1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

1. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    Абсолутно те разбирам, моментално имам сетап со 2.0 активни и до некаде го имам проблемот.

2. Oktar

Oktar
    Epic

3,669
    10,941
    23 oктомври 2012
    Машко
    За дијалози во филмови, само центар, ништо друго не го решава проблемот, been there, done that.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    А колку е страшно да се користат различни звучници за центар, различни за предни?
    Муабетот ми е да не треба да купувам Фокал Ариа(900е) за центар, дали ќе можам да пројдам со некој си Монитор Аудио Бронзе(250е)

На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,232
    3,596
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Човек би сакал да одмори од добивање идеи за дополнителни $$$ ;)

Тоа сакав и јас да кажам, освен естетски, дали многу ќе смени употребата на друг звучник за центар?

На gokica и igor_xxxx им се допаѓа ова.
  5. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    Освен за центар, прашањето би било и за СУБ, не би сакал да дадам 2000е за Суб од Фокал..

6. Goran995

Goran995
    On your way to fame

338
    524
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    Да разбијам малку дискусија од high-end уредиве :D
    Дали вреди да порачам Samson SR850? Ќе се користи на PC, за игри, музиче...

@Banjifiko го прочитав низ темите дека ги има.

7. InSides

InSides
    Gaining Experience

171
    352
    21 Февруари 2009
    Чисто да видите како сметаат производителите дека треба да биде соодносот - и ова можам од лично искуство да го потврдам.

Лев/Десен:
    Центар:
    За споредба, иако се сликите со различна големина, драјверите се идентични. Центарот е речиси двојно поголем од L/R.

Нема зошто да е проблем, се додека постои релативна компаративна импеданса.

Јас купив вуфери од истата серија на JBL, но не беа по 2К. Но во овој случај, можеби подобар избор е SVS, REL, па дури и Klipsch.

На gokica и Necromancer им се допаѓа ова.
  8. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

952
    1,050
    9 Декември 2015
    Машко
    На 5.1 сетап, како слушате музика 2 канали стерео, 5 канали стерео или можеби (дури) surround?

9. InSides

InSides
    Gaining Experience

171
    352
    21 Февруари 2009
    Најчесто "all channel stereo". Порано слушав и во 2.2 конфигурација но откако се споија двата системи на исто место, повеќеканалниот систем е само за видео.

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Oktar

Oktar
    Epic

3,669
    10,941
    23 oктомври 2012
    Машко
    Можеш да гасиш звучници кога слушаш музика, јас така правам, т.е. го гасам центарот.

11. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,232
    3,596
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Најчесто стерео + саб, или 5 канално стерео ако седам централно.

Во последно време повеќе поминувам во втората зона која е покомпактна просторија и веројатно акустично подобра, зашто и со помали звучници добивам доста солиден звук.

12. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

952
    1,050
    9 Декември 2015
    Машко
    Со 5 дефинитивно покрива поголем простор и е погласно (нормално:)), со 2 канали таман, а со 5.1 е чудно (но не значи дека не е добро). Сепак повеќето снимки се правени за 2 канали ако не се лажам (така стои во инфо на пример за повеќето песни на Tidal HiFi апликацијата).

13. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

648
    994
    3 Јануари 2019
    Машко
    Би ти рекол иди на Phillips слушалкиве (малку се поскапи)

Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com

Останати опции:

https://www.thomannmusic.com/superlux_hd681.htm (ја има и кај чичко Аљи)

14. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    Не дека јас ги продавам ама не се споредува со ништо од наведеното
    Audio technica ath-m30 и Superlux 681b

15. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,325
    2,060
    13 Јануари 2014
    Машко
    Не знам за другиве опции, ама многу порадо би ги SHP9500 отколку M30. Не би ги споредил зошто едните се open back а другите не, ама ако се во буџетот, се одлична опција.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  16. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    Philips SHP9500 од аљијата не ќе да се оргинал, ама и да се дупла разлика во цена 82 usd наспроти 40 usd.
    Мојот коментар повеќе се однесуваше на Суперлукс, ISK и остали во нивен ранк.

17. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

648
    994
    3 Јануари 2019
    Машко
    Би рекол дека ATH-M30 би биле одлични за слушање одредени типови на музика. Но дефинитивно, нема да бидат добри за пролонгирано слушање и посебно не за гејминг. Бидејќи збориме за затворена студиска слушалка, која нема добар soundstage. Не успеав да најдам конкретни мерења, за M30 па да можам да дискутирам околу нејзиниот sound signature.

Ама, мислам дека Phillips-от во секој поглед ја кине за гејминг и секојдневна употреба, понеутрална и покомфорнтна е има одличен soundstage. Единствена мана е што пракчитно нема low-bass, ама тоа е типично за отворена слушалка од овој тип.

Лично од мое искуство зборувам, дека затворена слушалка која е наменета за мониторинг во студио не е толку добра опциј за секојдневно користење. Купив DT 770 Pro пред 3-4 месеца, а сега секам да купам Sennheiser HD 58X или Sennheiser HD599... или HD650. Баш поради тоа што за мене DT 770 претставува пренапорна слушалка.

НО, за парите што ги продаваш ти, би требало да му брка работа и е ОК слушалка да влезе у rabbit hole.

Edit 2: Направив Google Search можно е да не се оригинал. Истиот продавач испраќал и фејкови.

Последна промена: 19 Февруари 2020
    На Goran995 и fuzzjaw им се допаѓа ова.
  18. brasica

brasica
    On your way to fame

621
    948
    18 Април 2010
    Јас само да додадам од лично искуство, кај сараунд сетап многу повеќе би вложил во добар центар и суб (или два), потоа предните исто поради тоа што рече дека системот би се користел за музика а задните некои прцлиња колку да прават пиу пиу или некој шуш муш. Имав порано систем со подобри предни и задни а послаб центар и вуфер и многу полошо целокупно искуство имав. Сега сум 2.1 и сум најсреќен :).

tomaso, Necromancer и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
  19. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,254
    1,432
    10 Септември 2010
    Не се разбирам многу во сараунд, ресивери итн (а и немам желба за нив), но само да се надоврзам на @InSides и @Necromancer .Иако е можеби најнепопуларна тема, поставеноста на звучниците во просторијата и акустичниот третман се тие работи што за најмалку пари, ќе донесат најголемо подобрување на звукот.

Моја препорака - нека не бидат на последно место, иако не се толку интересни како нови играчки во системот :)

ЕДИТ за Брасица:

А со 2.2 би бил најнајсреќен :p

brasica, Necromancer и на InSides им се допаѓа ова.
  20. Goran995

Goran995
    On your way to fame

338
    524
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    Со оглед на буџетот кој го имам одвоено или ќе биде Superlux 668B или Самсонот. Скоро исти модели, со малку различен "потпис"... мада Суперлуксот е поскап за 20$ (дека доаѓа во retail пакување + removable кабел, бла бла).

21. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

151
    149
    1 Март 2013
    Машко
    Се сложувам за soundstage на м30, ама сепак тоа е необоена флет студиска слушалка која е доста пријатна за слушање.

Ствар на вкус е на крај јас м30 ги заменив со ДТ770 и според мене се фантастични, воопшто не ми се напорни и слушам на нив по околу 4ч на ден.

gokica, TheMarshal и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  22. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

648
    994
    3 Јануари 2019
    Машко
    Да не се разбереме погрешно, звукот на DT770 е фантастичен, доста рамен (освен високите тонови) дури и sound stage-от е феноменален за затворена слушалка. Само тие високи тонови, што се карактеристични за слушалките на Бајер, за мене знаат да бидат доста непријатни после 2-3 саата активно слушање.

Која верзија на DT770 ја имаш? 250, 80 или 32 омската?

На Costigan_Jr и gokica им се допаѓа ова.
  23. gokica

gokica
    Модератор

8,550
    10,639
    13 Јуни 2009
    DT770 немаат рамен туку "V" звук. Саундстејџот е поширок од низа отворени слушалки кои сум ги чул.

Еве и девојчево ги носи и не се пожали :)

Извинете на малку шлагер т.е. офтопик.

24. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

648
    994
    3 Јануари 2019
    Машко
    Mild "V" звук има само 80 омската верзија. Според мерењата што ги имам видено, 250 омската и 32 омската се доста "рамни" освен кај високите тонови. Е сега, екстензијата на ниските тонови и фактот дека е затворена слушалка можеби ги прави по "bassy" од други слушалки.

Види ги FR графиците на rtings.
    Beyerdynamic DT 770 PRO Review

Edit: Можеби да е нешто ептен на граница на V-Sound. Слушни ги на пример Sony MDR V55.

Edit 2: Заборавив да напоменам, јас ја имам 32 омската верзија и ја возам со "Meizu Hi-Fi Pro" dac/amp.

Последна промена: 19 Февруари 2020
    На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  25. gokica

gokica
    Модератор

8,550
    10,639
    13 Јуни 2009
    Не се басести како други слушалки, се сложувам. Но далеку се од Сенхајзер HD650 кои за мене се референца за рамен звук.

Сподели

Вчитување...