• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,933
12,450
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Последна промена:

digingbil

Intern
5 ноември 2013
18
27
Шубо вака, живна темава :) Гледам нови постови, нови "секташи", дедомразовски капи, убајни! Некое време, година две ко да затаи некако.

Си велев себе си, сигурно сите се откачиле и од тутун, и од парење, изгледа само уште ја останав будалетинка :)

Anyway, едно прашање за поискусните секташи. Пред месец и нешто купив Dvarw MTL FL клон од ФТ, демек ќе си мотам грејачи сам итн. И се ок, ама никако да постигнам исто ниво на арома/вкус како на пример од смотаното подче Caliburn/Caliburn A2.
Жица 28ка, Кантал, дијаметар 2.5мм. и 3мм. Пробано се. Збиен грејач, разделен грејач, погоре/подолу до отворот за воздух, 4, 5, 6,7 намотки, 0.8, 1.0, 1.2, 1.4 оми. Памук: повеќе, помалку, расчешлан, нераслешлан, фризура, ти реков ми рече :)
Испробана Моќност: 9W - 15W
Инсерти за воздух, ги испробав сите освен нјшироките, пошто не се за мене.

Ништо! Не бива.

Материјалите ги купив со copy/paste на линкови од еден постар пост на @Metuzalem :) . Muji памук, UD жица итн... Го немам линкот сега.

Аромата не е да речеш никаква, ама не е ни за фалење! А гледам сите се колнат демек за МТЛ еден од најдобрите "old school" РТА атомизери.

Сигурно грешам нешто? Некоја финта да не има? Жица друга (Clapton) да не треба?
Цел тенк да не треба во канта да оди? Некој друг добар РТА тенк за МТЛ?

Немам слики сега, пошто го користам само на работа. Меѓутоа ќе постирам нешто утре ако најдам време.

Благодарение!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Шубо вака, живна темава :) Гледам нови постови, нови "секташи", дедомразовски капи, убајни! Некое време, година две ко да затаи некако.

Си велев себе си, сигурно сите се откачиле и од тутун, и од парење, изгледа само уште ја останав будалетинка :)

Anyway, едно прашање за поискусните секташи. Пред месец и нешто купив Dvarw MTL FL клон од ФТ, демек ќе си мотам грејачи сам итн. И се ок, ама никако да постигнам исто ниво на арома/вкус како на пример од смотаното подче Caliburn/Caliburn A2.
Жица 28ка, Кантал, дијаметар 2.5мм. и 3мм. Пробано се. Збиен грејач, разделен грејач, погоре/подолу до отворот за воздух, 4, 5, 6,7 намотки, 0.8, 1.0, 1.2, 1.4 оми. Памук: повеќе, помалку, расчешлан, нераслешлан, фризура, ти реков ми рече :)
Испробана Моќност: 9W - 15W
Инсерти за воздух, ги испробав сите освен нјшироките, пошто не се за мене.

Ништо! Не бива.

Материјалите ги купив со copy/paste на линкови од еден постар пост на @Metuzalem :) . Muji памук, UD жица итн... Го немам линкот сега.

Аромата не е да речеш никаква, ама не е ни за фалење! А гледам сите се колнат демек за МТЛ еден од најдобрите "old school" РТА атомизери.

Сигурно грешам нешто? Некоја финта да не има? Жица друга (Clapton) да не треба?
Цел тенк да не треба во канта да оди? Некој друг добар РТА тенк за МТЛ?

Немам слики сега, пошто го користам само на работа. Меѓутоа ќе постирам нешто утре ако најдам време.

Благодарение!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Прво дали на друг атомајзер си мотал или на Dvarw-от првпат пробуваш. Мислам дека не е до атомајзерот него до жицата. Јас сум анти кантал.

Инаку секој атомајзер варира арома/пареа. Dvarw-от не е најјак на вкус, ама е доста издржлив.
 

digingbil

Intern
5 ноември 2013
18
27
@ARMac Прв пат, и прв тенк, да. Досега се купечко. Ок значи Ni ти даваат подобра арома. Здравје, наредна нарачка ќе ставам една во корпа. Као ги избегнав пошто читав негде дека Никелот + Хромот не се баш најпријателски за гради. А можеби и некој фејк пост сум читал...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@ARMac Прв пат, и прв тенк, да. Досега се купечко. Ок значи Ni ти даваат подобра арома. Здравје, наредна нарачка ќе ставам една во корпа. Као ги избегнав пошто читав негде дека Никелот + Хромот не се баш најпријателски за гради. А можеби и некој фејк пост сум читал...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Пробај ги сите. Има некој се колне во кантал. Јас го мрзам. Исто и со памукот, за мене тој јапонскиот е најдобар.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13,038
12,380
youtu.be
си порачав и кали г2
Ме ставаш у мисли да ти парирам. :)
Убав под, мада немам многу читано за него но сепак има стара слава.
Можеби ќе се частам, и јас имам од време на време потреба за нешто малецко а моќно. Сепак битно е да се најде кој процент на ник салт ќе одговара спрема потребите, со 5-10 mg/ml чинам дека нема да ме задоволи. :D
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,064
orgrimar
Ме ставаш у мисли да ти парирам. :)
Убав под, мада немам многу читано за него но сепак има стара слава.
Можеби ќе се частам, и јас имам од време на време потреба за нешто малецко а моќно. Сепак битно е да се најде кој процент на ник салт ќе одговара спрема потребите, со 5-10 mg/ml чинам дека нема да ме задоволи. :D
не би одел над 10мг има меш греач и од видеа баш прави добра пареа за м2л е топ и за рестриктивен инџекшан, јас години инџекшан под 20W терав, ама ми здосади 1 кг мод да тегнам. Битно да е добар уредот со промена на течности пг-вг и никотин ќе се најде правата точка и тоа е. Порачав 3 уреди 10 глави од 0,8 ома, 4 танка и 10 китови од али со по 10 сета меш + памук 2,5$ за 10 е цена. Пали-вози кога ќе се соберат 20 глави се седнува се преправаат лесно и брзо и тоа е.
1640217047194.png
View: https://www.youtube.com/watch?v=MVBjnx_UdDk

Мислењето е автоматски споено:

Ме ставаш у мисли да ти парирам. :)
Убав под, мада немам многу читано за него но сепак има стара слава.
Можеби ќе се частам, и јас имам од време на време потреба за нешто малецко а моќно. Сепак битно е да се најде кој процент на ник салт ќе одговара спрема потребите, со 5-10 mg/ml чинам дека нема да ме задоволи. :D
г2 има контрола на воздух викаат дека има дупло повеќе од претходниот, јас го имам пробано обичниот ок ми беше ама ми фалеше малце повеќе воздух и не го пробав со солен никотин него со 6мг обичен, затоа мисла со повеќе воздух и 10ка солен ќе биде топ
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,933
12,450
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@digingbil Прво, дали го испра добро? Тоа машинското масло во кое што го конзервираат да не ’рѓоса (го оставаат истото од производниот процес) знае да биде невидливо, тешко да се вади и да влијае на вкусот да се чудиш. Бутни го во садопер и/или расклопи го, па со сјај и некоја четкичка и топла вода помини го до најситни места.

Второ, џуџуљакот никогаш не бил шампион за вкус. За леснотија при работа да, а за вкус е прилично добар, но не и врвен.

Трето, можеби си се навикнал на нешто од подчето, голема снага (релативно на намотката, значи ниски оми), жешка пареа (намотката е блиску до устата), отворен воздух...

Пробај со најмала отпорност што можеш, разделени намотки, 2,5 мм, калемот блиску до отворот за воздух ако сакаш вкус, далеку ако сакаш throat hit, и да, и најшироките инсерти за воздух ако треба, и поголеми снаги ако треба.... Се` на осет, менувај додека не ти биде прежешко на пример.

Кантал VS нихром не би требало да има разлика на вкус ако се двете жици во ред, единствената разлика би била побрзото загревање поради помалата отпорност по единица должина.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,327
1,657
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Која е разликата помеѓу овие 2:

1) Umbrella Prestige-Е-цигари

2) Umbrella AIO-Е-цигари

На икос сум околу 2 години и сакам да го баталам да се префрлам на електронска. Како за прва, ок се?
Го имам второто за шиткање, недела дена користено. Ако се одлучиш да зимаш, пиши ми порака слободно.

Прашање: дали осети некакво подобрување во капацитет на плуќа/грло при премин од обична цигара на ајкос? И дали разви некои side effects во овие 2 години?
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
573
516
Skopje
Го имам второто за шиткање, недела дена користено. Ако се одлучиш да зимаш, пиши ми порака слободно.

Прашање: дали осети некакво подобрување во капацитет на плуќа/грло при премин од обична цигара на ајкос? И дали разви некои side effects во овие 2 години?

Реално да. На почеток ќе ти биде чудно али за 3/4 дена ќе осетиш разлика. Ако си бил пушач долго време, прво нема да те гребе грло, сабајле нема да имаш нит шлаим нит кашлање. Сума сумару, до некаде е „поздраво“ решение од цигари. Али не е наменето да пушиш по кутија на ден, затоа сакам да баталам све.

Икос се ваљда добра замена за класични цигари али без претерување. Еве баш сега викендов, немав пушено цигари доста долго време. Излегов многу рано во неделата, цигари пушев од сабајле до вечер (слави нели, пијанки), грло ме искина, болен паднав.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,327
1,657
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Реално да. На почеток ќе ти биде чудно али за 3/4 дена ќе осетиш разлика. Ако си бил пушач долго време, прво нема да те гребе грло, сабајле нема да имаш нит шлаим нит кашлање. Сума сумару, до некаде е „поздраво“ решение од цигари. Али не е наменето да пушиш по кутија на ден, затоа сакам да баталам све.

Икос се ваљда добра замена за класични цигари али без претерување. Еве баш сега викендов, немав пушено цигари доста долго време. Излегов многу рано во неделата, цигари пушев од сабајле до вечер (слави нели, пијанки), грло ме искина, болен паднав.
Супер, фала на инфо, сепак може вреди да се проба.

Инаку, со првото AIO (ова им е како AIO v2, батеријата е зголемена од 1500mAh на 1800), стариов мој после 40 години пушење по кутија + на ден сега скроз ги остаи цигарите, заедно со се електронската. Пробав да се вратам и јас на вејпање, претходно година време вејпав (и плуќава ми се препороди), али не ми идеше воопшто овој пат. Така да треба да ти заврши работа, лесен е за користење и за одржавање, плус со зголеменава батерија не би требало да имаш проблеми да дотуркуваш цел ден на едно полнење.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,064
orgrimar
ПО ајќос лесно се префрла на вејп, пола вејп се хитсот тоа пластиката внатре е носач на ВГ. И подобри и многу поевтин е вејпот ако имаш добра опрема и течност.
 

digingbil

Intern
5 ноември 2013
18
27
@Metuzalem За џуџето. Да, се е испрано измиено дури и алкохолизирано :)

Сепак мислам дека си во право кога велиш дека или сум навикнат на овие подчиња со Mesh грејачи, или барам премногу од тенкот.

Мене засега најдобар вкус ми дава на 13вати со 5 намотки, речиси збиени, но не целосно. И блиску до отворот со воздух. Ќе пробам уште нешто кога ќе имам време па ќе апдејтирам.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно