1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

НЛБ наплаќа по 20 денари за „Проверка на состојба“

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од masterwu, 15 Септември 2017.

 1. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  Зошто ми даваш видео од НЛБ кога цело време дискутираме за Халк? Упатството беше за Халк.

  WTF

  Дури ни услугата не е иста, не знам зошто се изгуби во муабетот. Ако мислиш дека ќе ме збркаш - си го утнал човекот.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  382
  383
  15 Септември 2014
  bekrija
  а зошто дискутирате за халк во тема која се вика:
  НЛБ наплаќа по 20 денари за „Проверка на состојба“???
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,477
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас цело време зборам за НЛБ пошто во тема на НЛБ сме, не зборам за халк ниту пак сум приметил дека ти збориш за халк.

  А еве патем и за халк.

  Не губи време е првата реченица.

   
 4. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  Значи не си го ни отворил упатството за М-Кеш од линкот што го пастирав пред повеќе постови. Хехех ама битно си напиша дека било посложено така.
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,477
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да посложено е. Го отворив. Треба СМС да чекаш.

  Глупо е за мене. Ако сакаш ти користи си го.
   
 6. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  196
  202
  12 Август 2014
  Машко
  Ај више кога е темава овде, на кои терминали можам да платам со НЛБ Pay? На истите тие кај што има бесконтактно плаќање или други се? Неколку пати до сега коцкасто ме гледале кога сум прашал со телефон да платам.
   
 7. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  • NLB Pay мобилниот паричник ги дигитализира Mastercard картичките и со тоа овозможува плаќање на бесконтактни ПОС терминали во земјата и странство.

  NLB Pay
   
  На dddragan му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,191
  3,496
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Да, таму каде што имаат терминали за бесконтактно плаќање.
   
  На dddragan му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,313
  9,575
  23 oктомври 2012
  Машко
  Дечки пак имаме утињање на поентата на извесна услуга. Вадењто пари од банкомат без картица си има примена, конкретно некој твој близок да може да извади пари без да ти ја земе картицата. Пример, ти си од Берово имаш син/ќерка на студии во Скопје или можеби во средно школо или па на екскурзија и хитно му затребуваат пари му даваш се што треба од податоци за да може да подигне од банкомат и завршена работа. Има дузина вакви ситуации каде ваквиот тип на услуга е многу корисен.
  Секако не е намената ти да дојдеш до банкомат со картичката во џеб и да го извадиш телефонот и да генерираш кодови и шифри за да извадиш 1000 денари.

  Ако сите размислуваме вака, мене ова не ми треба, мене ова ми е безвезе, уште ке гледавме 570i слика на црт црно бели телевизор, јер гарант многу луѓе си викале ај бе глупости во боја, само пари сакаат да ми земат.
   
  На Tomislav96, goce03, dddragan и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  Touché.

  Истото ме мрзеше да го напишам јер... со ДНК сакаат да подигаат пари.
   
  Tomislav96, Oktar и на moongose им се допаѓа ова.
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Јасна е ситуациалната примена. Супер за тие малкуте за кои ова е предност, но за мене лично ова е слабост. Утре ако некој им го „пробие“ системот со токени (што не е научна фанатастика), јас ќе треба да губам време со неефикасните процедури за поврат на пари на нашиве банки.

  Патем човекот од Берово многу побезбедно ќе префрли пари на трансакциската сметна на синот/ќерката. Веројатно и повеќето ќе го одберат тоа, пошто кој нормален сака да даде бланко полномошно на син/ќерка тинејџер кој во друг град? ;)
   
 12. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  Зошто не разбираш? Какви бланко полномошна?
  Жити мене, отвори го упатството од претходната страна и врати се на темава. Ти не ни знаеш како функционира системов...
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Така е зборот, не ситничари. А ако веќе сакаш да ситничариш тогаш ај спореди ги чекорите со кои можеш онлајн да префрлиш пари од една на друга трансакциска сметка, со чекорите потребни да добиеш токен за вадење кеш без картичка, и потоа праќање на тие податоци на третата страна.
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Абе тоа они нека си берат гајле со упади во системи. Да ќе изгубиш можеби време, но да не паѓаме сега во несвест. А пробивањето токени иако не е научна фантастика, не е и нешто баш така лесно, посебно што во банкарскиот сектор алгоритмот на генерирање, и целата процедура не е баш позната на општа јавност.

