако можеш утре у било кое време да ми кажеш каде да ти донесам пари.

На Astro и Fredy им се допаѓа ова.
  12. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Јас не сум во МК уште некое време по трансакциска ќе пратам пари ако е токенот со мене, ако не е одма штом се вратам.

Ако мора у кеш пишете, ќе најдам начин.

На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. skullmonkey

skullmonkey
    Unstoppable

4,168
    3,289
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
  14. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

496
    934
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    Одма се вклучувам и јас, само кажете како е најлесен начин да се донира? Се отвори сметка?

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

350
    421
    10 oктомври 2011
    Машко
    Jas sega stignav, ama nemozam da dobijam nikogo na telefon

16. tomi

tomi
    Guru

9,830
    9,076
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
  17. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,898
    18 Септември 2013
    Машко
    На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  18. cakii

cakii
    On your way to fame

397
    725
    23 Февруари 2011
    Ќе ве замолам да ми пуштите трансакциска кога ќе ја отворите за да донирам бидејќи не сум во Македонија. Доколку работата е многу итна ќе го замолам @Astro или било кој друг што е запознаен со ситуацијата да ми пушти ПП и ќе ја организирам сестра ми да донесе средства било каде во Скопје или некој да ги подигне од Ново Лисиче.

Ајде како и секогаш да ја покажеме хуманоста на форумот!

DennyMK, DaVoRkNe, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
  19. Astro

Astro
    Guru

6,771
    9,417
    20 Јуни 2012
    Машко
    Не сме брат :)

Значи на сите да ви кажам, почната е процедура за отварање на сметка во банка.
    Сметката треба да биде наскоро отворена, ќе ви кажам кога ќе биде и ќе ја објавам.

Меѓутоа, додека да се случи тоа, кој е во можност да даде кеш на рака кај мене или Томи би било добро за да подмириме веднаш дел од итните потреби. Денес се врачи одредена помош и во интерес на дискретноста на работава повеќе нема да споделувам детали тука јавно. Да ги легнам децава за пола саат па ќе отворам приватна група, ќе ги ставам таму тие што сакаат непосредно да помогнат и во организација и во испорака.
    Штом биде спремна сметката ќе ја објавиме тука и очекуваме дека директно на сметката ќе ги добиеме грото од сретствата. На некој шеруван Google Docs ќе има преглед на собрани сретства како и потрошени.

Ви благодариме на сите за хуманоста и ангажираноста. Сите придонесувате со својот пример да се врати вербата во човештвото и добродушноста на нацијата. Има надеж дека еден ден ќе не биде, да бидеме дел од оние најхрабрите кои ќе го започнат процесот и да бидеме пример како и други да не следат за многуте вакви случаи во земјава.

На Psycore, stefan_v, toshex и уште 20 други им се допаѓа ова.
  20. Astro

Astro
    Guru

6,771
    9,417
    20 Јуни 2012
    Машко

Веројатно има, но тие пари ќе се даночат и не можеме да го менаџираме на тој начин трошењето, затоа ќе употребиме специјална сметка за вакви намени. ;)

21. skullmonkey

skullmonkey
    Unstoppable

4,168
    3,289
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Зошто би се даночеле парите? Јас кога и префрлам пари на жена ми не плаќам данок.

22. Astro

Astro
    Guru

6,771
    9,417
    20 Јуни 2012
    Машко
    Можеби и грешам, ама втората причина што ти јапишав е онаа важната :)

23. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,662
    4,523
    23 Јуни 2015
    Машко
    Чекаме сите на трансакциската, кои не сме во можност да дојдеме кај Борис Трајковски салата.

Сигурно имаш совршен брак чим не плаќаш данок... :D

Последна промена: 19 oктомври 2018
    На Can4sta, DrMTR, Глупав и уште 2 други им се допаѓа ова.
  24. vladic3110

vladic3110
    Gaining Experience

128
    222
    22 Февруари 2017
    Машко
    Јас сакам да донирам некое стотче, движам накај СК среда 7 и пол поручек сум таму ќе преспијам ден, ако има некој да му остам слободно нека ме контактира, или пак некој од Битола ако сака да остај нешто а не се измакни шанса за друга трансакција стојам на располагање за Биталчани

На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
  25. emet_

emet_
    Гостин

Фамилија сте и сега сте ЕДНО. Ова за прв пат ви го кажал матичарот кога сте се венчале и сте стапиле во брак. Останува да важи се додека вие не одлучите спротивно. Меѓу себе немате остварено никакви приходи еден кон друг пошто сте едно - фамилија. ;)

И прашањето е погрешно поставено, би требало сопругата да плаќа данок на приход ама пошто сопругот и префрла пари, нема да плати данок на приход и нема потреба во годишната даночна пријава да ги внесува тие средства. Ако има нешто на сметката, УЈП ќе ве контактира особено откако сега според новиот закон имаат право да гледаат во сметките каде сте ги трошеле парите, т.е. кога сте купувале гаќи и кој број. :D

Не прашувајте вакви работи пошто уште за тоа ни фали да плаќаме данок на УЈП и така би се укинале браковите, а тоа значи дека нема да делите се во животот. :rolleyes::annoyed:

На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...