• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
117
48
Дали добиваш анлимитед Пејпал ако имаш германска работна виза, или словенска ,?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,458
3,154
Од каде и да си регистриран за физички лица има одредени лимити. Ако се работи за посериозни суми може ќе треба и како правно лице да се регистрираш, зависно што, како и по кој основ ги примаш парите.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,456
1,072
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Видов дека PayPal ќе наплаќа за US Bank Transfers провизија од 3% на сумата, ми се појави прозорец во Dashboard и го исклучив. RIP за оние кои имаа поврзано US bank account на PP.
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
314
276
Сеуште е 0%, денес повлекував.
Побарав на интернет, 3% им наплаќа Пејпал на оние што имаат акаунт од друга земја а банка од САД врзана за акаунтот.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Сеуште е 0%, денес повлекував.
Побарав на интернет, 3% им наплаќа Пејпал на оние што имаат акаунт од друга земја а банка од САД врзана за акаунтот.
А од кои држави можеш да врзеш УС банк акаунт?
Јас со ЕУ акаунт не ми дава да врзам Амерички банк акаунт...
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
314
276
На канадски лично имам пробано, може. Имам читано и за други дека може, порано можело преку апликацијата, а наводно сега само со јавување и некој рачно да ја внесе.
Ова е овозможено со цел да можат американски државјани што живеат во други земји да можат да повлекуваат во американски банки.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Пробав уште пред година и нешто со телефонски повик да додадам америчка сметка - ама безуспешно.
Како и да е, фала на инфо.
 

martin24321

Intern
19 јануари 2020
12
1
Абе луѓе на PayPal апликацијата за телефон (iOS у мој случај за андроид неам поима а може и да нема врска тоа али нвм како и дае...), има опција Request Money со обичен акаунт и request-нав на мој друг маил и све стига на маил дека ти имаат request-нато за плаќање итн. Ај некој нека види шо го бива појше нека проба дали ке помине трансакцијата колку за тест таму нешо ситно нека си прати на друга сметка, па нека каже шо напраил. (btw за на мк регистриран PayPal зборам)
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
460
371
Skopje
Абе луѓе на PayPal апликацијата за телефон (iOS у мој случај за андроид неам поима а може и да нема врска тоа али нвм како и дае...), има опција Request Money со обичен акаунт и request-нав на мој друг маил и све стига на маил дека ти имаат request-нато за плаќање итн. Ај некој нека види шо го бива појше нека проба дали ке помине трансакцијата колку за тест таму нешо ситно нека си прати на друга сметка, па нека каже шо напраил. (btw за на мк регистриран PayPal зборам)

Ќе ти прати пари на картичката што ти е врзана. И ќе ти функционира се додека не ти стигне маил за верификација на профил. Тогаш завршува приказната.
 

martin24321

Intern
19 јануари 2020
12
1
Ќе ти прати пари на картичката што ти е врзана. И ќе ти функционира се додека не ти стигне маил за верификација на профил. Тогаш завршува приказната.
Pa neka stigne be majstore za makedonski registriran PayPal praime muabet ne za svajcarski. Iame dokumenti sve toa so treba za verifikacija na profil zs da ti go blokiraat? Poso zaso bi staile opcija na nasiot PayPal za Request Money a posle da te poebat da ti go baniraat so si requestnuval malce mi e kontradiktorno.
Moguce e da si u pravo ali wtf zs turaat takvi opcii so ne bile dostapni i rabotat, ako nesmee.....
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
460
371
Skopje
Pa neka stigne be majstore za makedonski registriran PayPal praime muabet ne za svajcarski. Iame dokumenti sve toa so treba za verifikacija na profil zs da ti go blokiraat? Poso zaso bi staile opcija na nasiot PayPal za Request Money a posle da te poebat da ti go baniraat so si requestnuval malce mi e kontradiktorno.
Moguce e da si u pravo ali wtf zs turaat takvi opcii so ne bile dostapni i rabotat, ako nesmee.....

Ај иди 20 страни наназад и прочитај. Македонија ја нема на листа за прифатени држави за фулл акцес акаунт (нема ни да не има у скоро време) па затоа неможеш да примаш кеш на трансакциска сметка. Можеш да креираш акаунт на друга адреса/држава, пример Словенија, и ќе работиш така се додека не ти кажат да си верифицираш акаунт.
 

manja

Intern
20 февруари 2020
4
0
Pa neka stigne be majstore za makedonski registriran PayPal praime muabet ne za svajcarski. Iame dokumenti sve toa so treba za verifikacija na profil zs da ti go blokiraat? Poso zaso bi staile opcija na nasiot PayPal za Request Money a posle da te poebat da ti go baniraat so si requestnuval malce mi e kontradiktorno.
Moguce e da si u pravo ali wtf zs turaat takvi opcii so ne bile dostapni i rabotat, ako nesmee.....
Од кога ја имаш отворено сметката?
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
460
371
Skopje
На телефон iOS и за двете personal/business ми дава опција за request а на pc само со business acc
Прати скриншотови од двете, од акаунтот со информациите за држава на регистрација (адреса), прати скриншот од картичката што е врзана за профилот и прати скриншот со банкарската сметка (замагли сметка небитно, битно да видиме што ти е поврзано).

Да не јадам трици одма, зошо има некад исклучоци кога се внесуваат странски картички, но очекувам инстант бан од темава ако не ги доставиш работиве и ако не се исти како што си ги пишал. Прошли пут вакви ко тебе со недели објаснуваа дека „успеале“ а врска нема. И не разбирам која е целта на крај...
QbAWfXaQQjkdBxZ-800x450-noPad.jpg
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,458
3,154
Кој има екстра пари и мисли дека гратис советите тука не вредат еве може и да си плати.
30 евра, 30 минути, убава саатница м.м.е.

 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
460
371
Skopje
Кој има екстра пари и мисли дека гратис советите тука не вредат еве може и да си плати.
30 евра, 30 минути, убава саатница м.м.е.

Логин Системи објавува дека воведе нова премиум консултантска услуга за лица и фирми кои имаат намера да постават систем за наплата на своите производи и услуги преку светскиот платежен провајдер Пејпал. Консултациите за Пејпал се изведуваат во траење од 30 минути според принципот еден-на-еден.

Те консултираат? А кога ќе те одбијат/блокираат што се дешава? Не се нормални луѓево бе.

А знам дека и чита тука, друже, стварно си готов ти. Абе Пејпел официјално ти вика не ти даваат, не ти одобруваме за Македонија, ти упорен си.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Аууу на братов веќе комотно може да се рече дека му летнало „чафчето“.

Жално е што има неупатени луѓе па ќе му веруваат и ќе му плаќаат грдни пари (30 еур - 30 мин) ц.ц..ц
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,605
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Па ова не е истото што го правевме со финтата со Словенија? На Бадијала форумот бесплатно ја дознав таа финта уште пред некои 12-13 години. А и овде во темава сигурно е повторена 100 пати.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
460
371
Skopje
Па ова не е истото што го правевме со финтата со Словенија? На Бадијала форумот бесплатно ја дознав таа финта уште пред некои 12-13 години. А и овде во темава сигурно е повторена 100 пати.
Исто е си блада. Глеаш што пишал, „сигурен сум дека македонска адреса не се проверува во Албанија“.

И кога ќе ти побараат држава да верифицираш, од листата да ја одбереш, ќе се сликаш. А многу муабети за ова се отворија, на ФБ луѓе се убедуваат дека „успеале“. Новородени дигитални маркетери, само со некој нови титули над нив...и неможеш да им објасниш дека не се во право. Ама јбг, нека тераат :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,675
Мислења
830,282
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно