1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SMART TV IPTV

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од Corba, 11 Јануари 2015.

 1. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,141
  16 Јуни 2010
  Машко
  Еве мој придонес во темата, се работи за скрипта MojaTV. Не е добра сликата али барем не кочат каналите. Arena сите 5 канали,RTS и други.
  Во podesavanja најдете го VLC.exe во program files за да можат стримовите преку него да се пуштат.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. stoneeater

  stoneeater
  Gaining Experience

  80
  50
  23 Јули 2010
  Допринос и од мене: www.cricfree.tv
  ќе најдете доста спортски канали( калчо, la liga,premier, NBA).На повеќето не кочат каналите.
   
 3. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,141
  16 Јуни 2010
  Машко
  Еве уште една скрипта, одамна е реширена а сепак се држи. Треба најнова Јава и VLC player. Отворете ја апликацијата, притиснете "Kreiraj Listu" и доколку се е во ред со Јава ке ја имате листата на Desktop. Откако ке ја отворите, изберете го каналот којшто сакате да го гледате, зашто после 1 минута нема да можете да менувате низ каналите бидејќи key што ве регистрира ке му истече рокот и ке треба нова листа да креирате. Се надевам ме разбравте. Инаку има Arena сите 5 канали, српски некои, документарни и тоа е тоа.
   
  На mviktors и goran_oh им се допаѓа ова.
 4. damil

  damil
  On your way to fame

  628
  574
  2 Јануари 2015
  Машко
  Момци, фала ви многу, свака вам дала. :)

  Ова работи ФЕНОМЕНАЛНО !!!

  Должник сум ви. Ако ви треба човек за копање, садење, мешање малтер.... слободно пишете ПП. :)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  180
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
 6. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  ставете некој стрим што работи јас само порничи наоѓам слободни :D
   
 7. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  865
  808
  22 Април 2011
  Машко
  Пробувам да направам плеј листа, копирам во нотепад снимам како m3u, но кога ке го додадам на мој листи брише се и не сака да се уплодира.
   
 8. damil

  damil
  On your way to fame

  628
  574
  2 Јануари 2015
  Машко
  Симни готова плеј листа и во неа преправај.
  Јас така направив, ја симнав плеј листата од Corba и во неа само ги менувам стримвите и имињата на каналите.
   
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,943
  3,553
  5 Декември 2009
  Машко
  Конечно и јас најдов време да го средам ова. Сменив регион Русија и сега е таман. Ставив и плејлиста, некои стримови работат. Ти благодарам уште еднаш.

  Смао ако имате линкови од спорт клуб или кај и да даваат Англиско фудбал, постирајте.
   
  На vane44 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  губам и јас доста време барајќи стримови ама ништо не работи
  ако е некој со добра волја нека прикачи некој стрим што работи, по можност фудбал да има за гледање
   
 11. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  865
  808
  22 Април 2011
  Машко
  Побарај ТУКА.
   
  На vane44 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. caki

  caki
  Gaining Experience

  459
  143
  1 Август 2010
  #EXTM3U

  #EXTINF:-1,ARENA SPORT 1 HD Croatia
  acestream://07d51c31d1317c1b60d29d059dd8269c1e6eea58
  #EXTINF:-1,ARENA SPORT 2 HD Croatia
  acestream://dee375f1015dc68e744e4020404cbc2d8052fc2d
  #EXTINF:-1,ARENA SPORT 3 HD Croatia
  acestream://b450aaec090824e141b0a189979857adf2a43a94
  #EXTINF:-1,ARENA SPORT 4 HD Croatia
  acestream://631d4bdff3d043ec3efe66b11336d456db07f9c0
  #EXTINF:-1,ARENA SPORT 1
  acestream://48a430d73d25679ce950a4bd9dbeb5fcc2c4e913
  #EXTINF:-1,ARENA SPORT 3
  acestream://e2176c590d3d36b81586748746389615485325c1
  #EXTINF:-1,C More Live
  acestream://20b57889e46740135bdc62ac9f4f27789a221d8d
  #EXTINF:-1,C More Tennis
  acestream://396fd42de0784507c050e721d85c7ce4b261318b
  #EXTINF:-1,Canal+ Liga
  acestream://5d2341391e460050b87694dde553f141c0a5d9ce
  #EXTINF:-1,Canal+ Liga De Championes
  acestream://8572dc2e68fe371d61244cba3b8a4ec4d3b49ead
  #EXTINF:-1,Extreme Sports
  acestream://10b329329d39842a9258823d102752552c66d55a
  #EXTINF:-1,Fox Sports 2 NDL
  acestream://9f69c544d2b91e1beee94972bc943ce9fe1a40f0
  #EXTINF:-1,HD Sport
  acestream://e6a7168e64df0e037e12ba95cd96c0ee5273db4a
  #EXTINF:-1,KazSport
  acestream://b5ae869d13e3118015975228bd84064bf4887c8a
  #EXTINF:-1,NBA HD
  acestream://4bd75bd4f1bea41c693f1dcab520a6b2ba1bba76
  #EXTINF:-1,NBA TV
  acestream://cc8a9dfb31323ba2c2c3e337994a53be813b1686
  #EXTINF:-1,Nova Sport BG
  acestream://cfcda8b9579f72f7e9fadffddb1f9b0d9714d20d
  #EXTINF:-1,NSport+
  acestream://82b9c4d18ac622fc51403b7ecc8eb1afe8e8c162
  #EXTINF:-1,Polsat Sport
  acestream://ec293b09ea1abad4b02cb3c93a9bca54775f9558
  #EXTINF:-1,Premier Sport
  acestream://871e5e266aa39d1c8dc700a79a00a99589dcedba
  #EXTINF:-1,Setanta Sport HD
  acestream://d5d6cc87a90d08fde0b3d072a7e703de13c15878
  #EXTINF:-1,Sky Sports 1 UK
  acestream://e6aaeb0c93c291a4cfe2c04d05c6b1e906f54955
  #EXTINF:-1,Sky Sports 2 UK
  acestream://c36cfe788f185f7e7238b021e738951628336cfe
  #EXTINF:-1,Sky Sports 3 UK
  acestream://7f480a00ac478b65fb75cfdde76ef38ee151b887
  #EXTINF:-1,Sky Sports 5 UK
  acestream://e72bb7060e8e4780e65ed45e81bf09bf352f496b
  #EXTINF:-1,Sky Sports F1 UK
  acestream://2dff503259045e4d119e6e972a3db8521c47198a
  #EXTINF:-1,Sport 1 HU
  acestream://728f78697941169b00268c022ac770cc2989f563
  #EXTINF:-1,Sport 1 Select
  acestream://9655f7f0322a99415adf333820738ca17457c01d
  #EXTINF:-1,Sport 1 Voetbal
  acestream://39236bbd5a5c713953ac27de1692d56e4323e6a9
  #EXTINF:-1,Sport 2 HU
  acestream://398c39c8b825c914fc86f225b43b60009eca9a44
  #EXTINF:-1,Sport 5
  acestream://d069e6454f1b293e4b22fb0d9e42ad077f728d9c
  #EXTINF:-1,Sport Mania ES
  acestream://642a383e03713b3e281ae6c5ea7fe3d03a1543c6
  #EXTINF:-1,Supper Tennis HD
  acestream://1ddede6c49ff52b8f9a55e71f8eb42f179f9c1a8
  #EXTINF:-1,Teledeporte (TDP) HD
  acestream://1e78967e800870ab6323da9fdae198dc9c8f7c0a
  #EXTINF:-1,Visat Golf
  acestream://aed5b1139b4ce07fca67d0b0ba8a3a0b84db53e5
  #EXTINF:-1,Visat Hockey
  acestream://2caed15face7931c01b5be1ee8b876576539b2c3
  #EXTINF:-1,Visat Motor
  acestream://0f62219bbbbf28edfbbee6e8dc166c94dca062a0
  #EXTINF:-1,Visat Sport
  acestream://f434857c2179e7a59bf9f2b9e17329eefb145cc8
  #EXTINF:-1,Visat Sport Baltic
  acestream://5d7c874c2b58e1584dbd75c5bee1c51cfb021a3d
  #EXTINF:-1,Visat Sport HD
  acestream://7a84800d9f7de9ca0682392f6d9170cc80272228
  #EXTINF:-1,Visat Sport Sverige
  acestream://ddfabcfa4dfa81f658a82c11bf4fb3c522d4535a
  #EXTINF:-1,Visat TV3 Sport 1
  acestream://c51b77e4020afdb4d327a9f6495abb10db22a82e
  #EXTINF:-1,Visat TV3 Sport 2 DN
  acestream://53cdbdf779dea70e8e452b87b7d57f06e50c0f3c
  #EXTINF:-1,CHL HD
  acestream://01c98d1b33442d531a62d7604c7b6049fbfbf5cc
  #EXTINF:-1,CHL TV
  acestream://a06fbf18585ed92f047aa367ca221a9d985497e0
  #EXTINF:-1,NTV+ Basketball
  acestream://1af322271fe2f6523c629d0a01981dcf6c72b43d
  #EXTINF:-1,NTV+ Our Football
  acestream://f7548503cd80aa839598370472ade9f046c570b2
  #EXTINF:-1,NTV+ Our Football HD
  acestream://b32fcde888db90251a12d9b9de4affe9861f375a
  #EXTINF:-1,NTV+ Sport
  acestream://9b76c5a47bd5724ea59a905a4dc5a3832dfc2cb1
  #EXTINF:-1,NTV+ Sport Plus
  acestream://155b4dd89196e1a58bb9f6ec85e4c16acaa18489
  #EXTINF:-1,NTV+ Tennis
  acestream://70273d8d72da942d39cfd36e54b643eabac36229
  #EXTINF:-1,NTV+ Football 1
  acestream://0c7c07be30553487735d205ae45e98c627205a0d
  #EXTINF:-1,NTV+ Football 1 HD
  acestream://8b533cdb898777e49176dcdc24b423353e49db04
  #EXTINF:-1,NTV+ Football 2
  acestream://ece9ff6e3cdfb56b1e2128c5d02dbee55f2af2d2
  #EXTINF:-1,NTV+ Football 2 HD
  acestream://26966fda2a74a5a29a969fd5de22a4681d3b273f
  #EXTINF:-1,NTV+ Football 3
  acestream://17f01573673080b77568770d12efdf359b22a9da
  #EXTINF:-1,NTV+ Football 3 HD
  acestream://027e326dfb121a5485f73e418a903c39446c1dbf
  #EXTINF:-1,Russia 2
  acestream://22a04a29a80e7e490e590d388dda02265f98334b
  #EXTINF:-1,Sport
  acestream://302e76dacd2abe75e6e01e81d2e60d927d645b1d
  #EXTINF:-1,Sport 1
  acestream://dcf29269e593bfa45133c284dfa4e09b17eaa804
  #EXTINF:-1,Sport 1 Ukraina
  acestream://0c8aa72d128393b09f31eb29f919994711b7eb7d
  #EXTINF:-1,Sport 1 HD
  acestream://a03a09314062e38eb92aca4d6df0ff93b9ed9e9c
  #EXTINF:-1,Sport 2 Ukraina
  acestream://7a6db96cf800ef955affdeeedccb0556468b0cc5
  #EXTINF:-1,Football
  acestream://cfe1750e2e325cae7ae6746155b994ae51c45409
  #EXTINF:-1,Football 1 Ukraina
  acestream://a400754b388065a401c0d51e18dc66fc225647e5
  #EXTINF:-1,Football 1 Ukraina HD
  acestream://98b6d7ea0434bff3a933254a8bdb852ba1eca818
  #EXTINF:-1,Football 2 Ukraina
  acestream://202f3829f2754cdcfe141b1054be13017dee9bcb
  #EXTINF:-1,Football 2 Ukraina HD
  acestream://bc3d9ac236c51213abeee71f6ec486a0e14f6b0f

  Ова е торент стрим и потребно е да се отвори со Ace Player (со VLC не се отвара).

  Се што треба да направите е да го копирате горниот текст во некој едитор и да го зачувате со .m3u екстензија.

  П.С.
  Не работат Арена Спорт каналите.
   
  goran_oh, mviktors, vane44 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  @caki фала ти многу
   
 14. caki

  caki
  Gaining Experience

  459
  143
  1 Август 2010
  Горната листа слободно можете да ја споделувате, бидејќи торент тв работи на тој принцип така што колку повеќе корисници(клиенти) го гледаат каналот, толку подобро.

  Иначе листата има само спортски канали бидејќи е од мене вадена, а доколку сакате да разгледате кои други канали се достапни тоа можете да го направите доколку се регистрирате на странава: http://torrent-tv.ru/

  П.С.
  Добро би било да споделите дали имате сецкање на некои канли особено кога гледате некои спортски настан. Јас кога гледам фудбал често знае да има неподносливо сецкање, па ме интересира дали е тоа поради брзината на интернетот или проблемот е на серверската страна.
   
 15. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Не работат стримовите ниту еден кај мене,не е можно ни еден да не работи,што можи да е проблемот?
   
 16. caki

  caki
  Gaining Experience

  459
  143
  1 Август 2010
  Само што ги тестирам стримовите и кај мене работат. Тестирани канали: SkySports 1 UK, Supper Tennis HD, Visat Sport Baltic, NTV+ Sport Plus.

  Некои канали може да не работат доколку во моментот нема некои настан и не се врши стримање, ама сепак повеќето треба да работат.
  Дали имаш инсталирано Ace player?

  Додадете ги во истата листа следниве канали
  #EXTINF:-1,OTE Sport 1HD
  acestream://6b0b64b7d28806f8807d26b6c01a4529ee770d7d
  #EXTINF:-1,OTE Sport 2HD
  acestream://653bc491aa1db13d0a11b2abb4e914ccf3c2d10e
  #EXTINF:-1,OTE Sport 3HD
  acestream://77dbb19c6734046bcd870490003e00c57f7ae9c9
  #EXTINF:-1,OTE Sport 4HD
  acestream://9c19b0ef4dd5f4af5e4be2c54f02a84b8878331c
  #EXTINF:-1,OTE Sport 5HD
  acestream://53db4eabf9b77f3cd0e0ab5d9cb1d6c9419e0d10
  #EXTINF:-1,OTE Sport 6HD
  acestream://9e7ff255784280cf59b1bec7c5166f3ac1ad0321

  Тесттиран е само OTE Sport 1HD, но кај мене сецкаше, останатите не знам дали работат.
   
 17. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  На тв гледам не на пц,нека потварди некој што гледа преку тв,моментално ја имам листата од @mviktors и повекето канали работаат,од овие ни еден,можи некој да ја постави листата едитирана во м3u.
   
 18. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  Кај мене работат сите скоро, само имам проблем со ХД каналите бавен ми е нетот само 8мб. знае да застане сликата на 2-3сек. и повторно да продолжи
  голема благодарност до @caki
   
 19. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,301
  1,077
  26 Април 2013
  Машко
  Значи проблемот е кај мене тогаш,немам добро едитирано листата,ако не ти проблем @vane44 да ја ставиш едитирана како што ја користиш ти,благодарам.
   
 20. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  не сум пробал на ТВ на компјутер гледам
  мора да се едитира во м3у формат да може да ги гледаме на голем екран
  но за тоа утре ќе се замарам сега одам на спиење на работа сум сабајле од 7 :D
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  933
  1,276
  25 oктомври 2012
  Машко
  Ај првин за линковите што ги стави @caki. Листата е од acestream линкови, SS IPTV апликацијата за телевизори што е во првиот пост не може да ги пушти. За ваков тип на линкови ќе треба да се најде некоја друга апликација што може да заврши работа. На компјутер не би требало да има проблем со Aceplayer.
  Линковите кои што ги ставив јас се обични IPTV линкови, кои што може да се пуштат на BS player, VLC и преку SS IPTV на телевизор.
  За тие што користат Kodi(XBMC) на компјутер или па поврзано на тв преку андроид бокс и сл. постојат плагини за Торент ТВ кои работат солидно. На http://torrent-tv.ru/ со секое креирање на акаунт имаш 3 дена пробен период каде што ти даваат голем избор на канали. По завршување на пробниот период, можеш да си платиш месечна претплата или пак повторно да си креираш нов акаунт со нов мејл. Повеќе информации за ова и туторијал како да го конфигурирате, тука.
   
  goran_oh, caki и на kirev им се допаѓа ова.
 22. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  @mviktors проблемот е што од тие твоите линкови само 2-3 работат, значи исто како да нема ништо за гледање
  edit: јас попрво би купил 5м. кабел и ќе се врзам директно преку компјутер на ТВ и пак ќе гледам него ли да се замарам секој ден стримови да барам за IPTV
   
 23. caki

  caki
  Gaining Experience

  459
  143
  1 Август 2010
  Се е тоа убаво на хартија, но првен тестирај неколку недели како листата ќе реагира при гледање на спортски пренос во живо.

  Јас подолго време гледам спорт на интернет и најдоброто искуство го имам со SopCast (иако и овој последниве месеци бааѓи го осакатија поради новиот закон во Шпанија, кој беше директно поврзан со стримањето фудбалски мечеви). Имаше најдобра резолуција и уште побитно нема сецкање во текот на натпреварот.

  Искуството од овие неколку недели со аце стрим е следно:
  • Додека гледам спортски настани (освен фудбал), немам забелешки, нема сецкање, едноставно ја пуштам саканата станица и го гледам мечот.
  • Додека гледам фудбал, пред се Премиер Лига, но утакмици кои не ја вклучуваат големата четворка (Манчестер Јунајтед, Челзи, Арсенал, Сити), повторно нема проблеми.
  • Пробелемите се јавуваат на директните преноси кои ги вклучуваат големите клубови. Проблемите се состојат од постајано сецкање на сликата, често појавување на баферинг и слични работи што не дозволуваат да се ужива во мечот. (сето ова го нема со SopCast)
  Причините за овие проблеми сеуште не сум ги утврдил дали се на мојата клиентска страна или пак на серверската страна, па затоа добро е да го споделиш твоето искуството во врска со овие проблеми.
   
 24. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  @caki скајспорт работи перфектно без никаков застој и голем дел од другите на твојата листа, само проблем е кај хд каналите реков и синоќа , изгледа бараат тие појак интернет затоа и ми застануваат на по 2-3 секунди
   
 25. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  773
  26 ноември 2010
  искрено ова не сум го приметил никогаш ама и немам баш гледано многу натпревари 5-6 се на се
  нов сум во ова тек ќе испитувам како е
   

Сподели

Вчитување...