• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Vinter108

Intern
12 август 2015
75
34
Prais TA , leverage x10 mavas stakiras ada so nadez deka ke pustat od magicnite smart contracts so gi ima fakticki sekoj shitcoin..igras so liquidity mining na 5/5 rizik na shitcoini so 50k apy i ke dojde nekoe bogato detule od tviter i ke butne nekoja iljadarka na dogecoin i za nedela dena ke bide 500-600% kjar
 

mitakc

Intern
20 декември 2017
12
4
Prais TA , leverage x10 mavas stakiras ada so nadez deka ke pustat od magicnite smart contracts so gi ima fakticki sekoj shitcoin..igras so liquidity mining na 5/5 rizik na shitcoini so 50k apy i ke dojde nekoe bogato detule od tviter i ke butne nekoja iljadarka na dogecoin i za nedela dena ke bide 500-600% kjar
Тоа детуле ќе се изалчи ќе загуби многу повеќе од добивката на други трансакции пошо ќе му изгледа многу лесно. Во повеќето случаи е така. Блокчеинот е тука за да остане и е уште во почетна фаза на развој и мислам дека во иднина ќе најде примена во многу сегменти во општеството. Тој шо го разбира потенцијалот ќе си праи парички цело време. Така да стејкај си коини земи си камата, чекај си ги на аутбрејк земи си профитче и тоа е тоа. Тоа се паметни пари. :)
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
75
34
Тоа детуле ќе се изалчи ќе загуби многу повеќе од добивката на други трансакции пошо ќе му изгледа многу лесно. Во повеќето случаи е така. Блокчеинот е тука за да остане и е уште во почетна фаза на развој и мислам дека во иднина ќе најде примена во многу сегменти во општеството. Тој шо го разбира потенцијалот ќе си праи парички цело време. Така да стејкај си коини земи си камата, чекај си ги на аутбрејк земи си профитче и тоа е тоа. Тоа се паметни пари. :)
Тако је, неможам да реагирам на мислења ама имаш лајк. :)

Иначе роџаци спасујте се, брод је ударио у мразулец, спремајте се за евтин BTC.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
183
198
Иначе роџаци спасујте се, брод је ударио у мразулец, спремајте се за евтин BTC.
Аха радувајте се.

Тек кога ќе се прогласи крај на оваа лажна пандемија и се дозволи економијата да проработи како порано, можно е тогаш сите да почнат да продаваат крипто за да купуваат акции па тоа да ја собори цената на криптото.

Ама кога ќе проработи економијата исто така сите испринтани стимулус пари ќе почнат да циркулираат и ќе почне висока инфлација што е неизбежна, па може тоа уште повеќе да ја дигне цената на криптото.

Така да батали чартот, политичката ситуација низ светот покажува многу повеќе индикатори за раст на цената на криптото отколку пад.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,190
5,748
Мелмак
... оваа лажна пандемија ...
Толку само е доволно за да си расипеш кредибилитет по секоја тема. Ај што измеша и политика, и светска криза и теории на заговор во еден коментар туку и тоа го поврза со експертизите кои ги проповедате со месеци веќе за „економија“ пошо крипто валутите сте знаеле како ќе се движат и што ќе биде.

Јас само ќе кажам дека за нешто што не е регулирано ниту е врзано со ништо конкретно, и кое се менува драстично врз основа на твитови на некој поединец - единствено може да се каже дека е шпекулативно и секој што тврди дека знае конкретно како и што ќе биде со тие шпекулации е или пророк или во заблуда. Или тежок коцкар.

Не ми е да мешам теми надвор од наслов на темата тука, ама крајно е навредливо со оглед на се што се случува и бројот на луѓе кои лично верувам сите сме ги загубиле веќе да дури и ноншалантно се пропагира дека ситуацијата во светот е измислена и со тоа дека е океј било кој да биде невнимателен (т.е. да не почитува правила или да не носи заштитна опрема пошо се тоа е измислено и фејк).

Тригернат до даска сум.

Дополнително и на тема - секој што има два грама мозок треба да знае дека било каков финансиски совет од форуми и посебно совети околу крипто валути имаат огромна доза ризик. Така што прст на чело со парите, слободно кој шо сака нека си прави ама ете другата страна на приказната е таа - размислете малку како изгледа кога вложувате врз основа на желба за брзо богатење - тоа е по дефиниција коцка. Само затоа што Петко кажал дека е фејк пандемијата и дека има некој заговор и сеа коа ќе летне криптото... што не дека не може да летне, ама никој не знае како и зошто ќе се одвиваат работите. Поверојатно е дека Елон ќе твитне пак нешто за Доге и ќе рипка тој мемекоин, се дури не прсне некој ден и се изгорат многу луѓе...

Имајте на ум дека за секој еден што успеал на ваков пазар на крај десеттици (ако не и стотици) ќе се изгорат. Дали ќе бидете во тие 10% или 1% е прашање на среќа повеќе од било што друго. Убаво кажа Пане нагоре за тоа како е попаметно да се игра.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
183
198
Ух ух да знаеш колку сум погоден што ми е расипан кредибилитетот сега.

Туку со вакви совети не знам што бараш во крипто теми, тука сите што играме сме degen коцкари, не ли си слушнал дека во крипто се остварува 10х, 100х па и 1000х добивка?

Е сеа никој не ти гарантира оти ти ќе бидиш во тие 10% или 1% што фатиле над 100х, и како ветерани коцкари си признаваме дека си имаме и зијани направено, не ни е се живо чиста добивка, за среќа сепак сме многу повеќе ќар отколку зијан, ама тоа немаше шанса да се случи ако не бевме тешки коцкари.

Исто така освен коцкање ептен сме склони и кон теории на заговор, било да се работи за лажни пандемии, било за false flag терористички напади, било за масовно дигитално шпионирање, исто како што во Северна Кореја има ненормални што не веруваат дека северно корејското општество е најдобро на светот, така и ние тука не веруваме во ништо “кредибилно“.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,384
1,564
Хинт хинт пред да речеш дека нешто нерегуларни е лошо прашај ги тие што штедење во Еуростандард банка и кога ќе си ги земат парите назад зашто било регулирано...
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,190
5,748
Мелмак
Хинт хинт пред да речеш дека нешто нерегуларни е лошо прашај ги тие што штедење во Еуростандард банка и кога ќе си ги земат парите назад зашто било регулирано...
Не реков дека е лошо. Само кажав дека е уште потешко да се предвиди. И регулирано и не може да отиде нагоре и надоле. Разликите сеа нема да ги дебатирам ни јас не сум ни од далеку компетентен ниту доволно иминформиран. Наводно регулираните валути подложеле на заштита некоја. Нерегулираните не.

Јас само кажав дека не постои јасна корелација со настани и добра која би покажала или навестила раст или пад - односно повеќе е рандом или шпекулативно.

Толку. Ако имаш среќа или пак добра стратегија или пак дури сигурно се прави профит. Ама лично не сум уверен дека има некој што знае со факти и со сигурност како ќе се движи цената на било која крипто валута на краткорочен ниту долгорочен план.

Пак ќе кажам не може никој да тврди дека ќе знае дека Елон Маск ќе твитне нешто и дека после тоа Догекоин ќе лета нагоре. И после истото со Биткоин.

Значи утре Елон ако твитне дека сите треба да напуштат бродот и стварно се деси тоа како е тоа на било кој начин стабилна валута?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
624
634
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Не реков дека е лошо. Само кажав дека е уште потешко да се предвиди. И регулирано и не може да отиде нагоре и надоле. Разликите сеа нема да ги дебатирам ни јас не сум ни од далеку компетентен ниту доволно иминформиран. Наводно регулираните валути подложеле на заштита некоја. Нерегулираните не.

Јас само кажав дека не постои јасна корелација со настани и добра која би покажала или навестила раст или пад - односно повеќе е рандом или шпекулативно.

Толку. Ако имаш среќа или пак добра стратегија или пак дури сигурно се прави профит. Ама лично не сум уверен дека има некој што знае со факти и со сигурност како ќе се движи цената на било која крипто валута на краткорочен ниту долгорочен план.

Пак ќе кажам не може никој да тврди дека ќе знае дека Елон Маск ќе твитне нешто и дека после тоа Догекоин ќе лета нагоре. И после истото со Биткоин.

Значи утре Елон ако твитне дека сите треба да напуштат бродот и стварно се деси тоа како е тоа на било кој начин стабилна валута?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Слично е и на нормалните пазари, неколку лоши вести од личности што имаат големо влијание ги срозува цените. Пример кога Warren Buffet продава акции од некоја фирма, голем дел го следат неговиот потег и продаваат што ја нурнува цената на таа акција. Истото се случува и со фиат валутите и има многу такви примери од кои најпознат е тој на Џорџ Сорос и британската фунта. Тоа никој не може да го предвиди освен луѓе со големи торби кои имаат копопродажна моќ да ја поместат значително цената во една или друга насока. Од тој аспект крипто пазарот не е ништо поразличен, има ризични валути има посигурни валути. Пример синоќа Биткоин дропна 16%, некои други валути дропнаа многу повеќе зашто имаат многу помала маркет капитализација што значи помалку пари се потребни да се придвижи цената. Погледни го ова на пример, 5400% дроп односно 55 пати намалена вредност за само една минута
0.92307 | RENUSDT | Binance Spot

Слично е и во традиционалниот финансиски свет, има сигурни акции како Apple, Facebook, Coca Cola итн и има ризични акции, а ризикот е тесно врзан со нивната маркет капитализација, колко е поголема толку е потешко да се помести цената, колку е помала толку е полесно.

А за ова што се случи синоќа е резултат на ненаситни луѓе што ставиле долги позиции и краток stop loss мислејќи дека цената ќе се крева уште нагоре што форсира нагли и каскадни ликвидации. Вакви пример има и во нормалните пазари (flash crash) само што се поретки од чиста причина што пазарната капитализација е многу поголема од таа на криптото. Ако некогаш крипто пазарот стигне капитализација 5-10 пати поголема од таа што ја има сега, тогаш би требало и потешко да се придвижува цената така нагло.
 

Vinter108

Intern
12 август 2015
75
34
Не реков дека е лошо. Само кажав дека е уште потешко да се предвиди. И регулирано и не може да отиде нагоре и надоле. Разликите сеа нема да ги дебатирам ни јас не сум ни од далеку компетентен ниту доволно иминформиран. Наводно регулираните валути подложеле на заштита некоја. Нерегулираните не.

Јас само кажав дека не постои јасна корелација со настани и добра која би покажала или навестила раст или пад - односно повеќе е рандом или шпекулативно.

Толку. Ако имаш среќа или пак добра стратегија или пак дури сигурно се прави профит. Ама лично не сум уверен дека има некој што знае со факти и со сигурност како ќе се движи цената на било која крипто валута на краткорочен ниту долгорочен план.

Пак ќе кажам не може никој да тврди дека ќе знае дека Елон Маск ќе твитне нешто и дека после тоа Догекоин ќе лета нагоре. И после истото со Биткоин.

Значи утре Елон ако твитне дека сите треба да напуштат бродот и стварно се деси тоа како е тоа на било кој начин стабилна валута?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Оди објасни ми за GME, регулирана фирма со децении на берза, после shortot луѓето пак продолжија да ја пумпаат акцијата, се префли играта од крипто во stock берзата, едноставно е, ако луѓето сакаат да ја купат ќе ја купат па макар и значела ништо. GME ти е ко DOGE, use-case 0, ама ете, малите инвеститори добија дознаење дека можат да влијаат врз одредени акции со нивната купувачка моќ и се спротиставија на системот.

Да не заборавиме дека криптото е cycle, се се повторува, не верувам овој бран да биде нешто поразличен, овие фирми што вложуваат во BTC сега е се варка да се напумпа до крај и после ќе крахне ко кула од карти, неможе компании до неќна што не поддржуваа крипто сега наеднаш да им се отвориле очите, се е маркетинг, тие имаат изнакупено на 3,000$ еден тон BTC, ќе фрлат милијарда долари ќе земат x100. Така да за мене овие сеа ситниве што купуваат BTC на оваа цена ќе бидат рект-нати страшно, ќе им требаат 5 години за да се опорават (во случај да ги чуваат загубите до новиот ATH).
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
BUY THE DIP LOL
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
624
634
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
ADA за 1900, HBAR за 420 sats. Имам и други таргети подолу во антиципација на ретестирање на коректниот потег од синоќа, но и да не бидне, DCA на малку повисока цена е сепак добро.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,970
4,437
Ethermine
www.facebook.com
Риговите со 5700xt купени 3500е во Јануари месец досега на сите му се исплатени до крајов на овој месец со све сметки за струја.
А останатите брукатори на темава слободно нека си се лигаваат тука.
П.С користени 5-6 месеца половни ригови со 5700хт моментално се брза продажба 7500е.
Така да чиста заработка на копачите коишто вложиле 3500е во Јануари месец досеа имаат чисти заработки од 7500е од риг доколку се решаат да ги продадат.
 

mitakc

Intern
20 декември 2017
12
4
Риговите со 5700xt купени 3500е во Јануари месец досега на сите му се исплатени до крајов на овој месец со све сметки за струја.
А останатите брукатори на темава слободно нека си се лигаваат тука.
П.С користени 5-6 месеца половни ригови со 5700хт моментално се брза продажба 7500е.
Така да чиста заработка на копачите коишто вложиле 3500е во Јануари месец досеа имаат чисти заработки од 7500е од риг доколку се решаат да ги продадат.
На било која диверзификација со алткоини од јануари до сеа 3500 евра сигурно би биле 20к. Тоа валидирање трансакции со копање ептен неандарталска работа. Треба да замине во историја. Се надевам ќе почне со ETH 2.0
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,128
1,799
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
На било која диверзификација со алткоини од јануари до сеа 3500 евра сигурно би биле 20к. Тоа валидирање трансакции со копање ептен неандарталска работа. Треба да замине во историја. Се надевам ќе почне со ETH 2.0
:LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: било која хаха. Еј да 10 милиони индивидуални копачки адреси, е неандерталски, 10 валидатори на AWS од кинески шпиун што контролира цел проток и сите валидатори е тотално леџит блокчејн. Еј или Етериум убиец без smart contract. Или пак неколку ghostchains со washtrading трансакции колку да се каже дека не се мртви. Или пак билиони долари вреден ПОС проект, со парачејнс, без функционален мејннет. Да ептен неандерталска работа е валидирање со доказ за работа.

Хинт Хинт, Првиот пример се BNB/EOS, вториот е ADA, Третиот се останатите срања како AVAX, ATOM, XTZ, TRON. Последниот се DOT/KSM.Овие прави кромањонци сега вредат повеќе, неголи ЕТХ пред 5-6 месеци.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
183
198
:LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: било која хаха. Еј да 10 милиони индивидуални копачки адреси, е неандерталски, 10 валидатори на AWS од кинески шпиун што контролира цел проток и сите валидатори е тотално леџит блокчејн. Еј или Етериум убиец без smart contract. Или пак неколку ghostchains со washtrading трансакции колку да се каже дека не се мртви. Или пак билиони долари вреден ПОС проект, со парачејнс, без функционален мејннет. Да ептен неандерталска работа е валидирање со доказ за работа.

Хинт Хинт, Првиот пример се BNB/EOS, вториот е ADA, Третиот се останатите срања како AVAX, ATOM, XTZ, TRON. Последниот се DOT/KSM.Овие прави кромањонци сега вредат повеќе, неголи ЕТХ пред 5-6 месеци.
Грешка си ако мислиш proof of work е посигурен од proof of stake општо земено.
Етереум тимот убаво знаат што е подобро и уште од пред да го лансираат им беше предвидено да бидат POS, а го стартуваа со POW за поскоро да лансираат, па се одолговлече веќе 10 години ќе наполни вака.
Најголем проблем што јас го гледам е што POW нема финалност и може да се реорганизира историјата колку сакаш назад, ако имаш доволно пари да фрлиш.
Например за да го вратиш BTC назад за 1 ден ти треба околу $10 милиони грубо кажано по моментални цени за да им надоместиш компензација на копачите.
Оваа опција ја разгледуваа Бинансе лани кога ги хакнаа, ама одлучија да не ја применат.
POS мрежите сите користат PBFT (Practical Byzantine Fault Tolerance) алгоритам за финалност (без разлика кој алгоритам е за консензус), и тука нема реорганизација назад под никакви услови.
А ако зборуваме за децентрализација на валидаторите, тоа се си зависи до каков governance применуваат и досега никој не е сјаен по ова прашање (бинансе воопшто не ги ни разгледуваме), ама од аспект на корисниците сепак е задоволително, барем никој досега не изгубил пари и не бил цензуриран на POS мрежа.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,130
4,388
SK
Овие „менувачници“ биле локални - легални (регистрирани како фирми) - во Турција?
Како конкретно ги оштетиле Турците, луѓето држеле крипто за камати таму? 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,385
3,717
Скопје
Овие „менувачници“ биле локални - легални (регистрирани како фирми) - во Турција?
Како конкретно ги оштетиле Турците, луѓето држеле крипто за камати таму?У Турција банките испокрадоа милијарди не па крипто дуќанчиња. Ќе плати народот.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,130
4,388
SK
Ѓаволот е во деталите. Не ми е јасно дали губат нешто тие што тргувале преку нив. Ете Турција забрани трговија со криптовалути, но дали сега ќе ги гонат тие што тргувале преку менувачниците? Што со постоечките сопственици, ќе има ли конфискации? Спомнатите менувачници биле и хеџ фондови?

