• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

wifi

 1. Oktar

  Продадено UniFi UAP-Pro

  Пак јас... според количината на огласи може да се насети економската криза која се продлабочува и понатака, па така сега на продажба имаме еден до два прекрасни UniFi UAP-Pro точки на пристап т.е. Access Points. Не сум решил дали ке ги продадам двата, или па можеби и сите три, ама ајде да...
 2. Tomislav96

  Продадено Xiaomi Mi Router 4A 1200AC GigaVersion

  Се продава Xiaomi Mi Router 4A 1200AC GigaVersion наменет за Глобален пазар, нарачан на 18ти ноември, стигнат некои 30 40 дена подоцна за 30eur. Доваѓа комплет, многу малку користен, за посебна мрежа на паметни уреди, со 1м Cat6 лан кабел и кутијата. Јас сум од Скопје, Центар, кога сакате...
 3. Pej4o

  Xiaomi Mi WiFi Router ALL Firmware (Padavan/OpenWRT)

  Помош,Подршка,Флешување,firmware и др...
 4. Surreal

  Каде можам да најдам Wi-Fi карта за лаптоп

  Здраво, сакам да прашам каде во Македонија или дали воопшто постои продавница што продава Wi-Fi картички за лаптоп. Се работи за Intel 7260HMW, но и друга PCI-E карта би завршила работа.
 5. Winncoot

  Предлог CCTV WiFi Security Camera

  Сакам да купам камера за видео надзор која ќе можам да прегледувам од телефон и да снима на SD Card (или право во ПЦ (HDD)). Би било убаво и да снима само на Motion detection, но најважно ми е поквалитетна снимка и Live View од телефон. Ги разгледував на Ebay/Aliexpress и ако некој купил од...
 6. Garfield'

  Помош изгледа рутер МикроТик

  Здраво Некој што знае и има искуство,како може толку да биде силен сигналот? Скоро 1-2км има нет. Бев неколкупати во Струмица во Town Park (Strumica) Има една мрежа 'Villa Park - Strumica' изгледа така беше името секаде има wifi силен сигнал,пробав да видам со ip каков рутер е,ми излегна...
 7. BlackOuttheWoRlD

  Каде да се купи cpe220 2.4Ghz

  Ми треба cpe220,барав во сетек но неамше,дали има друго место каде можам да го најдам овој продукт cpe220? По можност да е достапно во македонија.
 8. ApexAlex

  Kade mozam da najdam vakov wifi adapter?

  Se Prodavaat li vakvi Adapteri za wifi sto gi ima u skopje? Mora da imaat 1 od ovie 3 chipsetovi. Atheros ATH9KHTC (AR9271, AR7010) Ralink RT3070 Realtek RTL8192CU I ne smeat da imaat antena, nesto po miniaturno.. primer Isto taka dali ima vakvi OTG adapteri, ama pak po...
 9. darko_989

  Искуства со DJI Mavic Air

  Дечки, дали има некој искуство со DJI Mavic Air. Еден кинески ми избега на прво летање, а моментално користам DJI Ryze Tello и сум презадоволен. Сакам да купам Mavic Air, па ако има некој што користи ме интересира: Каков е сигналот во урбана средина( дека користи wifi конекција ) Искуства со...
 10. hemicharot

  Проблеми со телеком рутер

  Ја долго време си имам разни искуства со телеком, но ова досега е најчудно. Пред нешто 3-4 месеци ни донесоа нов рутер (speedport entry 2i) и сменија дсл линијата, нешто ни паѓаше интернетот многу, и нели треба да се намести SSID и password на вифито па се уклучив на 192.168.1.1, како секогаш, и...
 11. B

  Проблем со ip camera gembird

  Здраво, Имам проблем со wifi camera: HD smart WiFi camera (ICAM-WHD-02) Преку мобилна апликација се поврзува без проблем. На еден лаптоп DELL ја наоѓа исто така без проблем. Но имам уште еден лап топ постар MSI таму никако не се поврзува. Се правам исто како на Dell лаптопот ама има некаков...
 12. Глупав

  Губење на WiFi конекции

  прво почна да ме зафркава bridge-router со лимитед конекција која претпоставив дека е нешто во секундарен router (a почна да се јавува при промена на сетирање на DHCP query frequency од Aggressive на Normal)... денеска кога рестартирав примарен router да видам дали ќе повлече секундарен...
 13. O

  Предлог за безжичен рутер (802.11ac)

  Да, уште една тема за предлог за рутер. Ми треба некој безжичен рутер до 100 евра кој може да зрачи преку 2 зидови и нема да умре кога ќе му се закачат 5 уреди. Gigabit Ethernet, 802.11ac, стабилен, локално достапен. Предлози?
 14. -echo-

  Дајте предлог за рутер(и)

  Здраво дечки, ми треба помош околу избор на рутер, еден или повеќе во зависност од потребата. Планирам да местам оптика од телеком и ми треба добар рутер за wifi покриеност на целата куќа. Куќата е на 2 спрата и мислам дека нема да има доволно покриеност за wifi-to од едниот до другиот крај на...
 15. goranzdr

  Конфигурирање на guest wifi мрежа

  здраво, дали може некој да ми помогне за конфигурирање на guest wifi мрежа? благодарам.
 16. Глупав

  Repeater

  Вториот router мислам дека е ставен во Bridge mode и правилно е поврзан со третиот router од Lan кон Wan... му ставив статична на вториот router примач 192.168.1.xx третиот го препознава интернетот како WAN 192.168.1.(xx+1) и има локлана адреса од 192.168.2.1... работеше се така едно месец време...
 17. DrMTR

  Флешување на Padavan Firmware на Xiaomi Wifi Mini AC рутер

  Здраво дечки. Пошо некои изразија желба, да го флешуваат нивните Xiaomi Wifi mini рутери, си реков да склопам еден туторијал како да го направат истото на нивните рутери. 1. Најпрвин, потребно е да го превземете Developer Firmware од страната на Xiaomi тука. Потребно е да се флешува со...
 18. Глупав

  Miracast поврзување

  Имам ТВ што подржува Miracast. Воедно имам и Intel куќиште со Win 10 што подршува WiDi протокол, Единствено ми е потребно некој компонент (преферирам USB иако не исклучувам ни PCIe) бидејќи со сегашниот PCI Wireless адаптер на PC не најдов решение да го поврзам телевизорот. Некои препораки за...
На врв Дно