• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,464
3,160
Значи ние толку години сме будали од што работиме со vcc и stealth акаунти, и ќе дојде вака некој што мисли дека ја измислил топлата вода. Мене ми е почудно што таа фирма се продава со репутација толку години на Македонскиот пазар, официјален Мајкрософт преставник за незнам што, работи со CRM и финансиски апликации и на крај нудат услуга на клиенти што е матна.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
480
398
Skopje
Да не објавувам приватни разговори, али имавме сега комуникација со 5/6 меила каде го прашував за проблемот околу блокирање на сметка т.е кога ти бараат верификација. Му кажав дека сум ги следел неговите чекори и дека ја нема Македонија на листата па автоматски не знам што да правам, неможам да го верифицирам.

Одговорите од него во кратки црти се дека они не се корисничка поддршка за Пејпел, дека не може да дава бесплатни консултации од тоа го вадел лебот, дека немаат ресурси за поддршка за вакви проблеми т.е да сум си го контактирал Пејпел и дека консултацијата не вклучувала технчка поддршка но сепак ако мислам дека можела да ми заврши работа немал да ме спречи да ја нарачам.

И овој човек има 200 објави за Пејпел и форсира луѓе да се регистрираат, и на ФБ пејџот и на ФБ групи и на „форумот“. И за ова наплаќа 30 јурци за 30 мин. Друже, свака част. За некој ден, сите тие што „успеале“ ќе ти пишат вакви меилови па иди објасни се.
 

WeiWuWei

Gaining Experience
17 јануари 2020
280
166
Другари направив привремен paypal акаунт, само држава ставив Slovenia, другите информации ми се сите точни, кај post-code вика Sl-[post-code] претпоставувам кај сите е така?

Би требало да можам да примам пари сеа сега за сега вака?

Инаку на колку пари примени отприлика го блокираат акаунтот(бараат верификација) ?

Screenshot_10.png
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,154
569
Скопје
Едно прашање до поискусните со paypal, пратив пари преку paypal до српски акаунт, парите се стигнати но се на hold подолго од 1 недела можеби, дали треба да поминат 21ден за да продолжи трансферот и Дали има начин да се забрза целава процедура?
Дали можеби на грешен начин се пратени парите?

 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
Другари направив привремен paypal акаунт, само држава ставив Slovenia, другите информации ми се сите точни, кај post-code вика Sl-[post-code] претпоставувам кај сите е така?

Би требало да можам да примам пари сеа сега за сега вака?

Инаку на колку пари примени отприлика го блокираат акаунтот(бараат верификација) ?

Погледнете го атачментот 95866
Официјалните лимити беа 500еу за 1 трансакција или 1800еу вкупно годишно. Ама може да ти побараат верификација и рандом пред тоа, можеби и по првата трансакција
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
184
196
Скопје
21 ден + стандард. Освен ако не е 'верифиед' односно нема примено над 10к усд ил еур итн, бар така беше пред неколку год.

Фора за тргање од холд има. Треба конфирмација од купувач дека добил тоа што платил, а со тоа после продавачот ги контактира пејпал телефонски за да им го приложи тој доказ иии ии и ондак то.

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,154
569
Скопје
Официјалните лимити беа 500еу за 1 трансакција или 1800еу вкупно годишно. Ама може да ти побараат верификација и рандом пред тоа, можеби и по првата трансакција
верификација на трансферот преку мејл? иначе се работи за 100еу
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
184
196
Скопје
Забораив да цитирам.
Едно прашање до поискусните со paypal, пратив пари преку paypal до српски акаунт, парите се стигнати но се на hold подолго од 1 недела можеби, дали треба да поминат 21ден за да продолжи трансферот и Дали има начин да се забрза целава процедура?
Дали можеби на грешен начин се пратени парите?

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,154
569
Скопје
21 ден + стандард. Освен ако не е 'верифиед' односно нема примено над 10к усд ил еур итн, бар така беше пред неколку год.

Фора за тргање од холд има. Треба конфирмација од купувач дека добил тоа што платил, а со тоа после продавачот ги контактира пејпал телефонски за да им го приложи тој доказ иии ии и ондак то.

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
Се работи само за трансфер на пари во мојот случај немам продажба, како би се потврдил трансферот во овој случај? :sneaky:
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
184
196
Скопје

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
верификација на трансферот преку мејл? иначе се работи за 100еу
Верификација на идентитет (да потврдиш адреса на живеење)

Изгледа се измешавме ние :D Јас одговарам за WeiWuWei, тоа за него важи, за твојот проблем не сум упатен
 

wiwux

Intern
3 април 2020
27
4
Здраво, да прашам дали може од Македонија да се отвори PayPal на бугарска сметка и дали би можело да се примаат пари...?
 

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
149
93
Здраво,

Има некој што користи ПејПал во земјава? Дали има начин воопшто да се среди тоа или?
 

Filip.17.11

Intern
20 март 2020
24
2
Drustvo,imam paypal preku ohridska banka plakjam,ama nemozam da primam sredstva,do bankata e nesto ili taka moze vo drzavava samo da se plakja bez da se primaat sredstva?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,062
11,446
youtu.be

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
480
398
Skopje
Во просек на 2 недели истото прашања се повтара. Може ќе биде добро да се пингува еден коментар/известување дека за Македонски корисници Пејпел не овозможува примање на средства. Зошо никој не се замара да скролне 2 страни наназад и да прочита...
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
45
2
Edinstven Nacin Ako moze da se Rece za Primanje na Pari od PayPal vo Makedonija e PayPal account napraven tuka samo izbrana Drzava Slovenija. Podignav 50$ bash pred nekoj den na NLB Tutunska sum,no Problemot edinstven e Ako PayPal ti pobara Verifikacija deka si Drzavljanin na Drzava Slovenija tuka e problemot. i Ke go Zatvorat PayPal accountot-Nema da mozes da gi izvadis parite.
No sepak ne e ova Resenie za PayPal primanje sredstva vo Makedonija.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Колку би платиле за да дојдете до “метода“ за креирање на пејпал акаунт целосно функционален па дури и бизнис може да го направите?
 

Kiko002

Intern
5 декември 2012
5
4
А добро, ме интересира што е проблемот со ова ??? Мислам, 2021 година сме. PayPal во државава е од 2014 година ако не се лажам (нормално во оваква состојба како што е - само да можеш да плаќаш) и сеуште немаме опција за примање на средства. Цел свет скоро има PayPal целосно. Сите држави околу нас го имаат (со исклучок на Косово) само ние не. Каде е тука проблемот ?? На наша страна поради неисполнување на некои регулативи или сепак е на страната на PayPal, па сеуште не рачунаат за shady country ?? Не разбирам каде е застојот за ова... Огромни суми на пари може да се слеат во буџетот доколку има PayPal. Огромен број на Online бизниси може да се креираат за светски пазар, кои тука ќе плаќаат данок све... Не знам како може 2021, а сеуште луѓе се замараат со отворање Бугарски и Словенски PayPal за по кратко време да бидат блокирани...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
737
402
И јас не знам како може во 2021 година да има земји каде што деца се уште умираат од глад. Ама ете како што гледаш може. Немаме ни Метро па ете живи сме. Иако е 2021.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,051
Мислења
837,613
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно