• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог UPS

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
663
676
Струга
Дечки ми го доставија UPS-то до дома благодарение на дечките од Анхоч, срцки се :*
Единствена модификација која што му ја направив е што го извадов бузерот оти ми стана иритантен со тоа титкањето откако ке го откачам од штекер.
Инаку досеа 3 часа држе еден 4г модем од вип и ротирачка камера. А и заборајв на најјважното.
Само се уклучува откако ке дојде струја :D
П.С има овоа добра електроника и големо трафо со голема ампеража така да најјверојатно ке може да полне од 30 до 45Ah акомулатори.

Дали ова од 2500 што си го наведил може да го користам за конфигурација + монитор + рутер во потпис едно 2-3 минути за да затворам работи кога ќе ми снема струја на full оптеретеност? Ако не, предлог?

На пример ова?
 
Последна промена:

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
358
436
Дома
Да не отварам нова тема, ме мачи и мене истото прашање како @Weeaboo.
Совет за солидно UPS (бренд, јачина), да ја држи конфигурацијата од потпис околу 5мин. колку да зачувам работа и да исклучам компјутер?
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
358
436
Дома
Нешто од APC доколку дозволува буџет.
Па мислев некој компромис цена/квалитет ако има нешто што вреди покрај APC. Колкав капацитет би ми бил доволен за потребите и дали знаеш каде можам да најдам APC? Од тоа што имам видено, изборот е оскуден во продавниците што ги знам.
 

incognito

Intern
28 март 2020
36
33
Па мислев некој компромис цена/квалитет ако има нешто што вреди покрај APC. Колкав капацитет би ми бил доволен за потребите и дали знаеш каде можам да најдам APC? Од тоа што имам видено, изборот е оскуден во продавниците што ги знам.
Тешка работа во Мк да најдеш..
 

fikiki

Gaining Experience
8 јануари 2010
68
155
fikiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-8700K & Noctua NH-D15
Motherboard
Asus ROG Maximus X Hero
Storage
Samsung 960 PRO 512GB + 2x1TB WD Blue + Synology DS215j (2x4TB WD Red)
PSU
Corsair RM750x
RAM
G.SKILL Trident Z 32GB 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX480 4GB
Case
Fractal Design Define R6 Blackout
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech G413 Carbon
Audio
Sennheiser HD599 + Logitech Z200
Monitor
Dell U2415
OS
Windows 10 Enterprise
Според сајтот на Анхоч, имаат два модела APC на лагер.
https://www.anhoch.com/category/401...-napon#page/1/manufs/136/pricerange//stock/1/
...да ја држи конфигурацијата од потпис околу 5мин. колку да зачувам работа и да исклучам компјутер?
Двата модела ќе ја држат конфигурацијата и повеќе од 5 минути, но моделот од 950VA (480Watts) дава поголема маргина и секако ќе држи подолго.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,008
986
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Дали има батерии за замена (RBC17) некаде кај нас за APC UPS што ги има во анхоч?
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,804
3,135
Дали има батерии за замена (RBC17) некаде кај нас за APC UPS што ги има во анхоч?
Има. Тоа ти е 12V 9Ah батерија.Под разби шифри ја има на разни места. Пред месец дена сѓенив кај мене. Ги земав од Нексио. 1050ден.

edit: Има и овде гледав

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,008
986
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Има. Тоа ти е 12V 9Ah батерија.Под разби шифри ја има на разни места. Пред месец дена сѓенив кај мене. Ги земав од Нексио. 1050ден.

edit: Има и овде гледав

Sent from Телефон using Tapatalk

Фала многу! Значи да земам такво UPS и тоа е. Си викав ако нема батерии за замена не го земам пошто иде како за една употреба.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,804
3,135
Фала многу! Значи да земам такво UPS и тоа е. Си викав ако нема батерии за замена не го земам пошто иде како за една употреба.
Сите се мењаат. Барем тие 5-6 фирми што сум ги отварал. И сите користат стандардни акумулатори, 5ах, 7ах, 9ах итн. Сега у полесно се наоѓа пошто ги користат и електричниве возила и разни други уреди.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,804
3,135
Wizard имаат Ultracell батерии.
Немаат 9Ah. Барав и таму и кај едни карши Делфуфо Галија исто што работеле аларми. Имаат 5ки и 7мици најаки. "Дечко што ќе ти е појак" беше муабетот. Зини да ти кажам.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,332
13,226
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Пред некој ден зедов од Логинг за алармот, 7,5 беше таа ама имаа солиден избор. На сајтот вели дека имаат и Ултрацел, незнам ни дали се добри тие, али таму на лице место ми дадоа некоја друга... мех...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
870,911
Членови
30,388
Најнов член
franko
На врв Дно