1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

1. btkabadajche

btkabadajche
    Intern

13
    3
    26 Април 2019
  2. n1kola18

n1kola18
    Intern

71
    21
    21 Мај 2018
    Limit на вадење од пејпал на картичка дневен е €500 (барем кај мене). До сега му имам доставено само лична карта и сметка за струја од дома, ми велеја зошто Словенски дека треба да го затворам нз шо како. Ова пред 3год а скоро 5 сум на пејпал.

3. btkabadajche

btkabadajche
    Intern

13
    3
    26 Април 2019
    Македонска лична карта и сметка прифатија? хахаха

4. n1kola18

n1kola18
    Intern

71
    21
    21 Мај 2018
    Да, хахахаах.. тој што беше од сапорт само то ми го пиша, ми рекоја мораш да го затворам ама неможеше тој оти имав пари на пејпал, рече префрли ги и затвори го, добро му вратив и ден денес таман е.

На Маша и BEST им се допаѓа ова.
  5. btkabadajche

btkabadajche
    Intern

13
    3
    26 Април 2019
    ХАХАХАХАХАХХАХАХА

Чудо.. Затвараат и акаунти со пари на нив.. Ти се погодило

6. n1kola18

n1kola18
    Intern

71
    21
    21 Мај 2018
    Незнам како е сега. Знам тогаш ми го лимитираја акаунтот имав одреден рок за доставување лични податоци, си реков то шо е тое и ми рече извај ги и затвори го.

После размислив дека е обичен супорт и не вервам дека ќе се наврати чим тој не го затворив па таман е сеа.

7. btkabadajche

btkabadajche
    Intern

13
    3
    26 Април 2019
    Ми се нема случено да ми пиши од support некој досега.. Чудо едно на европски па да пишат хахаха

Значи не ни гледат како изгледаат документите ако прифатиле странски хихихи

8. bakigvg

bakigvg
    Intern

65
    24
    28 Јуни 2016
    Машко
    Кај мене пишува дека лимитот е тргнат.

Последна промена: 19 Јуни 2019
  9. n1kola18

n1kola18
    Intern

71
    21
    21 Мај 2018
    Зошто тие? Прај словенски и терај.

На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lynx

lynx
    Unstoppable

3,323
    2,909
    4 Септември 2008
    Тресеш зелени.

11. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,262
    1,034
    26 Април 2013
    Машко
    И ти со деца си фатил работа.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

12. n1kola18

n1kola18
    Intern

71
    21
    21 Мај 2018
    Зошто зелени?
    Од искуство ти зборам, 5г немам мака.

13. zlatk0

zlatk0
    Gaining Experience

57
    54
    12 Декември 2017
    Машко

Ако работиш со 500 евра годишно и 100 години ќе немаш мака, не 5

Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

На Маша и Gandal11 им се допаѓа ова.
  14. Gandal11

Gandal11
    Intern

62
    43
    14 Февруари 2019
    Затоа што преку такво ми е да се снаоѓаме со такви акаунти кога може цел нормален свет да има ПејПал, само ние во МК сме глупите што чекаме да ни донесат ПејПал луѓе што зимаат државна плата и никогаш немале потреба од такво нешто, цел Балкан има само МК и Црна Гора немаме.

15. n1kola18

n1kola18
    Intern

71
    21
    21 Мај 2018
    Тоа е друже, од 2012 немат мрднато. Тогаш само објавија дека достапен во МК за шо? За слика. Не се замарат.

16. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,801
    2,636
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    И јас исто долго време користев со земја Словенија и картичка од НЛБ банка ама го користев само за ситни трансакции, некој ајтем или акаунт од игра кога ќе продадев па си ги вадев на сметка парите, и неколку месеци нешто ситно од фриленс работа. Еднаш додавав повторно картица дека ми истече старата, без проблеми.
    Ама бидејќи во последно време само ми дремеше така, немав веќе прилив, решив да го затворам и си отворив македонски пејпал најрегуларно, онака само за плаќање.

17. Gandal11

Gandal11
    Intern

62
    43
    14 Февруари 2019
    Епа тоа е проблемот, во МК само Скрил работи, а никој не исплаќа на тоа.

18. NENO19

NENO19
    Intern

25
    22
    30 Јануари 2011
    Ќе се стимулираат значајни унапредувања на пазарот на платежни услуги во земјава

Да цитирам популарна изјава деновиве: "Не е прашање дали туку кога" :D

Туку познавајќи го Тевдо знам дека ќе ја истера работата, иницијативата на Венко тие од Мин. за фин. ја превземаа на свој грб. Туку неписмениве од банкарски сектор ме плашат.

19. Gandal11

Gandal11
    Intern

62
    43
    14 Февруари 2019
    Од кого е изјавата? (Или се однесува на датумов за ЕУ :D)
    Јас дознав дека при крај на годината законот ќе биде донесен, и повеќе нема да постојат пречки за воведување на ПејПал. Исто дознав дека до банките е доставен работниот текст од законот, и дека сакале нејќеле ќе мораат да го прифатат, доста им било богатење со провизии од девизен прилив на средства.

20. Astro

Astro
    Guru

5,996
    8,122
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    „Ултимативна“ тема човече.... :eek:

На causevd, Маша, goce03 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  21. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

854
    988
    9 Јуни 2011
    Машко
    Мала потврда за сите оние кои ги уште интересира (читај копка) дали Пејпал ги лимитира акаунтите и на која сума го прави тоа.

Роднина мој (с'што Б'лгарче) си отвори Пејпал пред некои 2-3 месеци и почна да го користи активно.

Денес, после примени некаде околу 2100$ му стигна известување дека му е лимитиран профилот.

Среќа мислам дека ќе успеам да збркаме работа за него дека има доста информации и сметки низ Бугарија, па ќе успееме да го ре-верифицираме.

Ова е значи втор пат што се верифициран профилот (првиот пат е оној иницијалниот, кога го креираш и убацуваш сите сметки, информации и слично).

Така да, ако ве копка дали и на која сума - еве ви одговор од прва рака, од пред неколку саати :)
    Ова се деси иако на акаунтот пишуваше „All limits are lifted" и "Non-US, Verified" на тие што им беа праќано пари.

Ако ви се деси ова и сте 102.5% сигурни дека сте све валидни - мој предлог ви е да се јавете на нивниот сапорт центар на +35314369111 во Ирска, кој е задолжен за Европските корисници на Пејпал, и ако не од прва, тогаш со малку замарање ќе успеете завршете работа :)

Јас користам Скајп за интернационални повици како овој, и е дефинитивно смешна цена наспроти све друго од овој тип. Со 5$ кредит на Скајп можете да зборете многу пати со добрите теткици од Пејпал :)
    (0.023$/minute човече)

Се надевам дека ова ќе му помогне на некој.

(п.с. уште пред да ме унакажете у ПП, не би знаел да ви одговарам на вас со лажните/Словенските пејпали дали ќе успеете да завршите работа со Пејпал, најдобро е да им се јавете директ и да споделете искуства тука.)

На Маша, borcep, pipelin и уште 3 други им се допаѓа ова.
  22. Gandal11

Gandal11
    Intern

62
    43
    14 Февруари 2019
    Додатно ако некој го интересира околу примање на пари на македонски ПејПал, стапив во контакт со сениор департманот на ПејПал, и ми кажаа преку меил дека се свесни за промените околу финансиските регулативи во МК, но дека ќе треба уште некое време додека се имплементира опцијата за прием на пари. Чекам одговор за дали нив им е потребно повеќе време, или тоа се однесуваше на времето кое е потребно додека се изгласаат промените, почнат да се применуваат, па тек после тоа ќе ја додадат опцијата.

Доколку ми одговорат повторно, ќе постирам тука.

Маша, sas_klar и на NecrotoX им се допаѓа ова.
  23. lynx

lynx
    Unstoppable

3,323
    2,909
    4 Септември 2008
    Ова е нормално, после одредена сума што е тригерот мора да се направи дополнителна верифиција поради даночни обврски. За Англија прв тригер е 1650 фунти до максимум 2300 фунти мора да поднесеш документи инаку бан. За остатокот од Европа првиот тригер е 1800 евра до максимум 2500. За Америка порано немаше таква граница незнам како е сега, но таму имаш на 20.000 долари или 200 трансакции годишно мораш да поднесеш даночна пријава до IRS.

24. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,872
    2,437
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Пак ќе мора да се плаќа данок на државата кога ќе се примаат средства преку пејпал.
    Може и тука да има промени во висината на данокот.

Сподели

Вчитување...