• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Етериум никогаш нема да го флипне БТЦ зашто:
1. Имаше premine
2. Се знаат создавачите (лесен плен за регулаторите)
3. Сите ноудови се на амазон сервери More than 60% of Ethereum nodes run in the cloud, mostly on Amazon Web Services
4. ДАО хак
5. POS не е иднината...
6. Конкуренција од други блокџејнови (Солана, БСЦ, ЕОС, ТРХ, Авах, Дот)
Слични аргументи можеш да направиш против БТЦ, околу 50% хашрејт доаѓа од Кина, 1000 новчаници држат 40% од БТЦ, може не се знае кој е Сатоши, но тоа колку е адут толку е и огромен ризик. Ако се дознае кој е и излезе дека е некоја непожелна личност или групација може да има огромно влијание на цената. Тие 5 девелопери што ги имаат клучевите на гитхаб за БТЦ се знаат кои се и се исто лесен плен за регулаторите. Од ДАО хакот до сега поминаа 5 години и тоа не го сопре ЕТХ да привлече 75% од целокупниот дефи сектор. Употребната вредност на Етереум е неспоредлива сега за сега, во иднина може ќе се смени тоа. Мислам дека со тек на време евалуацијата на крипто пазарот ќе се смени и тие проекти како ЕТХ што ќе зголемуваат адопција ќе се вреднуваат повеќе од шпекулативните коини. А дали тоа ќе биде ЕТХ или некој друг не е важно.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Слични аргументи можеш да направиш против БТЦ, околу 50% хашрејт доаѓа од Кина, 1000 новчаници држат 40% од БТЦ, може не се знае кој е Сатоши, но тоа колку е адут толку е и огромен ризик. Ако се дознае кој е и излезе дека е некоја непожелна личност или групација може да има огромно влијание на цената. Тие 5 девелопери што ги имаат клучевите на гитхаб за БТЦ се знаат кои се и се исто лесен плен за регулаторите. Од ДАО хакот до сега поминаа 5 години и тоа не го сопре ЕТХ да привлече 75% од целокупниот дефи сектор. Употребната вредност на Етереум е неспоредлива сега за сега, во иднина може ќе се смени тоа. Мислам дека со тек на време евалуацијата на крипто пазарот ќе се смени и тие проекти како ЕТХ што ќе зголемуваат адопција ќе се вреднуваат повеќе од шпекулативните коини. А дали тоа ќе биде ЕТХ или некој друг не е важно.
On the large end of the spectrum whales and humpbacks are the biggest non-exchange entities that together control around 31% of the Bitcoin supply. These are most likely institutions, funds, custodians, OTC desks, and other high net worth individuals.
On the other hand, smaller entities holding up 50 BTC each (shrimp, crab, and octopus) control almost 23% of the supply. This shows that a substantial amount of bitcoins are in the hands of retail investors.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Лесно се манипулира со статистика, ја реков 1000 новчаници поседуваат 40% BTC, во тоа ти што го напиша не ги пишува колкав е бројот на новчаници што поседуваат 31%. Во истиот репорт на glassnode, го пишува следното

We can derive that around 2% of network entities control 71.5% of all Bitcoin. Note that this figure is substantially different from the often propagated "2% control 95% of the supply".

2% поседуваат 71% од БТЦ, тоа е сепак многу нерамномерна дистрибуција.

IntoTheBlock’s Ownership by Concentration model shows that there are five Ethereum whales holding 9.33 percent of its circulating supply. There are also 150 investors, which concentrate between 0.1 to 0.99 percent of the circulating supply, holding a total of 40.14 percent and the remaining 59.86 percent is distributed among retail investors.

Има малку порамномерна дистрибуција, не сепак концентрицијата е прилично голема но не толку екстремна како кај БТЦ.

И не знам колку се овие битни податоци крај краева. Аргументот ми беше, и не тврдам со сигурност дека мора тоа да се деси, мислам дека со тек на време и со зголемување на адопција на криптото а со тоа и неговата маркет капитализација, парите што ќе се влеваат во пазарот ќе одат кон крипто проекти што немаат шпекулативна вредност. Зборам за макро скала, 5, 10, 15 години, на краток рок се може да се случи.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Етериум никогаш нема да го флипне БТЦ зашто:
...
2. Се знаат создавачите (лесен плен за регулаторите)
...
Ако не си приметил во биткоин не само што ги знаат сите кодери на github (дури и анонимните), туку биткоин е одамна веќе присвоен (hijacked) од владејачката елита.

Е сега ако е присвоен не значи дека можат да напишат апдејт на софтверот кој ќе ја уништи мрежата или ќе ти ги земат парите, сепак треба сите да го прифатат тој апдејт, ама успешно му го прекинаа развојот. Глеј само со какви глупи аргументи тоа им успева:
 • Не смееме да ги зголемиме блоковите зашто нема да можат сите да учествуваат во мрежата.
  • Мој одговор: Аха значи пред 10 години 1МБ блокови не беа преголеми а сега 8МБ блокови се преголеми, значи немаше напредок во хардверот или брзината на интернетот цело ова време. И тој копач што има за асик мајнер да купи од $3000 неможе да доплати уште $100 за поголем хард диск.
 • Веќе 5 години работиме на Schnorr signatures белки во 2021 ќе ги воведеме...
  • ... немам коментар ...
 • Taproot, Graftroot, структури од обични merkle дрва, ама и за нив ни треба над 5 години да ги реализираме.
  • За 5 години се изградија уште 2 генерации на многу покомплексни блокчејнови со смарт контракти, вие уште сликовници со merkle дрва си боите.

Етериум никогаш нема да го флипне БТЦ зашто:
...
5. POS не е иднината...
...
???
 
Последна промена:
И

Избришан член 18474

Гостин
Мојот одговор е дека биткоин е направен бавен по дизајн за сигурност. Сега што не работи lighting network и други решенија како матик што ако не беше во моментов ќе го јадеше етериум за употребливост. Го хејтаа биткоин за големи провизии а етериум една трансакција кошта 500$. Тука е конкуренција да ја намали доминацијата.
За POS зашто не е добро решение погледни го EOS и ќе видиш зашто не го сакам. Китови може да бидат валидатори само а не мачи играчи...
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Мојот одговор е дека биткоин е направен бавен по дизајн за сигурност.
Ако прочиташ старите пораки во bitcointalk форумот ќе видиш дека главен приоритет во тоа време им беше тоа чудо да проработи како што треба, не ни стигнаа на ред да оптимизираат брзина во зависност од сигурноста.

За споредба етереумот има просечно време за блокови од 15 секунди и е подеднакво сигурен колку и биткоин (детални анализи зошто е тоа така друг пат може да прајме)


За POS зашто не е добро решение погледни го EOS и ќе видиш зашто не го сакам. Китови може да бидат валидатори само а не мачи играчи...
Ако само EOS-от ти е претставник на POS алгоритми онда си слабо запознает со POS алгоритмите воопшто и изгледа ги немаш разгледано повеќето варијанти и имплементации низ еден куп други проекти. И на крај краева EOS-от не пропадна ради POS алгоритмот туку затоа што Block.one покушаваа да им угодат на регулаторите (не ги обвинувам, и ти да имаш 4 милијарди усд ќе мора да му поклониш 51% на шефот и да го молиш да ти заповеда што смееш а што не смееш да правиш ако сакаш да не завршиш во затвор).

За подобра имплементација на POS која баш ги адресира некои од проблемите на governance-от на EOS-от разгледај го ThorChain.
 
Последна промена:

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Употребливоста на ЕТХ не се состои во трансакциите, туку произлегува од еко системот на дапс и дефи што се пргорамирани врз него. Активно се надоградува за да излезе во сосрет на нови побарувања на пазарот што секојдневно го зголемува бројот на корисници. Биткоин тоа не го прави.

POS не е еден модел и има различни имплементации. Ако памтам добро за да бидеш валидатор требаат 32 ЕТХ, што не е голема бројка која би зголемила централизација, напротив ќе ја намали постоечката која се состои од 10 главни нодови. ADA на пример ти требаат само 3000.
 

mitakc

Intern
20 декември 2017
17
6
Етериум никогаш нема да го флипне БТЦ зашто:
1. Имаше premine
2. Се знаат создавачите (лесен плен за регулаторите)
3. Сите ноудови се на амазон сервери More than 60% of Ethereum nodes run in the cloud, mostly on Amazon Web Services
4. ДАО хак
5. POS не е иднината...
6. Конкуренција од други блокџејнови (Солана, БСЦ, ЕОС, ТРХ, Авах, Дот)
Контрадикторни ти се под 5 и 6. Што е иднината според тебе? POW? Тоа ти е исто како да кажеш 56к линија е подобра од оптички.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,141
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Sharding + sidechains е иднината. ДПоС или ПоС е привремено решение.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,141
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Не ETH2.0, Но можеби ETH 2,3 со барем 64 шард чејнс. етх 2.0 во моменталнава состојба е посрање од веќе постоечки ПоС мрежи.
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
82
38
Моја прогноза:

Bullrun-от има уште доста да тера, ова е само краток и мал пад (-20%), верувам има доволно крупни риби и китови низ светот што акумулираат во овие прилики и нема начин овие падови да останат некупени.

Очекувам за брзо време пак да продолжиме нагоре.
Само будалите акумулираат БТЦ на ваа цена друже, сите акумулираа на 5-10к коа беше БТЦ, сега новајлииве ќе ги поебат и тоа убаво, x3 полошо од 2017та.

Иначе, шо слушам на Елон мајка му се дупела?
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Контрадикторни ти се под 5 и 6. Што е иднината според тебе? POW? Тоа ти е исто како да кажеш 56к линија е подобра од оптички.
POW е подобар систем него POS за сигурност зашто некој троши енергија, опрема и истражување каде има најефтина струја.
POS може некој кит да вложи и да го контролира целиот блокџејн.. Тоа со биткоин малку тешко...
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
553
377
На гробишта
POW е подобар систем него POS за сигурност зашто некој троши енергија, опрема и истражување каде има најефтина струја.
POS може некој кит да вложи и да го контролира целиот блокџејн.. Тоа со биткоин малку тешко...
А неможи некој кит да купи АSIC и графики и да го контролира блокчејно?
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
553
377
На гробишта
Полесно ке ти ги собере паричките ако он го ходла криптото и му текне да се истуре баш кога ти ке го купеш.
За то не се сомневам ама ако некој кит сака да го контролира блокчејно теоретски е возможно со PoW
 
И

Избришан член 18474

Гостин
А неможи некој кит да купи АSIC и графики и да го контролира блокчејно?
За да направи 51% напад на биткоин ќе му се потребни голем капитал и нема да има толку чипови за тој напад.
And how much would those 1.364M ASICs cost the taxpayers of such a nation state? Well, at a conservative unit price of $4000 each including power supply units, the cost of hardware would exceed $5.46 billion.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
553
377
На гробишта
За да направи 51% напад на биткоин ќе му се потребни голем капитал и нема да има толку чипови за тој напад.
And how much would those 1.364M ASICs cost the taxpayers of such a nation state? Well, at a conservative unit price of $4000 each including power supply units, the cost of hardware would exceed $5.46 billion.
720 илјади долари часот?
Ако е кит во прашање ко шо кажа ти не вервам дека ќе биди проблем
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
553
377
На гробишта
Да возможно е но дали има толку hashrate за cloud mining???
Најверојатно не, но сепак ако му текни на некој гигант да напрај таков напад оти немат попаметна работа е возможно
Дали ке се случи? Не вервам, шансите се многу мали дека некој би напрајл таква глупост од досада, но сепак е можно.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Само будалите акумулираат БТЦ на ваа цена друже, сите акумулираа на 5-10к коа беше БТЦ, сега новајлииве ќе ги поебат и тоа убаво, x3 полошо од 2017та.

Иначе, шо слушам на Елон мајка му се дупела?
Моментално сме на -25% од 60к што достигнавме. Време е да се истресат сите retail новајлии што влегоа по доге и шиба ину.

Сеуште верувам дека кога ќе преминат парите од новајлиите во крупните риби, ќе почнеме пак нагоре.

Ќе биде страшно ако биткоин падне -40% од врвот.

Верувам дека уште ќе растеме не заради чартот, туку заради шит финанскиската состојба и штампањето на фиат низ цел свет.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
942
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
POW е подобар систем него POS за сигурност зашто некој троши енергија, опрема и истражување каде има најефтина струја.
POS може некој кит да вложи и да го контролира целиот блокџејн.. Тоа со биткоин малку тешко...
Кој кит има да вложи 40 билиони и да ја контролира ада на пример? Никој нрма толкаво богаство во крипто или во кеш за да го направи тоа. Затоа циркулацијата на pos коини е огромна за да се заштитат од тоа.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно