1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Не знам дали тие 3.4% ги рачунаш како upload fee (ова зависи од која држава ти е акаунтот и каква картичка ќе користиш, debit or credit) или како conversion fee?
  Затоа што ако е како upload fee, тогаш сигурно ќе имаш и conversion fee, тоа е еден од нај-уносните моменти на Пејпал и сигурно ќе гледаат да ти го наплатат.

  Не сум сигурен дека можеш тоа да го направиш. Јас имам трансакциска МКД и ЕУР сметка во НЛБ, но картичката ми е поврзана само со МКД.
  Го имав скоро истиот случај, сакам да ми ги „зема„ парите од ЕУР сметката пошто ги праќам во ЕУР, но тоа не е возможно - шо значи губам секако на конверзија МКД->ЕУР.
  Ако најдеш начин за ова - те молам сподели :)

  Не заборавај дека на сумата што ќе ја пуштиш преку Пејпал, ако е како Goods & Services - примателот ќе доплати провизија од 2.9% + 0.30ЕУР

  За крај, големи се шансите да ти го блокираат/flag-нат акаунтот за suspicious activity ако пробаш наеднаш да уплатиш толкава сума, особено ако немаш изградено претходно „историја“ со Пејпал.

  Пиши ми ПП со нешто повеќе детали, имам сметка во Германија и Холандија, можеби би можел да ти помогнам да ја завршиме работата најбезболно.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Една консултација. Ми стигна нарачка од Ebay за која веќе добив рефунд. Која опција да изберам за да му ги вратам парите на продавачот? Goods or services, Personal payment или..?
  Не е голема сумата, неколку долари.
  Не знам што е побезбедно или поадекватно за враќање на пари...
   
 3. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  Пиши му на продавачот, објасни му, нарачај го истиот производ и нека не ти го праќа
   
 4. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Го прашав веќе претходно дали можам да му платам преку Paypall. Врати дека можам да му платам директно на неговиот Paypall акаунт.
  А и сумата беше намалена претходно...
   
 5. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  Епа плати му и стави цел на дознака дека уплатата е за продуктот од таа и таа нарачка и од тој и тој спор и дека пристигнал
   
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Поентата е што ако оди како Goods or services му земаат такса, а за Personal payment не. Меѓутоа ако
  му платам како Personal payment незнам дали после има доказ за што сум му платил. И дали е сигурно...
   
 7. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  Епа прашај го продавачот
   
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,018
  2,558
  21 Јануари 2011
  Машко
  Штом ти стигнал продуктот врати му ги парите. Не ти менува тебе ништо на кој начин ќе му ги вратиш.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,130
  9,740
  24 Јуни 2009
  Машко
  Обично вака правам, договори се директно со продавачот.
   
 10. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  Од 57-ма страна читам дека не е достапен ПејПал во Македонија(за примање пари) а по Македонскиве портали пишуваше дека е целосно достапен и дека НБРМ постигнала конечно договор.На неколку портали имаше ова објавено.
  *Да ме поштеди некој член од коментари од типот... На нашите портали може да пишува дека и у ЕУ сме влегле... ме интересира сериозно! :carefree:
   
 11. Маша

  Маша
  On your way to fame

  237
  512
  24 Април 2007
  Женско
  Најсериозно, да посериозно не може да биде, со МК акунт сè уште не можеш да примаш пари.
   
  На DonFrozex, goran_oh, Excalibur и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  172
  96
  16 Јуни 2017
  Машко
  На официјалната страна на PayPal направив промена на бројот на картичката бидејќи ми беше изминат рокот на важење и успешно го направив тоа. Но откако ја направив промената во секцијата Wallet се појави и остана да се прикажува следното: Want to use your PayPal account with no spending or withdrawal limits? Confirm your card
  Ако може некој да ми појасни и да ме посоветува дали да направам конфирм или да оставам така. Морам да напоменам дека картичката ја користам само за купување ситни работи и тоа чат-пат. PayPal-от го активирав само затоа што eBay бараше да ја врзам картичкава за овој сервис.

  п.с. Ако треба уште нешто да додадам, појаснам и слично, слободно прашајте ме.

  Фала однапред!
   
 13. efto

  efto
  Gaining Experience

  294
  253
  19 Април 2007
  Мислам дека картичката се верификува со внесување на кодот од Пејпал трансакцијата (4 цифри). Ќе го најдеш во изводот од сметката.
  [​IMG]
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  824
  767
  27 Април 2010
  Машко
  Ако ти е нлб банка најново сега стига одма на пораката на мобилниот кодот кај мене одма стигна бар така за мене беше сега кога го креирав новиот МКД пејпал
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 15. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  172
  96
  16 Јуни 2017
  Машко
  Токму така, го направив се тоа и картичката ја прифати како валидна. Него кога кога ќе кликнам на: Want to use your PayPal account with no spending or withdrawal limits? Confirm your card ми покажува две опции:

  1. Look for a small charge on your card
  After you request a code, we'll charge 1,50 EUR to your card. It usually appears within 3-5 business days. After you confirm it, we'll refund the amount.

  2. Enter the code in PayPal
  Log in to PayPal, select the card from your payment methods, and enter the code sent along with the charge.

  Искрено ова можеби сум го правел на почетокот ама најверојатно сум го заборавил.
   
 16. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  172
  96
  16 Јуни 2017
  Машко
  Така е. И мене ми пристигна на телефонот. Мислам кодот не туку две пораки за трансакции. Во првата ми вели дека успешна била трансакцијата на PayPal. Додека втората ми вели неуспешна трансакција од 1 USD. Па затоа си помислив да не треба да му направам конфирм и да одберам најверојатно првата опција?
   
 17. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  824
  767
  27 Април 2010
  Машко
  @PC_GAMER Не треба никаква опција во порака на мобилен барај PP*1234CODE и тие 4 бројки ги внесуваш и толку е целата работа

  Нормално ќе ти земе 1.50 евро и ќе ти ги врати не се секирај :)
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 18. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  172
  96
  16 Јуни 2017
  Машко
  Фала ти друже многу за помошта!:) Требало само да кликнам на втората опција и веднаш на телефон ми дојде порака со кодот од 4 бројки. Се е супер фала ти уште еднаш.
   
 19. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  172
  96
  16 Јуни 2017
  Машко
  Фала и на тебе друже за помошта.:)
   
  На efto му/ѝ се допаѓа ова.
 20. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,048
  572
  12 Април 2013
  Машко
  Креиран ми е УС акаунт со моја картица заради Хулу и ред други работи.
  Е сега прашање ми е платив 5евра , но пошто не испадна работата парите ми се рефундирани, дали воопшто париве ке легнат на сметката пошто нели не можеме да примаме пари ние и гледам на нлб парите уште не се вратени или треба време?

  paypal.png
   
 21. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  Ќе легнат, немај гајле. За рефундирање на твои пари не е проблем
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  Колку време се чека за примање пари преку ПејПал? И дали тоа време важи за било каква транскација? Мислам е-комерц,приватни транскации итн? :)
   
 23. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Дрва да беа повеќе ќе разбереа.
   
  На tupacan и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 24. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  124
  214
  6 Мај 2019
  Женско
  Ако си во посаглам земја - не се чека.
  За во МКД, едно педесетина години - можеби.

  Нема опција за примање пари тука.
   
  На King Kong и Entony им се допаѓа ова.
 25. Entony

  Entony
  Intern

  16
  3
  6 Декември 2018
  Машко
  Знам дека нема,општо ме интересираше.
   

Сподели

Вчитување...