1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

НЛБ наплаќа по 20 денари за „Проверка на состојба“

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од masterwu, 15 Септември 2017.

1. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
    Зошто ми даваш видео од НЛБ кога цело време дискутираме за Халк? Упатството беше за Халк.

WTF

Дури ни услугата не е иста, не знам зошто се изгуби во муабетот. Ако мислиш дека ќе ме збркаш - си го утнал човекот.

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  2. gamon

gamon
    Gaining Experience

341
    321
    15 Септември 2014
    bekrija
    а зошто дискутирате за халк во тема која се вика:
    НЛБ наплаќа по 20 денари за „Проверка на состојба“???

3. ARMac

ARMac
    Орган

5,800
    6,351
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јас цело време зборам за НЛБ пошто во тема на НЛБ сме, не зборам за халк ниту пак сум приметил дека ти збориш за халк.

А еве патем и за халк.

Не губи време е првата реченица.

4. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
    Значи не си го ни отворил упатството за М-Кеш од линкот што го пастирав пред повеќе постови. Хехех ама битно си напиша дека било посложено така.

5. ARMac

ARMac
    Орган

5,800
    6,351
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да посложено е. Го отворив. Треба СМС да чекаш.

Глупо е за мене. Ако сакаш ти користи си го.

6. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

183
    190
    12 Август 2014
    Машко
    Ај више кога е темава овде, на кои терминали можам да платам со НЛБ Pay? На истите тие кај што има бесконтактно плаќање или други се? Неколку пати до сега коцкасто ме гледале кога сум прашал со телефон да платам.

7. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
    • NLB Pay мобилниот паричник ги дигитализира Mastercard картичките и со тоа овозможува плаќање на бесконтактни ПОС терминали во земјата и странство.

NLB Pay

На dddragan му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,149
    3,430
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Да, таму каде што имаат терминали за бесконтактно плаќање.

На dddragan му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Oktar

Oktar
    Guru

3,178
    8,821
    23 oктомври 2012
    Машко
    Дечки пак имаме утињање на поентата на извесна услуга. Вадењто пари од банкомат без картица си има примена, конкретно некој твој близок да може да извади пари без да ти ја земе картицата. Пример, ти си од Берово имаш син/ќерка на студии во Скопје или можеби во средно школо или па на екскурзија и хитно му затребуваат пари му даваш се што треба од податоци за да може да подигне од банкомат и завршена работа. Има дузина вакви ситуации каде ваквиот тип на услуга е многу корисен.
    Секако не е намената ти да дојдеш до банкомат со картичката во џеб и да го извадиш телефонот и да генерираш кодови и шифри за да извадиш 1000 денари.

Ако сите размислуваме вака, мене ова не ми треба, мене ова ми е безвезе, уште ке гледавме 570i слика на црт црно бели телевизор, јер гарант многу луѓе си викале ај бе глупости во боја, само пари сакаат да ми земат.

На Tomislav96, goce03, dddragan и уште 7 други им се допаѓа ова.
  10. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
    Touché.

Истото ме мрзеше да го напишам јер... со ДНК сакаат да подигаат пари.

Tomislav96, Oktar и на moongose им се допаѓа ова.
  11. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    Јасна е ситуациалната примена. Супер за тие малкуте за кои ова е предност, но за мене лично ова е слабост. Утре ако некој им го „пробие“ системот со токени (што не е научна фанатастика), јас ќе треба да губам време со неефикасните процедури за поврат на пари на нашиве банки.

Патем човекот од Берово многу побезбедно ќе префрли пари на трансакциската сметна на синот/ќерката. Веројатно и повеќето ќе го одберат тоа, пошто кој нормален сака да даде бланко полномошно на син/ќерка тинејџер кој во друг град? ;)

12. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
    Зошто не разбираш? Какви бланко полномошна?
    Жити мене, отвори го упатството од претходната страна и врати се на темава. Ти не ни знаеш како функционира системов...

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    Така е зборот, не ситничари. А ако веќе сакаш да ситничариш тогаш ај спореди ги чекорите со кои можеш онлајн да префрлиш пари од една на друга трансакциска сметка, со чекорите потребни да добиеш токен за вадење кеш без картичка, и потоа праќање на тие податоци на третата страна.

14. marv

marv
    Practice makes perfect

1,840
    1,093
    5 oктомври 2007
    Машко
    Абе тоа они нека си берат гајле со упади во системи. Да ќе изгубиш можеби време, но да не паѓаме сега во несвест. А пробивањето токени иако не е научна фантастика, не е и нешто баш така лесно, посебно што во банкарскиот сектор алгоритмот на генерирање, и целата процедура не е баш позната на општа јавност.

А ако синот/ќерката нема трансакциска. Пример малолетник на ескурзија? Плус недаваш бланко полномошно. Даваш еднократна шанса да извади пари и тоа е тоа. Дека може да ти ги извади сите, а не колку требало, да може. Уствари неможе и за тоа има ограничување. Така да не е лоша опција, ама не па дека е за секојдневно користење, спора е.

На Oktar и Balanar им се допаѓа ова.
  15. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
    Друже, за 1 минута може некој да извади пари со услугава на Халкбанка доколку е блиску до нивен банкомат.

Со трансакциска што правиме ако тој што прима пари нема картичка во себе?
    Што правиме ако е викенд и банките се затворени?
    Што правиме ако е навечер кога банките се затворени?

Се понашаш како од Халк девојката да ти ја презел некој. Се докажуваме тука за услуга која и те како е корисна.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
    Не може некој да повлече повеќе отколку си му дал бидејќи се одбира сума уште пред да му праќаш код (кој е еднократен).

На marv му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sharlovski

Sharlovski
    Practice makes perfect

889
    1,984
    28 Јануари 2017
    Машко
    Да прочиташ, да не веруваш, Локван да му каже на некој не ситничари. :hay:

Не е цинична забелешката, повеќето твои постови пукаат од информации.

petkotrajko, Balanar, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  18. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    Што ако некој:
    - нема пари
    - во друг град
    - нема картичка во себе
    - викенд или навечер, па не работат банките

Абе куп услови, ај и јас да додадам еден: Што ако нема електрична енергија? ;)

Инаку не се докажуваме, само дискутираме. Едноставно дозволи ми да се согласиме, дека не се согласам со твојата теза. :)

Јас само кажав дека не ми се допаѓа постоењето на таква можност, па дури и ако во некои ретки ситуации би можела да биде корисна за мал број луѓе. Всушност ако го употребуваш тој израз, повеќе некој друг може да „паѓа во несвест“ дека вакви гимик „предности“ се најважното нешто кај една банка.

19. marv

marv
    Practice makes perfect

1,840
    1,093
    5 oктомври 2007
    Машко
    НЕ најважна, туку најмногу му се допаѓа. Разлика има, различни луѓе различни потреби и приоритети.

На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    Семантика... ;)

21. marv

marv
    Practice makes perfect

1,840
    1,093
    5 oктомври 2007
    Машко
    Не, не... Тупење малце. Малце повеќе.

На petkotrajko, Misko6000, goce03 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  22. Oktar

Oktar
    Guru

3,178
    8,821
    23 oктомври 2012
    Машко
    Многу тупење е ова и секако дека Локван во ниедна тема никогаш не рекол еј да бе деќќи, ова може и да е ок. Еве цитат од еден одличен коментар од еден (релативно) драК форумџија кој му се обраќа на друК форумџија во конктест на тупење.

Едит: На крај краева, стварно нема потреба да не напињаш сите дека нешто што тебе не ти се бендисува дека апсолутно на сите не треба да им се бендисува. На некој му треба тоа, на некој не. Јас лично не користам, не ми треба во моментов, ама не тролам дека е тоа тотално неупотребливо и треба да се забрани и сите такви сметки да се запалат на плоштад... во Париз...

На dddragan, HardCorec, Ceco и уште 10 други им се допаѓа ова.
  23. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

758
    476
    1 Јуни 2016
    А да отворите тема за Халк и да ги преместите мислењава таму?

24. Sharlovski

Sharlovski
    Practice makes perfect

889
    1,984
    28 Јануари 2017
    Машко
    Студија Х дознава дека 90% од испитаниците кои учествуваат на интернет форуми/дебати, се дијагностицирани со отсуство на “во право си/сте“ и “згрешив“, наместо тоа, се тера дискусијата без разлика во кој правец се додека не испадне нерешено.

Balanar, marv, moongose и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,213
    12,214
    2 Август 2012
    Машко
    Ви се закачи Локван на темава?

Со здравје да си го носите :D

На HardCorec, igor_xxxx, omegaRED и уште 9 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...