• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рецензија Mi Wifi Mini Wireless AC рутер

iface

Gaining Experience
9 септември 2011
114
192
 1. Download the firmware from here
 2. Rename the file to miwifi.bin
 3. Put it on (preferably 8GB, with LED activity indicator) FAT/FAT32 formatted USB flash drive
 4. Unplug your router
 5. Plug the USB flash drive
 6. Press and hold the reset button and plug the power back in (while still holding the reset button)
 7. Wait until the second orange LED flash
 8. Wait until the LED change in to blue
Еве ти како да си го вратиш назад, го немам пробано(го најдов на нет)
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
За апгрејт на падаван треба верзија која дозволува тоа, има кај туторијалите за падаван која треба, за оригинален фирмвер најдобар е Version 2.10.38, HK верзијата, најстабилна и има англиски јазик.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,821
2,733
Струмица
за оригинален фирмвер најдобар е Version 2.10.38, HK верзијата, најстабилна и има англиски јазик.
 1. Дали си го пробал досега Падаванот и ако да имаш ли некакво мислење за него?
 2. Зашо баш 2.10.38 според тебе е најстабилен? Јас сум на 2.18.3 и не гледам да има никакви проблеми.. сигналот е послаб или?
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
немам падаван, сите викаат дека бил добар, иначе ги пробав сите официјални, на некој имаше проблеми со вифи, послаб сигнал и ретки дропови, со оваа верзија најдобар пинг и никакви проблеми на вифи. Англискиот што доаѓа со неа е само плус. Некаде пишуваше дека за ХК верзиите требало да исполнуваат некој повисоки стандарди па затоа ваделе поретко апдејти и обично биле најдобри.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #430

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
За апгрејт на падаван треба верзија која дозволува тоа, има кај туторијалите за падаван која треба, за оригинален фирмвер најдобар е Version 2.10.38, HK верзијата, најстабилна и има англиски јазик.
Како мислиш треба верзија која го дозволува тоа ? Треба само да имаш девелопер фирмвер, ништо посебно. За англиските преведени билдови незнам немам користено подолго од 1 час. Некако дифолт фирмверот на хајоми е тежок џанк , без разика дали е кина или анг верзија на фирмверот. Најсрдечно препорачувам Падаван за Mi Mini, 3/3G. Исто како да си преминал од Фиат Пунто на Алфа Ромео. Толкава разлика има. Да не правам муабет за стабилност на Падаванот. Слушај паталец, не гаталец. ;
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,821
2,733
Струмица
Најсрдечно препорачувам Падаван за Mi Mini, 3/3G. Исто како да си преминал од Фиат Пунто на Алфа Ромео. Толкава разлика има. Да не правам муабет за стабилност на Падаванот.
А проблем ќе има ли Падаванот со ова:
Original Xiaomi Mi WiFi 300Mbps Xiaomi Wirless Mi WiFi Amplifier 2 Expander For Mi Router Upgrade Automatically English Version-in Wireless Routers from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Многу лесно беше да се поврза екстендеров со фабричкиот фирмвер. Ако не можам да го закачам на Падаванот поарно да не пробувам.
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
464
584
Скопје
Дечки, успеал ли некој да поврзе УСБ принтер (или недајбоже принтер/скенер) на УСБ портот на Ми Рутер 3? Јас го буцнав, нешто не го познава, ваљда нема принт сервер во Ми фирмверот... дали можеби Падаван има принт сервер?

