• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со батерија на лаптоп DELL L502x

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zozone

Intern
22 јануари 2020
22
6
Имам проблем со батерија на лаптоп DELL L502x. Значи лаптопот си работи на струја нон стоп, а батеријата не се полни ни 1%.Јa имам заменето со некоја компатибилна, купена од Амазон, која исто така не ја биваше од одма. Све мислам дека можеби нешто проблемот не е до батеријата туку има некој друг проблем хардвер/софтвер, не се разбирам. Некој совет?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Пишува plugged in, not charging или се си е нормално?
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
85
Скопје
Пробај со друг адаптер за Делл, најчесто се сите исти. Средниот (тенок пин) е за контакт за полнење и знае да настрада. Не се сеќавам дали во ваква ситуација даваше дека полни или не.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Пробај со друг адаптер за Делл, најчесто се сите исти. Средниот (тенок пин) е за контакт за полнење и знае да настрада. Не се сеќавам дали во ваква ситуација даваше дека полни или не.
Ако е централниот пин нефункционален/оштетен искача предупредување и пауза на пуштање. Неможеш да не го приметиш.

@zozone што вика во биос под battery? Сликај.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

zozone

Intern
22 јануари 2020
22
6
Јас податоци за батеријата во биос не можам да најдам. Инаку нема никакво предупредување да излегува кога го вклучувам лаптопот.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Нема ни да најдеш. Хардверски проблем имаш.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,357
4,843
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,799
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно