• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

DAoliHVAR

Gaining Experience
18 јуни 2015
114
74
DAoliHVAR's setup  
Processor & Cooler
i5 4460
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
samsung evo 120 gb, 1 tb HDD
PSU
corsair cx550m
RAM
8 gig
Video card
r9 270
Case
deepcool tesseract
OS
windows 10
Здраво дечки.
Изминатиов период почнав да правам некој денар, и решив да не ми стојат сите во банка него да имам нешто во крипто валути.
Ставив 350 евра во биткоин, и 100 евра во етериум, купени преку cex.io
сакам да ставам уште 50 евра во altcoin и тоа е тоа.
после планирам месечно 100 евра од платата да ги ставам исто вака 70/20/10.
Е сега знам дека cex.io е платформа за трејдање, т.е тие коини не се технички во мој wallet.
Што е работата со ова?
Негативната страна е кога ќе сакам да ги извадам( префрлам на друг wallet ) што зимаат провизијa голема?
Дали е воопшто паметно да чувам таму коини? пример сега сум ставил 400 евра, со провизија од 13 преку картичка и плус да ги префрлам на друга уште 30 и во минус сум многу од почеток.
Да напоменам дека не сум страшно заинтересиран во трејдање, следниот doge coin и get rich quick. едноставно неќам сите пари што ги имам да ми киснат на сметка у банка.
Веројатно за ова не треба да купувам од берза него од нешто ко blockchain.com ?
Ако може некој да ми одговори на сите овие прашања би било супер.
 
Последна промена:

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Наједноставно решение јас што применувам:
  • Инсталираш линукс на усб стикче и електрум за биткоин, метамаск за етереум. Ова стикче ти е само за криптото и нема да го користиш за ништо друго.
  • Си го повлекуваш криптото на стикчето (пази кога и како за да не платиш превисоки трансакции).
  • Обавезно да си имаш 2 копии од "seed phrase"-от на хартија (никако во телефон) и безбедно скриени на различни места. Пази да не ти ги најде некој оти ако знае за што служат се ќе ти испразни.
Алтернатива на стикче ти е хардверски wallet, а "seed phrase"-овите пак треба да ги заштитиш на ист начин.

За продавање најефтино и без проблеми ќе поминеш тука на форумот со луѓе што ќе ти сменат за 3-5% провизија. Се што е преку картички и банки сноси дополнителни ризици, не само давачки туку и проблеми можеш да си навлечеш, например имаше лани примери низ Англија банките им блокираа сметки (или можда трансакции само) на клиенти кои купуваат крипто.
 

rx480

Intern
30 ноември 2017
23
4
Хард дискови од 4/8тв кај може да се најдат може и комплет машина
Поздрав
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Etc блокиран на poloniex да не знае некој зошто
Не знаеме, ама пошто ETC е веќе незнам колку пати 51% нападнат ем тоа успешно, и заради тоа некои ексчејнџови го делистаа одамна, одма дигам red flag за полониекс што уште не им е делистан.
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
166
88
Ќе се сложите со мене нели, нек тера вака, нек тонат btc/eth рамно до дното а нек иде ADA до небо!!
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Моја прогноза:

Bullrun-от има уште доста да тера, ова е само краток и мал пад (-20%), верувам има доволно крупни риби и китови низ светот што акумулираат во овие прилики и нема начин овие падови да останат некупени.

Очекувам за брзо време пак да продолжиме нагоре.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
462
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
И

Избришан член 18474

Гостин
Ада е убиец на етериум без паметни договори имплементација...
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Кога ќе помине аудитот на Тетер може Биткоин ќе почне да тренда нагоре.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Солана гледајте ја може да направи ада :)
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ако станува збор за фундаментали ICP треба да ви биде на радарот.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,750
2,303
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
ADA не е никаков алт, АDA е УБИЕЦ на ЕТХ.
Нема веќе убици на ова или на тоа, крос блокчејн врските ќе го направат своето, сите ќе си опстојат со тоа што ќе си имаат интерконекции. Но ако некој мисли дека некој од конкурентите ќе го симне од тронот ЕТХ во маркет кап се лаже, ЕТХ веќе се очекува периодов да го флипне БТЦ во маркет кап (не одма секако и јас очекувам БТЦ прв да фати нагорница) но кога и како никој не знае секогаш тука се Елон и неговите 3 парт тајм DOGE девелопери да го пореметат привремено пазарот.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Нема веќе убици на ова или на тоа, крос блокчејн врските ќе го направат своето, сите ќе си опстојат со тоа што ќе си имаат интерконекции. Но ако некој мисли дека некој од конкурентите ќе го симне од тронот ЕТХ во маркет кап се лаже, ЕТХ веќе се очекува периодов да го флипне БТЦ во маркет кап (не одма секако и јас очекувам БТЦ прв да фати нагорница) но кога и како никој не знае секогаш тука се Елон и неговите 3 парт тајм DOGE девелопери да го пореметат привремено пазарот.
Од миселење сум дека ако имаше трошка разум во луѓето што инвестирааст во крипто ЕТХ требаше да го флипне БТЦ многу одамна, едниот има употребна вредност, другиот само шпекулативна. Али им продаваат магла овие евангелистиве со ласерските очи. Од тука натака за крипто пазарот да го постигне својот потенцијал со масовна адопција, треба да се рефокусира наративот кон реална и употребна вредност на разните блокчејнови, како би се сврзале сите тие мрежи и како тоа да му биде достапно на обичниот човек, и сето тоа да биде на едноставен начин. Наративот што се фура во последниве неколку години, кој е претежно околу Биткоин и колкава вредност ќе имал, според мое мислење е втемелен во фантазии и е неиздржлив на долг рок.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
941
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Од миселење сум дека ако имаше трошка разум во луѓето што инвестирааст во крипто ЕТХ требаше да го флипне БТЦ многу одамна, едниот има употребна вредност, другиот само шпекулативна. Али им продаваат магла овие евангелистиве со ласерските очи. Од тука натака за крипто пазарот да го постигне својот потенцијал со масовна адопција, треба да се рефокусира наративот кон реална и употребна вредност на разните блокчејнови, како би се сврзале сите тие мрежи и како тоа да му биде достапно на обичниот човек, и сето тоа да биде на едноставен начин. Наративот што се фура во последниве неколку години, кој е претежно околу Биткоин и колкава вредност ќе имал, според мое мислење е втемелен во фантазии и е неиздржлив на долг рок.
Btc постои долго време пред eth, а и верувам сите сме слушнале прво за btc а после за eth. Сега за сега eth е на пола пат дса го стигне btc што само по себе е голем успех.

Она што ми привлече внимание е ada, ги има и двете карактеристики што ги наброја. Сега за сега има само шпекулативна вредност а во скора иднина ако го испорача ветеното не верувам дека ќе заостане зад првите две.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Btc постои долго време пред eth, а и верувам сите сме слушнале прво за btc а после за eth. Сега за сега eth е на пола пат дса го стигне btc што само по себе е голем успех.

Она што ми привлече внимание е ada, ги има и двете карактеристики што ги наброја. Сега за сега има само шпекулативна вредност а во скора иднина ако го испорача ветеното не верувам дека ќе заостане зад првите две.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Иако држам АДА и мислам дека ќе успее и тој проект сега за сега има само шпекулативна вредност како што кажа. Кога ќе извадат паметни договори тогаш може да ја ставам во категорија на реална и употребна вредност.

За БТЦ разбирам дека е прв и дека како пионир направи многу за криптото, но не можам да ги поднесам евангелистите зошто голем дел од приказните што ги кажуваат се лаги. Дигитално злато бил, пет пута десет пута ќе идел од тука, тоа не е нешто втемелено врз реална основа. Наративот околу Биткоин и неговата вредност е тенок по мое мослење. Тоа не значи оти некој ден нема да стигне до некоја 6 или 7 цифрена бројка, но додека само се шпекулра со неговата вредност, за мене лично ќе биде безвреден. Иако го држам и трејдам (од што морам зошто така функционира крипто пазарот), не верувам во него ама баш ич. Втора и веќе трета генерација на блокчејнови се развија што реално го направи биткоинот застарена технологија кој остана без никаква намена а ниту пак се развива, тука само се билдаат системи кои не се ништо поразлични од пример Виза и Мастеркард. Знам дека мислењето е многу непопуларно посебно меѓу крипто ентузијасти оти целта е да са акумулира Биткоин, но тоа не ме засега, тоа ми е мислењето и да го сменам ќе треба да се развие Биткоинот во некоја корисна техонологија со практична намена. А додека се тутла како пионир и затоа треба да има вредност оти ... ласерски очи? - ја останувам скептичен во тој наратив. На криптото не му треба лидер или постер дечко како БТЦ за да успее оти одвлекува внимание во погрешна насока.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Етериум никогаш нема да го флипне БТЦ зашто:
1. Имаше premine
2. Се знаат создавачите (лесен плен за регулаторите)
3. Сите ноудови се на амазон сервери More than 60% of Ethereum nodes run in the cloud, mostly on Amazon Web Services
4. ДАО хак
5. POS не е иднината...
6. Конкуренција од други блокџејнови (Солана, БСЦ, ЕОС, ТРХ, Авах, Дот)
 

Jordan223

Intern
26 октомври 2019
25
36
Момци, нов сум на сценава пред но пред некое време вложив во MATIC.Ваше мислење за коинот.btw на 0.55$
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,703
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно