• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Го нема 10400F во графиконот што си го линкнал.

Не ми одговори, ако TDP е пропорционално на потрошувачката зашто кај два процесори со ист деклариран TDP едниот влече над двојно повеќе моќност во споредба со другиот? Што е пропорнционално во случајот?
Па во тој случај конкретно не е меѓутоа во другиот случај што ти го пратив пропорционално е.
Да имаше случај каде процесор со TDP 125w би трошел помалку струја од процесор со TDP 65w тогаш ќе држеше вода дека не е пропорционално, ама таков случај нема.
Ако земеш и кај мобилните процесори, U има помал TDP од H и плус троши помалку струја.
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5,674
6,426
Мелмак
Го зборевме ова одамна ама заклучокот беше дека ТДП и тие „карактеристики“ залепени од произведувачите на страна - ако влече 200W процесорот во струја, ќе ја ослободи таа енергија во топлина и ќе ти треба кулер кој може да „расчисти“ (dissipate) 200W топлина.

Simple as that. Не е битно TDP какво има интел ставено битно е колку навистина троши/грее.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
577
610
Скопје
For the last however many years, this is the definition of TDP that Intel has used. For any given processor, Intel will guarantee both a rated frequency to run at (known as the base frequency) for a given power, which is the rated TDP. This means that a processor like the 65W Core i7-8700, which has a base frequency of 3.2 GHz and a turbo of 4.7 GHz, is only guaranteed to be at or below 65W when the processor is running at 3.2 GHz. Intel does not guarantee any level of performance above this 3.2 GHz / 65W value.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,898
1,541
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,323
4,090
AFAIK сега Intel го објавуваат тоа у старт
Погледнете го атачментот 105720
(извор: Intel 12th Gen Core Alder Lake for Desktops: Top SKUs Only, Coming November 4th)

да не речам за првпат (претходниве генерации го криеја таму негде у препораки шо-ти-ја-знам)

View: https://www.youtube.com/watch?v=N1syxENuvg0
View: https://www.youtube.com/watch?v=5r06heQ5HsI
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
84
117
Процесориве на Интел ич не се зелени. Као што би рекле модерно, не се сустејнабл.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,065
952
Скопје
Не е, во право си, барем не кај Интел веќе.

Нема врска TDP веќе само со фреквенции, а тек кај Интел веќе нема врска никаква.
Фреквенција и ТДП и тоа како има врска - ако сакаш транзистор да работи брзо и стабилно - мораш да му зголемиш напон - а со тоа и струјата што тече низ него, ( прост пример А-класа засилувачи кои можат далеку повисоки фреквенции да репродуцираат а влечат повеќе струја и имаат 5 пати поголема тотална дисипација од АБ класа на пример ) - истото важи за процесорите на Интел - за да можат да работат на 5.2 ГХз зголемуваат напон а со тоа расте и струјата и ТДП на квадрат .
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
Фреквенција и ТДП и тоа како има врска - ако сакаш транзистор да работи брзо и стабилно - мораш да му зголемиш напон - а со тоа и струјата што тече низ него, ( прост пример А-класа засилувачи кои можат далеку повисоки фреквенции да репродуцираат а влечат повеќе струја и имаат 5 пати поголема тотална дисипација од АБ класа на пример ) - истото важи за процесорите на Интел - за да можат да работат на 5.2 ГХз зголемуваат напон а со тоа расте и струјата и ТДП на квадрат .
Друго беше муабетот. Как интел ТДП одамна не е она што треба да биде кога го кажуваат. Ако е просто како што објаснуваш како може 3 процесори например, од иста генерација, со иск кор волтиџ, со различни фреквенции да имаат по Интел ист ТДП, а во реал ворлд тестови да влечат различна снага, и тоа подоста различна. Значи Интел одамна си игра ку**ашак со бројките кои ни ги сервира за демек ТДП.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,065
952
Скопје
Друго беше муабетот. Как интел ТДП одамна не е она што треба да биде кога го кажуваат. Ако е просто како што објаснуваш како може 3 процесори например, од иста генерација, со иск кор волтиџ, со различни фреквенции да имаат по Интел ист ТДП, а во реал ворлд тестови да влечат различна снага, и тоа подоста различна. Значи Интел одамна си игра ку**ашак со бројките кои ни ги сервира за демек ТДП.

Sent from Телефон using Tapatalk
Па токму тоа - Интел ТДП зголемуваат за да останат на високи фреквенции јадрата (фактички оверклок само прават)- значи технологијата не ја унапредиле - само зголемиле ТДП (а наводно процесорот го назначиле 125Вати) - он влече 250 ! Јас само принципот го објаснувам за да даден транзистор работи стабилно и брзо . За разлика од АМД кои чесно си ја унапредуваат архитектурата а ТДП границата си ја почитуваат !
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
Па токму тоа - Интел ТДП зголемуваат за да останат на високи фреквенции јадрата (фактички оверклок само прават)- значи технологијата не ја унапредиле - само зголемиле ТДП (а наводно процесорот го назначиле 125Вати) - он влече 250 ! Јас само принципот го објаснувам за да даден транзистор работи стабилно и брзо . За разлика од АМД кои чесно си ја унапредуваат архитектурата а ТДП границата си ја почитуваат !
Е баш тоа Наводното, беше тема. ТДП веќе е џабе да се гледа как Интел. Освен ако максимум лоад му е куцање у офис и по некое јутуб видевце. Се појакичко ТДП не важи.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,243
3,757
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
ИнТеЛ сЕ 47% ПоДоБрИ од АмД

Колку ниско паѓаат значи


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
ИнТеЛ сЕ 47% ПоДоБрИ од АмД

Колку ниско паѓаат значи


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Истата вест ја постирав пар страни поназад. Самта вест не е толку битна, туку дискусииве на Редит што се водат, масакр е тоа. Ајде трпение уште пар денови.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,674
6,426
Мелмак
ИнТеЛ сЕ 47% ПоДоБрИ од АмД

Колку ниско паѓаат значи


Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Мене ме разочарува тоа дека со новиов ЦЕО мислев вртат нов лист, но изглеа маркетинг одделот си тера стари тактики. Ми се допаѓа како одат со подобрувањата на платформите и продуктите, ама стварно се истите стари интел коа се работи за лош маркетинг.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,065
952
Скопје
ИнТеЛ сЕ 47% ПоДоБрИ од АмД

Колку ниско паѓаат значи


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Па ние шо ј. г. овде :ROFLMAO: Термо печки брале ... Па врзале еркондишн (чилер) цел да лади тоа системот абе се за да направат поише галама и да им поминат насловите у штампа -недоволно информираните одма ги впиваат информациите и купуваат Интел
Мислењето е автоматски споено:

Мене ме разочарува тоа дека со новиов ЦЕО мислев вртат нов лист, но изглеа маркетинг одделот си тера стари тактики. Ми се допаѓа како одат со подобрувањата на платформите и продуктите, ама стварно се истите стари интел коа се работи за лош маркетинг.
Токму така .
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

TL-DR:
- за гејминг Intel 12 gen ќе се најдобри процесори во целата палета
- за продуктивност најдобар процесор е R9 5950X(12% подобар од i9 12900K во просек). Тоа не е случај и за послабите ryzen-и 5/7 споредени со i5/i7 12 gen
- најдобар процесор за парите во нарeдниот период ќе биде i5 12600K доколку AMD сериозно не ја намали цената на Ryzen 5 5600X и Ryzen 7 5800X
- потрошувачката на Intel за продуктивност е многу поголема од Ryzen 5000, додека за гејминг е помала и покрај подобрите перформанси на Intel 12gen за гејминг во однос на AMD Ryzen 5000

За сите оние кои имаат AMD Ryzen 5000 нема никаква поента да се преоѓа на Intel 12 gen. Особено не со оголед на тоа што цените на DDR5 ќе бидат кланица и со оглед на тоа што за пола година ќе излезат Ryzen 6000, т.е. Zen 3+ кои ќе ја надоместат предноста на Intel 12 gen во гејминг.

Според мене, intel ја напишале домашната, но недоволно за да можат неприкосновено да се вратат на тронот како што на времето се вратија со Core 2.
Ни претстои интересен период во CPU арената. Ќе има price war но и tech war во наредниве 2 години, а бенефит од сето тоа ќе имаме ние корисниците.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,778


Според мене, intel ја напишале домашната, но недоволно за да можат неприкосновено да се вратат на тронот како што на времето се вратија со Core 2.
Ни претстои интересен период во CPU арената. Ќе има price war но и tech war во наредниве 2 години, а бенефит од сето тоа ќе имаме ние корисниците.

Јас сум само за ова среќен, нека се тепаат и ние да сме во ултимативен ќар. Не ни посакувам доминација на едниот, фер и изедначена борба.

Како кога гледаш фудбал и ќе те прашаат за кој навиваш, а ти одговараш „не е битно кој ќе тепа, само нека има добар фудбал“.

П.с. Ова „за оние со Ryzen 5000 нема логика да преоѓаат...“ сам на себе си кажуваш? Зашто да не се лажеме, знаеме дека ќе преминеш.:sneaky:
 

Quasimodo

Gaining Experience
2 септември 2016
109
73
Препоставувам основниот i5 + основната матична, која ќе ги подржвува овие нови CPU .... кај нас ќе бидат двете конбинации 20к денари за entry модели.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
629
2,938
View: https://youtu.be/WWsMYHHC6j4

Две работи ми привлекоа внимание:
Потрошња, машала.
1.JPG

DDR5 слабо нешто се покажа во пракса.
2.JPG

Кој реши да го тера ова чудо, тешко без 360-ка водено ладење и тоа многу квалитетно. И во тој случај температурата при оптеретување ќе се движи меѓу 95 и 100 Ц. (*)
Просечна матична ќе повлече едно 300 евра, за цените на ДДР5 да не праиме муабет.

Дефинитивно од Алдер Лејк "К" палетата и5-12600К делува како најразумен избор, во комбинација со ДДР4 плоча и меморија. Под услов да го има во доволни количини и да се продава во рамки на препорачаната цена, во што се сомневам.


Допуна:
Стив (Gamers Nexus) успеал подобро да го олади. :)
3.JPG
Потрошувачката според неговите мерења е нешто повеќе од 2х во однос на 5950Х.
4.JPG
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дефинитивно од Алдер Лејк "К" палетата и5-12600К делува како најразумен избор, во комбинација со ДДР4 плоча и меморија. Под услов да го има во доволни количини и да се продава во рамки на препорачаната цена, во што се сомневам.

Егзекли, тоа и јас го мислам, време е да се ослободам од една Rajzen машина и да ја заменам со 12600К плус DDR4 плоча, тоа е најразумен избор. Е сега, центе да ги видиме. Иначе што води 2% во 10 games average тоа е само бонус и гратис греалка за зимово, летоска ќе одмара во шифоњер.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
П.с. Ова „за оние со Ryzen 5000 нема логика да преоѓаат...“ сам на себе си кажуваш? Зашто да не се лажеме, знаеме дека ќе преминеш.:sneaky:
Не знам што значи да преминам бидејќи имам 3 хај-енд десктопи по дома и еден мид рејнџ десктоп на работа од кои 3 се со Ryzen 5000, a еден со Intel 10 gen. Сите нема да ги сменам сигурно, но без оглед на се секако ќе купам еден Z690 + i9 12900K со DDR5 исклучиво од ентузијастички и едукативни побуди, а не како некаков апгрејд.

Препоставувам основниот i5 + основната матична, која ќе ги подржвува овие нови CPU .... кај нас ќе бидат двете конбинации 20к денари за entry модели.
Дефинитивно ќе се најпродавани не само кај нас туку на секаде доколку AMD сериозно не ги намали цените на 5800X(ова е реалната конкуренција на i5 12gen) и 5600X.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,896
15,195
ASUS Prime Z690-P WiFi DDR4 = 334 европски пари
ASUS ROG Strix Z690-A Gaming DDR5 = 511
MSI MPG Z690 Carbon WiFi Gaming Motherboard DDR5 = 432
(MSI плочи со DDR4 се упола поевтини, некаде околу 230~250 евра)

DDR5 ќе е изгор, потребно е набавка на нови кулери или адаптери за Ноктуите (околу 8~9 евра)

Иначе да земеш ваков процесор и да го тераш на DDR4 ...греота е.

Шче почакам! :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,556
Членови
30,693
Најнов член
RL
На врв Дно