1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,320
  2,033
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ги пробав HD650 пред неколку дена во Германија, во ужасни услови (продавница на Saturn), и пак ми расипаа се друго што имам слушнато досега. Можам да замислам како звучат во тивка соба. Ги меркам во комбинација со Schiit Magni/Modi, за околу 600 евра се убав избор ама не можам да си ги оправдам :(
   
  gokica, igor_xxxx и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 2. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  622
  955
  3 Јануари 2019
  Машко
 3. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Зошто €600? ~€330 беа локално слушалките кога прашав пред 6 месеци. Дури и во комбинација со Магни/Моди нема да стигнеш до €600...

  ...и да, и јас секогаш се враќам на нив.

  [​IMG]

  [​IMG]

  (*) Можеби веќе споменав некаде, дрвената кутија е ремек дело на @FiC DoGG

  Не сум слушнал, но гледам на ASR фини работи?
   
  На gokica, gremlin, Necromancer и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  622
  955
  3 Јануари 2019
  Машко
  Кај се локално 330€? Во Амски 420€ ми рекоа дека се со попуст. Во Vision не ми прашав, пошо за Senn ептен лоши цени имаат.

  Да, за DX7 Pro доста солидни рецензии има.


  @fuzzjaw - Schiit Modi има да се најде негде локално?
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,320
  2,033
  13 Јануари 2014
  Машко
  Кутијава вистина е ремек дело, браво.

  Инаку во Saturn беа 400 евра, не знаев дека локално ги има и дека се прилично поефтини, дури и чудно ми е малку. Magni/Modi се по 100 евра парче колку што знам, од тука ми е математиката за 600 евра. И во неа не срачунав царини и даноци за работиве. Ако ги има кај нас за таа цена, и ако успеам да ги земам Magni/Modi без да платам царини и други давачки, излегуваат околу 530 евра, што пак не е малку за мене.

  Алтернатива ми е HD6XX, кои се во принцип идентични, за 185 евра плус трошоци за достава, што би ја паднало цената на околу 400-430 евра. Тоа веќе сериозно би го разгледал.


  Не знам, јас ги гледав за нарачка во Германија па да ми ги донесат од таму. Во 80% од продавнициве во Скопје немам влезено воопшто, не знам што имаат на залиха. Се токмам да прошетам кога ќе се вратам во Скопје, ама досегашното искуство со Болин и Sky Music ме обесхрабрува, во ниедна од тие две не ме сфатија сериозно кога разгледував и слушалки, и звучници. Најубава опција ми е од надвор.
   
 6. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  По мое искуство, цените на локалните дистрибутери прилично близу ги следат цените на Томан. Во голема број случаи се и (колку и незначително) поефтини.

  ЕДИТ: Инаку, да, Амски е дистрибутер на Sennheiser, и е (во мое искуство) многу коректен со (1) цени, (2) испорака и (3) начин на плаќање.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 7. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,430
  10 Септември 2010
  Не сум знаел дека "овој @FiC DoGG" го бивало :)
   
  FiC DoGG, TheMarshal и на InSides им се допаѓа ова.
 8. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Ич не знаеш.
   
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,320
  2,033
  13 Јануари 2014
  Машко
  Глупаво прашање можда, ама планирам да поминам од наредна недела кога ќе сум во Скопје. Кај се наоѓа? Видов некоја адреса на Google Maps, ама во два три наврати го имам барано кај што викаат дека е, никако да го најдам.
   
 10. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Влезот на зградата до "AMC Mega Store". Ако воопшто постои натписот таму уште.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  622
  955
  3 Јануари 2019
  Машко
  Артист, Vision, Аудиокултура и Амски (само телефонски имам разговарано со Амски) се прекоректни. Е сега за Артист, ќе видам колку се коректни и со доставата и дали ќе стигнат на време мониторите.

  Да приметив, во Артист цените на вебстраната им се високи, а кога појдов таму, цените им се доста слични како на Thomann. За производи што ги имаат на лагер, се и нешто поевтини.

  Кога разговоарав по телефон, со Амски, ми рекоа да појдам до кај нив и ќе се договориме за цена за HD650. Може треба да појдам директно кај нив, уште подобро ако ги имаат на лагер таман и да ги чујам.

  Vision имаат коректни цени, ама сепак се 10-20% повисоки од Thomann. Изгледа како што ми пиша ти претходно, треба 2-3 реда моабет и едначат цена. :) Последен пат кога бев кај нив, сакав да земам DT 1990, кај нив беа 550E, а на Thomann се 440Е (цена со VAT included).

  Инаку за Sennheiser, има три официјални увозници. Vision, Амски и уште некоја фирма со продавница негде во Дебар Маало.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 12. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  Rant:
  Разгледував av receiver и ми фатија око marantz sr6013/6014.
  Моментално на страната на Болин sr6013 е малце поскап од sr6014 ама си викам, ок не е обновена цената.
  Sr6013 како модел постар за блек фрајдеј имаше 30тина посто попуст во Болин т.е цената беше спуштена бидејќи е стар модел.

  Се јавувам денеска во Болин да ги прашам за цена на sr6013 и ми викаат, дечко таа ти е цената нема попуст. Кога ги прашав како може новиот модел да е поефтин од стариот ми рекоа дека па истиот модел е тоа нема голема разлика.

  И така сега ќе си чекаме следен блек фрајдеј за да можеме да си купиме производ неколку години стар кој што сегде во странство е спуштен веќе за околу 30%.
   
 13. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Види тука ако можеш да го донесеш.
  MARANTZ SR 6013 Black

  На попуст е моментално, на таа цена имаш и поврат од некои 12-13%.

  Се нарачува онлајн без да креираш корисник, достава вршат во н3која нивна продавница која ќе ја одбереш и ќе те известат кога ќе стигне. Може да се плати однапред со картичка, или при подигање.

  Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
   
 14. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  Тоа е другата опција, ама како легално ќе го внесам? Или ќе треба да си платам царина, ддв?
   
 15. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,231
  3,590
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Јас кога земав ми беше во гепек, ама гужва беше и пуштаа.
  Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
   
 16. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Ти треба 9.2 рисивер? Ќе возиш полн Atmos (5.2.4)? Или ќе возиш три зони?

  Рисивер е компонента која најбрзо старее и најмногу губи цена. Ask me how I know.
   
  На Ребро и Necromancer им се допаѓа ова.
 17. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  Апсолутно не, максимум би идел на конфигурација 5.1 во иднина.
  Зашто барам по хај енд ресивер е бидејќи освен за видео сакам да го користам во 2.0 за аудио со звучник од калибар на фокал, динаудио.
  Конкретниов модел во pure direct mode има синад од околу 90db, а/б појачало, preouts, и тд.
  По читање на доста рецензии мислам дека ќе задоволи "good enough" за филмови и музика или "jack of all trades, master of none".

  Свесен сум дека за парите можам да земам неколку пати подобар стерео конфигурација со синад >110 но тука влага во равенка: WAF, финансии, простор, и тд.

  Ако имаш/имате предлог за ав ресивер кој што би задоволил музика и видео до буџет од 1500е слободно препорачајте.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 18. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Ова треба да значи signal to noise and distortion ratio?

  Штознам, оваква функционалност не ми била приоритет, и не можам да ти дадам препорака од прва рака. Воедно, сите рисивери од комерцијална класа се подложни на искривени маркетиншки трикови од типот "all channels driven", "~6 ohm nominal impedance", "variable distortion ratio" итн.

  Муабетот ми беше, колку и да ги фалат како уреди за повеќе активности, во основа тоа се повеќеканални засилувачи, кој најмногу сакаат да видат идентични звучници на сите канали.

  За еден уред, би рекол Yamaha RX-A2080, за чиј квалитет можам да потврдам од прва рака. Не бил поврзан на стерео звучниците, но може и тоа да се проба. Во секој случај, вози 7 канали прилично тешки звучници (варијабилна импеданса, acoustic suspension, запечатени) без да се помачи воопшто. Проблем со него е што и покрај евентуален попуст би го надминал наведениот буџет.

  Но за 5.1 + евентуално bi-amping за предни звучници (претпоставувам дека предните 2.0 ќе бидат дел од 5.1 а не посебни звучници), доволен е и RX-A1080, кој е во буџетот веќе и пред попуст.

  Настрана од ова, најисплатливо, по мене, е рисивер од типот Denon AVR-X2600H, во комбинација со нископрофилен излезен засилувач за предните канали, и тоа само ако им фали снага (зависно од звучниците).
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
  psyside, gokica и на Oktar им се допаѓа ова.
 19. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  Така е Sinad е "Signal-to-noise and distortion ratio".

  Пробав да се водам по мерења на овие ресивери но нажалост ги нема во голем број.
  ср6013 по рецензии и на едно мерење што ги најдов се покажува "good enough".

  Yamaha RX-A1080 ја гледав веќе неколку пати но малце ме одвратува не толку позитивната рецензија од амирм Review and Measurements of Yamaha RX-A1080 AVR. Во споредба со ср6013 мислам дека јамахата е подобар избор ама не 500е подобар (ако земеме дека ср6013 се зима за 1000е а Јамахата за 1500е)

  Denon AVR-X2600H нема preout за предни звучници така да додадавање на дополнителни компоненти само за предните звучници е невозможно.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 20. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Со ризик (море каков ризик, сигурност) да го навлечам гневот на објективистите, мерењата на повеќеканални компоненти се начелно бесполезни. Во основа, се работи за поле во кое клучна е долгогодишната експертиза на производителите и количината на произведени и испорачани уреди. Тие компоненти, лиценци за стандарди и интегрални кола можат да бидат набавени само со солиден капитал, и затоа (помеѓу другото) нема (или јас не сум видел) chi-fi "ефтини" рисивери.

  Оттука, во ова поле, во најголема мерка, важи премисата дека поскапото е подобро. Подобро, во најголема мерка се однесува на (1) поиздржливо, (2) подобро склопено, (3) подобрена толеранција, (4) зголемено напојување, (5) мултиплексери за повеќе влезови/излези итн. Околу рисиверите, клучно е rightsizing - термин кој чинам потекнува од автомобилската индустрија - а во овој контекст значи усогласување на системот. Системот вклучува (1) рисивер, (2) звучници, (3) соба и (4) слушател/и. Промената на било која компонента доведува до дисбаланс во системот и генерално мора да се реконципира.

  Најчестиот порив е да се купи "најголемото" со желба да биде отпорно на идни промени (futureproofing) ама во ова поле тоа не е баш паметно и е сигурен начин да се изгубат пари. Again, ask me how I know.

  Според мене, најсоодветен начин да се склопи систем е да се склопи систем. Навидум глупа тафтологија, ама не би разгледувал рисивер без да знам со кои точно звучници ќе го спарам и во која точно соба, на кој точно распоред.

  Доколку сите овие променливи се се уште променливи и не можат да се заклучат, би го одложил барањето додека една од нив не се заклучи, затоа што тоа понатаму ќе ја води целата иницијатива.

  Инаку, Marantz = Denon, моделите се еквивалентни, технологиите се делат, но обично Денон предничи со иновации, па Маранц го следи наредната генерација како "премиум" име.

  За "амирм" не би коментирал затоа што не го знам човекот, па би било непристојно. За неговата методологија имам многу што да кажам, но ова не е ни време ни место да се распостелам, па ќе се обидам да дадам краток осврт на она што го мислам за неговата иницијатива - повторно, врз основа на она што го објавува.

  Човекот (1) мери, (2) црта графикони и (3) дава цврсти ставови без да ги контекстуализира ограничувањата кои намерно си ги поставува. Обидувајќи се да го избегне субјективизмот во ова хоби/индустрија, преминува во фанатизам на другата страна, која се фокусира на информации без контекст. Секој кој барем помирисал статистичка маса е доволно свесен дека било кој податок може да се протолкува на различен начин зависно од контекстот.

  А зошто е контекстот важен? Затоа што уредите кои се тестираат нема да бидат користени во условите во кои се тестираат. Вистинскиот тест е склопување на системот и оценување. Да, тоа чини пари, време и енергија, но настрана од тоа, мерењата од овој тип не кажуваат ништо освен (1) дали уредот е толку надвор од спецификациите што значи дека е расипан, и (2) дали производителот лаже низ заби па врз основа на тоа да му се одбие доверба на било кое ниво.

  Но мерењата да бидат единствена основа за слушна одлука? Кад би се зезали.

  Ајде да бидеме прецизни. SR6013 не се зема за 1000е, освен ако не се шверцува преку граница, што со себе повлекува ризици за пост-продажен сервис. А рисивер знае да направи проблем ако не е соодветно вентилиран, па локална поддршка, барем за мене, би била преферирана.

  RX-A1080 ќе биде подложен на најмалку 10% од прикажаната цена, што го спушта на ~1,300e - но за тоа се разговара во салон.

  Mea culpa, требаше да проверам. Но еве веднаш алтернатива - Denon AVR-X3600H има preout, но со него веќе мислам дека нема да ти треба дополнителен засилувач. Според спецификации, испорачува 105W на 8 ома, доколку се возат само предните два канали.

  Според упатството, дозволува bi-amp за предните два канали. Не успеав да најдам податок за испорачана моќност во bi-amp мод.

  И би требало да е поефтин од RX-A1080, ако се суди според MSRP од 1,199е.
   
  На Chicco69 и Necromancer им се допаѓа ова.
 21. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  How do you know? :)

  Па да речеме дека нешто од тие променливи се знаат. Око ми фатија Фокал ариа 926. Тие се 8 омски со сензитивност од 91.5dB со препорачана снага од 40 - 250W. Според овие податоци не се тешки звучници за свирење и работа би свршил било кое појачало до >90w 8 ома.
  Собата не е променлива, големината е некој си 20тина квадрати.
  Идејата е да прво се купат само 2 звучника па во иднина да се докупи центар и саб ако фали и ако притреба и во подалечна иднина странични звучници.
  АВ рецивер одбирам поради флексибилноста и можноста за надградба за повеќе звучници во иднина и исто така ќе се користи 80% за филмови 20% за музика.

  Доста поделени мислења се на оваа тема, има луѓе што се колнат во овие мерења но има и такви кој се колнат во своите лампаши кој поминуваат очајно на овие мерења. Ги почитувам и двете страни но се потпирам на страната со мерења поради недоволно искуство, не доволно истренирано уво, неможноста да слушнам разни компоненти, и тд.

  Беше 1к за време на блек фрајдеј така да, можеби пак би бил истата цена, можеби не. Искрено ср6013 ми беше фаворит само поради нормалната цена која што ја имав видено за блеј фрајдеј, но ако би идел веќе до 1500е мислам дека Јамахата е подобар избор.

  Denon AVR-X3600H е еквивалентот на ср6014 кој се нуди со истиот софтвер за room correction audyssey xt32, разликата помеѓу овие 2 е дека според технички податоци марантз-от има за нијанса почист DAC и според рецензии треба да е подобар избор за музика од денон-от.
   
 22. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Искрено, било кој од наведените досега (RX-A1080, SR6014, AVR-X3600H) би ти завршил работа соодветно. Би препорачал, ако е размислувањето помеѓу тие трите, да се цели на најдостапниот (ценовно и локално). Разликата во цената во таа група нема да направи директна разлика во перформансите.

  Имаш (1) просторни можности, (2) желба, (3) размислување за дискретен акустички третман на собата? Зависно од нејзината исполнетост, мала инвестиција (да речеме 5-10% во однос на вкупната цена на системот) може да донесе значителни подобрувања, многу над вложеното.

  Центар ќе фали за филмови речиси сигурно (говор), дури и во downconverting мод каде повеќеканалниот стрим ќе се сумира на двата предни канали. Сабвуфер е многу важна компонента, но за жал, најниско котира на скалата вложено/добиено.
   
 23. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  151
  149
  1 Март 2013
  Машко
  Исто и јас мислам, цената ќе пресуди во даден момент.
  Не ми одговори за "Again, ask me how I know"

  И јас мислам дека ќе фали, но бев во Visiom, Audio Kultura и бев убедуван дека нема да фали центар, дека 5.1 е веќе помината мода, дека 2.0 е доволно, hence флексибилноста која ќе ја имам со АВ е дека секогаш ќе можам да докупам доколку фали.
   
 24. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,430
  10 Септември 2010
  А замисли па стерео сабови колку лоша инвестиција се. :(
   
  На martinmax му/ѝ се допаѓа ова.
 25. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Имав RX-A2020, го продадов за 25% од цената по која го купив, купив RX-A2080, кој е истиот рисивер (иако е 6 генерации понов) само за да имам HDCP 2.2. Цената на RX-A2080 беше речиси идентична на онаа што ја платив за RX-A2020.

  That is how I know. :)

  Види внимателно што напишав. Повеќеканалните стримови претендираат човечкиот говор да го сместат во централниот канал. При downmixing на стримовите во стерео, централниот канал се дели помеѓу стерео/фронтовите. При идеална поставеност на стерео звучниците, не би требало да имаш голем проблем...

  ...но многу е полесно да се стави еден централен звучник и да се анулира проблемот отколку да се мачиш со два предни.

  :p

  Тоа е системот од моите сништа.
   

Сподели

Вчитување...