• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

Kratos

Intern
17 март 2010
3
0
Нц нц нц нц, ете од вакви луѓе како нгоце Македонија не оди напред. Зошто безвезе шириш неточни информации?

Јас сум исто така студент во УИСТ, на CSE. Ги положив сите предмети прв семестар, а еве отприлика како беше на колоквиумите по математика во прв семестар.

Математика:
Прв колоквиум: 13-14 души положија од 70
Втор колоквиум: 10 души од 65 (неколку души се отпишаа не им се седеше на факс)
Трет колоквиум: 10-15 од 65

Споредете ги бројкивесо електро (нормално сеуште не можеме да ги стигнеме електро и пмф, али 100% сум сигурен дека се наоѓаме на третото место).

Значи прв семестар не бевме од 8 до 6 само со еден час пауза. Понеделник и вторник имавме предавања, од 8 до 13:00 (на секој 45 минути има 15 минути пауза) , потоа од 13.00 до 15.00 имвме пауза и од 15.00 до 18.00 имавме предавања повторно.
Среда и четврток имавме вежби. 8 до 12.00 (исто на секој 45 мин, 15 минути пауза) па двочасовна пауза од 12.00 до 14.00, и уште два часа вежби од 14.00 до 16.00 .
Ова што го напишав горе беше во прв семестар.


Сега во втор семестар можеби на некого ќе му изгледа малце погадно, но не е до толку страшно. Се е исто како што напишав погоре освен што додадени се уште по еден час вежби (среда и четврток остануваме до 18.00). Петок, како и во прв семестар , така и во вториот е ден за консултации (што може да се рачуна и како слободен ако немаш што да прашаш :) ).

Е сега од Физика, знам дека повеќето ученици се плашат многу. И јас бев еден од тие, меѓутоа сега можам да ви признам дека за механика знам повеќе од кога било. Професорот е со еден збор ЅВЕР! Даваше доста домашни, сум останувал и до 5 наутро (спиев само два сати) ама стварно многу научив.
Друго што беше интересно хмммм ... аха!... Програмирање прв семестар најинтересното беше на крај (финалниот проект), требаше да направиме Бесилка, игра во Ц++. Кога им кажував на другарките што се запишаа на електро дека напрајвме беслика, се чудеа :), али ај да не се фалам многу.

Ајде касно е сега, ако имате прашања, слободно прашувајте :).


П.С. За книгите, не знам зошто толку се жалат. На пример, што ќе ти е програмирање книга во физички формат? Што ќе правиш со нејзе? на лист ли ќе ги пишиш задачите? Мех.... Ни ги кажуваат името на книгите од кои што се предава, па кој сака може да си најде торент.

Еве неколку книги што ги користиме/користевме слободно проверете ги на Амазон:
Thomas Calculus 11th Edition
Fundamentals of Physics 8th Edition
Technical Communication 10th Edition by Mike Markel
Absolute C++
The Art Of Assembly (бесплатен ибук, напишете на гугл, оваа се користи и на ПМФ) ЦСЕ имаат асемблирано програмирање втор семестар
Computer Organization and Architecture 9th edition
Designing The User Interface by Ben Shneiderman (оваа е една од книгите што ги користат на ISVMA по предметот Human Computer Interaction)
Human Computer Interaction by Alan Dix 3rd Edition (исто и оваа)

и доста е :).

Поздрав :bravoska:
 

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
386
405
Поздрав до моите колеги од УИСТ, нормално поздрав и до тие што не се на УИСТ. Ги почитувам мислењата од сите, но да не заборавиме сето тоа е само лично, индивидуално видување на работите. Сакам да кажам дека неможе никој да пресуди каков ни е универзитето само врз база на едно мислење од еден студент! Сеа да почнам со моето, можит ке е подолго ама се надевам ке го прочитате:D.
Кога појдовме на првиот час многу од нас бе посрани(извинете на зборов) од страв, најмногу од физика, но професорот(ЅВЕРОТ) со една реченица ни даде мотив cold fusion да напрајме:p. Го започна неговиот говор со "Заборавете све што сте учеле средно, јас ке ве научам на нова физика која многу ќе ја засакате, и наместо да го тупите мозокот, ќе си играте со неа!". И така бидна Ѕверот успеа да го научи физика на човек кој што имаше средно музичко образование, па музичарот си положи физика. Го спомнав ова само затоа што најмногу луѓево се плашат од физика! И другите професори се супер, е сеа никој не е перфектен, секој си има по некоја мана, како што спомна колегата дека некои акценти се неразбирливи( но тоа е само на почеток, после се навикнувас и исто ко македонски да ти збори). Само едно се чудам и им завидвам на професорине, КАКО МОЖЕТ ДА СЕ ОДНЕСВЕТ КАКО ДА ИМ СЕ СЛУГИ НА СТУДЕНТИВЕ!? Значи можиш да си побараш консултации кога сакаш и каде сакаш, на предавања можеш да го препрашаш 100 пати за истото( вервите, десено е и то), па професорот 100 пати без мака да ти го повторит. Алоооо јас да бев професор маме ке им плачев на сите, кај имам нерви такви работи да прам! Сигурен сум дека вака на ФЕИТ и ПМФ неможит никој вака да прајт со професорите, т.е професорите таму се од типот каков што јас би бил ( маме би им плачел на студентите):p. За распоредот разбирам, и мене не ми се сејт толки на факултет иако имаме еден куп паузи, но то е најмал проблем шо можит да се средит. И да не ве замарам многу, ако сака некој да ги запознае професорите и да види како тие предаваат, не е проблем мојме да организираме некое предавање за теми коишто не сте можеле никогаш да ги сватите, па нашиве професори да ви ги објаснат( од која областа сакате, физика, математика, програмирање и сл.) и ако сте искрени ќе ја кажите вистината дали ви се разјаснило или не. Се распишав многи, па сигурно нешто имам испуштено од то што сакав да го кажа, ама нема врска тука сум јас, пак ке постирам некој бисер на мудроста:p. Ах , да за малку ке заборавев, нит ФЕИТ ,нит ПМФ, нит ФОн нит никој немат толку духовити професори колку што имаме ние. Значи цело време ќе си играш со нуклеарна физика, таман ќе помислиш си се изгубил, ете си легнат на под од смеење( поготово на часот по англиски, а најјако е што професорите често прават шеги на нивна сметка). Thats all for me folks.........., just for now!!!:)
 

Zdrave1

Intern
9 јули 2010
5
0
Izgleda zatoa sto univerzitetov e najdobriot vo Makedonija eminentnite profesori pocnaa da si zaminuvaat vo sosedna Grcija kade nivnite prava kje bidat barem pocituvani. Drug del od profesorite si zaminuvaat zosto studentite ne uzivaat najobicni covekovi i studentski prava bidejki sepak univerzitetot stana privatna sopstvenost i one man show i se rakovodi po principot "kako kje mi prdne". Ako ne veruvate, del od prepiskata na profesorite koi se zaminale bidejki univerzitetot stanal privaten posed ala Gazda Zingo odnosno tekstilna fabrika. Jas bi se zaprasal dali bi se zapisal tamu.

Dear colleagues and friend.
As some of you may have already heard, it was the Rector's decision
that my employment at UIST should come to an end. It was really a
great, great pleasure having worked with all of you and I wish you
great success in everything that you are trying to accomplish at UIST
and in your life. I'm still coming back to Macedonia in August and I
will be there for the next year. So please don't hesitate to contact
me and get together every once in a while. My new email address is
[email protected]. I wold also like to ask you to please delete any
and all communication you may have had with me because such
communication may eventually be used against both of us.


--
Dr. George Mitrevski
Fulbright Scholar
Pedagogical Faculty, Bitola
+389 47 253 694

Dear colleagues and friends,

As some of you may have already heard, it was the Rector's decision to do not renew my employment at UIST. I really had a great, great pleasure having worked with all of you and I hoped you enjoyed working with me. I wish you great success in everything that you will initiate.

My future will probably not be so far from Ohrid, as I have been offered a researcher position in a famous laboratory in Computer Science, in Greece, that I am now going to accept. If you want to contact me, please write to [email protected] or [email protected].

As it was written by George, please delete any and all communication you may have had with me because of possible consequences against both of us.

All the best,
Matthieu

A eve ja pricinata zosto profesorite si zaminale:

Dear Krste and the rest of the students,
Thanks for your support on this. As of three days ago according to the
Rector I was still employed and looked forward to coming back in
August. Obviously at the last moment the Rector decided that he had
other plans for me. Some of you may be glad that professor Puigt and I
will no longer be at UIST, and that's fine. We can't please everyone.
I just want to share few of my impressions regarding my experience at
UIST. First of all, I want to honestly tell you that your are truly a
very, very bright and unique group of students and that you will have
great success in life in whatever you decide to do. Second, I think
you need to be aware of the fact that my working experience has been
working at institutions that are run democratically, professionally,
in a truly academic atmosphere, and where students do really come
first. I'm not saying that this is true for all US universities, but I
would NOT work at any university that does not respect its employees,
it's professors, and most of all its students. I may have done and
said things that are contrary to my beliefs, but I am not a holy man,
I have committed errors in my life, but I do expect my errors to be
judged in a professional, and not in a dictatorial way. Sorry to say
that UIST does lack this professionalism in many ways.

I was not given a reason for why my employment was ended. The Rector
didn't even have the decency to tell me this himself, instead he
ordered his secretary to pass the good news. I'm sure he has a very
good logical and proper explanation, but he must also have another
explanation in the back of his head that he would rather not share
with anyone. My opinion is that the real reason is because I was a
trouble maker for the university. You know very well what my opinion
is about personal privacy and academic freedom, neither of which are
very respected in Macedonian educational institution. My opinion on
this conflicts with that of the Rector. There are other important
conflicting issues as well. I tried to express my opinion and suggest
changes to the Statute of the university, as well as the Student
Handbook, or Rulebook. For example, did you know that if a committee
decided that you have engaged in some immoral or unethical behavior
they can put your name and your misbehavior on a bulletin board,
something like a "Board of shame".
I saw Krste on several occasions
kissing his girlfriend in public, and I'm wondering if this might be
an example of immoral behavior that needs to be reported. I think
China is probably the only country that they still do such things. If
you plan to continue your studies at UIST, and please don't be
influenced by what happened to me, I suggest that you read very
carefully the student rulebook, because you'll be affected by it on
almost daily basis.

Second, In my classes I tried to teach you content that was necessary
for your education and for your career, as well as discuss issues that
relate to what it means to study at a university that follows the
model of a typical public university in the US. From my experience at
UIST I can tell you that the great majority of the students were
excited about this model, they accepted it and they looked forward to
it. From my experience I can also tell you that the only thing that
UIST follows that resembles the US model is that the instruction is in
English.
In every other way, especially in the way it is administered,
it follows examples of some of the worst models in Macedonia. There is
no respect for the most essential aspects of an academic institution,
and that is personal privacy and academic freedom. You take away these
two, and you no longer have an academic institution.
Call it anything
but not a university.
The Rector has asked me to hand over all of my
passwords as well as copies of all of my emails.
My response was that
I would do that "when hell freezes over"
. I hope you are familiar with
this American term. During your education at UIST you might face
similar issues, and you will need to think very seriously how you
intend to respond.


I, and many of my colleagues were really excited to be part of this
experiment and a dream, to start something from scratch and to make it
at least better than what is available now. My personal opinion is
that if the university continues on this path, this is not likely to
happen.
However, you really need to be aware that you have lot of
influence in how the university will progress. You need to be active
in how things are run, you need to object wen you believe things are
done to you unfairly, and never be afraid that you are going to fail a
course as a result of your objections. I have enough respect for my
colleagues to know that they would not demean themselves to that
degree. UIST is no one's personal "tekstilna fabrika". It belongs to
you and the people of Macedonia, you have a stake in it, you will be
educated there, eventually your children might follow you there.


As for my plans, I still have my Fulbright in Bitola for the fall
semester. I will probably remain in Macedonia through next summer and
then head back to my home institution in Alabama.

In several of my lectures we discussed the concept of "critical
thinking" and how to evaluate information. I hope you have acquired
some of those critical thinking skills and you should apply them
whenever you read or hear anything related to UIST, or related to what
happened to Puigt and me.

I can't request or encourage you to write a complaint about all this.
You as individuals have to make a decision on your own. And if Krste
or anyone else asks you to sign a complaint, don't feel intimidated if
you don't agree, just say "no thanks".

Please all of you feel free to keep in touch at my Auburn email
address: [email protected].

Regards.

