Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

вештачка интелигенција

 1. ContentBot

  AI Tech Summit во Скопје – импресии и заклучоци

  Викендов во просториите на Македонска Опера и Балет се одржа конференцијата AI Tech Summit, која беше најавена во јавноста уште од пролетта годинава од страна на организаторот TBM Group. Настанот, кој јавноста иницијално го перцепираше како лажна реклама (за ова се пожалија и самите...
 2. ContentBot

  Македонската Embed Social лансира нови алатки базирани на вештачка интелигенција

  Засега вештачката интелигенција се користи во четири нови алатки базирани на четботот ChatGPT: AI Reviews Summarizer, AI Replies Generator, AI Reviews Assistant и AI CSS Generator. Главна цел на алатките е да им помогнат на бизнисите во менаџирањето на содржините кои ги добиваат на друштвените...
 3. ContentBot

  Pixyle AI – стартап базиран на вештачка интелигенција доби инвестиција од 1 милион евра [.мк стартап на месецот]

  Pixyle AI е решение кое им ја олеснува работата на брендовите од модната индустрија, а истовремено нуди подобар и побрз избор на потрошувачите. Со помош на вештачка интелигенција, има повеќе практични решенија како автоматско категоризирање и тагирање на продуктни фотографии, идентификување на...
 4. ContentBot

  Искористување на GPT-2: Македонајзер – од идеја до резултат

  Ова е гостински текст на Стојанчо Туџарски, експерт за вештачка интелигенција и креатор на јазични модели за македонскиот, и сите останати балкански јазици. Вовед Во 2017-та Google со својот познат натпис “Attention is all you need” ја обзнанува во јавноста својата нова архитектура на...
 5. ContentBot

  This House Does Not Exist со помош на AI прикажува архитектура која што не постои

  This House Does Not Exist („Оваа куќа не постои“) е супер алатка креирана од @levelsio која уште еднаш ни ги покажува можностите на вештачката интелигенција. Платформата како неколку слични кои сме ги виделе досега, генерира слики преку нивните описи. За разлика од претходните алатки како на...
 6. ContentBot

  Со поддршка од Google и Amazon, Бугарија добива современ истражувачки центар за вештачка интелигенција

  Со поддршка од технолошките гиганти како Google, Amazon и DeepMind, Бугарија добива современ истражувачки центар за вештачка интелигенција. Институтот за компјутерски науки, вештачка интелигенција и технологија (INSAIT) официјално ќе започне со работа во септември 2022 година како дел од...
 7. ContentBot

  Македонецот Вања Јосифовски ќе го предводи Kumo, AI стартап кој доби 18,5 милиони долари

  Вања Јосифовски речиси без сомневање е една од најинтересните ИТ личности кои излегле од Македонија и се дел од светскиот ИТ сектор. Во минатото Вања беше дел од раководствата и техничките тимови во некои од најголемите светски ИТ компании како IBM, Yahoo, Google, Pinterest и Airbnb. Човекот...
На врв Дно