Како и да е ова сега во Турција ќе биде добар показател за вредноста и употребливоста на криптовалутите во економска криза со активна инфлација (Лирата со месеци паѓа).

 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,970
4,437
Ethermine
www.facebook.com
На било која диверзификација со алткоини од јануари до сеа 3500 евра сигурно би биле 20к. Тоа валидирање трансакции со копање ептен неандарталска работа. Треба да замине во историја. Се надевам ќе почне со ETH 2.0
Ја кога би вложувал пари 3500е кога беше етх 300е а еден риг 3500е пак би вложил во ригови.
Затоа што тоа е инвестиција/капитал опиплив со рака и барем си сигурен дека преку ноќ нема да дојде 1000е твојот капитал.
 

mitakc

Intern
20 декември 2017
12
4
:LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: било која хаха. Еј да 10 милиони индивидуални копачки адреси, е неандерталски, 10 валидатори на AWS од кинески шпиун што контролира цел проток и сите валидатори е тотално леџит блокчејн. Еј или Етериум убиец без smart contract. Или пак неколку ghostchains со washtrading трансакции колку да се каже дека не се мртви. Или пак билиони долари вреден ПОС проект, со парачејнс, без функционален мејннет. Да ептен неандерталска работа е валидирање со доказ за работа.

Хинт Хинт, Првиот пример се BNB/EOS, вториот е ADA, Третиот се останатите срања како AVAX, ATOM, XTZ, TRON. Последниот се DOT/KSM.Овие прави кромањонци сега вредат повеќе, неголи ЕТХ пред 5-6 месеци.
Многу е простачки вака да се исмеваш на било кој макар и треснал глупост, а составот на реченициве ти е како на некој од прво оделение.

За исплатливост од ходлање коини и копање за периодот од јануари до сега не планирам да дискутирам, чартовите си кажуваат убаво, а ако не знаеш да ги глеаш имаш туторијали на јутуб може да си погледнеш.
Хинт 1000 долари на doge во јануари вредеше 40 000 долари пред една недела.

А тоа што браниш концепт креиран пред 30 години и имплементиран во 2007 во биткоин и шо мислиш дека е најдобро решение и не му треба миграција покажува колку си ограничен со размислувањето.
POW e безбеден да иако теоретски може да се преземе мрежата но е неисплатливо, но си размислил која е цената на тоа.
Хинт:
1. Се поголема потрошувачка на електрична енергија која најчесто е од штетни извори за околината и предизвикува глобално затоплување кој е голем проблем со кој се соочуваме и привлекува лош публицитет за криптовалутите.
2. Централизирање на мајнинг операциите кој е против основните принципи на блокчаинот. Во Кина се најголемите мајнинг фарми btw.
3. Бавни трансакции и тешко за скалирање.

POS си има недостаци да. Не за џабе веќе ETH 2.0 5 години го развиваат. Но кога ќе го пуштат ако се биде ок може да ги заборавиш убијците на етериум којшо ги споменуваш како ADA која со години немаат ништо сработено дури сега планираат смарт контрактс да лансираат.
Сите коини шо се POW се осудени на пропаст во иднина освен BTC можеби и не би вложувал во нив.
Тоа е моето мислење.

Имај пријатен ден.
 
  • Уау
Реакции: Avid

mitakc

Intern
20 декември 2017
12
4
Ја кога би вложувал пари 3500е кога беше етх 300е а еден риг 3500е пак би вложил во ригови.
Затоа што тоа е инвестиција/капитал опиплив со рака и барем си сигурен дека преку ноќ нема да дојде 1000е твојот капитал.

Ок те разбирам може кејф ти е да ги сетираш и да гледаш како работат, бучат, топлат. Ама малце иронично ми е да викаш сакам нешто опипливо а уствари награда за копањето ти е виртуелна паричка. А тоа преку ноќ шо збориш освен ако не продаваш во стејбл или фиат секој ден, може пак да ти се деси.
При евентуален краш ќе ти останат графичките ама шо ќе ти вредат ако си ги пукал 24 саата со години, кој луд ќе ти ги купи.
 

renegade

Intern
3 јуни 2015
11
2
Дали користите посебен webmail за регистрација на платформи или wallets. Нешто како secure email или го користите вообичаениот?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,795
Мислења
850,548
Членови
29,480
Најнов член
Hekri
На врв Дно