• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Исто така ме нервира ова со апле и third party кабли за аудио. Купив AUX кабел од UGREEN (со кои шо иам ептен позитивно искуство низ годините со USB-C кабли) пошо директива нели lightning -> 3.5mm за у кола, и подугачок кабел со sleeving со се (демек подолго да трае од ова тенкиве каблиња на апле) - но ништо не работи reliable.

Работеше саат време без проблем и наеднаш престана. Ќе го ставиш пак и пак работи но овој пат 15тина минути само.

Мислам дека има нешо у iOS шо детектира неоригинал кабли и ги кине у поим. Така шо мора да е оригинален кабелот за да работи аудио - а баш у последнава генерација престанаа да ги вклучуваат донглињата и слушалките во пакет и треба да си ги докупиш за сулуди суми.
Ако не работи затоа шо не е поддржан од иос, тогаш нема воопшто да работи. Ако некогаш работи, а некогаш не тогаш до кабелот е нешто.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,626
4,417
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ако не работи затоа шо не е поддржан од иос, тогаш нема воопшто да работи. Ако некогаш работи, а некогаш не тогаш до кабелот е нешто.
Се мислев истово да го пишам ама да не биде Тоше-хејтер. Како си ги врти работиве секоја чест...
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
711
586
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Овие Епл изгледа немаат намера 6S и оригиналниот SE да ги пензионираат. Со поддршка за иос 15, ќе им дојде 7 години сапорт... машала. Пред некоја недела нарачав батерија од PolarCell Brand Store и 6s-от ми се прероди. Изгледа ќе се користи телефонов додека не им текне на Епл дека доста е со иОС апдејти...
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
979
618
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ако си го купил од нив ти следува замена. Ако си го купил од друго место барај од продавачот. Или причека. Вкупно ако ти се сервисира над 30 дена - нов.
Телефонот е од Istyle купен... ќе го однесам деновиве да видам.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
711
586
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
5 евриќи. Со стандардна германска пошта. Пристигна за 15тина дена. Прашав зошто наплаќа VAT на земји надвор од ЕУ, ми врати не можеле да го сменат тоа затоа бил евтин шипингот (булшит, ама немав намера да се расправам за 3-4 евра, ми требаше нова батерија :D) . Инаку пакована беше топ, во пластична кутија со сунѓерчиња внатре.

Пред да нарачам ги прашав кој датум се произведени батериите. За 6с-от, ми кажаа дека биле од декември 2020-та, ама заборавив да проверам пред да ја инсталирам дали тоа стварно беше така и дали воопшто пишува на самата батерија кога е произведена. Битно на оригиналната батерија имаше датум, Мај 2016, така да точно 5 години издржа и за чудо не беше воопшто подуена.
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
152
121
Здраво другари, ве молам за помош. Никогаш не сум користел Ајфон, нити телефон од странство донесен, па дали некој од вас знае дали може Ајфон 12 Про Макс заклучен на Водафон Европа да се донеси кај нас и да се декодира да може да работина Македонски мрежи, конкретно на Тмобиле?

Фала ви однапред.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Океј колку тешко им е да стават едно мочано громче за да знаеш дека уствари се полни телефонот коа е исклучен?? Вакви ситници некојпат значи ми уништуваат се што е добро кај ајфонот. И константно има по некоја таква глупа ситница. Имав и пред некој ден нешто слично ама се воздржав да не мрчам.

(сликата е од интернет)
1624658665316.png

Инаку ко шо имаше некој на јутуб или редит напишано, сеа коа сум навикнат на доброто од ајоес, џабе е и да се враќам на андроид пак ќе ми фали она што стварно е одлично кај ајфониве.

Ама жими се некои вакви глупи ситници коа ќе ги видам шо е моронски како не се подобри пошо сигурно на некој девелопер таму 2 минути му требаат да стави громче ете... аргх!
Мислењето е автоматски споено:

Ептен ептен ептен се трудам да го САКАМ корисничкото искуство на иОС значи. ЕПТЕН! Ама стварно има повеќе ситници шо се глупи отколку андроид. Али стварно од аспект на безбедност вреди да се трае... стварно неам ни една замерка за тоа колку стегнато е со пермисии за апликациите и нема трте мрте да некој користи некои податоци без да си дал одобрение.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,626
4,417
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Треба да има простор за LED нотификација. iPhone нема LED светло. Тоа што го бараш треба да биде на вклучен екран - и после тоа ќе се буниш зашто ти го вклучува екранот кога ти си го исклучил телефонот.

На AirPods имаш LED нотификации. Овде дали има потреба, не знам, веројатно ако си се навикнал на нив...
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Треба да има простор за LED нотификација. iPhone нема LED светло. Тоа што го бараш треба да биде на вклучен екран - и после тоа ќе се буниш зашто ти го вклучува екранот кога ти си го исклучил телефонот.

На AirPods имаш LED нотификации. Овде дали има потреба, не знам, веројатно ако си се навикнал на нив...
What?

Се шо сакам е батерија иконката дека се полни телефонот да има громче брат.

Коа телефонот се пуни дур е вклучен има громче батерија иконата. Коа е исклучен нема. Неконзистентно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
479
286
What?

Се шо сакам е батерија иконката дека се полни телефонот да има громче брат.

Коа телефонот се пуни дур е вклучен има громче батерија иконата. Коа е исклучен нема. Неконзистентно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Различно е решено. Кога е празна батерија ти дава икона од кабел на екран. Кога ќе го прикличиш кабелот и телефонот почне да се полни, се трга кабелот од еркан.

П.С. Навистина, ОВА е проблем, a не фактот дека не можеш да видиш % на бетерија без да повлечеш од горе?
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
152
121
Здраво другари, ве молам за помош. Никогаш не сум користел Ајфон, нити телефон од странство донесен, па дали некој од вас знае дали може Ајфон 12 Про Макс заклучен на Водафон Европа да се донеси кај нас и да се декодира да може да работина Македонски мрежи, конкретно на Тмобиле?

Фала ви однапред.
Не знае никој за ова?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Различно е решено. Кога е празна батерија ти дава икона од кабел на екран. Кога ќе го прикличиш кабелот и телефонот почне да се полни, се трга кабелот од еркан.

П.С. Навистина, ОВА е проблем, a не фактот дека не можеш да видиш % на бетерија без да повлечеш од горе?
И тоа и тоа се проблеми. Коа сме кај проценти ете оти коа се полни нема проценти де? :)) Значи сегде фалат проценти моронско е.

Коа ќе ставиш кабел на тон андроид телефони има одлични анимации како се полни од кај портата нагоре као анимации, со проценти со све. Само за инает може некој да каже дека такво визуелно и процентуално прикажување не е подобро од ова што апле го презентира.
 
18 септември 2020
48
33
Здраво другари, ве молам за помош. Никогаш не сум користел Ајфон, нити телефон од странство донесен, па дали некој од вас знае дали може Ајфон 12 Про Макс заклучен на Водафон Европа да се донеси кај нас и да се декодира да може да работина Македонски мрежи, конкретно на Тмобиле?

Фала ви однапред.
Би требало да можи да го декодира, бидејќи секој смартфон што е заклучен на некоја мрежа може да се отклучи од таа мрежа на која што е заклучен. Прашај кај сервисериве, би требало да може да го декодираш.
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
479
286
И тоа и тоа се проблеми. Коа сме кај проценти ете оти коа се полни нема проценти де? :)) Значи сегде фалат проценти моронско е.

Коа ќе ставиш кабел на тон андроид телефони има одлични анимации како се полни од кај портата нагоре као анимации, со проценти со све. Само за инает може некој да каже дека такво визуелно и процентуално прикажување не е подобро од ова што апле го презентира.
Лично мене, сосема јасно ми е кога се полни а кога не. Не гледам зашто било што треба да се менува
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
И тоа и тоа се проблеми. Коа сме кај проценти ете оти коа се полни нема проценти де? :)) Значи сегде фалат проценти моронско е.

Коа ќе ставиш кабел на тон андроид телефони има одлични анимации како се полни од кај портата нагоре као анимации, со проценти со све. Само за инает може некој да каже дека такво визуелно и процентуално прикажување не е подобро од ова што апле го презентира.
Има процент на lock screen додека се полни телефонот.

0CC3AD8D-C969-4DCC-8F4A-C8D2CE8FE494.jpeg
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,626
4,417
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
169
235
Ама валидно сценарио е… и ја се имам замислено на изгасен телефон дали полни иле не…
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
шшш не им кажувај дека за изгасен зборевме. нека продужат со паметнување и со негирање на се шо не е пофалба за светото тројство ајфон епл и стив џобс.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,079
29,082
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ама валидно сценарио е… и ја се имам замислено на изгасен телефон дали полни иле не…
Не постои валдино сценарио, да има такво Apple ќе го направеле, не се тоа рандом ликови него експерти, сигурно има зошто чим од фабрика е така.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,626
4,417
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Мојот ипхоне никогаш не го исклучувам да го полнам. :D
Ако е „мртва батеријата“ се појавува на екранот кога се полни. Ова е некое сценарио кога јас сакам да го изгасам телефонот (бидејќи не знам што е airplane или DND) и да го полнам, ама не ми е доволно да го ставам во полнач и да знам дека се полни, него ми треба конфирмација за истото.

Единствено кога сум користел ваква ЛЕД нотификација било за чкарт андроид телефони по X месеци, за да се осигурам дека не е скроз мртов. И истото го има на ајфон, само цел екран се пали да ти каже дека „ок е, се полни заборавениов телефон“.

Следно сценарио е како нема дедицирано копче за камерата да се пушти додека е ИЗГАСЕН телефонот, зашто може некогаш ќе го изгасиш и полниш, ама ќе претрча мечка и ќе сакаш најбрзо да ја сликаш.
 

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
223
243
шшш не им кажувај дека за изгасен зборевме. нека продужат со паметнување и со негирање на се шо не е пофалба за светото тројство ајфон епл и стив џобс.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Чекај другар ај објасни убаво што ти смета.
Ти го гасиш телефонот па го ставаш да се полни или скроз е испразнет па го ставаш на пуњач?
Ако го гасиш намерно па го ставаш на пуњач ваљда знаеш дека си го ставил на пуњач и тоа икончето ти е доволно да знаеш дали се почни или не. Што ќе тине громче не ми е јасно. Ако е ова случај стварно не ми е јасно зошто би го правел ама твоја работа.
А ако е целосно испразнет ова го јавува само на почетокот и за некоја минута се пали екранот каде имаш информација и дека се полни и громче имаш и проценти колку е полн.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,742
Мислења
856,576
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно