• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Искуства со DJI Mavic Air

 • Ја почнал/а темата
 • #1

darko_989

Intern
21 јануари 2013
3
0
Skopje
Дечки, дали има некој искуство со DJI Mavic Air. Еден кинески ми избега на прво летање, а моментално користам DJI Ryze Tello и сум презадоволен.
Сакам да купам Mavic Air, па ако има некој што користи ме интересира:
 1. Каков е сигналот во урбана средина( дека користи wifi конекција )
 2. Искуства со пријавување пред летање во неурбани средини( пример на планина, или во некое село, матка ... )
 3. Од каде е најисплатливо да се купи
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
931
3,227
Прага
Дечки, дали има некој искуство со DJI Mavic Air. Еден кинески ми избега на прво летање, а моментално користам DJI Ryze Tello и сум презадоволен.
Сакам да купам Mavic Air, па ако има некој што користи ме интересира:
 1. Каков е сигналот во урбана средина( дека користи wifi конекција )
 2. Искуства со пријавување пред летање во неурбани средини( пример на планина, или во некое село, матка ... )
 3. Од каде е најисплатливо да се купи
2. Секој дрон треба да се пријави пред лет, и секако да се регистрира за да можеш да пријавиш. Јас во урбана средина го пријавувам летот, ама на планина, шума, село не.
3. Анхоч.
За сигналот не можам да ти кажам, го немам користено.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,263
1,049
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Jas generalno ne sum mnogu iznenaden od signalot na mojot Dji Mavic 2 Zoom, mi se ima slucuvano na 1-2km da pocne da pojavuva problemi so signalot, ili docni slikata, ili skroz zamrzne ili slicno. Posle prviot pat koga mi napravi taka iskreno strav mi beshe da go letam podaleku, iako maximalniot domet mu e 8 km. Ke se obidam pak na prolet na nekoja cistinka da go poletam do maximum dalecina, sega mislam deka vremenskite uslovi ne se najdobri za edno vakvo testiranje.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
Нема потреба ниту по пропис смее да се лета надвор од LOS, така да и километар е премногу.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,263
1,049
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
 • Ја почнал/а темата
 • #8

darko_989

Intern
21 јануари 2013
3
0
Skopje
Jas generalno ne sum mnogu iznenaden od signalot na mojot Dji Mavic 2 Zoom, mi se ima slucuvano na 1-2km da pocne da pojavuva problemi so signalot, ili docni slikata, ili skroz zamrzne ili slicno. Posle prviot pat koga mi napravi taka iskreno strav mi beshe da go letam podaleku, iako maximalniot domet mu e 8 km. Ke se obidam pak na prolet na nekoja cistinka da go poletam do maximum dalecina, sega mislam deka vremenskite uslovi ne se najdobri za edno vakvo testiranje.
Да да, Mavic 2 веќе има друга технологија ( occusync која е многу подобра од wifi) :)
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1,066
1,140
Нема потреба ниту по пропис смее да се лета надвор од LOS, така да и километар е премногу.
LOS е она до каде окото ти гледа т.е може и 50км да е далеку.
VLOS е поимов ти за кој збориш. Она што визуелно го препознаваме со „голо око".
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
931
3,227
Прага
Голем проблем е ова дометот, и затоа најчесто почетници ги губат дроновите. Ако пишува 5км или 8км не значи дека до таму ќе го леташ. За тоа треба да имаш идеални услови во природа, на рамно без никакви пречки во сигналот и минимален ветер кој нема да дува спротивно од правецот на летање. Да леташ дрон на поголемо растојание од 500 метри е идење со глава у ѕид и веројатноста дека ќе изгубиш сигнал и нема да го вратиш дронот е многу голема. За висина да разберам ама нема поента да летам на 5 километри далечина.
 

pero_bin

Intern
7 октомври 2013
1
1
Skopje
за да имате поголем домет на вашиот дрон dji mavic air или mavic pro , можете да пробате FCC регулатива на летање (Важи за америка),односно предавателот има неколку пати поголема мокност и дометот е како што гарантира производителот . Европскиот се вика CE . На youtube пребарајте mavic air или mavic pro( fcc vs ce range test) .
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
168
92
Куманово
Летање на голема далечина е предизвик од повеќе аспекти.
Батерија за да се врати, висина на теренот, висина дозволена за летање, временски услови, способност на пилот (ако не користи auto-gps) и.т.н.
Максимум што имам летано е Phantom 3 Pro на 1100м со 120m висина.

Dji Mavick Air би го земал само само како половен и добра цена, иначе не ми прави кејф за моменталната ситуација со дронови. Mavick 2 е многу по ОК дрон.
Сепак нели зависи и за неговата функција која што ќе ја користи, дали хоби или комерцијала.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

darko_989

Intern
21 јануари 2013
3
0
Skopje
Летање на голема далечина е предизвик од повеќе аспекти.
Батерија за да се врати, висина на теренот, висина дозволена за летање, временски услови, способност на пилот (ако не користи auto-gps) и.т.н.
Максимум што имам летано е Phantom 3 Pro на 1100м со 120m висина.

Dji Mavick Air би го земал само само како половен и добра цена, иначе не ми прави кејф за моменталната ситуација со дронови. Mavick 2 е многу по ОК дрон.
Сепак нели зависи и за неговата функција која што ќе ја користи, дали хоби или комерцијала.
Mavic 2, да, ама и цената е х2 :)
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,112
1,597
Дечки да не отварам нова тема, сакав да ве прашам вас што сте подобро упатени со дроновиве. Каде во МК се врши сервис на DJI дронови и каде би можеле да се купат резервни батерии и пропелери?
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
168
92
Куманово
Анхоч се единствените (како фирма) кои што ги увезуваат и имаат резервни делови + сервис.
Има и останати електроничари/сервисери (физички лица) што може да завршат работа.
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,112
1,597
Jas generalno ne sum mnogu iznenaden od signalot na mojot Dji Mavic 2 Zoom, mi se ima slucuvano na 1-2km da pocne da pojavuva problemi so signalot, ili docni slikata, ili skroz zamrzne ili slicno. Posle prviot pat koga mi napravi taka iskreno strav mi beshe da go letam podaleku, iako maximalniot domet mu e 8 km. Ke se obidam pak na prolet na nekoja cistinka da go poletam do maximum dalecina, sega mislam deka vremenskite uslovi ne se najdobri za edno vakvo testiranje.
Проба да го направиш дронот да функционира со FCC јачина на сигнал? Во Европа дроновите имаат доста послаба јачина на сигнал бидејки функционираат со CE јачина на сигнал. Ова ограничување е софтверско и можно е да се "хакне" за да се добие поголем домет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,522
Мислења
858,554
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно