• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог CCTV WiFi Security Camera

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Winncoot

Gaining Experience
22 јуни 2017
65
92
Skopje
www.youtube.com
Сакам да купам камера за видео надзор која ќе можам да прегледувам од телефон и да снима на SD Card (или право во ПЦ (HDD)). Би било убаво и да снима само на Motion detection, но најважно ми е поквалитетна снимка и Live View од телефон.

Ги разгледував на Ebay/Aliexpress и ако некој купил од таму би сакал да ми кажете мислења.
Предложете! :)
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,788
6,831
www.mikrotikmacedonia.net
Бирај од тука. Камерите се OEM Dahua без лого или ознака од Дахуа, но софтверот и интерфејсот е идентичен од дахуа. Andy (Empire Technology) e познат по форумитее дека продава OEM dahua по добри цени. Јас купив WiFi IP камера и си работи одлично.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Winncoot

Gaining Experience
22 јуни 2017
65
92
Skopje
www.youtube.com
Бирај од тука. Камерите се OEM Dahua без лого или ознака од Дахуа, но софтверот и интерфејсот е идентичен од дахуа. Andy (Empire Technology) e познат по форумитее дека продава OEM dahua по добри цени. Јас купив WiFi IP камера и си работи одлично.
Ако може да ми ја кажеш твојата камера која е или пак да пуштиш линк. И како те задоволила до сега? Барам до буџетна цена некаде до 80-100$
Би требало до таа цена да има тоа што барам јас. Мм?
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,012
4,491
Ethermine
www.facebook.com
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Winncoot

Gaining Experience
22 јуни 2017
65
92
Skopje
www.youtube.com
Фала ви на предлози само уште сакам да знам колку долго снима со 64ГБ картица.
Ќе разгледам некои од овие, ќе се купи! :D
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,788
6,831
www.mikrotikmacedonia.net
Одлично! Со 64ГБ колку дена снима/стојат снимките? И ја има апликацијата за iOS?
ДА има апликација DMSS за Андроид и IOS. Немам тестирано колку време стојат снимките, пошо уште сум во потрага по локација каде ке стојат. Па мислам дека месец дека ке чува снимки без проблем.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Цената на овие Дахуа гледам дека е блиску од Убикјути камерите, јас искрено би дал нешто плус за нив. Јас ја имам претходната генерација од камерчево и е предобро. Јас снимам на НВР кој ми е стар лаптоп уствери, има апликација има аларми, мејлови, зони на детекција на движење, осетливост итн итн итн.

Edit: Сега гледам дека Г3 верзијата е поскапичка од претходната Г2, овие се ~200 USD.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Топ се ubnt камерите ама софтверот за live view е тапа. Треба преку browser да гледаш што често знае да кочи.

Најголема предност на ubnt е што има микрофон, а гледам дека Г3 микро има и 2-way комуникација. Друга предност е што видеата ги снима на motion секое засебно и со еден клик ги симнуваш.

Кај Hikvision и Dahua софтверот е одличен ама ќе се измачиш додека да симнеш снимка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно