1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SMART TV IPTV

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од Corba, 11 Јануари 2015.

 1. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  184
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
  Во оваа тема можете да го споделите вашето искуство во врска со IPTV и да поставувате линкови од Тв и Радио канали. [​IMG]


  Постојат повеќе апликации за Smart Tv мислам дека оваа е најсоодветна.

  Simple smart IPTV

  Simple Stream App за Smart TV, зa LG, Samsung, наводно работи и на други Smart TV.
  За оваа апликација потребно е USB stick.
  За LG корисници oдкако ќе ја симнете апликацијата http://ss-iptv.com/files/lg_usbapp.zip треба да се одзипува и да ја преместите во USB.
  USB стикот поврзетего во ТВ, одете до мои апликации па во мои апликации кликнета на иконата USB и пуштете ја апликацијата SS IPTV во апликацијата одете во settings и кликнете на GET CODE, дадениот код ќе го внесете на
  http://ss-iptv.com/en/users/playlist-editor/ од вашиот PC и ќе имате пристап да внесете ваша плеј листа со канали.
  Потоа одкако ќе направите своја плеј листа пуштетеја одново апликацијата каде што ќе има опција my play list кликнете тука и ќе имате пристап до вашите канали.
  Напомена Тв предходно мора да ви биде поврзан со интернет.
  За повеќе детали ќе најдете тука
  http://ss-iptv.com/en

  [​IMG]

  View: https://www.youtube.com/watch?v=lb696_LGXIM


  Еве една моја листа
  http://www.filedropper.com/tvkanali
   
  Изменето од модератор: 11 Јануари 2015
  На igordecko, Викса, damil и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Стримови од италијанско има кај да се гледа со оваа апликација ?
   
 3. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  838
  808
  22 Април 2011
  Машко
  Кажи ми дали си го тестирал ова на LG Smart TV имам LG 46LA690s 3D
  Како функционира?
   
 4. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  241
  384
  8 ноември 2009
  Јас го имам тестирано и го користам на LG 42LA691, супер работи, со ова не ти треба ни сателитска, ни кабелска ни бутур.
   
 5. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  838
  808
  22 Април 2011
  Машко
  Некој туторијал да ми пратиш да го тестирам ?
   
 6. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  241
  384
  8 ноември 2009
  На првиот пост од темава Corba има убаво објаснето, се е кажано тука.
   
 7. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  838
  808
  22 Април 2011
  Машко
  Го средив со таа плеј листа
  не можам од русиве да најдам како да ставам други програми во мојата плеј листа
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,014
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Интересно и фала за споделувањето :)
   
 9. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  297
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  kaj mene od ova plej listata poveketo kanali znaat da seckaat , nekogas i se gubi signal , do sto bi mozelo da bide ? internetot ili ?

  tnx i od mene za spodeluvanjeto
   
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Не се слагам.
   
  На Luxell му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  184
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  184
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
  зависи до интернетот, до стримот, до серверот.
   
 13. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  350
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Сецка, ако имаш лоши стреам линкови, а повеќето јавни линкови најдени на интернет се лоши .
  Не можеш да споредуваш квалитет на IPTV стреам со DVB стреам кој доаѓа директно од сателит.
   
 14. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  184
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
 15. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  184
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
  ‪#‎EXTINF‬:0, bein Sport HD1
  http://videos.streaming-hub.com/bein1.m3u8

  #EXTINF:0, bein Sport HD2
  http://videos.streaming-hub.com/bein2.m3u8

  #EXTINF:0, bein Sport HD3
  http://videos.streaming-hub.com/bein3.m3u8

  #EXTINF:0, bein Sport HD4
  http://videos.streaming-hub.com/bein4.m3u8

  #EXTINF:0, Viasat Sport

  http://212.66.46.98:4023/udp/225.1.3.101:4001

  #EXTINF:0, Football +

  http://212.66.46.98:4023/udp/225.1.3.102:4001

  #EXTINF:0, Football

  http://212.66.46.98:4023/udp/225.1.3.103:4001

  #EXTINF:0, Sport 1

  http://212.66.46.98:4023/udp/225.1.3.104:4001

  #EXTINF:0,Discovery HD

  http://194.90.79.65:4022/udp/225.0.3.1:9001

  #EXTINF:0,Mezzo HD

  http://194.90.79.65:4022/udp/225.0.3.2:9001

  #EXTINF:0,HOT ACTION HD

  http://194.90.79.65:4022/udp/225.0.2.2:9001

  #EXTINF:0,IC

  http://194.90.79.65:4022/udp/225.0.1.1:9001

  #EXTINF:0,Channel 2

  http://194.90.79.65:4022/udp/225.0.1.2:9001

  #EXTINF:0, Setanta Sports

  http://80.77.52.6:4444/udp/230.0.4.1:12345?

  #EXTINF:0, Silk Sport HD1

  http://80.77.52.6:4444/udp/230.0.6.4:12345

  #EXTINF:0, Silk Sport HD2

  http://80.77.52.6:4444/udp/230.0.6.2:12345

  #EXTINF:0, Silk Sport HD3

  http://80.77.52.6:4444/udp/230.0.6.3:12345

  #EXTINF:0, Viasat Sport

  http://80.77.52.6:4444/udp/230.0.3.58:12345

  #EXTINF:-1,HBO
  rtmp://85.10.208.218/live/1hbo1234567

  #EXTINF:-1,HBO 2
  rtmp://85.10.208.218/live/2hboo

  #EXTINF:-1,HBO Comedy
  rtmp://85.10.208.218/live/hbocom

  #EXTINF:-1,AXN
  rtmp://85.10.208.218/live/a1xn

  #EXTINF:-1,Cinemax 2
  rtmp://85.10.208.218/live/cinemax2

  #EXTINF:-1,Canal+
  rtmp://85.10.208.218/live/c1a2nal

  #EXTINF:-1,Canal+ Film
  rtmp://85.10.208.218/live/cfilm

  #EXTINF:-1,Canal+ Film 2
  rtmp://85.10.208.218/live/cfilm2

  #EXTINF:-1,Discovery Xtra
  rtmp://85.10.208.218/live/discoveryxtra

  #EXTINF:-1,Discovery ID
  rtmp://85.10.208.218/live/iddiscovery

  #EXTINF:-1,Discovery
  rtmp://85.10.208.218/live/d1discovery

  #EXTINF:-1,National Geographic
  rtmp://85.10.208.218/live/nageo

  #EXTINF:-1,TTV
  rtmp://85.10.208.218/live/t3tv

  #EXTINF:-1,TLC HD
  rtmp://85.10.208.218/live/tllc

  #EXTINF:-1,TVN 7
  rtmp://85.10.208.218/live/tvn7

  #EXTINF:-1,TVP 1
  rtmp://85.10.208.218/live/tvp1

  #EXTINF:-1,TVP 2
  rtmp://85.10.208.218/live/tvp2

  #EXTINF:-1,TVP ******e
  rtmp://85.10.208.218/live/tvps

  #EXTINF:-1,TVN
  rtmp://85.10.208.218/live/t2vnaa

  #EXTINF:-1,TVN 24
  rtmp://85.10.208.218/live/tvn24aa

  #EXTINF:-1,TVN Style
  rtmp://85.10.208.218/live/tvnstyle

  #EXTINF:-1,TV Trwam
  mms://195.94.205.211/Trwam

  #EXTINF:-1,TVP Sport
  rtmp://85.10.208.218/live/tvpsport

  #EXTINF:-1,TVN Turbo
  rtmp://85.10.208.218/live/tvnturboaa

  #EXTINF:-1,Doma
  rtmp://85.10.208.218/live/dx2domo

  #EXTINF:-1,TVP Sport
  rtmp://85.10.208.218/live/tvpsport

  #EXTINF:-1,Canal+ Sport
  rtmp://85.10.208.218/live/c3a1nalsport

  #EXTINF:-1, Sport
  rtmp://85.10.208.218/live/n9sport

  #EXTINF:-1,N Sport +
  rtmp://85.10.208.218/live/pn9sport

  #EXTINF:-1,TTV
  rtmp://85.10.208.218/live/t3tv

  #EXTINF:-1,Disney XD
  rtmp://85.10.208.218/live/disneyxd

  #EXTINF:-1,Mini
  rtmp://85.10.208.218/live/minimini

  #EXTINF:-1,Teletoon
  rtmp://85.10.208.218/live/teletoon
   
  bokiscout, damil, mviktors и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  184
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
  Симнија листата што е имам ставено во првиот пост и закачија на http://ss-iptv.com/en/users/playlist-editor
   
 17. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  го ставам усб то ги отварам фолдерите и последниот фолдер кој е 137818 на телевизор не ми ги чита фајловите ми го дава празен а уствари не треба да е празен
   
 18. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  184
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
  Влези во смарт функцијата на тв па во мои апликации
   
 19. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  940
  1,286
  25 oктомври 2012
  Машко
  Дали може да се користи апликацијава на ЛГ телевизори од 2014 со webos? На страната што ја навел @Corba ги спомнува само тие од 2011-2013 година.
   
 20. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  ништо не се случува кај мене, во мои апликации ништо не ми појавува, а кога влагам во усб то и во фолдерот како што кажав празен го дава фолдерот, се работи за LG 42LM620-S (усб то позади го ставам во usb app)
   

  Прикачени датотеки:

 21. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  297
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  Corba kako da gi dodam arena kanalite na tvojata plejlista ?
   
 22. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Ова само за LG e? Пробал некој на самсунг и која е процедурата?
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Конечно успеав, со тоа што телевизорот го ставив во премиум мод, усб то го форматирав во FAT32 и наместо да го ископирам фолдерот lg_usbapp го ископирав само lgapps со сите внатре фолдери во него, така успа да ми го препознае, но многу од каналите ми сецкаат
   
 24. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,577
  3,515
  11 Декември 2008
  Машко
  Има ли канали што пренесуваат NBA кошарка?
   
 25. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  940
  1,286
  25 oктомври 2012
  Машко
  Viasat Sport
  http://80.77.52.6:4444/udp/230.0.3.58:12345
  јас го пуштив на bs player да проверам дали работат линковите, моментално иде мемфис - феникс, без сецкања со поднослив квалитет на слика.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...