• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
135
81
Чисто информативно да си знаете ако земате еsim ќе ви биде наплатено 159 денари (134,75+18% ддв) како промена на сим картичка.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,271
5,863
Мелмак
А за што би ми користело е-сим?

Можам постоечкиот сим да го заменам со е-сим? Или да додадам втор број како е-сим?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,613
4,395
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
А за што би ми користело е-сим?

Можам постоечкиот сим да го заменам со е-сим? Или да додадам втор број како е-сим?
Можеш да додадеш втора картичка, но не може двете да ти бидат активни истовремено.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
135
81
А за што би ми користело е-сим?

Можам постоечкиот сим да го заменам со е-сим? Или да додадам втор број како е-сим?
Да, постоечкиот сим можеш да си го замениш со е-сим.

Мислам можеш повеќе е-сим броја да активираш на еден уред, плус обичниот слот што е за сим да си го користиш посебно.
Мислењето е автоматски споено:

Можеш да додадеш втора картичка, но не може двете да ти бидат активни истовремено.
Сигурно неможе двата броја да се активни? Тоа гледаш, незнаев, а гледам две мрежи ми појавува во горниот лев агол.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,159
12,761
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Зошто не би можело двата броја да се активни истовремено, тоа е поентата. Единствена маана беше што до пред иОС 14.5 неможеше да се користи 5Г ако има имаш два сима, ама сега веќе може.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,271
5,863
Мелмак
Значи Телеком ги хендла е-сим исто као и физички сим, си имаат број, тарифа/пакет за претплата и се тоа - така?

Со тоа што немаш физичка сим картичка и го врзуваат директ за телефонот некако и после јас у телефонот може да немам сим картичка воопшто - или пак ако сакам можам да имам 2 е-сим или 1 е-сим и еден физички и така натаму?

Дали ова дава некоја предност ако на пример некој ти го украде телефонот и проба да ти го извади симот - е-сим не би можел да го извади така шо дали би придонело до полесно find my phone со тракинг и се тоа?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,613
4,395
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Зошто не би можело двата броја да се активни истовремено, тоа е поентата. Единствена маана беше што до пред иОС 14.5 неможеше да се користи 5Г ако има имаш два сима, ама сега веќе може.
Јас се јавив во телеком и ги прашав за 12 про макс, ми рекоа дека не може двете да се активни истовремено бидејќи телефонот не поддржува.

Сакаш да ми кажеш дека функционира и појма немаат???
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,159
12,761
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Сакаш да ми кажеш дека функционира и појма немаат???
Сакаш да ми кажеш дека си изненаден од оваа дедукција???

П.С. Немам еСим, неможам да кажам дека ова од искуство го зборам, ама ете @acikaaa гледа две мрежи на телефонот а и сите извори на интернет упатуваат на тоа. Патем и официјалната страна на епл вика дека предуслов е телефонот да не ти е закључен на оператор или па ако е закључен, двете претплати да ти бидат од истиот оператор. Некако повеќе верувам на тоа одколку на рандом оператор на телеком/а1/телекабел.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,945
3,678
Значи Телеком ги хендла е-сим исто као и физички сим, си имаат број, тарифа/пакет за претплата и се тоа - така?

Со тоа што немаш физичка сим картичка и го врзуваат директ за телефонот некако и после јас у телефонот може да немам сим картичка воопшто - или пак ако сакам можам да имам 2 е-сим или 1 е-сим и еден физички и така натаму?

Дали ова дава некоја предност ако на пример некој ти го украде телефонот и проба да ти го извади симот - е-сим не би можел да го извади така шо дали би придонело до полесно find my phone со тракинг и се тоа?
Најбитно е за Епл Воч. За да се користи без телефон да мкнеш.
 

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
223
243
Можеш да додадеш втора картичка, но не може двете да ти бидат активни истовремено.
Грешка. Двете се активни само подесуваш која картица ќе ти биде примарна за calls, imassage, mobile data... што секако можеш во секое време да го смениш.
Инаку за повици се двете активни.
Имам esim телеком и класична сим vodafone украина, се си е во најдобар ред. :)
Тие од телеком врска немаат, која е поентата да имаш есим ако не можеш да користиш две картици :)
П.с. Iphone 11 pro
IMG_1074.JPG IMG_1075.JPG


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
223
243
Значи Телеком ги хендла е-сим исто као и физички сим, си имаат број, тарифа/пакет за претплата и се тоа - така?

Со тоа што немаш физичка сим картичка и го врзуваат директ за телефонот некако и после јас у телефонот може да немам сим картичка воопшто - или пак ако сакам можам да имам 2 е-сим или 1 е-сим и еден физички и така натаму?

Дали ова дава некоја предност ако на пример некој ти го украде телефонот и проба да ти го извади симот - е-сим не би можел да го извади така шо дали би придонело до полесно find my phone со тракинг и се тоа?
Испраќаат на mail qr code по претходно поднесено барање. Штом го добиеш кодот вадиш сим и додаваш дата план. Истиот број истата тарифа, се исто само сим местото тине слободно за друга картица. За украден не би знаел искрено амамлогично е ова што го наведе погоре. Иако во пракса одма ги исклучуваат телефоните па не знам колку би било корисно :)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
259
225
Сакаш есим на Галакси Воч 3 ЛТЕ, поставуваш есим и добиваш друг број?

Ситуација каде сакаш да го оставиш телефонот дома, а да излезиш само со саатот.

Се јавуваш од саатот, на другата страна излегува друг број, не истиот кој ти е на телефонот.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,203
1,050
Сакаш есим на Галакси Воч 3 ЛТЕ, поставуваш есим и добиваш друг број?

Ситуација каде сакаш да го оставиш телефонот дома, а да излезиш само со саатот.

Се јавуваш од саатот, на другата страна излегува друг број, не истиот кој ти е на телефонот.
Не... Сосема нов есим ти даваат со друг број и друга тарифа за часовникот.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
135
81
Е луѓе, само не разбрав, дали тоа е само за една активација? Дали може по потреба да се менува сега на телефон а утре на часовник па пак на телефон. Дали тоа што го праќаат за скенирање е еднократно
 

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
223
243
Знам сигурно само дека е еднократно. Пред активација не ја извадив сим картата па го избришав есимот и повторно со истиот qr код не можеше. За саатите искрено не знам како е. Иако мислам дека останува истиот број, нема логика да е поинаку.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
259
225
Не... Сосема нов есим ти даваат со друг број и друга тарифа за часовникот.
истото го зборуваме.

ако сакаш да го оставиш телефонот дома, кога се јавуваш кај некој, им се јавуваш од друг број.

ако те бара некој, треба прво да те побара на бројот од телефонот (каде ќе наместиш пренасочување кон бројот од часовникот) или па да те бара на бројот од часовникот.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,271
5,863
Мелмак
Дали има начин да се направи коа ќе се крене телефонот автоматски со face id да дава и бројчаник одма или побрзо? Пошо сеа коа носиме маски 5 секунди губам дури прво проба да ме препознае па тек поле ми дава бројчаник за пин да пишам.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
972
617
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Се работи за Iphone 11 (под гаранција, стар 7 месеци). Денес, не знам како се појави флека на телефонот. Може ли некој да ми каже совет од што може да е, бидејќи страшно нервира. Исто така на wide angle и видео снимање флеката ја нема? Зошто?
1623014486355.png
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,271
5,863
Мелмак
Јас на 2-3 слики ми има извадено као светла зелена точка без да користам блиц. Изгледа е lens flair од сијалиците пошо сликав сцена осветлена со incandescent сијалици.

Исто така ме нервира ова со апле и third party кабли за аудио. Купив AUX кабел од UGREEN (со кои шо иам ептен позитивно искуство низ годините со USB-C кабли) пошо директива нели lightning -> 3.5mm за у кола, и подугачок кабел со sleeving со се (демек подолго да трае од ова тенкиве каблиња на апле) - но ништо не работи reliable.

Работеше саат време без проблем и наеднаш престана. Ќе го ставиш пак и пак работи но овој пат 15тина минути само.

Мислам дека има нешо у iOS шо детектира неоригинал кабли и ги кине у поим. Така шо мора да е оригинален кабелот за да работи аудио - а баш у последнава генерација престанаа да ги вклучуваат донглињата и слушалките во пакет и треба да си ги докупиш за сулуди суми.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
972
617
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Јас на 2-3 слики ми има извадено као светла зелена точка без да користам блиц. Изгледа е lens flair од сијалиците пошо сликав сцена осветлена со incandescent сијалици.

Исто така ме нервира ова со апле и third party кабли за аудио. Купив AUX кабел од UGREEN (со кои шо иам ептен позитивно искуство низ годините со USB-C кабли) пошо директива нели lightning -> 3.5mm за у кола, и подугачок кабел со sleeving со се (демек подолго да трае од ова тенкиве каблиња на апле) - но ништо не работи reliable.

Работеше саат време без проблем и наеднаш престана. Ќе го ставиш пак и пак работи но овој пат 15тина минути само.

Мислам дека има нешо у iOS шо детектира неоригинал кабли и ги кине у поим. Така шо мора да е оригинален кабелот за да работи аудио - а баш у последнава генерација престанаа да ги вклучуваат донглињата и слушалките во пакет и треба да си ги докупиш за сулуди суми.

Не, дефинитивно е проблем до камерата.
Сервисирањето е 10-15 РАБОТНИ ДЕНА. What?
И ако сакам заменски уред се плаќа.Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,407
3,737
Скопје
Не, дефинитивно е проблем до камерата.
Сервисирањето е 10-15 РАБОТНИ ДЕНА. What?
И ако сакам заменски уред се плаќа.Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Ако си го купил од нив ти следува замена. Ако си го купил од друго место барај од продавачот. Или причека. Вкупно ако ти се сервисира над 30 дена - нов.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,225
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно