• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xoom, a PayPal Service

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Најдобра опција ти е Payoneer Request a Payment, доколку твојот клиент можи да го користи, се разбира.
Иначе баш ме интересира како функционира Xoom, те молам сподели коментар доколку го употребиш.
Xoom Како што знам е како вестерн унион само што е на пајпал системот. Толку знам само :D Пробај и баш сподели искуства
Еве само што се вратив од пунктот на RIA Capital Transfer. Преку нив се подигаат парите.

Откако ќе му испратите на лицето кое треба да ви плати податоци како Име Презиме, адреса (исти како на личната карта), мејл и телефонски број тие ги уплаќаат парите. Во мојот случај требаше 2-3 дена за да ја одобрат уплатата. Потоа на мејл ви стигаат податоци и број на трансакцијата. Стига и нотификација преку СМС.
Со лична карта одите во еден од пунктовите и го кажувате бројот на трансакцијата. Ви исплаќаат евра (можеби и може и во други валути, зависно што одбрал испраќачот). Не потпишувате ништо. Целиот процес е многу брз и едноставен, освен делот дека физички треба да одите до пунктот. Нема провизии за примачот. Веднаш штом ќе ги подигнете парите стига и СМС и мејл како потврда дека трансферот е комплетиран.

На крај го прашав дечкото на шалтер како се пријавува данокот, иако знам, чисто онака да видам што ќе ми каже. Прво се чудеше што го прашувам десетина секунди а после го проврте муабетот од погоре во темава дека париве не ми проаѓале преку сметка во банка, дека веќе било платено провизија од испраќачот итн.. Сакав да му речам а што ако ги ставам на сметка во банка, ама си реков ај ептен ќе го збунам :)

Значи тоа е тоа нема голема филозофија, не ви треба акаунт, картички, ништо, единствено треба да одите до еден од пунктовите и да подигнете кеш.
 
Последна промена:

ScatterA

Intern
26 август 2016
26
9
Skopje
ScatterA's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 2120 @ 3.30GHz
Motherboard
Gigabyte Technology Co., Ltd. Z77M-D3H
Storage
1863GB TOSHIBA DT01ACA200 ATA Device (SATA) 223GB KINGSTON SV300S37A240G ATA Device (SSD)
RAM
14.0GB Dual-Channel DDR3 @ 667MHz (9-9-9-24)
Video card
DELL
OS
Windows 7
Здраво дечки, ве молам ако може да помогне некој за едно прашање во врска со пријавување.

Соработувам со еден клиент од странство и ми прати преку xoom.com пари кои треба да ги подигнам од RIA. До сега во RIA на неколку наврати сум прашал дали треба да ги пријавам овие пари на е-пдд на што ми кажале дека не сум имал потреба воопшто да ги пријавувам.

Дали може да ми каже некој дали е веродостојна информацијава и стварно не треба да се пријавуваат ако подигнеш пари што се пратени преку XOOM во RIA Capitol Transfer? Во случај да треба, што треба да доставам на е-пдд како документ? Од УЈП добив информација за пари преку банка дека треба некаков 743 налог да подигнеш од банка, а за брз трансфер не сум запознаен како да се пријави.
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,631
2,827
Здраво дечки, ве молам ако може да помогне некој за едно прашање во врска со пријавување.

Соработувам со еден клиент од странство и ми прати преку xoom.com пари кои треба да ги подигнам од RIA. До сега во RIA на неколку наврати сум прашал дали треба да ги пријавам овие пари на е-пдд на што ми кажале дека не сум имал потреба воопшто да ги пријавувам.

Дали може да ми каже некој дали е веродостојна информацијава и стварно не треба да се пријавуваат ако подигнеш пари што се пратени преку XOOM во RIA Capitol Transfer? Во случај да треба, што треба да доставам на е-пдд како документ? Од УЈП добив информација за пари преку банка дека треба некаков 743 налог да подигнеш од банка, а за брз трансфер не сум запознаен како да се пријави.
Прашај ги од RIA дали ако од УЈП добиеш пријава за затајување на данок, ќе ти ја покријат казната?

Парите заработени преку freelance или слична работа се пријавуваат, се плаќа 10% данок и тоа е тоа. За документ јави се во УЈП.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Здраво дечки, ве молам ако може да помогне некој за едно прашање во врска со пријавување.

Соработувам со еден клиент од странство и ми прати преку xoom.com пари кои треба да ги подигнам од RIA. До сега во RIA на неколку наврати сум прашал дали треба да ги пријавам овие пари на е-пдд на што ми кажале дека не сум имал потреба воопшто да ги пријавувам.

Дали може да ми каже некој дали е веродостојна информацијава и стварно не треба да се пријавуваат ако подигнеш пари што се пратени преку XOOM во RIA Capitol Transfer? Во случај да треба, што треба да доставам на е-пдд како документ? Од УЈП добив информација за пари преку банка дека треба некаков 743 налог да подигнеш од банка, а за брз трансфер не сум запознаен како да се пријави.
Па ете читај го мојот пост погоре. Појма немаат во врска со данок тие вработените, тоа едно детиште беше јас кога прашував врска нема ни со закон ни ништо. По закон треба да ги пријавиш и доколку е редовна и/или поголема сума јас не би ризикувал. Го скенираш/сликаш тој документот од РИА што ти го даваат, тоа ливчето. И тоа го прикачуваш под "Задолжителни документи" тамо на е-пдд.
 

ScatterA

Intern
26 август 2016
26
9
Skopje
ScatterA's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 2120 @ 3.30GHz
Motherboard
Gigabyte Technology Co., Ltd. Z77M-D3H
Storage
1863GB TOSHIBA DT01ACA200 ATA Device (SATA) 223GB KINGSTON SV300S37A240G ATA Device (SSD)
RAM
14.0GB Dual-Channel DDR3 @ 667MHz (9-9-9-24)
Video card
DELL
OS
Windows 7
Ви благодарам што ми пишавте, ќе се јавам во УЈП во вторник да се распрашам.
Иначе од броевите за техничка подршка, Савка Пашовска многу ми помогна кога прашував за нешто друго во врска со е-пдд.
Screenshot_16.png
 
Последна промена:

Kojotot

Intern
20 јануари 2016
9
3
Дали ќе треба да плаќам данок ако добијам еднократна или 2-3 уплати максимум? Сакам да продадам пари/предмети на игра поконкретно, треба за ова данок да се плаќа? Или може праќачот да наведе дека парите се праќаат како поклон па така данок да нема?
Дека уплатите не се за “заработен приход“ и нема да ги примам на неделно/месечно/годишно ниво.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,743
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно