1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SMART TV IPTV

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од Corba, 11 Јануари 2015.

 1. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,315
  25 oктомври 2012
  Машко
  Листата која што ја ставив е јавна и е нормално да не работат повеќе линковите. Дури идржи подолг временски период од очекуваното. Јас најмногу користам сопкаст за гледање фудбал, компјутер поврзан со телевизор е најдобра варијанта. IPTV линковите се корисни ако не сакаш кабли и тоа ти е покомплицирана варијанта. Со малку истражување и барање на подобри листи со стабилни линкови од форуми, може да се направи и подобра варијанта од сопкаст, acestream.
   
  На vane44 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  185
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
 3. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  185
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
 4. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  775
  26 ноември 2010
  не ти работи ни еден стрим од листата
   
 5. caki

  caki
  Gaining Experience

  468
  146
  1 Август 2010
  #EXTINF:-1,ARENA SPORT 3 HD
  acestream://06cab4887c336ac3b58676cdf548fb16fb0700be
  #EXTINF:-1,SK 1 HD
  acestream://8e690b048e97454e14bb9ccbbfa240c5487950df
  #EXTINF:-1,SK 2 HD
  acestream://33828f650b203989dc6215a462c1ff763849d8a5
  #EXTINF:-1,SK 3 HD
  acestream://344b3f00db6423245f73876bf687dbade8029838

  Торент стримови во ХД. Само што ги тестирав, перфектна слика во 720p.
   
  damil, kirev и на vane44 им се допаѓа ова.
 6. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  775
  26 ноември 2010
  најнови стримови од денеска сите се исправни и се гледат
  #EXTM3U
  #EXTINF:0,RTL Plus
  http://84.255.234.228:9128/udp/239.14.2.0:5000
  #EXTINF:0,RTL Televizija
  http://84.255.234.228:9128/udp/239.14.2.1:5000
  #EXTINF:0,RTL 2 HR
  http://84.255.234.228:9128/udp/239.14.2.2:5000#EXTINF:0,PRVA
  #EXTINF:0,TV
  http://109.122.121.21/live/prva.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,PINK
  http://109.122.121.21/live/pink.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,N1 Srb
  http://best.str.n1info.com:8080/stream?channel=n1hdsrb?stream=hd?b=6?player=m3u8?u=n1info
  #EXTINF:0,a1HD
  http://85.25.119.116:9176
  #EXTINF:0,RTS 1
  http://109.122.121.21/live/rts_1.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,RTS 2
  http://109.122.121.21/live/rts_2.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,B92
  http://109.122.121.21/live/b92.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,KANAL 3
  http://109.122.121.21/live/kanal_3....hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,Sky+
  http://109.122.121.21/live/sky_plus...hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,RTRS
  http://109.122.121.21/live/rtrs.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,RTV 1
  http://109.122.121.21/live/rtv_1.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,SOS
  http://109.122.121.21/live/sos.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,STUDIO B
  http://109.122.121.21/live/studio_b...hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,HAPPY
  http://109.122.121.21/live/happy.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,HRT 1
  http://109.122.121.21/live/hrt_1.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,HRT 2
  http://109.122.121.21/live/hrt_2.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,PALMA PLUS
  http://109.122.121.21/live/palma.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,RTCG SAT
  http://109.122.121.21/live/rtcg.stream/playlist.m3u8?hash=d920fa2849903401246d957d357faad82c308397
  #EXTINF:0,ARENA SPORT
  http://118.97.167.19/jhos/arena//Playlist.m3u8
  #EXTINF:0,Arenasport 1
  http://sipragezabava.com/live/arena1
  #EXTINF:0,Arenasport 1 HD
  http://89.212.240.49:11980/live/smi...=hNj0mnLtB9O5rfIKuCVsX7oWASQayqZg&stream_id=0
  #EXTINF:0,Arenasport 2
  http://sipragezabava.com/live/arena2
  #EXTINF:0,Arenasport 2 HD
  http://89.212.240.49:11980/live/smi...=hNj0mnLtB9O5rfIKuCVsX7oWASQayqZg&stream_id=0
  #EXTINF:0,Arenasport 3
  http://sipragezabava.com/live/arena3
  #EXTINF:0,Arenasport 3 HD
  http://89.212.240.49:11980/live/smi...=hNj0mnLtB9O5rfIKuCVsX7oWASQayqZg&stream_id=0
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...9/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink 2
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...9/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink 3
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...9/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Action
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...9/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Action 2
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Action 3
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Folk 1
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Horror
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Kids
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Live
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink M
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...9/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Movies 2
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...9/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Movies 3
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...9/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Music
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Music 2
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Music 4
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Music 5
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Pedia
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Premium
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Reality
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Soap
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink World
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...9/mojtube.m3u8
  #EXTINF:-1,Online TV |:pink Zabava
  http://str108.setplex.net/fastv_2psh...3/mojtube.m3u8
   
  На goran_oh и damil им се допаѓа ова.
 7. maci92

  maci92
  Intern

  23
  10
  22 Јануари 2014
  Машко
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Го смениле
   
 9. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  954
  1,315
  25 oктомври 2012
  Машко
  Еден предлог до сите што поставуваат листи за IPTV, Acestream, TorrentTv и слично. Листите со линкови да се постираат во зип фајл или пак како Spoiler, затоа што се трупа темава со многу страни, а бројот на листи со линкови е мал. Најголемиот дел јавни листи ги гасат за неколку дена од кога ќе бидат објавени и нема потреба да зафаќаат место.
   
  vane44, Oktar и на caki им се допаѓа ова.
 10. Veles

  Veles
  Intern

  4
  0
  22 Март 2015
  Машко
 11. Veles

  Veles
  Intern

  4
  0
  22 Март 2015
  Машко
 12. Veles

  Veles
  Intern

  4
  0
  22 Март 2015
  Машко
 13. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  Еве 2 одлични апликации за LG преку USB. OTTPlayer и Forkplayer. Може и преку промена на ДСН адресата од телевизорот. Јас користам преку USB, затоа што со сменета ДНС не работат други апликации што ги има самиот телевизор.
  Прво мора да се направи регистрација на:
  Код:
  http://www.lg.com/common/index.jsp
  Го регистрирате вашиот LG преку OS на самиот телевизор. Ова мора така бидејќи подоцна апликациите нема да бидат вчитани.
  Потоа преку ПЦ и акаунт на:
  Код:
  https://ottplayer.es/
  По добивање на повратен маил се активира профилот и се отвора опција за аплоад на иптв листа(и).
  За LG се симнува апликацијата:
  Код:
  https://ottplayer.es/soft/lg
  Се распакува на USB и приклучува на ТВ. На телевизорот (home) се влегува со акаунтот од lg.com, потоа десно долу (мои апликации) се наоѓа апликацијата OTTPlayer. По отворање на апликацијата се вчитува листата која е аплоадирана.

  Forkplayer, постапката е слична. Прво акаунт на:
  Код:
  http://forkplayer.tv/
  Овде ќе бара да се запише и МАК адресата од телевизорот.
  Иако пишува дека активациски код се добива преку повратен маил, него нема да го добиете.
  Апликацијата forkplayer на USB:
  Код:
  http://forkplayer.tv/lg-smart-tv/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b6%d0%b5%d1%82-forkplayer-2-0-%d0%b4%d0%bb%d1%8f-lg-smart-tv/
  Отворете на ТВ (home)/мои апликации/икона forkplayer/црвено копче/settings/ во фолдерот под број 30 се наоѓа тој код.
  Потоа ја завршувате регистрацијата на forkplayer.tv и се отвора опција на сајтот за аплоад на листи.
  За гледање/home/мои апликации/forkplaer/жолто копче и се отвара фолдерот со аплоадирани листи.

  Голема разлика помеѓу овие апликации нема, јас повеќе ја користам forkplayer затоа што има опција да се заклучи листата и истата може да се гледа само на МАК адресата од телевизорот.

  Истите апликации OTTPlayer и Forkplayer може да се користат и на други модели телевизори. Постапката за секој телевизор е различна.
   
  Astraion, Bubache и на damil им се допаѓа ова.
 14. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  Ова е корисно, ама најголем проблем се iptv листите. Има ли некаде на црно да се претплатам за редовно да ми испраќаат функционални канали.
  Се уморив од нон-стоп барање, аплоадирање и после 3 дена да не работат.
   
  На Software и goran_oh им се допаѓа ова.
 15. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  Ако сакаш ќе ти дадам контакт со сопственикот на media-furure листата. Според мене една од најдобрите, a не постои начин пиратски да се гледа без негова дозвола.
   
 16. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  Може, имаш ли цена месечно колку е?
  И на колку време ќе бара мој ангажман за апдејтирање?
   
 17. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  Да не спамираме, јас не продавам листи. Можам да дадам контакт кој сака преку ПП со некој што поседува таква листа.
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Процедурата за LG што си ја напишал важи за сите модели со WebOS 1/2?
  Гледам апликацијава има подршка за m3u, друго не ми треба.
  Значи ќе мора USB стикче да си седи на ТВто цело време со апликацијата и листата?

  Браво за инфото, со ова ме предомисли за андроид бокс. :)
   
 19. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  Да усб-ето постојано на ТВ, имав некое старо усб со 2 Gb меморија и си го најде местото :). Самата апликација тежи околу 700 Kb. Листата или листите ти се аплоадирани на сајтот, кај мене се заклучени и одат само на MAC адресата од мојот ТВ. Имаш и оција за додавање на уште MAC адреси, што би значело може и на повеќе телевизори.
  Forkplayer оди на сите модели на LG со WebOS.
  Може визуелно да се направи по сопствен избор.
  Мој избор:
  fork1.png
   
  damil, Astraion и на goran_oh им се допаѓа ова.
 20. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  185
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
  Daj mi i na mene kontakt ako moze.
   
 21. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  185
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Mr One

  Mr One
  Intern

  54
  34
  19 Јануари 2010
  Оди на три адреси, сервер од Холандија (109.236.90.xxx)
  clientportal.link
  portal.rapidiptv.com
  iptv.myfreenetwork.net
  Може и вака директ на смарт ТВ со логин податоци.
  Код:
  http://clientportal.link:8080/client_area/index.php
  Еве што има таму
  Rportal.png
   
  Последна промена: 8 ноември 2016
  На goran_oh и damil им се допаѓа ова.
 23. igork

  igork
  Intern

  44
  9
  1 Март 2010
  ако можи инфо за самсунг 5200 како да инсталирам некои бесплатнки апликации за телевизија, пример коди, ип тв
  и колкава брзина треба да е интеренетот за да не кочат и да не прават баферинг програмите
   
 24. amitss

  amitss
  Intern

  8
  7
  25 Мај 2016
  Машко
  Без Работа
  ako sakate iptv m3u list za test period od 30 dena neka pisat vo pm
   
  Последна промена: 21 Март 2018
  На Simo.t му/ѝ се допаѓа ова.
 25. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  891
  1,437
  12 Септември 2013
  Машко
  Може, само не ВИКАЈ ТОЛКУ МНОГУ!
   

Сподели

Вчитување...