  А ако синот/ќерката нема трансакциска. Пример малолетник на ескурзија? Плус недаваш бланко полномошно. Даваш еднократна шанса да извади пари и тоа е тоа. Дека може да ти ги извади сите, а не колку требало, да може. Уствари неможе и за тоа има ограничување. Така да не е лоша опција, ама не па дека е за секојдневно користење, спора е.
   
  На Oktar и Balanar им се допаѓа ова.
 15. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  Друже, за 1 минута може некој да извади пари со услугава на Халкбанка доколку е блиску до нивен банкомат.

  Со трансакциска што правиме ако тој што прима пари нема картичка во себе?
  Што правиме ако е викенд и банките се затворени?
  Што правиме ако е навечер кога банките се затворени?

  Се понашаш како од Халк девојката да ти ја презел некој. Се докажуваме тука за услуга која и те како е корисна.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,049
  1,106
  6 Декември 2016
  Машко
  Не може некој да повлече повеќе отколку си му дал бидејќи се одбира сума уште пред да му праќаш код (кој е еднократен).
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  989
  2,224
  28 Јануари 2017
  Машко
  Да прочиташ, да не веруваш, Локван да му каже на некој не ситничари. :hay:

  Не е цинична забелешката, повеќето твои постови пукаат од информации.
   
  petkotrajko, Balanar, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Што ако некој:
  - нема пари
  - во друг град
  - нема картичка во себе
  - викенд или навечер, па не работат банките

  Абе куп услови, ај и јас да додадам еден: Што ако нема електрична енергија? ;)

  Инаку не се докажуваме, само дискутираме. Едноставно дозволи ми да се согласиме, дека не се согласам со твојата теза. :)


  Јас само кажав дека не ми се допаѓа постоењето на таква можност, па дури и ако во некои ретки ситуации би можела да биде корисна за мал број луѓе. Всушност ако го употребуваш тој израз, повеќе некој друг може да „паѓа во несвест“ дека вакви гимик „предности“ се најважното нешто кај една банка.
   
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  НЕ најважна, туку најмногу му се допаѓа. Разлика има, различни луѓе различни потреби и приоритети.
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Семантика... ;)
   
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,238
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не, не... Тупење малце. Малце повеќе.
   
  На petkotrajko, Misko6000, goce03 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,313
  9,575
  23 oктомври 2012
  Машко
  Многу тупење е ова и секако дека Локван во ниедна тема никогаш не рекол еј да бе деќќи, ова може и да е ок. Еве цитат од еден одличен коментар од еден (релативно) драК форумџија кој му се обраќа на друК форумџија во конктест на тупење.

  Едит: На крај краева, стварно нема потреба да не напињаш сите дека нешто што тебе не ти се бендисува дека апсолутно на сите не треба да им се бендисува. На некој му треба тоа, на некој не. Јас лично не користам, не ми треба во моментов, ама не тролам дека е тоа тотално неупотребливо и треба да се забрани и сите такви сметки да се запалат на плоштад... во Париз...
   
  На dddragan, HardCorec, Ceco и уште 10 други им се допаѓа ова.
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  888
  584
  1 Јуни 2016
  А да отворите тема за Халк и да ги преместите мислењава таму?
   
 24. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  989
  2,224
  28 Јануари 2017
  Машко
  Студија Х дознава дека 90% од испитаниците кои учествуваат на интернет форуми/дебати, се дијагностицирани со отсуство на “во право си/сте“ и “згрешив“, наместо тоа, се тера дискусијата без разлика во кој правец се додека не испадне нерешено.
   
  Balanar, marv, moongose и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Ви се закачи Локван на темава?


  Со здравје да си го носите :D
   
  На HardCorec, igor_xxxx, omegaRED и уште 9 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...