Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Ако имаш проблем со најава или регистрација на IT.mk, побарај го решението тука!
Статус
Затворена за нови мислења.

Tomica Jovevski

hello world
3 февруари 2019
198
328
Zdravo na site od grupava, nov sum vo svetot na vaping veke dve nedeli. Gi frliv prokletijata koj gi pusev po 2 kutii na den 18 godini i mi napravija ozbilni zrastveni narusuvanja. Golema blagodarnost do Vladimir Filipovski koj slucajno go najdov na fb i odvoi dragoceno negovo vreme taka da si poprikazeme za temata vaping,i koj me posoci na ovoj forum. Nemam zelba da zapalam cigara nikakva,no imam potreba od nikotin! Dve nedeli tegnam na ego aio so 9 a po potreba 18 nikotin, so tecnosti koj vo ni eden aspekt ne me zadovoluvaat od umbrela(ili umrela kako vikate vie).Dve nedelni se ubiv gledajki youtube videa,recenzii,razni stranski forumi za modovi,modovi so kit, atomizeri mlt,dl, vakvi onakvi kakvi sve ne,voglavnom sum upaten solidno teoretski. Imam potreba od soveti od prva raka od clenovive od forumov vo vrska za kupuvanje na nov mod.. imeno gi gledav slednive modovi i gi davam kako primer samo i samo zaradi kapacitetot na baterijata(nejkam po 24 baterii da imam po gebovi spremni za menjanje),izgledot na modot ne mi e biten,bitno mi e samo da ima minimum dve baterii i sega za sega da mozam nekoj dobar mtl da koristam na nego,ne mi se bitni oblaci za takmicenje tuku da go zadovolam onoj moment kako pravilna cigara kako sto se pusi,mtl so nekoj throat hit,se so cel da ne se izlazam da se vratam na cigarite..(resen sum da ne se vratam ama treba dobri pomagala neli). Nemozam da potrosam kujznae kolku pari no otprilika nesto vakvo plus nekoj atomizer mtl(Vladimir mi preporaca sirena ili dogy)..

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Kit with Gnome Tank - Green
tankot ne mi e biten na rx-ot nego bez nego samo modot so popustive sto se sega e tri dolari pomalce pa si rekov sto da ne,neka go ima.

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Box MOD - Green

isto i ovoj
320W SMOK G320 Marshal TC Box MOD - Gold

ili ovoj citajki od forumov,no nemozam da najdam bez tankot za poevtino
https://www.fasttech.com/product/9669667-authentic-innokin-proton-plex-235w-tc-vw-apv-box

ili ovoj iako gledam deka ne e bas nov a i cenava nekako mu e niska pa neznam dali go biva,ali ako go biva bi go zel samo radi niskata cena
200W Joyetech Cuboid 200 TC Box MOD - Grey

ke ve zamolam da mi dadete vasi mislenja za ovie modovi.. koj mtl tank bi bil ok(moze i poloven od nekoj od vas ako prodava)

bi bilo opcija i od vas da kupam mod,da e sto pomalce koristen normano ako e vo red, i baterii mi trebaat, negde ovdeka procitav nekoj saka da naracuva troa poveke pa da delime troskovi,jas bi zemal baterii ako se naracuvaat od vas.. umbrela nemaat a gledam se i skapicki troa kaj niv..

Bi bilo ok ako nekoj od forumov gi koristi ovie modovi da mi dade soveti dali se trajni,za rx gen 3 na primer vikaat deka e ok no deka vratnickata dole nekako slabo im deluva. Nekako sum naklonet kon toj model ama neznam,kazete.

popustive se uste 2 dena pa bi sakal nesto ok da zemam

za tecnosti,ne bi pravel sam na pocetok,no nesakam veke od umbrela da zemam,procitav tuka deka nekoj nasi pravele i dosta gi preporacuvate..

Golema blagodarnost do site vas,iako ne me znaete jas ve zapoznav kolku tolku citajki go forumov veke nekolku dena.

P.S. go pisuvam postov i go tegnam stikot mislam ke pukne od smukanje(pola den mi e zakacen na kabel :))
 

Chaeld10_8

user
29 март 2011
1.064
926
Zdravo na site od grupava, nov sum vo svetot na vaping veke dve nedeli. Gi frliv prokletijata koj gi pusev po 2 kutii na den 18 godini i mi napravija ozbilni zrastveni narusuvanja. Golema blagodarnost do Vladimir Filipovski koj slucajno go najdov na fb i odvoi dragoceno negovo vreme taka da si poprikazeme za temata vaping,i koj me posoci na ovoj forum. Nemam zelba da zapalam cigara nikakva,no imam potreba od nikotin! Dve nedeli tegnam na ego aio so 9 a po potreba 18 nikotin, so tecnosti koj vo ni eden aspekt ne me zadovoluvaat od umbrela(ili umrela kako vikate vie).Dve nedelni se ubiv gledajki youtube videa,recenzii,razni stranski forumi za modovi,modovi so kit, atomizeri mlt,dl, vakvi onakvi kakvi sve ne,voglavnom sum upaten solidno teoretski. Imam potreba od soveti od prva raka od clenovive od forumov vo vrska za kupuvanje na nov mod.. imeno gi gledav slednive modovi i gi davam kako primer samo i samo zaradi kapacitetot na baterijata(nejkam po 24 baterii da imam po gebovi spremni za menjanje),izgledot na modot ne mi e biten,bitno mi e samo da ima minimum dve baterii i sega za sega da mozam nekoj dobar mtl da koristam na nego,ne mi se bitni oblaci za takmicenje tuku da go zadovolam onoj moment kako pravilna cigara kako sto se pusi,mtl so nekoj throat hit,se so cel da ne se izlazam da se vratam na cigarite..(resen sum da ne se vratam ama treba dobri pomagala neli). Nemozam da potrosam kujznae kolku pari no otprilika nesto vakvo plus nekoj atomizer mtl(Vladimir mi preporaca sirena ili dogy)..

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Kit with Gnome Tank - Green
tankot ne mi e biten na rx-ot nego bez nego samo modot so popustive sto se sega e tri dolari pomalce pa si rekov sto da ne,neka go ima.

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Box MOD - Green

isto i ovoj
320W SMOK G320 Marshal TC Box MOD - Gold

ili ovoj citajki od forumov,no nemozam da najdam bez tankot za poevtino
https://www.fasttech.com/product/9669667-authentic-innokin-proton-plex-235w-tc-vw-apv-box

ili ovoj iako gledam deka ne e bas nov a i cenava nekako mu e niska pa neznam dali go biva,ali ako go biva bi go zel samo radi niskata cena
200W Joyetech Cuboid 200 TC Box MOD - Grey

ke ve zamolam da mi dadete vasi mislenja za ovie modovi.. koj mtl tank bi bil ok(moze i poloven od nekoj od vas ako prodava)

bi bilo opcija i od vas da kupam mod,da e sto pomalce koristen normano ako e vo red, i baterii mi trebaat, negde ovdeka procitav nekoj saka da naracuva troa poveke pa da delime troskovi,jas bi zemal baterii ako se naracuvaat od vas.. umbrela nemaat a gledam se i skapicki troa kaj niv..

Bi bilo ok ako nekoj od forumov gi koristi ovie modovi da mi dade soveti dali se trajni,za rx gen 3 na primer vikaat deka e ok no deka vratnickata dole nekako slabo im deluva. Nekako sum naklonet kon toj model ama neznam,kazete.

popustive se uste 2 dena pa bi sakal nesto ok da zemam

za tecnosti,ne bi pravel sam na pocetok,no nesakam veke od umbrela da zemam,procitav tuka deka nekoj nasi pravele i dosta gi preporacuvate..

Golema blagodarnost do site vas,iako ne me znaete jas ve zapoznav kolku tolku citajki go forumov veke nekolku dena.

P.S. go pisuvam postov i go tegnam stikot mislam ke pukne od smukanje(pola den mi e zakacen na kabel :))
Здраво и добредојде моја топла препорака пошто ти треба за мтл би била Cuboid Mini 80w и Nautilus ако идеш со фабрички Глави (греачи) а ако си спремен за мотање онда Siren V2 појќе нека кажат по искусните :))



Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
 

Tomica Jovevski

hello world
3 февруари 2019
198
328
Здраво и добредојде моја топла препорака пошто ти треба за мтл би била Cuboid Mini 80w и Nautilus ако идеш со фабрички Глави (греачи) а ако си спремен за мотање онда Siren V2 појќе нека кажат по искусните :))



Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
Poveke bi motal da ti kazam.. ke mi treba link za zicata i alatot
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
10.076
14.171
Zdravo na site od grupava, nov sum vo svetot na vaping veke dve nedeli. Gi frliv prokletijata koj gi pusev po 2 kutii na den 18 godini i mi napravija ozbilni zrastveni narusuvanja. Golema blagodarnost do Vladimir Filipovski koj slucajno go najdov na fb i odvoi dragoceno negovo vreme taka da si poprikazeme za temata vaping,i koj me posoci na ovoj forum. Nemam zelba da zapalam cigara nikakva,no imam potreba od nikotin! Dve nedeli tegnam na ego aio so 9 a po potreba 18 nikotin, so tecnosti koj vo ni eden aspekt ne me zadovoluvaat od umbrela(ili umrela kako vikate vie).Dve nedelni se ubiv gledajki youtube videa,recenzii,razni stranski forumi za modovi,modovi so kit, atomizeri mlt,dl, vakvi onakvi kakvi sve ne,voglavnom sum upaten solidno teoretski. Imam potreba od soveti od prva raka od clenovive od forumov vo vrska za kupuvanje na nov mod.. imeno gi gledav slednive modovi i gi davam kako primer samo i samo zaradi kapacitetot na baterijata(nejkam po 24 baterii da imam po gebovi spremni za menjanje),izgledot na modot ne mi e biten,bitno mi e samo da ima minimum dve baterii i sega za sega da mozam nekoj dobar mtl da koristam na nego,ne mi se bitni oblaci za takmicenje tuku da go zadovolam onoj moment kako pravilna cigara kako sto se pusi,mtl so nekoj throat hit,se so cel da ne se izlazam da se vratam na cigarite..(resen sum da ne se vratam ama treba dobri pomagala neli). Nemozam da potrosam kujznae kolku pari no otprilika nesto vakvo plus nekoj atomizer mtl(Vladimir mi preporaca sirena ili dogy)..

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Kit with Gnome Tank - Green
tankot ne mi e biten na rx-ot nego bez nego samo modot so popustive sto se sega e tri dolari pomalce pa si rekov sto da ne,neka go ima.

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Box MOD - Green

isto i ovoj
320W SMOK G320 Marshal TC Box MOD - Gold

ili ovoj citajki od forumov,no nemozam da najdam bez tankot za poevtino
https://www.fasttech.com/product/9669667-authentic-innokin-proton-plex-235w-tc-vw-apv-box

ili ovoj iako gledam deka ne e bas nov a i cenava nekako mu e niska pa neznam dali go biva,ali ako go biva bi go zel samo radi niskata cena
200W Joyetech Cuboid 200 TC Box MOD - Grey

ke ve zamolam da mi dadete vasi mislenja za ovie modovi.. koj mtl tank bi bil ok(moze i poloven od nekoj od vas ako prodava)

bi bilo opcija i od vas da kupam mod,da e sto pomalce koristen normano ako e vo red, i baterii mi trebaat, negde ovdeka procitav nekoj saka da naracuva troa poveke pa da delime troskovi,jas bi zemal baterii ako se naracuvaat od vas.. umbrela nemaat a gledam se i skapicki troa kaj niv..

Bi bilo ok ako nekoj od forumov gi koristi ovie modovi da mi dade soveti dali se trajni,za rx gen 3 na primer vikaat deka e ok no deka vratnickata dole nekako slabo im deluva. Nekako sum naklonet kon toj model ama neznam,kazete.

popustive se uste 2 dena pa bi sakal nesto ok da zemam

za tecnosti,ne bi pravel sam na pocetok,no nesakam veke od umbrela da zemam,procitav tuka deka nekoj nasi pravele i dosta gi preporacuvate..

Golema blagodarnost do site vas,iako ne me znaete jas ve zapoznav kolku tolku citajki go forumov veke nekolku dena.

P.S. go pisuvam postov i go tegnam stikot mislam ke pukne od smukanje(pola den mi e zakacen na kabel :))

Јас мислам да си купиш Ендура Т22 со десет грејачи. Чисто колку да се офајдиш додека не се уходаш повеќе во оваа проблематика. А после ќе си земеш PICO или Istick power 80W (кој е со вградена батерија) и Spica Pro или Skyline атомизер.
 

MikickoHC

user
26 февруари 2016
1.802
1.365
Скопје - Аеродром
Јас мислам да си купиш Ендура Т22 со десет грејачи. Чисто колку да се офајдиш додека не се уходаш повеќе во оваа проблематика. А после ќе си земеш PICO или Istick power 80W (кој е со вградена батерија) и Spica Pro или Skyline атомизер.
Еве јас пак ќе се замешам. Ендура Т22 да и јас ке ја предложам. Само Спица и Скајлајн не. Пак ги бутате новите членови во ептен МТЛ ќош.


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
28 јануари 2017
2.065
4.727
Ресен
Zdravo na site od grupava, nov sum vo svetot na vaping veke dve nedeli. Gi frliv prokletijata koj gi pusev po 2 kutii na den 18 godini i mi napravija ozbilni zrastveni narusuvanja. Golema blagodarnost do Vladimir Filipovski koj slucajno go najdov na fb i odvoi dragoceno negovo vreme taka da si poprikazeme za temata vaping,i koj me posoci na ovoj forum. Nemam zelba da zapalam cigara nikakva,no imam potreba od nikotin! Dve nedeli tegnam na ego aio so 9 a po potreba 18 nikotin, so tecnosti koj vo ni eden aspekt ne me zadovoluvaat od umbrela(ili umrela kako vikate vie).Dve nedelni se ubiv gledajki youtube videa,recenzii,razni stranski forumi za modovi,modovi so kit, atomizeri mlt,dl, vakvi onakvi kakvi sve ne,voglavnom sum upaten solidno teoretski. Imam potreba od soveti od prva raka od clenovive od forumov vo vrska za kupuvanje na nov mod.. imeno gi gledav slednive modovi i gi davam kako primer samo i samo zaradi kapacitetot na baterijata(nejkam po 24 baterii da imam po gebovi spremni za menjanje),izgledot na modot ne mi e biten,bitno mi e samo da ima minimum dve baterii i sega za sega da mozam nekoj dobar mtl da koristam na nego,ne mi se bitni oblaci za takmicenje tuku da go zadovolam onoj moment kako pravilna cigara kako sto se pusi,mtl so nekoj throat hit,se so cel da ne se izlazam da se vratam na cigarite..(resen sum da ne se vratam ama treba dobri pomagala neli). Nemozam da potrosam kujznae kolku pari no otprilika nesto vakvo plus nekoj atomizer mtl(Vladimir mi preporaca sirena ili dogy)..

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Kit with Gnome Tank - Green
tankot ne mi e biten na rx-ot nego bez nego samo modot so popustive sto se sega e tri dolari pomalce pa si rekov sto da ne,neka go ima.

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Box MOD - Green

isto i ovoj
320W SMOK G320 Marshal TC Box MOD - Gold

ili ovoj citajki od forumov,no nemozam da najdam bez tankot za poevtino
https://www.fasttech.com/product/9669667-authentic-innokin-proton-plex-235w-tc-vw-apv-box

ili ovoj iako gledam deka ne e bas nov a i cenava nekako mu e niska pa neznam dali go biva,ali ako go biva bi go zel samo radi niskata cena
200W Joyetech Cuboid 200 TC Box MOD - Grey

ke ve zamolam da mi dadete vasi mislenja za ovie modovi.. koj mtl tank bi bil ok(moze i poloven od nekoj od vas ako prodava)

bi bilo opcija i od vas da kupam mod,da e sto pomalce koristen normano ako e vo red, i baterii mi trebaat, negde ovdeka procitav nekoj saka da naracuva troa poveke pa da delime troskovi,jas bi zemal baterii ako se naracuvaat od vas.. umbrela nemaat a gledam se i skapicki troa kaj niv..

Bi bilo ok ako nekoj od forumov gi koristi ovie modovi da mi dade soveti dali se trajni,za rx gen 3 na primer vikaat deka e ok no deka vratnickata dole nekako slabo im deluva. Nekako sum naklonet kon toj model ama neznam,kazete.

popustive se uste 2 dena pa bi sakal nesto ok da zemam

za tecnosti,ne bi pravel sam na pocetok,no nesakam veke od umbrela da zemam,procitav tuka deka nekoj nasi pravele i dosta gi preporacuvate..

Golema blagodarnost do site vas,iako ne me znaete jas ve zapoznav kolku tolku citajki go forumov veke nekolku dena.

P.S. go pisuvam postov i go tegnam stikot mislam ke pukne od smukanje(pola den mi e zakacen na kabel :))

Томица, добредојде

Добро го прочитав постот и морам да те припрашам за да знаеме на што си.

- Модот со 2+ батерии го земаш само за да ти издржи цел ден батеријата или едноставно на тоа имаш ќејф? Не знам некој да продава батерии бидејќи сите сме мањак, јас би размислил нешто за со вградена. И то рече нејќиш.
- За МТЛ танк има во темата за продавање ако не ти се чека и од @gokica можиш да земиш 2 солидни по цена што нема никаде да ја добиеш... продадени биле, кога беше.
- Да сум на твое место, попрво би зел некој кит подобар од Егото како што ти предложи Гокица па после да се префрлам на мотање, има време, ќе фрлиш пари за сè.
- Што се однесува на течностите, имаш ПП.

Еве јас пак ќе се замешам. Ендура Т22 да и јас ке ја предложам. Само Спица и Скајлајн не. Пак ги бутате новите членови во ептен МТЛ ќош.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Сам пиша дека е одлучен на МТЛ, никој не го натера.
 

MikickoHC

user
26 февруари 2016
1.802
1.365
Скопје - Аеродром
I poveke sum za so posebni baterii,ne vgradeni
@Tomica Jovevski добродојде.
За мотање би ти предложил атомизрр со 1греач,Kylin mini ili Wotofo Serpent Elevate. Жица 26ка и памук. Не бараат јака снага Watti.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Tom Ford

hello world
20 декември 2017
157
386
Zdravo na site od grupava, nov sum vo svetot na vaping veke dve nedeli. Gi frliv prokletijata koj gi pusev po 2 kutii na den 18 godini i mi napravija ozbilni zrastveni narusuvanja. Golema blagodarnost do Vladimir Filipovski koj slucajno go najdov na fb i odvoi dragoceno negovo vreme taka da si poprikazeme za temata vaping,i koj me posoci na ovoj forum. Nemam zelba da zapalam cigara nikakva,no imam potreba od nikotin! Dve nedeli tegnam na ego aio so 9 a po potreba 18 nikotin, so tecnosti koj vo ni eden aspekt ne me zadovoluvaat od umbrela(ili umrela kako vikate vie).Dve nedelni se ubiv gledajki youtube videa,recenzii,razni stranski forumi za modovi,modovi so kit, atomizeri mlt,dl, vakvi onakvi kakvi sve ne,voglavnom sum upaten solidno teoretski. Imam potreba od soveti od prva raka od clenovive od forumov vo vrska za kupuvanje na nov mod.. imeno gi gledav slednive modovi i gi davam kako primer samo i samo zaradi kapacitetot na baterijata(nejkam po 24 baterii da imam po gebovi spremni za menjanje),izgledot na modot ne mi e biten,bitno mi e samo da ima minimum dve baterii i sega za sega da mozam nekoj dobar mtl da koristam na nego,ne mi se bitni oblaci za takmicenje tuku da go zadovolam onoj moment kako pravilna cigara kako sto se pusi,mtl so nekoj throat hit,se so cel da ne se izlazam da se vratam na cigarite..(resen sum da ne se vratam ama treba dobri pomagala neli). Nemozam da potrosam kujznae kolku pari no otprilika nesto vakvo plus nekoj atomizer mtl(Vladimir mi preporaca sirena ili dogy)..

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Kit with Gnome Tank - Green
tankot ne mi e biten na rx-ot nego bez nego samo modot so popustive sto se sega e tri dolari pomalce pa si rekov sto da ne,neka go ima.

300W WISMEC Reuleaux RX GEN3 TC Box MOD - Green

isto i ovoj
320W SMOK G320 Marshal TC Box MOD - Gold

ili ovoj citajki od forumov,no nemozam da najdam bez tankot za poevtino
https://www.fasttech.com/product/9669667-authentic-innokin-proton-plex-235w-tc-vw-apv-box

ili ovoj iako gledam deka ne e bas nov a i cenava nekako mu e niska pa neznam dali go biva,ali ako go biva bi go zel samo radi niskata cena
200W Joyetech Cuboid 200 TC Box MOD - Grey

ke ve zamolam da mi dadete vasi mislenja za ovie modovi.. koj mtl tank bi bil ok(moze i poloven od nekoj od vas ako prodava)

bi bilo opcija i od vas da kupam mod,da e sto pomalce koristen normano ako e vo red, i baterii mi trebaat, negde ovdeka procitav nekoj saka da naracuva troa poveke pa da delime troskovi,jas bi zemal baterii ako se naracuvaat od vas.. umbrela nemaat a gledam se i skapicki troa kaj niv..

Bi bilo ok ako nekoj od forumov gi koristi ovie modovi da mi dade soveti dali se trajni,za rx gen 3 na primer vikaat deka e ok no deka vratnickata dole nekako slabo im deluva. Nekako sum naklonet kon toj model ama neznam,kazete.

popustive se uste 2 dena pa bi sakal nesto ok da zemam

za tecnosti,ne bi pravel sam na pocetok,no nesakam veke od umbrela da zemam,procitav tuka deka nekoj nasi pravele i dosta gi preporacuvate..

Golema blagodarnost do site vas,iako ne me znaete jas ve zapoznav kolku tolku citajki go forumov veke nekolku dena.

P.S. go pisuvam postov i go tegnam stikot mislam ke pukne od smukanje(pola den mi e zakacen na kabel :))


Здраво Томица, Владимир тука :)

Добредојде :)
 

Tom Ford

hello world
20 декември 2017
157
386
And that was the beginning of a beautiful vaping bromance :)



51874769_3007828812568015_4089599363112763392_n.jpg
 

Lokvan

poweruser
12 јануари 2016
4.764
6.476
SK
26 или 28 AWG кантал за MTL, на Cuboid Mini?
Гледам различни мислења во линковите од индексот... И не ми е баш јасно. :)

едит: ...или 27AWG и нека биде на средина?

едит2, ников на ревјуверот ми изгледа познато @Chicco69 :hay::
https://www.fasttech.com/reviews/4239303/549596
 
Последна промена:

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.659
13.706
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Tomica Jovevski Добре дојде и од мене. Доста работи ти објаснија, јас прво би сакал да ти укажам на две работи:

1) Не мора многу да инсистираш на изменливи батерии, и јас така мислев порано дека тоа е жив зијан (зашто вградените се сушат и ослабуваат со тек на време), но тоа е толку неприметно и бавно што за две години, додека да почнеш да го забележуваш намалувањето на капацитетот (а и тогаш најчесто е минимално), ќе го имаш изгубено, оштетено (од паѓање), продадено или најважно - здосадено и добиено мерак за ново и светликаво (shiny) што се појавило во меѓувреме. :hay:

Сметај и на тоа дека две или три 18650 ќелии се многу тешки за носење во џеб, додека вградените Li-Po се полесни. Како и тоа што 18650 батерии тешко се набавуваат и треба внимателно ракување со нив да не настане бум-бум. Има време, можеби НКОН пак ќе пушти некој шипинг до кај нас.

Затоа, јас сепак би ти препорачал Кубоид мини од Алиекспрес како прв избор (само што пишувавме за него на претходната страница), IStick Power 80W како стар добар и докажан (со поголем капацитет) (од Фастек или од Али), а најсовремен и најмоќен би бил овој. Еден член го зеде и според првичните тестирања е во ред, долго трае и е компактен.

За тие што си ги пишал, јас не би ги зел, најмногу поради вратичката за батерии кај првите три (многу лесно може да се оштети и после фрли го цел мод), за Протон не знам ништо, а Кубоидот 200 исто не поради вратичката, тоа што е сплескан (како домино, такви многу ги буткам кога стојат на маса) и тежок со 3 батерии. Смок исто знаат спонтано да се самозапалат или да цркнат.

Ако се` уште не се предомисли за вградени батерии, кажи, ќе побараме некој асален мод. :)

2) За атомизер, ако си многу во движење (надвор) јас на прво место би препорачал некој со Liquid Control (затворање на течноста) само со една цел - неправење бербат. :D Многу помага кога си „на терен“ да затвориш (ограничиш) поплава, па да го извејпаш или избришеш/собереш вишокот течност, а по другите својства помалку или повеќе сите работат исто, нијанси се во прашање дали давал ваков или онаков вкус. :) Ќе речев Кајфун Прајм без размислување, ама на двајца членови им се погодија дефектни или имаше некој друг проблем, викаат дека им се многу жешки без оглед што да прават, па не знам... Ако тој што важеше за најквалитетен Прајм на Фастек не се погодил, може да се проба со другиот квалитетен клон, или со Спица Про како што вика @gokica, а за Скајлан не знам, нека кажат другите...

Материјали за мотање - овде (од половината надолу).

Исто се согласувам со членовите што ти спомнаа, гледај прво (најбрзо што можеш) да земеш нешто подобро од АИО за да те држи подалеку од смрдливите. Сега ти е најкритичниот период.

И, препорака на форумов е да се пишува на кирилица, па гледај потруди се да наместиш кирилица во иднина, сега тоа е можно на сите видови уреди.

-----

@Lokvan Колку подебела жица (пониска AWG бројка) толку повеќе оди накај дробно (потребна е поголема снага да го загрее грејачот, а самата жица со поголем пречник има пониска отпорност). Од друга страна, колку потенка жица, потешко ќе протнеш памук низ неа. 28 AWG е најчесто користена за МТЛ како златна средина. Од трета страна, тешко да забележиш разлика со голо око ако ти дадам две жици со 1/2 броја AWG разлика. :hay:

26 AWG е веќе почеток на дробно (комотно можеш со неа и дробно да возиш).
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.659
13.706
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Читај еве овде, професоре... Не ги знам дали се исти Ikuu, Ikuun, IKoon, iKonn...
 

krema

OG
24 јуни 2009
15.725
15.817
youtu.be
Не се исти, а за читање ај ќе читнам. :) tnx

Во време на оскудација за батерии и јас сум приморан да земам едно вакво со вграден акумулатор.
Изгледа ќе биде IStick Power 80W, е сега ме буниш малку, од али доаѓа поевтино. :)
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.659
13.706
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
На Фастек изгледа вградуваат дел од цената за шипингот во модовите со вградени батерии (и пак плаќаш шипинг), или ги мрзи да побараат алтернативен добавувач... Што ги знам. Има повеќе Ајстик Пауеровци на Али, мислам дека можеше да се најдат и поевтини, само пази да не се залеташ за скратениот (освен ако не го сакаш него). А продавачите од Али веројатно се снаоѓаат за шипинг, или се поблиску до граница/аеродром/пристаниште, или Али презема дел од логистика...
 

krema

OG
24 јуни 2009
15.725
15.817
youtu.be
или Али презема дел од логистика...
Ова ќе да е кога станува збор за али стандард шипинг.
Не го знам кој е скратениот, ваљда тој е и со помал капацитет на батерија, мене баш тој ме интересира што го ти посочи погоре од Али и од FT со 5000mAh.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.659
13.706
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
1 2 3 4

Скратениот е ако има во името Nano или 1100 mAh, според мене Кубоидот мини е подобар од него (освен по тежина).
 

Tomica Jovevski

hello world
3 февруари 2019
198
328
Zdravo,ke se potrudam od utre nataka da pisuvam na kirilica(da najdam da simnam nekoja). Izgledav,pregledav mnogu raboti sto mi pisavte site vie(nemozev na site da vi vratam),no bez praksa tesko covek da se odluci so nekoj pocetnicki buget. Iako stojam na moeto za eksterni baterii od poveke pricini,pricinite site gi znaete da ne navlagam premnogu vo detali,sepak me zainteresira so modot od ali so 5000mah 80w,i sekako premnogu niskata cena. Najverojatno imaat zaliha od postaro modelce koja sakaat da ja iscistat. Vatazata ke me zadovoli i premnogu za mtl.. za ponataka neznam(mozda ke mi bide slab pa ke sakam drobno so poveke jacina,pa modot ke se najde ovde na prodazba ili vo domasna kolekcija ke si ostane). Duri sum i siguren deka ke go naracam,a kako sto velis rta tenkovite se vkusovi i nijansi. Ne za gabe imate po nekolku kombinacii od tenkovi.. Da go naracam modot,pa ke zborneme za nekoj tank.. Pozdrav do site vas
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.659
13.706
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Може да го нарачаш, долго ќе ти трае, а може и дробно на него (80 вати за дробно „во мое време“ беа и премногу :hay:), само што повеќето атомизери за дробно во денешно време се подебели од 24 милиметри, колку што е дебелината на овој мод, па ќе изгледаат смешно/чудно естетски, но ќе работат.

-----

@krema или другите, можеби ова е добра зделка со попустов. Не ги знам овие со голем екран. Некои Еспион се поддржани од Red Panda, освен оние со тач скрин, мислам дека овој нема touch, односно е поддржан. Но пак се мрштам на вратичката за батерии. :hay:
 

Tomica Jovevski

hello world
3 февруари 2019
198
328
Здраво, се решив за следната комбинација:
IStick Power80W 500 mah
и
Lemo2:
Online Shop Russian/US Warehouse Clearance! Original Eleaf Lemo2 atomizer lemo 2 3.8ml Rebuildable Tank Electronic Cigarette Vape Accessory | Aliexpress Mobile

За лемо 2 се одлучив поради добрите коментари ниската цена и некако ми личи почетнички. Сакам да нарачам резервно стакленце но не наогам,ако знаете дајте линк.исто така би ми било од корист линк за премаде коилс за почеток,и линк од жица за овој танк. И ме интересира ако го користел некој лемо2 да каже импресии од прва рака. Фала
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Последни теми

Последни огласи

ит маркет

На врв Дно