сполај ви...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #435

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Има принтер поддршка во падаван. Нема во дифолт Ми фирмверот. Затоа јас велам откако го извадиш од кутија, му флешуваш падаван и го забораваш во некој ќош.
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
464
584
Скопје
Ама нешто не ме сака ѓубрево... по упатството, инсталирав бајат фирмвер, компајлирав нов, имам ЅЅН пристап, ама нејке да го флешува новиот фирмвер. Си флешува бутлоадер, и кога ќе дојде на ред фирмверот, ја дава сл. порака:


BAD inside rootfs0 area a60000
firmware size must correspond to the maximum size of 4587520 bytes

немам ставано екстра скинови и сл, демек да е не голем сајзот..
а обичен или девелопер фирмвер од Ми си го флешува без проблем... некоја идеја?
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
464
584
Скопје
Не се вчитува твојата слика, иначе во виртуелка пробај со Promotheus јас имам mi 3 и со него завршив работа.
Сликата е скриншот со пораката де... ај да пробаме вака.Со Прометеус и го правев, ама не на виртуелка, на вистинска линукс машина... ај, ќе пробам и со виртуелка на Windows, мада сумњам дека нешто ќе е различно...
 

iface

Gaining Experience
9 септември 2011
114
192
Еј не прави backup заради тоа е. пинг @yasho
edit:ах сега гледам no си ставил, незнам што му е
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
464
584
Скопје
вака на прва изгледа како мала партиција или лош сектор на флешот... ама па како се флешува неговиот фирмвер... пробав неколку и девелопер и стабилни и поминаа сите.
Нејсе, ќе пробам со виртуелка од виндоус, па ќе видиме како ќе заврши. Ако не, Микротик ќе мора да биде принт сервер, ама па тој е на погрешен спрат, ќе мора све да преправам у мрежата, ММЕ...
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
464
584
Скопје
Нц, ништо од бизнисот, ни од виртуелка не сака, истата беља ја покажува..

Башка, покушав со еден фруг метод што го најдов по интермец, ама изгледа погрешен бутлоадер му дадов, па замина во вечните ловишта (хард брик, ни лед свети, ни се јавува на мрежа)

Ако не ме мрзи да си играм со сериал то ТТЛ викендов, можда ќе си поиграм со сериски да му вратам бутлоадер, ако не, знаете ли можеби некој кој се занимава со ова, да си платам разумен износ и да го среди? Не ми се леми коло за rs232 to 3.3v TTL ако има некој кој се занимава со тоа и го има готово
 

yasho

On your way to fame
11 јануари 2014
464
584
Скопје
Тоа е, здравје... се расчитав по 4PDA форумот, наводно имале некои од овие фабрички проблем со флешот, можда таков ми се погодил.
Ќе си поиграм со сериски кабел викендов, ако го вратам барем на сток, арно, ако не, ќе си купам нов, ваљда ми3г, со гигбитен порт...
Фала ви сепак
 

fenomenmk

Gaining Experience
16 март 2015
83
81
ако може да си прашам нешто. На домашна wifi мрежа овозможена од mi wifi nano рутер, ми се поврзани меѓу другото и андроид сони тв, и мојот телефон. Се обидивам да ставам андроид тв апликација, која би требло по дефолт да се поврзе со тв кога се на иста wifi мрежа. Проблемот е што не се пронаоѓаат, можно ли е да е до некое подесување на рутерчето?
исто пробав и со друга апликација за слична намена, и таа не пронајде компатибилен уред.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Имам R3C, FW 2.12.15 после пар саати рутерот заглупува и не дава интернет на Wifi.

Ќе ставам Падаван, пишете која FW верзија да ја барам и по кој туторијал да се водам.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,821
2,733
Струмица
Имам R3C, FW 2.12.15 после пар саати рутерот заглупува и не дава интернет на Wifi.
Ако не ти се замара со Падаванот, како мене, стај си ја најдобрата официјална верзија шо ја препорачува kjosmofon, v2.10.38 Stable.
Се вратив на неа и не мрдам, има и Англиски и сѐ функционира.

Ако си решен за Падаванот, последните 2-3 страни од темава мислам дека има туторијал како да се флешира.
Пиши импресии ако скокаш, ме интересира и твоето мислење, дека пред некое време и јас бев загреан за Падаван, ама немав време за него.

http://www.miui.mk/files/Mi_WiFi_Router/miwifi_r3_firmware_62cf9_2.10.38_INT.bin
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,877
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно