Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Pixyle AI – стартап базиран на вештачка интелигенција доби инвестиција од 1 милион евра [.мк стартап на месецот]

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
243
784
www.IT.mk
Pixyle AI е решение кое им ја олеснува работата на брендовите од модната индустрија, а истовремено нуди подобар и побрз избор на потрошувачите. Со помош на вештачка интелигенција, има повеќе практични решенија како автоматско категоризирање и тагирање на продуктни фотографии, идентификување на слични продукти и подобрување на системите за препорака, како и имплементација на напредно пребарување кое користи визуелна идентификација на моден продукт од слика. Платформата нуди интеграција со било каков трет систем преку API пристап или UI панел.

Бројки за пофалба​

Pixyle AI е еден од ретките македонски стартап продукти кои можат да се пофалат со поголеми бројки, како и потврдена пазарна адаптација на глобалниот пазар. Изминатиов декември, стартапот доби инвестиција од 1 милион евра од страна на South Central Ventures, а има и повеќегодишна соработка со реномирани клиенти како шпанскиот моден бренд Tendam, онлајн трговските центар Otrium (Холандија) и Miinto (Данска). За овие, а и други брендови и е-трговци од модната вертикала, Pixyle AI досега има обработено и тагирано повеќе од 250 милиони слики, со моментално темпо на процесирање на околу 10-20 милиони слики на месечно ниво. Технологијата и истренираните модели, според досегашните метрики на стартапот, имаат 95% прецизност за дефинирање на продуктни атрибути, а преку нивна имплементација на е-комерц сајтовите доаѓа и до значајно зголемување на конверзија – дури и до 10% во некои случаи.

Pixyle AI е основан во 2017-та година од страна на Светлана Кордумова (која btw се најде и во нашата листа на Топ 10 .мк жени во ИТ индустријата за 2022), а во 2020 во тимот како ко-основач се вклучува и холанѓанецот Роланд Симон. Приказната за почетоците и авантурите на овој стартап ни ја раскажаа Светлана и Роланд во нивната канцеларија во Штип, која некако природно на вертикалата во која и работи е лоцирана во градот на модата, сместена во комплексот згради на поранешен Астибо каде што сега се наоѓаат претежно модни конфекции.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.999
Мислења
972.975
Членови
35.347
Огласи
2.934
Најнов член
petkovskamilena
На врв Дно