1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

1. dekomote

dekomote
    On your way to fame

351
    592
    11 ноември 2014
    Машко
    Програмист
    Апсолутно се слагам, to each, their own. Убаво е само да им ги израмниш очекувањата на луѓе. Бар да знаат дека не треба да очекуваат којзнае каков звук од саундбар. Зашто, во нептун коа ќе рокне сабвуферот, супер звучи саундбарот, дома друга е приказната.

2. gokica

gokica
    Модератор

8,550
    10,639
    13 Јуни 2009
    Саундбарот се карактеризира со едноставност и лесно се вклопува во просторот.

За филм и телевизиски програми може да е одлично решение. Пред се за тоа е дизајниран а не чисто за музика. АРК и контрола на звукот преку далечинското од телевизорот уште толку додава на едноставноста.

Муабетот ми е дека иако ова е ИТ форум на кој членовуваат ентузијасти, мислам дека не треба саундбарот од старт да се исфрла како опција.

На masterficx, Pane-G, Gaston и уште 4 други им се допаѓа ова.
  3. zozone

zozone
    Intern

22
    5
    22 Јануари 2020
    Машко
    Јас имам саундбар, Sony HTS350. За филмови гледање (иако и тоа не многу) е супер, имајќи во предвид цената (го имав земено на поуст некој за околу 200 евра). Знаев дека не ни може да вади којзнае каков звук, ама со оглед на буџет и мир у куќа воопшто не се каам за изборот. Ако некад имам повише пари на располагање, друга приказна.

На dekomote му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dekomote

dekomote
    On your way to fame

351
    592
    11 ноември 2014
    Машко
    Програмист
    Нема зошто да се каеш. Ако ти е тебе убаво, се друго е ирелевантно. Пак ќе речам, не е грев да се купи саундбар. Само саундбар не е замена за прописен сараунд/хифи. И кога буџетот е голем (како примерот погоре) треба двете опции да се разгледаат.

На gokica и Oktar им се допаѓа ова.
  5. dekomote

dekomote
    On your way to fame

351
    592
    11 ноември 2014
    Машко
    Програмист
    Него, да не барам по темава, која е препораката за closed chi-fi слушалки? Најдов многу отворени ама тенко затворени.

6. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Ај да си се пофалам и јас. Земени се од Аудиокултура (новата продавница, што некој од вас ја сподели пред некој ден во оваа тема). Првите импресии се солидни, но мислам дека Focal можеле да се потрудат малку повеќе. :)

Ќе пишам подетални импресии после некоја недела користење. Доколку некој сака да види мерења, може да се најдат на овој линк:
    Focal Sphear – In-Ear Fidelity

Инаку, за дечките од Аудиокултура имам само пофални зборви.

12.jpg

На psyside, fuzzjaw, Goran995 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  7. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    Потврдувам за дечките од Аудио Култура, само пофални зборови.
    Јас слушав и бендисав звучки фокал ариа 926.

psyside, shooter и на TheMarshal им се допаѓа ова.
  8. shooter

shooter
    Gaining Experience

555
    361
    2 Март 2010
    Машко
    Шо цена се?

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dekomote

dekomote
    On your way to fame

351
    592
    11 ноември 2014
    Машко
    Програмист
    3000eur на нет.

10. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    140k за пар.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,606
    1,225
    2 Јануари 2012
  12. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Во тој ценовен ранг, само JBL 305P MK II

https://www.thomannmusic.com/jbl_lsr_305p_mkii.htm

Прочитај рецензија и мерењења. За таа пара нема да најдеш подобро.
    JBL 305P MKii and Control 1 Pro Monitors Review

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  13. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    BX8 звучат очајно, пренагласен бас, генерално muddy звук.
    Јас имам b3031a малце подобра варијанта од b2030a и сум презадоволен, незнам колку се во звук слични ама ако се ондак е мн подобра опција.
    Моите b3031a планирам да ги продавам во блиска иднина, ако си заинтересиран пиши пп.

На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Oktar

Oktar
    Epic

3,667
    10,931
    23 oктомври 2012
    Машко
    Да не сакаш да делиме еден пар? :|

На shooter и martinmax им се допаѓа ова.
  15. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,606
    1,225
    2 Јануари 2012
    На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Се согласувам, затоа и јас не ги земав, ради дизајнот. Евентуално ѕирни ја белата верзија од нив. Или па види ја HS серијата монитори на Yamaha.

Ако си од Скопје, појди до Артист. Кај нив можеш да ги чуеш и Kali Audio. Што е сосема одличен монитор за цената.

Ја се размислував помеѓу Adam T7V, Yamaha HS7 и Kali LP-6. И доста читав на темата, моделиве што ги прати ти, обично ретко се препорачуваат (но, тоа не значи дека се лоши).

Али, на крај се решив за нешто сосема друго и ги чекам да ми стигнат. :)

17. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,606
    1,225
    2 Јануари 2012
    Се мислам наредниот или месецот после тој да земам некои монитори за на ПЦ да ги ставам. Сакам да слушнам да видам дали ќе ми прават ќејф не ми се порачува туку така од нет. Ќе поминам таму ќе видам фала на предлогот. Би сакал да не морам интерфејс да купам за нив ама ако мора нема врска има евтини.

Последна промена: 14 Февруари 2020
  18. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Можеш да поминеш и без интерфејс, но секако ќе имаш загуба на квалитетот или пак ќе има ти се јавува одреден шум.

Јас ќе купам Focusrite Scarlett Solo или 2i2 audio interface, кога ќе ми стигнат мониторите. Генерално, тој ти е еден од најдобрите интерфејси за ~150 евра.

Инаку, ако сакаш да ги видиш и слушнеш мониторите пред да ги купиш, еве ти повеќе сугестии. А и чим ќе ги користиш на дескптоп, претпоставувам дека ќе идеш со 5' поради компактноста. Според буџетот од твоите ликови, еве ти се што можеш да чуеш локално.

Артист - Adam T5V, KRK Rokit 5, Kali LP-6. Имаат и неколку модели на iLoud (ги немам разгледано тие)
    Дореми - Yamaha HS5/HS7
    Vision - Mackie MR524/624
    PixPlus - JBL 305
    Аудио Центар - JBL 305
    Мими Аудио - Behringer и М-Аудио.
    Skymusic - Pioneer не знам кој модел беше.

Во принцип тоа делумо се што може да се најде локално. Скоро сите монитори од овој ценовен ранг страдаат од ефтино D-класа појачало, кое предизвикува шум на tweeter-от (високотонец мислам дека се викаше на македонски). Овој проблем го нема само кај Yamaha-ти од тоа ја што тестирав.

Како и се што е поврзано со Аудио, доста е субјеткивно што е добар звук за тебе. Во тој ценовен ранг, мене Yamaha HS5 и HS7 ми звучеа најдобро. Тебе може ќе ти звучат Mackie-то.

Инаку, ако решиш да не купиш интерфејс, а сакаш да избегнеш директно да ги врзеш на матична, можеш да ги поврзеш на некоj солиден USB-Dongle со DAC, на пример Meizu Hi-Fi-Pro од Aliexpress. Само во овој случај гледај и самитe монитор да имаat Unbalanced излез (најчесто RCA).

Имаш доста опции. И најверојатно со моево мислење те збунив уште толку - посебно ако земеш да читаш рецензии. :)

На DarthJe5us и psyside им се допаѓа ова.
  19. psyside

psyside
    Rising Star

26,751
    27,430
    4 Септември 2008
    Прегрди? мене ми изгледаат супер, во најмала рака се ок. А за звук им нема рамни во тој ценовен ранг.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,606
    1,225
    2 Јануари 2012
    Не си ме збунил доста имам читано и гледано само не сум имал пари до сега да инвестирам во звучници. Сметам матичнава што ја имам моментално дека има убав звук па ќе видам како ќе се покаже. Која јамаха ја имаш тестирано ти? Хс5?

Фала за продавнициве многу ми помогна затоа што не ни знаев други освен аудио центар и артист.

Многу грдо и евтино ми делуваат со светнатиов дел напред.
    https://icdn1.digitaltrends.com/image/digitaltrends/poster-for-5824603359001-720x720.jpg

21. psyside

psyside
    Rising Star

26,751
    27,430
    4 Септември 2008
    У живо не се такви

22. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    HS5 и HS7 ги тестирав. Помеѓу двата би ги одбрал HS7 затоа што имаат подлабок бас. Исто и Adam T7V не беа лоши.

Проблемот со Yamaha е што нашиот локален дистрибутер, ги пумпа цените. HS5 и HS7 се по 50е поскапи (по парче) за разлика од цела европа. :)

Инаку, јас ги нарачав Dynaudio BM5 MKIII од Артист. Би требало да ми стигнат за 2 недели.

Да да, како за почеток сигурно ќе ти брка работа. Ако не си задоволен ќе го купиш ова кабелче:
    Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com

-----------
    @psyside - Инаку да, се согласувам во живо изгледаат за нијанса поубави. Али од тоа што имам читано, од сите монитори (и hi-fi звучници) во тој ценовен ранг JBL-от се најдобар избор. That is, ако не седиш преблиску до нив или па воопшто не ти смета шумот до tweeter-от.

И ако би ги купувал некад JBL 305, би ги купил само од Thomann, затоа што и со сите платени давачки и достава излегуваа доста поевтини (ако сеуште трае попустот).

Аудио центар = 24.000 денари пар.
    Пикс Плус = 20.000 денари пар.

На DarthJe5us и Necromancer им се допаѓа ова.
  23. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,254
    1,432
    10 Септември 2010
    Можеби ја имам превидено оваа новост, па да си кажам сега - честитки за изборот, со нетрпение чекам импресии кога ќе стигнат. :)

Ако не е проблем, може да ме потсетиш на што ќе ги поврзеш и кој е остатокот од сетапот?

Иако сум огромен фан на активни звучници (мислам дека е евидентно тоа :) ), не би ги препорачал за било која ситуација 305-ките како најдобар избор, посебно ако правиме муабет за слушање на музика во дневна соба и од далечина.Доколку ситуацијата е "desktop/nearfield" слушање, е тогаш е друг муабет за тие пари ...IMHO of course :)

24. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Бидејќи се исто монитори, ќе бидат поврзани на PC преку Focuarite Scarlet 2i2 (најверојатно). Понатаму може да надоградам на Topping DX7 Pro или некој друг balanced DAC.

Додека изворот ќе биде Tidal Hi-Fi и некад Spotify. Одредени бендови што ги слушам, сеуште ги нема на Tidal, за жал.

Да ми стигнат, да се направи burn-in и обавезно пишувам импресии. :D

Останува уште Sennheiser HD650 или Audeze LCD-1... или Focal Elear и ќе е endgame. :cool:

На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
  25. InSides

InSides
    Gaining Experience

171
    352
    21 Февруари 2009

Сподели

Вчитување...