1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Идентификација на SMD компонент

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Daniel86, 7 Јануари 2015.

 1. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,580
  6,410
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Се работи за едно смд транзисторче (претпоставувам), маркингот на плочата е Q1, sot23 куќиште, маркингот на самиот дел е 431W, од пребарувањето на гугл, ми излезе дека е LM317, но не сум баш најсигурен дека е тоа тоа, според даташитот на LM317, излегува дека е Adjustable Precision Zener Shunt Regulator :confused:, па ајде електроничари, понудете некое решение како точно да го идентификувам и да му најдам соодветна замена. Инаку се работи за постара матична плоча која не дека ми треба, туку чисто за едукација го правам ова, од преголем излез на некоја од фазите на напојувањето, рикна делчево и плус уште некои други, но ова ми прави проблем за замена. Од милион дефектни матични по дома, не можам да најдам некоја соодветна замена. Еве и како изгледа, само ова рикнатово има плус ознака W.

  http://www.aliexpress.com/item/NEW-...-regulator-regulator-40pieces/1496706238.html
   
 2. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  440
  335
  26 Јуни 2012
  Машко
  LM431 e, не е LM317. Еве ти даташит
  Кај нас тешко да го најдеш во тоа пакување (SOT23). Го имаш во логинг ама не во тоа пакување. Ако можеш и ти се чека најдобро да го нарачаш од нет. Или пак ако ти се експериментира, залеми му со ТО92 пакување.
   
 3. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Дај слика од плочата, скоро 99% сум сигурен дека е LM431
   
 5. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,580
  6,410
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Се работи за typo, моја грешка, го симнав веќе тој даташит, се збунив па го пишав LM317, гледав нешто друго во меѓувреме, а баш и сакав да прашам дали може заменски да дојде на негово место ТО92. Инаку знам да барам на гугл @bogoevski така и го најдов даташитот ;), го има во 4 форми, и гледав која би била подобра замена, дали оригиналната ако може да се најде, или ТО92 колку за експеримент.
   
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,580
  6,410
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  [​IMG]

  Малку е лош квалитетот на сликата, ама тоа е најдобро што можам во моментов.
   
 7. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Све дур имаш доволно простор можеш да налемиш у било кое пакување.
   
  На G4M3R и Daniel86 им се допаѓа ова.
 8. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  LM431. :) Можеш и со TO92 да го замениш
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...