• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

krema

Professor
24 јуни 2009
11,887
11,310
youtu.be
Сега проверив и кај мене, исто нема.
РР својот изглед го менуваше повеќе пати, а каде се крие ова сетирање само бог знае. :) И дали воопшто го има некаде!?
 

123456

On your way to fame
12 април 2013
1,430
989
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
PP зема данок во крФ. :)
Провизија зема на тие 160.
тоа го прават на педерски начин , треба одма коа плакам да ми го кажат тоа дека се зима провизија вика добиено 160евра а у ствари добил 150.87
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,887
11,310
youtu.be
Сигурно некаде пишува во условите за користење, но кој да чита, и јас не сум читал.
Ова се случува кога се пуштат пари акаунт на акаунт.

Е имало и опција нешто со "family" за праќање пари (не знам дали е со минимална провизија или воопшто без провизија) но во МК тоа не функционирало, дознав за ова пред кратко време.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
665
371
Дали некој има искуство со промена на адреса на PayPal? Имено уште при отварање на акаунтот имав ставено две адреси. Сега сакам да нарачам нешто на втората адреса.
Дали треба и на PayPal да ја направам примарна втората адреса и исто така да ја сменам билинг адресата кај картичката?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,655
12,057
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Billing адресата колку што знам треба да ти е иста со таа на картичката.

За другото не сум сигурен, но мора да може да нарачуваш на друга (и трета, четврта) адреса - што ако е подарок? Тоа обично се регулира во продавницата, е сега на некои продавници тоа им е како проверка, дали се совпаѓа адресата, па треба да видиш со продавницата.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
665
371
Средив со промена на податоци.

Него што стана со конверзија на валута? Има некоја битна промена ако се избегне конверзијата од страна на PayPal и се префрли на банката при плаќање? При онлајн купување ја добива продавачот целосната сума?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,075
Битола
До каде сме со прогресот на PayPal целосната функционалност во нашава земја? Има абер кога ќе фукнционира како што треба? Во моментов, КОИ PayPal функции ни се достапни како граѓани на С. Македонија? Поздрав.

Купувам често од ComputerUniverse и се случува од време навреме да мора пари да ми вратат на картичка бидејќи се откажала пратка итн. Во моментов плаќам со дебитна картичка и при враќање на пари на моја картичка, банката ми задржува 1.2 проценти од сумата којашто сум ја потрошил што е bullshit и не ми се даваат. Ме интересира како би изгледал овај refund ако платам со PayPal акаунт.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,887
11,310
youtu.be
Немам идеја зошто ти задржуват 1,2%.
Сум имал неколку рефунди од али и ибеј и секогаш сум ја добивал целосната сума назад. Можеби е некоја политика на computer universe.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Не верувам дека е политика на банката или CU.
Изгледа си „јадел“ разлика во курсот на МКД-ЕУР во моментот на купување vs. моментот на пристигање парите на сметка (иако тоа не би требало многу да флуктуира, НБРМ го држи еврото стабилно)
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
665
371
Дечки ако може малку помош. Дали некој скоро менувал конверзијата на валутата да ја прави матичната банка наместо PayPal при купување?
Дали функционира и дали има некаков проблем со сумата која ја добива продавачот?

Пред малку направив тест нарачка на eBay, PayPal доларот го конвертира по 54.1 денар.
 
Последна промена:

krema

Professor
24 јуни 2009
11,887
11,310
youtu.be
Проверете и вас да не ви наплаќаат слична провизија.
Не сум приметил до сега да при рефунд ми кинат некаква провизија, можеби е нешто ново ова.
btw користам долго време ViSA дебитна на НЛБ врзана со РР.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,295
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно