1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  98
  154
  6 Мај 2019
  Женско
  Го прочитав изворот, благодарам.
  bankarstvo.mk не се motika.mk за да се бават со заебанции и се доволно фер да напишат извор. Што се однесува до it.mk, имаат право да го објават истото, со наведен извор.
  Во секој случај, штом станува збор за објава од два сериозни портали, значи тешко дека е дезинформација. И, како што пишува во статијата, не е ништо конечно, туку се наведени мерките за пристап кон постигнување на целта.
  Поздрав.
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  144
  126
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Факинг фајнали им текна на овие од народна банка да сменат системи од време титова југославија
   
 3. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  41
  59
  14 Април 2016
  Машко
 4. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,549
  1,763
  25 Март 2013
  Машко
  Тоа е она што го зборев пред некое време, им дадоа на банките да лапаат провизии за секоја трансакција над 500 евра и ете го дозволија Пејпал.

  Џабе со години не лажеа абе не е до нас, пејпал нема интерес, мала земја, дрн дрн...
   
  На Uber- и farkizz им се допаѓа ова.
 5. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  820
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  И не само тоа, ако не се лажам сега УЈП има директен увид во трансакциски сметки и без да бара дозвола од суд.
   
 6. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  98
  154
  6 Мај 2019
  Женско
 7. Seven7

  Seven7
  Intern

  12
  16
  7 Август 2019
  Машко
  Дозволија користење на електронски сервиси, ПејПал може пак нема да имаме ако не преговараат да се донесе.
   
  da900, Sherminator и на Oktar им се допаѓа ова.
 8. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,633
  2,459
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,852
  2,444
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Отсекогаш можело да се отвараат странски сметки и користење електронски услуги и тоа не само за комерцијални цели.
  Секако под одредени услови!
   
 10. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  До каде е работата? Дозволи ли Paypal да се примаат пари за МК корисници, или сè остана само на соопштението на НБРМ ?
   
  Последна промена: 27 Септември 2019
 11. krema

  krema
  Professor

  9,868
  9,538
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сеуште не може да се прима пари, но во блиска иднина ќе биде и тоа.
   
  На da900 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,584
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Внуците би требало да ти дочекаат.
   
  На aleksnako, Маша, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  9,868
  9,538
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Ептен си бил песимист.
   
 14. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  :D Како што се одвиваат кај нас работите, -={K-O-R-U-N}=- може и да е во право.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  9,868
  9,538
  24 Јуни 2009
  Машко
  Само трпение и ќе биде се во ред. :D
   
  На aleksnako му/ѝ се допаѓа ова.
 16. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,584
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Мислиш, реалист.
   
 17. krema

  krema
  Professor

  9,868
  9,538
  24 Јуни 2009
  Машко
  Времето ќе покаже кој е во право. :)
   
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,360
  11,540
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Кога му плаќаш преку ПејПал некому приватно (преку e-mail адреса), кои податоци за тебе ги гледа тој?
   
 19. krema

  krema
  Professor

  9,868
  9,538
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чинам дека само меил адресата ја гледа, ама ај да не шпекулирам, најубо нека се изјаснат пејпалџиите. :)
   
 20. btkabadajche

  btkabadajche
  Intern

  21
  7
  26 Април 2019
  Како friends and family се гледа само email
  Како goods and services име адреса email
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  483
  177
  14 ноември 2016
  Машко
  Треба да ми вратат пари, ми бараат PayPal меил дали можат да се примат тие пари? И како? Никогаш не сум користел PayPal.
   
 22. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,360
  11,540
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако си ги платил тие пари преку тој ПејПал, ќе ги обележат како refund и може. Ми враќале така пари. Претпоставувам дека имаат начин да ги обележат (не мора сите, може делумен refund), појма немам како и зошто.

  Инаку чисто праќање пари не може (не може да ги примиш) со наш ПејПал.

  Кинези обично така молат на Алиекспрес за да избегнат refund преку системот на Али (и казната што им следува), не прифаќај. Кажи „не можеме да примаме“ (стварно не можеме, а тие не го знаат тоа) и готово.
   
 23. krema

  krema
  Professor

  9,868
  9,538
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кажи им дека немаш PP и парите нека ти ги вратат на картичката со која што си платил.
   
 24. btkabadajche

  btkabadajche
  Intern

  21
  7
  26 Април 2019
  Ако ти ги пуштат на македонски пејпал.. Не можиш да ги извадиш...

  Ако ги пуштат на европски, имаш ризик да напрат dispute и да ги вратат парите назад..


  Ако си платил преку картичка и преку PayPal.. Како на eBay.. Парите ќе ти се вратат на картичката..
   
 25. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  483
  177
  14 ноември 2016
  Машко
  Истечен е рокот за диспјут, продавачот ми понуди да ми ги врати преку PP или WebMoney.

  Преку WebMoney може да се прими?
   

Сподели

Вчитување...