• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог UPS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
926
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Ке биде ли доволен овој за 3-5 мин, се случува често пати да снема струја на неколку секунди и се врака...
за и5 6500, рх 470... HCG 520m antec напајање
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,059
12,472
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Пре би овај, квалитет пред квантитет. Го имам дома, не ми е врзан за персналниот сметач така да незнам колку долго ке држи ама мислам дека ке ти брка работа.
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
85
Скопје
Би требало и повеќе од 5 мин да може да извадиш. Сепак има две батерии (Battery classification - 12V 7Ah x2).
Ориентационо и +15 мин, мислам под полно оптеретување на конф. да тера
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
926
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

RoninMK

Gaining Experience
20 април 2016
147
134
И јас сум повеќе за квалитет него ли квантитет пошто има голема разлика од модели и марки. APC се број еден ама затоа и најскапи, затоа повеќе би одел со некое со среден квалитет што има минимум 2 години гаранција на уредот и 1 год на батеријата, а има и такви кои имаат и 2 години на фабричката батерија.
Иако има и добри проверени кинески со 1 година гаранција кои ги продаваме со години сепак има разлика, во секој случај колку пари толку музика :)
Прво одреди си колку ти троши машината, имаш доста online power калкулатори па спрема тоа ќе си одредиш минимум јачина и потоа бараш спрема тоа повеќе модели или марки.
Повеќе инфо во ПП.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,311
Ethermine
www.facebook.com
Имам неколку прашања за овие UPS .
- Дали откако ке снема струја и се испразнат акомулаторите и откако ке дојде струјата се вклучува автоматски? Односно имам план со некое ~400w да поврзам 2 камери и интернет 4г модем. И да се вклучаат самите. Бидеќи гледам имаат power on копче и тоа ме збуни.
- И колку време би траело на пример ако влечаат 30w камерите и модемот со UPS откако ке снема струја од евн мрежата?
Станува збор за поодалечена викендица каде што знае да снемува честопати струја по 4-5 часа.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
624
586
некои произведители наведуваат колку Ah се батериите внатре, од тоа може груба калкулација да се направи
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,489
4,120
Имам неколку прашања за овие UPS .
- Дали откако ке снема струја и се испразнат акомулаторите и откако ке дојде струјата се вклучува автоматски? Односно имам план со некое ~400w да поврзам 2 камери и интернет 4г модем. И да се вклучаат самите. Бидеќи гледам имаат power on копче и тоа ме збуни.
- И колку време би траело на пример ако влечаат 30w камерите и модемот со UPS откако ке снема струја од евн мрежата?
Станува збор за поодалечена викендица каде што знае да снемува честопати струја по 4-5 часа.
На моето прашање од каде да купам заменски батерии за UPS добивам одговор од тебе:

Oftopic :Опни му еден акомулатор 45амперски од 12волти некој нов со 2 год гарација , или половен од оглас за 1000че .
Ontopic : Овие нели се добри .
Епа на камерите опни им акумулатор :)
 

Kazaam

Gaining Experience
20 септември 2013
136
85
Скопје
//Izvinete za latinica

Za toa dali avtomatski ke se vklucuva ili ne, zavisi od samiot model. Najcesto poeftinite mora na kopce da gi izgasis pa vklucis pak za da pocnat da se polnat (otkako ke se ispraznat), dodeka poskapite iako se prazni, cim dojde napon se vklucuvaat (kako sto kaza ti avtomatski) i pocnuvaat da se polnat i da rabotat. Taka da, koga ke gledas modeli, pogledaj dali ja imaat taa opcija.

Kolku ke drzat, zavisi kolku se polni (kaza deka cesto snemuva po 4-5 saati). Orientaciono, od 7Ah baterija bi trebalo da izvadis ~30 min (2 kameri x 30W + modem ~10w). Ako sakas da ti rabotat podolgo, ti predlagam ili da povrzes akumulator od kola na UPS-ot ili vo Lining (Kisela voda) prodavaat i veke gotovi UPS uredi so izvadeni priklucoci za povrzuvanje na akumulator za kola. E sega, racunaj deka mnogu poveke vreme ke bide potrebno da se napolnat bateriite otkolku da se ispraznat, pa ne mora da znaci deka na sekoe snemuvanje na napon ke imas isto vreme na rabota.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,311
Ethermine
www.facebook.com
На моето прашање од каде да купам заменски батерии за UPS добивам одговор од тебе:
Ќути што не си добил одговор од мене да му акнеш акомулатор од 45Ah хахаха. Инаку за појаки батерии подобро е да се ставаат отколку нивните. Еве @Kazaam го дели истото мислење.
Za toa dali avtomatski ke se vklucuva ili ne, zavisi od samiot model. Najcesto poeftinite mora na kopce da gi izgasis pa vklucis pak za da pocnat da se polnat (otkako ke se ispraznat), dodeka poskapite iako se prazni, cim dojde napon se vklucuvaat (kako sto kaza ti avtomatski) i pocnuvaat da se polnat i da rabotat. Taka da, koga ke gledas modeli, pogledaj dali ja imaat taa opcija.
Е тоа стварно не се разбирам кои се тие што уклучуваат сами...
https://www.anhoch.com/product/44107/ups-armac-home-650va-230v-2xschuko-led овој го меркам како најјефтина варијанта и да го модувам со некој акомулатор од 45Ah...Само не глеам дали има таква опција за сам да се уклучува и да пушта пак струја на камерите и нетот.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,311
Ethermine
www.facebook.com
Доколку е вклучен кога ќе снема струја, вклучен ќе биде и кога ќе дојде струја. Барем така е кај моите 8 УПС-си, сите различен модели од повеќе фирми (Hantol, PowerWalker,Gembird)
ЗНачи и да се испразне батеријата во него , кога ке дојде струја ке се вклуче и ке пуште струја на уредите а воедно ке ја полне батеријата? https://www.anhoch.com/product/44107/ups-armac-home-650va-230v-2xschuko-led конкретно за овој модел сум намерачен , не би сакал да фрлам нешто поголема сума...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,089
11,471
youtu.be
Да, така е кај повеќето упееси, за подетално прашај на лице место пред да купиш.
btw .. Разни подесувања на упеесот можеш да направиш и преку неговиот софтвер. :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,155
2,555
ЗНачи и да се испразне батеријата во него , кога ке дојде струја ке се вклуче и ке пуште струја на уредите а воедно ке ја полне батеријата? https://www.anhoch.com/product/44107/ups-armac-home-650va-230v-2xschuko-led конкретно за овој модел сум намерачен , не би сакал да фрлам нешто поголема сума...
Пане бре па на самиот линк имаш одговори на сите твои прашања.

- Automatic activation when the mains supply is returned
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,020
3,469
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,311
Ethermine
www.facebook.com
Пане бре па на самиот линк имаш одговори на сите твои прашања.
Го прочитав али затоа е форумо да се прашаат искусни луѓе. Може свашта да пишува али да не е вистинито... Особено кога станува збор за кинезарии.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,155
2,555
Го прочитав али затоа е форумо да се прашаат искусни луѓе. Може свашта да пишува али да не е вистинито... Особено кога станува збор за кинезарии.
Ако не е тачно, им го тресуваш од глава на Анхоч дека не е тоа шт прдаваат и ич не ти е гајле. Скоро секој УПС (99.99%) нормално почнуе да се полни/дополнуе кога ќе дојде струја. До сега немам сретнато некој дури и од најевтините што се вртат кај нас, да не го прави тоа.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,311
Ethermine
www.facebook.com
Како и да е го нарачав овоа @ARMac погоре и ке пишам импресии утре :D фала ви на сите што ја разјаснивме дилемата донекаде .
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,536
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како и да е го нарачав овоа @ARMac погоре и ке пишам импресии утре :D фала ви на сите што ја разјаснивме дилемата донекаде .
Тоа на брод го склапав пази :D

Ај пиши ако правиш мод со акумулатор како ќе се покаже. Незнам дали електриката ќе има сила да наполни 45 Ah во разумен период. Можда поисплатливо би било со 30 амперски или така нешто. Од шевролет спарк например/
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,918
4,311
Ethermine
www.facebook.com
Дечки ми го доставија UPS-то до дома благодарение на дечките од Анхоч, срцки се :*
Единствена модификација која што му ја направив е што го извадов бузерот оти ми стана иритантен со тоа титкањето откако ке го откачам од штекер.
Инаку досеа 3 часа држе еден 4г модем од вип и ротирачка камера. А и заборајв на најјважното.
Само се уклучува откако ке дојде струја :D
П.С има овоа добра електроника и големо трафо со голема ампеража така да најјверојатно ке може да полне од 30 до 45Ah акомулатори.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,140
Мислења
839,296
Членови
29,053
Најнов член
alek296
На врв Дно