1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Тестирајте ја Вашата брзина

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од Aleks, 20 Мај 2007.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,554
  4 ноември 2013
  Машко
  сепак мислам дека ке промени и тоа многу, нај едноставно кажано : Твојата Wireless картица неможе да биде подобра од NSLocoM2 , NS2 или SXT

  3374314691.png
   
 2. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
 3. tenkot

  tenkot
  Gaining Experience

  57
  139
  26 Јули 2009
  [​IMG]
  БТВ кабелски интернет, Битола
   
 4. pane96

  pane96
  Gaining Experience

  372
  164
  28 Септември 2013
  Машко
 5. lamja

  lamja
  Gaining Experience

  424
  181
  1 oктомври 2008
  Машко
  [​IMG]
   
  На stefan_v и omegaRED им се допаѓа ова.
 6. lamja

  lamja
  Gaining Experience

  424
  181
  1 oктомври 2008
  Машко
  [​IMG]
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  167
  79
  16 Февруари 2012
  Машко
  [​IMG]
   
  На shemko и igor_igor им се допаѓа ова.
 8. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,281
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  [​IMG]
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,437
  859
  1 Април 2012
  Машко
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
 11. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  333
  114
  27 oктомври 2013
  Машко
 12. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  741
  1,179
  13 Февруари 2014
  Машко
 13. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  545
  514
  20 ноември 2013
  Машко
  [​IMG]
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  Мерете кон сервер надвор од МК. Вака тестовиве ви се нереални !
   
  На Pyropwnage му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не се нереални, мерејќи надвор сообраќајот минува низ повеќе места и со тоа брзината а и пингот не се реални што ви ги нуди операторот. Ако мериш кон некоја држава (пример Чешка) а сообраќајот треба да измине низ повеќе Exchange сервери, реалната брзина и не е таа(добро не секогаш). Еден член веќе го објаснуваше ова, многу подобра али генерално треба да се мери по можност со серверот на твој оператор.
   
  На alumen :) и stefan_v им се допаѓа ова.
 16. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
  Незнам од каде разбравте дека мерењето надвор од МК е реално така?!
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,554
  4 ноември 2013
  Машко
  брзината се тестира до серверот на вашиот оператор а не надвор од МК...нема врска тоа дека тестираната брзина надвор од МК била реална.
  [​IMG]
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  545
  514
  20 ноември 2013
  Машко
  Го пуштив тестот кон сервер во Холандија, незнам за андроид ама за iOS има доста добра апликација што поубаво ќе разјасни за што зборува @Sukhoi

  > Map of the internet
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  Да имав i_Уред, одма би ја инсталирал апликацијата, ама немам... Мислам дека имаше нешто на нет, мапи слични како ова.
   
 20. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  545
  514
  20 ноември 2013
  Машко
  има и за Android - да од поодамна е апликацијата..
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  Колку од страните што ги отвараш секојденевно се хостирани во Македонија ? Се бројат на прстите од едната рака така.? Добар маркетиншки трик е таа брзина што ја рекламираат операториве, и најчесто важи од-до нивниот сервере до тебе. За споредба, направи тест до серверот во Мк, па нааправи во странство (Бугарија за пример, или Србија) и ке видиш колкави осцилации има во брзината на тестот.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,114
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  [​IMG]
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 23. LifeBindeR

  LifeBindeR
  Intern

  107
  37
  29 Мај 2013
  Машко
  Секогаш мерев со Hamburg серверот од телекабел и секогаш е константно 54ms 15mbps/1mbps за телекабел можам да потврдам дека таа брзина не е само до нивните сервери.
  Еве моментално на Comcast Бостон
  [​IMG]
   
 24. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,171
  16 Јуни 2010
  Машко
  А што тука е крив операторот, што во МКД, 20 страници не се хостирани. Инаку су мерел во Бугарија, често пати подобар резултат имам него на сервер во Скопје, што укажува дека линкот на Близу е одличен. Ама кога мерам во Белград-тежој случај... И кој трик, ја досега не сум видел оператор кој ја гарантира таа брзина( и добар пинг) до било кое место, изгледа дека не ти е сосема јасно што е всушност интернет.
   
 25. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,445
  10,309
  23 oктомври 2012
  Машко
  Операторот во никој случај неможе да ти гарантира ништо до цел интернет. Они може да ти гарантираат во рамките на нивната мрежа, а ти ако мериш брзина со Боцвана, кајшто speedtest серверот може и да им е ставен на dial-up, како тука да ти помогне операторот? Дури и за изнајмени линии гарантираат во рамките на нивна мрежа и до неколку јазли во европа, америка и австралија и тоа е тоа.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...