1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jedah, 4 Март 2019.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  И да се побие, експресно ќе бидат прогласени за платеници на големите корпорации.
   
  StevoB26, Скоти, marv и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  @Oktar не си обрнал доволно внимание на тоа што го напишале од СЗО.

  Прво: „Tissue heating is the main mechanism of interaction between radiofrequency fields and the human body. Radiofrequency exposure levels from current technologies result in negligible temperature rise in the human body.
  Ова е главната замерка на сите заклучоци за безбедност, се ограничуваат само на термалните ефекти а постојат и други.


  Второ: „...so far, only a few studies have been carried out at the frequencies to be used by 5G.
  Дури и СЗО кажува дека нема доволно студии. Ама ете и без студии идната година 5Г ќе се имплементира и во Македонија.
  Па не гледаш бе другар, јер:
  Тоа е фер што го признаваш, ама фер не го прави точен следниот заклучок со кој продолжуваш:
  Да, кажале молекуларните биолози. Кажале и докажале дека ЕМ зрачењето не мора да направи термален ефект за да влијае на биолошките механизми во организмите... Ad nauseam повторувано низ темава, ама упорно игнорирано со целиот confirmation bias што цепа на најјако низ темава.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 3. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Како што пишав, не знам и очекувам тие што разбираат како работи биологијата да кажат како е. Јас навистина ниту термините ги разбирам,ниту знам како се поврзани ефектите, ни дали се воопшто заклучоците точни.

  Затоа научен консензус наспроти теории на заговор. Таквите кои имаат спротивен став на тоа што во моментов е научен консензус се засега се малку, не сум слушнал за консензус на темата, додека не слушнам/прочитам, кажав само мое мислење... дека не се плашам за себе ниту за моите деца од ова, во моментов. Дозволувам да не сум во право и дебело да грешам
   
  Скоти, Lokvan и на Oktar им се допаѓа ова.
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  @yasho не мора веднаш да се расфрламе со називи како „теории на заговор“. Нема никаков заговор во фактот дека ЕМ зрачењето освен термални има и други влијанија врз живите организми. Ова е проверлив факт и постојат мноштво студии и истражувања на таа тема.

  Ти имаш научен консенсуз кој никој не го спори дека ЕМ зрачењето нема значајно термално влијание врз живиот свет. Но другите влијанија се игнорирани. Зборуваме за факти. А ако тоа е заговор, тогаш тој не е теоретски.


  едит: (мислам на ЕМ зрачењето од телекомуникациите за кои зборуваме, да не се разбереме погрешно)
   
  Последна промена: 27 Април 2020
  На bicikle и Rukfash им се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,353
  797
  12 Април 2017
  Машко
  Инкубирани биле, значи тестирале на ептен блиско растојание, што се случува ако си пример 50 метри од базна станица?

  Не е штетно ако не се качи ептен, дури и здраво е (во некои случаи) да се подигне нивото на оваа хемикалија.

  Незнам каде е границата на опасноста, а и не го разбрав целосно истражувањето (премногу технички термини), значи не велам дека е штетно или нештетно.

  Не прочитав низ сите студии, али ми изгледа дека пак е тестирано на ептен блиско растојание (нереални кондиции)

  Were real signals as used in mobile communication tested for effects?
  • Very little has been done with real signals. Most of them have not been tested so far.

  Ипак мислам дека оваа е доста валидна студија.

  И на крај вели дека неможе саламски дека ако е негативен, резултатот е неубедлив - а ако е позитивен значи ептен ги подценуваме штетните ефекти на брановите.

  Значи ако е негативен - најверојатно има штетни ефекти, а ако е позитивен - штетните ефекти се 10х од тоа шо е измерено.

  Ич не е biased ова :D
   
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  Peer reviewеd се студиите и истражувањата. Било каков bias не би останал некритикуван. Тоа што тебе не ти се допаѓа заклучокот не значи дека заклучокот е необјективен или неточен. :)

  Во врска со замерките дека „тестирале на ептен блиско растојание“, повторно ќе кажам дека peer reviewеd се студиите. Но цитирај каде гледаш дека се тестирало премногу блиску и да разгледаме дали ти држи вода замерката.
   
 7. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  консензусот, колку јас разбирам е дека:
  а) нема други ефекти освен термални
  б) термалните, при дефинирани нивоа на густина на ЕМ моќност, немаат штетен ефект на жив свет.

  е сега, ако сме целосно конзистентни, не знам на памет кој е confidence interval на погоре наведеното, ама тоа е...

  Тука уствари се спори само под а)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ако избие електрон онда јонизирани атоми во живите клетки може да предизвикаат нејзина мутација(не секогаш регресивна), нејзино оштетување, опоравување на клетката(ќе заздрави без последици), смрт на клетката.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,353
  797
  12 Април 2017
  Машко
  Разбирам дека е peer reviews, ама дали е ок даа конклузија да ја донесат? Basically, велат дека негативните тестови не се точни, а позитивните тестови драстично ги подценуваат лошите ефекти.

  Ова ко Македонија шо тестира за корона, 2 пати пред да умре и 2 пати после смрт - од 4 теста еден има позитивен :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,494
  1,816
  5 oктомври 2007
  Машко
  Иначе не секоја објава во било кое списание е вистински peer reviewed, не секое списание има иста тежина, и не, не секоја објава добива критики или се реплицира за да се провери. Треба да постои здрав разум во студијата, да е биолошки разумна и возможна, и да не тресе зелени, т.е. да не е екстремен случај на користени несекојдневни методи при експериментите. Кога ќе видам студии во списанија, со импакт фактор под 1 не ги ни читам, знам дека се предаторски списанија. Тие под 5 се зимаат со резерва. На дотичниот Игор Баљаев серијата објави со ист, т.е. сличен наслов, значи трупање трудови со референци кон сам себе, му се у списанија со фактор 0.2 до 0.7. Значи шит. Романче.
  Нека објави брејктру во Лансет или Нејчр или сличен да го видам. Нема да му пројдат ни прво читање, а камо ли пир ревју

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На yasho и Trtka им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,317
  24 Јуни 2009
  Машко
  Волонтерски работиме. :D
   
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,494
  1,816
  5 oктомври 2007
  Машко
  Збори си за себе. Мене секој месец од ехо комората, преку 5Г трансфер, за да нефатам Корона ми пуштаат по некое миљонче

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,317
  24 Јуни 2009
  Машко
  Sorry, со здравје да си ги трошиш.
   
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Еве студија каде е најдено дека радиобрановите од мобилните телефони индуцираат производство на слободни радикали и фрагментација на дезоксирибонуклеинска киселина кај човековите сперматозоиди ин витро.
   
  Последна промена: 27 Април 2020
  На bicikle и Lokvan им се допаѓа ова.
 15. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  Извини, но повторно неточно.
  Под а) едноставно ги игнорираат другите ефекти. Едноставно се фокусираат само на термалните ефекти. Ете погледај ја содржината на научни студии врз кои се базираат заклучоците за безбедност, и види дали некаде се докажува, или ете барем дали специфично се спомнува дека „нема други ефекти освен термални“.  Да се разбира дека е ОК.
  Кога се користи научен метод, научниот метод го носи заклучокот.

  Знаеш што е научен метод?
  Знаеш што е научна студија?

  Прашувам пошто според тоа што го пишуваш, очигледно е дека се нафаќаш да зборуваш за нешто што не си вложил доволно време да се едуцираш или барем да прочиташ повеќе... Пошто не, читањето на досетките на дежурните мајтапџии од темава не е баш никаква едукација (напротив). :)

  Научната заедница ќе ги утепа од критикување студиите кои би направиле вакво нешто. Нема шанси студија напишана врз основа на наведеното да добие peer reviewed статус.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,499
  6,781
  21 Јануари 2009
  @Lokvan а зш не почнала одма индустријава да ги заташкува твоиве 10 студии кои докажуваат дека 5џи е штетно? Како тоа ти дозволила да имаш пристап до олку многу студии за штетноста? Зар не може биг индустра да ги заташка????
  Може ли линкови каде што некој веќе пробува да ги заташкува, пробува да ги дебанкира нестручно и слично? И не, членовиве на форумов не се важат.
   
  Melisandre, yasho, marv и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  ...
  ... живее под далновод 300 kV , 5G му смета. Живее до трафо-станица од која земјата се тресе, користи кинески шкљ телефон кој не поштуе ни мајка ни татко во чија близина муви умираат, користи штедливи ламби кои којзнае што му зрачат друго, фарба радијатори со евтина српска боја во која има олово, изнакупија на попуст обувки од алиекспрес со кој знае колкуав процент на формалдехид, цапа по ламинат од 2-стотки квадрат со исто така којзнае колку формалдехид ама 5G му ги загрева тоа "клетките"

  Је*еш га! Магнетно поле кога поминува низ диелектрик (со вода) го загрева, во метал индуцира струја. Ова е вака од кога е векот и светот.

  Едвај се одучија од солариум и сега Флегма е должен да им ги чита глупостите на фејс. Абе snooze им направив и ајт таму.
   
  На dddragan, Steam., krema и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Иако делува нихилистички мислам дека не си во право.
  Истите што се бунат против 5G, се кладам, дека никогаш не провериле SAR вредности пред да купат телефон.
  Moreover, огромно мнозинство прави разговори над 30 минути, на уво така што 5G е ситница во поглед на тие навики.

  Ако се додаде дека некои од противниците на 5Г телефоните ги користат како хотспот ова што го напишав погоре добива голема доза на сериозност.
   
  На Oktar и yasho им се допаѓа ова.
 19. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,557
  27 Јануари 2014
  Машко
  Јадење бан не знам дали ви спаѓа во здрава исхрана, ама чисто се сомневам. Да се држиме до темата.
   
  marv, yasho и на Скоти им се допаѓа ова.
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,182
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,685
  10,986
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве еден пресен линк од развојот на 5Г во Словенија од доверлив сајт, кој постои од 1996-та. Тоа дека Виена сака да биде првиот град со целосна покриеност на 5Г гарант веќе ви пролета во њузфидот, нема потреба да го барам.

  Поентата на постов е: не читајте глупи сајтови, постираат сензационалистички вести само заради посетеност и монетизација.
   
  yasho, marv и на Скоти им се допаѓа ова.
 22. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  Jaс @Oktar на твое место би се фоксирал повеќе на читање научни истражувања и студии, помалку на портали со вести.


  Не мора да следиме вести за да знаеме дека нови безжични телекомуникациони технологии се форсираат на мала врата во сите држави и покрај отпорот на солиден дел од јавноста. Сето тоа без дефинитивни резултати за безбедноста, освен дека новите телекомуникациони технологии „немаат термални ефекти и заради тоа се безбедни“. Истражувањата и доказите за биолошки ефекти се игнорираат.

  Дури и интелегентни момци (а овде сепак има повеќе такви отколку игнорантните глупаци какви ги има и на двете страни), дури и вие поинтелегентните ги игнорирате научните истражувања кога тоа не ви одговара на светогледот. Когнитивна дисонаца at it's finest.  Навистина немаш доблест макар да се обидеш да ги видиш аргументите и на другата страна?
  Ќе ми линкаш некои безвезни секојдневности додека ја игнорираш реалноста од научните истражувања?

  Ако си решен така да играш барем не ме прозивај лично, не ти личи на имиџот што го култивираш овде на форумов.
   
  На DelphiUser и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,494
  1,816
  5 oктомври 2007
  Машко
  И нормално глупи, дебилни коментари на постот. А 102% ништо ме разбрале што се прави и што мереле и слично, важно виделе 5G у наслов и удри ко Максим по дивизија.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  Скоти, yasho, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,353
  797
  12 Април 2017
  Машко
  Затоа што неможе да се направи прецизен тест на истата технологија. Има премногу варијации кои не се покриени во ниедна од твоите студии:

  - Далечина од антена
  - Јачина на антена
  - Вариации во фреквенција

  Значи кога си во микробранова печка, и кога си на 500 метри од антената не е исти ефект.

  1990-та - Телефоните се штетни
  2000-та - Wi-Fi е штетно
  2010-та - 4Г е штетно
  2020-та - 5Г е штетно

  Ова е нормален циклус.

  Извини, офтопик е, ама да додадам уште нешто. Поголема шанса имаш да умреш од срцев удар и другги кардиоваскуларни болест заради конзумирање на месо и маснотии секојдневно одколку да се плашиш од 5Г.
   
  Скоти, goce03, yasho и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,743
  3,839
  12 Јануари 2016
  Машко
  Tоа погоре се баш истите тие тл-др „објаснувања“ кои ги даваат надлежните.
  Типично, секогаш нешто нема да чини во истражувањата и студиите за некој што однапред одлучил да ги игнорира науката и здравјето.


  „Не може прецизно да се измерат билошките влијанија (всушност може ама се разбира дека нема да истражиме и да ги признаеме штетните вијанија) - ама наместо тоа еве ви куп нерелевантни термални мерења“.

  Ова се разбира е симплификација. Во истражувањата или се земаат медиан вредности од наведените вредности (далечина, јачина, варијации во јачина и фрекфенција, итн), или се истражува со „од-до“ вредности.


  Дојдовме до тоа дури и да не се спорат истражувањата и студиите. Не се спори штетоста туку наместо тоа се релативизира. Се прават лажни дихтомии од типот: „Шо се замараш со штетности од ЕМ зрачања кога ионака ќе умреш од срцев удар заради јадење месо и маснотии?“

  Исто како некој да ти кажал „што се замараш да живееш кога утре секако ќе умреш“.
  По таа „логика“ сега сите трк да лобираме за 5Г и повеќе ЕМ зрачења од редудантни телекомуникации сите како леминзи да почнеме да скокаме од десетокатници пошто некогаш секако ќе умреме.
   
  На DelphiUser и Costigan_Jr им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...