• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xiaomi Mi WiFi Router ALL Firmware (Padavan/OpenWRT)

 • Ја почнал/а темата
 • #2

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
21
7
Ново Firmware за Xiaomi Mi WiFi Router 3G

18 Нов, 2019

ext4: fix the number of credits needed for ext4_ext_migrate()

Padavan: 3.4.3.9L-101-e268bbd5

MD5sum: 07aa18af910fd7049a7d54328975726f MI-R3G_3.4.3.9L-101[e268bbd][19-11-2019_14-11].trx

Линк : MEGA
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Хех, вчера инсталирав Padavan на Router 3G за првпат. Ќе видиме како ќе тера. Според фиксов што г о има апдејтот последен изгледа нема потреба да се замарам да го апдејтирам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
21
7
Ново Firmware за Xiaomi Mi WiFi Router 3G

22 Нов, 2019

uclibc: drop unneeded support ld.so.cache

Padavan: 3.4.3.9L-101-d90a6842

md5sum: 8912d0f45416edca809ae50e030aa52e MI-R3G_3.4.3.9L-101[d90a684][23-11-2019_10-49].trx

Линк : MEGA
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
21
7
Ново Firmware за Xiaomi Mi WiFi Router 3G

09 Дек, 2019 2 commits

toolchain: Added and selected by default gcc 7.5.0 from openwrt
toolchain: sync with upstream ref 3f461da11f1f8e9dcfdffef24e1982b5ffd10305

Padavan: 3.4.3.9L-101-b3e27717

MD5SUM: a299425968c54add9947130f04471bae MI-R3G_3.4.3.9L-101[b3e2771][11-12-2019_11-59].trx

Линк : MEGA
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
877
721
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Ти ги компајлираш или ги земаш од некое друго место?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
21
7
Ново Firmware за Xiaomi Mi WiFi Router 3G

18 Дек, 2019 1 commit

kernel: revert "mtk-xhci: move platform-dependent UPHY init code to arch, cleanup"

Padavan: 3.4.3.9L-101-4be603bf

md5sum: 0c89de50919b31589632dfb4d7807734 MI-R3G_3.4.3.9L-101[4be603b][18-12-2019_20-40].trx

Линк : MEGA
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,017
620
Има некој начин да се смени firmware на Xiaomi R2D рутер, со 1TB диск е? Или барем да се стави на англиски, моментално е на кинески јазик целиот интерфејс.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Има некој начин да се смени firmware на Xiaomi R2D рутер, со 1TB диск е? Или барем да се стави на англиски, моментално е на кинески јазик целиот интерфејс.
Не се сеќавам точно кога го компајлирав Padavan фирмверот преку Prometheus за мојот Router 3G дали во листата го имаше и R2D. Најдобро изгуглај Xiaomi R2D Padavan па види дали ќе најдеш нешто. Откако се префрлив на custom firmware-от мене рутерот ми се прероди.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
21
7
Ново Firmware за Xiaomi Mi WiFi Router 3G

22 Јан, 2020 1 commit

strongswan: updated to 5.8.2

Padavan: 3.4.3.9L-101-cba03165

MD5SUM: e01b598b3b469110c9c3a8895db5f801 MI-R3G_3.4.3.9L-101[cba0316][23-01-2020_10-24].trx


Линк : MEGA
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
21
7
Ново Firmware за Xiaomi Mi WiFi Router 3G

02 Дек, 2020 4 commits

minidlna: fixed previous patch
minidlna: apply Padavan-specific patchs
minidlna: Wrap up version 1.3.0
xl2tpd: Workarround for "handle_control: bad control packet!"

Padavan: 3.4.3.9L-101- dd39fd1fb

md5sum: b56656ce4dc51260671736c2b000e041 MI-R3G_3.4.3.9L-101[d39fd1f][07-12-2020_00-48].trx

md5sum: d09a61a1b347ec6f759a4ca727f5a30b MI-R3G_3.4.3.9L-101-MOD-[d39fd1f][07-12-2020_01-16].trx

Линк: 32.74 MB folder on MEGA
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
21
7
Ново Firmware за Xiaomi Mi WiFi Router 3G

25 Дек, 2020

✓ Што е ново:

boards: RT-AC1200GU: Fix LED params
mtk-wifi: fix update basic rate bitmap
user: minisatip: Added configuration variant OLD_SIGNAL_API
user: Added Minisatip server (upstream 06fae514a9754477449e7de81eaab9b02f418a8f)
mtk-wifi: fix sanity chek in rssi calc

✓ Верзија:

Padavan: 3.4.3.9L-101- 034c982e

Xiaomi Mi WiFi Router 3G:

md5sum: 4df094259b0d39056f631219b1b73831 MI-R3G_3.4.3.9L-101[034c982][26-12-2020_12-51].trx

md5sum: e2284418993024829d4a6c0be089f8ff MI-R3G_3.4.3.9L-101-MOD-[034c982][26-12-2020_13-15].trx

Линк: 33.13 MB folder on MEGA
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,015
5,447
Мелмак
Ова нели е за 4А (гигабит)?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,813
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно