• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
i5 12600 без К со B660 матична плоча и DDR4 ќе биде поисплатливо од било што друго. Значи добиваш врвни гејминг перформанси, одлични мултитаскинг перформанси на ниво на 5800X за помалку или исто пари како B550 + Ryzen 5 3600 + DDR4.
Ќе видиме како ќе испадне, тоа е според моментслните цени на AMD. 3600 се. Очекува да биде под 150 евра со цена, 5600 да биде околу 200. АМД нема да седи со скрстени раце.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,243
3,757
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Clickbait наслов од Jarod's Tech : Intel destroys amd for less $$$.

Ако ова е уништување, тогаш дефинитивно треба да се преиспита самата дефиниција на зборот.

Screenshot_20211105-141224.jpg
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,899
1,542
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,275
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

И јас имав сомнежи за ова ама не кажав ништо да не испаднам хејтер. Со тоа што пишуваа дека AVX-512 го нема, помислив дека P јадрата не се copy/paste Rocket Lake, а уствари испадна дека малите јадра се залепени на другиве.

Изгледа тоа резултирало со нус-појава AVX-512 да не работи или крашува кога работат заедно, па решиле наједноставно е да го исклучат :) Неможам да ја најдам официјалната изјава или whitepaper да видам што викаат сега.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,899
1,542
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
AVX-512 да не работи или крашува кога работат заедно, па решиле наједноставно е да го исклучат
за ова пишав претходно (погоре), до сега не е направен process scheduler кој може да schedule-ира (и) врз база на cpu features[1], и затоа intel мораа да го исклучат avx-512. али прво тврдеа дека е скроз исклучено, а сега испаѓа дека е опционално исклучено.

[1]
меѓу другото и затоа што не постои такава информација за процесите
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,065
952
Скопје

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Буквално! баш хаос...

Затоа ќе си купите 10 серија или рајзен 5600 (ако падне до кај 200 евра).

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
гладна кокошка просо сонила :)

Како што се нафрлуваат да копаат со цпу раптореум, ќе бидеме среќни ако 5600х го најдеме за 400 евра...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Башка за 13та генерација ќе треба нов сокет по Интелови обичаи или?
За 13ка веројатно ќе биде истиот сокет, ама за 14-ка најверојатно нов.
Абе не се знае, ако успеат да направат 7 или 5нм нод, тогаш во истата површина ќе можат да напикаат повеќе транзистори и нема да им треба нов сокет, само цпу микрокот апдејт за БОИС. Ама интел станаа педери, кој знае дали Гелсингер ќе ги среди, они секако ќе сакаат нов сокет и нови чипсети.
 

Lazarko

Practice makes perfect
28 ноември 2017
333
1,116
Кога може да очекуваме 12600k во МК? Имам 6та генерација, сакам да се подновам малку: процесор, па за некој месец матична и така натаму.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,187
2,121
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Кога може да очекуваме 12600k во МК? Имам 6та генерација, сакам да се подновам малку: процесор, па за некој месец матична и така натаму.
Обично во последниве неколку години, нашиве увозници се релативно брзи. Од прилика 1-2 месеци во однос на release date.
Сепак не се надевај премногу, цените за 12-та генерација се високи, дури во однос на покачените цени на AMD. Јас да сум на твое место би почекал барем до фебруари, да видиме како ќе се одвиваат работите.
До тогаш побарувачката на AMD процесори за копање би требало да спласне.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
134
192
Kрушево абер пристигна !
Користам 5600X за сега сум презадоволен , нормална нови процесорчиња ке излегуваат али ако би купувал од ново навистина би причекал и не би брзал затоа што моментално е ЛУД ЗБУЊЕН НОРМАЛАН со цени .
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кога може да очекуваме 12600k во МК? Имам 6та генерација, сакам да се подновам малку: процесор, па за некој месец матична и така натаму.
12-та генерација моментално е добра идеја и не ги исполнува очекувањата за цената и ефикасноста. Интел брзаат сега со полна пареа и имаат прелиминарно закажано Raptor Lake 13th Gen за во Септември. Ако веднаш треба да одиш на ново ПЦ тогаш земај AMD конфигурација, повеќе се исплати за парите во моментов.
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
103
223
Гостивар
ntpmk.net
Цел живот бев Интел фан бој, од high-end процесори и чипсети како X58, X79 со Asus Rampage Extreme матични со сите салтанаци. Последнава конфигурација што ја имам со Ryzen 5800X и X570 чипсет, ова е лу-ди-ло. Сега за сега, АМД води big-time. Единствена мана што на имам е АМД-во кога врши операции на мали работи кога се пушта, работи многу по агресивно за разлика од Интел.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Моментално спремам лаптопи, низ раце ми поминаа лаптопи со 10 и 11 генерација i5 и i7 и ми поминаа со Ryzen 3 5300U, 5500U и 5600U.

Можам без сомневање да кажам дека AMD го гази Интел во секој поглед во мобилниве процесори. Лаптопите со AMD работат многу побрзо, постабилно, поладно и имаат драстично подобра графика од Интел. CPU Thermal Throttling има кај сите Intel од 11 генерација. Претходно тоа го имав видено само кај расипани лаптопи и десктопи. Intel држи 4GHz фрекфенција на all cores само првите пет секунди, температурата е 90 степени, потрошувачка од 32w и после низ солзи гледам како на секоја втора секунда паѓа по 300MHz за да се стабилизира на 2.2-2.5GHz и температура од околу 80 степени и потрошувачката се стабилизира на 18-20w.
Кај AMD е сосем различна ситуацијата. Држат максимален буст подолго време, никогаш не достигнуваат 90 степени, обилно максимум 80 степени, трошат помалку струја и континуираната фрекфенција им е околу 3.5 GHz.
За mobile уреди само АМД.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,779
Моментално спремам лаптопи, низ раце ми поминаа лаптопи со 10 и 11 генерација i5 и i7 и ми поминаа со Ryzen 3 5300U, 5500U и 5600U.

Можам без сомневање да кажам дека AMD го гази Интел во секој поглед во мобилниве процесори. Лаптопите со AMD работат многу побрзо, постабилно, поладно и имаат драстично подобра графика од Интел. CPU Thermal Throttling има кај сите Intel од 11 генерација. Претходно тоа го имав видено само кај расипани лаптопи и десктопи. Intel држи 4GHz фрекфенција на all cores само првите пет секунди, температурата е 90 степени, потрошувачка од 32w и после низ солзи гледам како на секоја втора секунда паѓа по 300MHz за да се стабилизира на 2.2-2.5GHz и температура од околу 80 степени и потрошувачката се стабилизира на 18-20w.
Кај AMD е сосем различна ситуацијата. Држат максимален буст подолго време, никогаш не достигнуваат 90 степени, обилно максимум 80 степени, трошат помалку струја и континуираната фрекфенција им е околу 35 степени.
За mobile уреди само АМД.

Super info, se nadevam ova e samo pocetok na Astro Tech Tips na forumov.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,983
7,861
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Моментално спремам лаптопи, низ раце ми поминаа лаптопи со 10 и 11 генерација i5 и i7 и ми поминаа со Ryzen 3 5300U, 5500U и 5600U.

Можам без сомневање да кажам дека AMD го гази Интел во секој поглед во мобилниве процесори. Лаптопите со AMD работат многу побрзо, постабилно, поладно и имаат драстично подобра графика од Интел. CPU Thermal Throttling има кај сите Intel од 11 генерација. Претходно тоа го имав видено само кај расипани лаптопи и десктопи. Intel држи 4GHz фрекфенција на all cores само првите пет секунди, температурата е 90 степени, потрошувачка од 32w и после низ солзи гледам како на секоја втора секунда паѓа по 300MHz за да се стабилизира на 2.2-2.5GHz и температура од околу 80 степени и потрошувачката се стабилизира на 18-20w.
Кај AMD е сосем различна ситуацијата. Држат максимален буст подолго време, никогаш не достигнуваат 90 степени, обилно максимум 80 степени, трошат помалку струја и континуираната фрекфенција им е околу 3.5 GHz.
За mobile уреди само АМД.

За амд не знам, ама со интел отсекогаш било така, турбо работи неколку секунди и одма иде thermal throttling и паѓа фреквенција а расте температура.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За амд не знам, ама со интел отсекогаш било така, турбо работи неколку секунди и одма иде thermal throttling и паѓа фреквенција а расте температура.
И со АМД е исто, само побавно загрева, побавно паѓа фрекфенцијата, има помала највисока температура, никогаш не прави Thermal Throttling и држи повисока базна фрекфенција.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
832
1,034
orgrimar
И со АМД е исто, само побавно загрева, побавно паѓа фрекфенцијата, има помала највисока температура, никогаш не прави Thermal Throttling и држи повисока базна фрекфенција.
7nm vs 14nm едните користат технологија од 2020 за изработка на чиповите другите се на 14нм од 2014
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,568
Членови
30,695
Најнов член
Todorka Dencevska
На врв Дно