Dobro e da se znae zosto doagja upisna godina pa da ne se zaebe ushte nekoj kako onie koi vekje se tamu. Ovie dvajca profesori bea edni od najeminentnite iminja kazuvani i reklamirani na televizija a sega se frlaat ko partali bez nikakvo objasnuvanje. A eve go i objasnuvanjeto

Katerina Klimoska to students, Blagoja, faculty, rectorate
show details Jul 5 (4 days ago)

Dear students

On behalf of the Rector I would like to inform you that for every information that you need regarding the classes or marks from the Professors that are no longer engaged in UIS&T you can contact the Rectorate of the University.

In the past week we have heard that the Professors that are no longer engaged in UIS&T are trying to contact the students and spread rummer about the functioning of the University. This informations are not correct and valid and they are out of range of their professional engagements. If this unofficial meetings are used to spread lies about the functioning of the University in general or lies about employees of the University, this meetings will be considered as meetings against the interests and well being of the University and will be sanctioned according Universities honor codes and State Laws.

In order this situations to be avoided please for every doubt that you have contact the Rector's office.

On behalf of the Rector


--
Katerina Klimoska
Administrator
University for Information Science & Technology, "St. Paul the Apostle" Ohrid
+389 46 55 000 1
Vanco Nikoleski bb
6000 Ohrid
Republic of Macedonia

Znaci, ni vo komunisticko vaka ne se postapuvalo. I posle ova e evropski, amerikanski, svetski univerzitet?!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #54

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
?? :zbunet:

Универзитетов стана приватен и тоа од Ѕинго? WTF?

Од кај е веста? ако е ова точно, целосно се разочарав.. Мислев едно нешто направиле како што треба..

Може дополнителни информации?
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
812
222
Па изгледа од овие почнале да се плашат студентите, затоа што помалку положуваат и нормално тоа шкоди на бизнисот и одма out. Така е кога и коро и сакате сакаат информатика да завршат, демек одма ќе најдат работа, од дома ги зимале.
 

eldiablo

Баниран/a
21 октомври 2008
820
48
Што сакате универзитетот е на Самакоски, познат како Самак и најверојатно причината за тоа е пари.

ChemicalAngel напиша:
Па изгледа од овие почнале да се плашат студентите, затоа што помалку положуваат и нормално тоа шкоди на бизнисот и одма out.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #58

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Контактирав со Благоја Самакоски, и го добив следниов одговор:


Почитуван Господине Дојчиноски,
Не би расправал околу лаги и дезинформациии. Вашиот маил е доставен до Ректоратот кој ќе Ви одговори.
Го прочитав линкот кој ми го упативте. Ако секој од нас одговара на лица кои лажно даваат информации или пак се незадоволни од било кои причини тогаш никој нема да има време да работи.
Срдечен поздрав,
Благоја Самакоски
Лично мислам дека горенаведеното од Zdrave1 навистина е дезинформација.

Доколку навистина испадне дека е дезинформација, тогаш јавно кажувам дека ќе следи санкција.

Поздрав.
 

eldiablo

Баниран/a
21 октомври 2008
820
48
Не верувам дека Zdrave1 е способен да напише толкави писма и да си губи време, а и башка супер се напишани писмата на англиски јазик.

Секако дека ќе негираат секакви обвинувања, ама еве директно пиши им на професорите погоре па ќе дознаеш дали е вистина или не.
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
Se soglasuvam so eldiablo ,a i bas i mene me interesira okolu ovaa rabota koja ja nagovesti Zdrave1 sepak slednata godina sum maturant i ke bide vreme za odbiranje univerzitet vo tekov na godinava.
 

Zdrave1

Intern
9 јули 2010
5
0
Bidejki nekoi ne mi veruvaa a Samak me nareche lazgo a voedno i nemal mnogu vreme da se pravda bidejki bil zafaten, jas ke go postedam od pravdanjeto i ke gi pokazham originalnite emailovi so sliki. Taka ke se znae koj navistina laze i koj navistina raboti. Pozdrav





 
 • Ја почнал/а темата
 • #62

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Интересна вест во секој случај ( повторно ќе кажам доколку е вистинита ).

Само уште еден дел кој не успеав да го најдам во текстот..
Т.Е се работи за:
idejki univerzitetot stanal privaten posed ala Gazda Zingo
Информации околу ова?
 

Dimce

Intern
12 јули 2010
1
0
Decki vidite vaka stoet rabotite na UIST vo Ohrid: univerzitetot nikoj da ne ve mamit deka e privaten, taka mislet deka e nov I mnogu malku se znajt za nego. Univerzitetot si e drzaven, od ministerstvo za obrazovanie imat konkurs za studenti objaveno, pa nemat nikakva logika vo to so se mislit deka univerzitetot bil privaten, to vrska nemat. UNIVERZITETOT E DRZAVEN

I vi se molam to so nekoj profesor od stranstvo dosol ovde, pa predaval I si osol, to ne znacit deka ne cinit univerzitetot. Se znajt zs idet strancite ovde – za PARI. A toj profesorot od Ameriak so bese, so kazvese deka univerzitetot ke ee amerikanski, ap ne znam evropski, takvite kako toj profesor idet I tie ovde za pari da predavet. Baska profesorot od Amerika, imat dobivano stipendija od Fullbright, to mozit da se vidit na forumov. Pa taka, luge mili vidite zs idet strancite ovde vo Makedonija. STRANSKITE PROFESORI IDET I RABOTET ZA PARI

tolku.
 

SEE

Intern
17 март 2010
10
0
Добро бре македоничиња како овци сте/сме што сте запнале каде де каде, ФЕИТ па ПМФ приватен бил државен бил и сл.Универзитетот во Охрид си е државен, не е приватен не знам како е али по некоклу разговори со предавачи од таму можам да заклучам дека е добра инвестиција на Македонија со отварање на тој универзитет.Интересна програма има добри предавачи и редно време е да има конкуренција на ФЕИТ и ПМФ.А и да за сите студенти кои се запишани таму да им кажам добар избор само со учење и без гајле се ке биде.Позз
 
 • Ја почнал/а темата
 • #65

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Уште една потврда дека е ДРЖАВЕН:

Почитуван г-н Дојчиноски

Во однос на Вашите прашања за нашиот Универзитет, Ве уверуваме дека Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ – Охрид е петтиот државен универзитет во Република Македонија, основан од Собранието на Република Македонија (Сл. Весник 81/08 и Сл. Весник 48/09). Така, секоја информација дека Универзитетот е приватна сопственост не е валидна.

Не дозволувајте, неофицијални информации да Ве поколебаат во Вашата одлука.

Со почит,

Г.Шибаковски

--
MSc Goran Shibakovski

Associate lecturer at
University for Information Science and Technology

“St. Paul the Apostle” - Ohrid

www.uist.edu.mk

Tel.+389 46 55 000 1
Fax.+389 46 55 000 4

Vanco Nikoleski bb

6 000 Ohrid

Republic of Macedonia
 

lamjata

Intern
13 јули 2010
1
0
Evo kako eminentnite profesori od stranstvo se odnesvet kon studentite na uist. EDEN PRIMER DOSTOEN ZA POCIT (bravo za profesorot po fizika!)


From: Gregory Hillhouse <[email protected]>
Date: Tue, Jul 13, 2010 at 11:23 AM
Subject: Holiday Greetings
To: [email protected]


Dear Students

I hope that you are enjoying a well-deserved holiday and I am looking forward to see you again in the new academic year. I am also very excited about welcoming new faculty members from Germany, Tunisia, France, England, Belgium, Italy and USA (Princeton University). Considering that our university is still a “baby” (to quote President Ivanov), we have made excellent progress towards realizing our dream of producing world-class, innovative, and skilled graduates who will contribute towards the technological and economic development of Macedonia.

As an educator, it has been extremely satisfying to see the positive changes undergone by many students. In particular, we have seen the change from a go-with-the-flow attitude towards one of motivation, focus and purpose. It has also been very rewarding to see how many students have easily adapted to instruction in English, the global language of communication for science, engineering and IT. Indeed, we are very happy and privileged to be living in Ohrid and to be teaching students of such exceptional caliber.

You are very fortunate to be part of this exciting and visionary initiative and we encourage you to take full advantage of academic programs offered by UIST.

I would like to mention that both Prof Rana and myself were recently offered attractive employment packages at one of the world’s top universities (ranked within the top 5). However, we really identify 100% with the bright outlook and vision of UIST, and hence we declined the offer and chose to stay in Macedonia.

As always, please feel free to contact me if you would like to discuss career options or seek advice on any UIST-related issues. Enjoy the rest of the holiday and we look forward to seeing you next semester.



With best wishes

Prof Gregory Hillhouse
 

SNACHG

Intern
23 февруари 2010
177
17
Епа затоа нашите професори и универзитети никојпат нема да ги стигнат светскити професори и универзитети.За увек ке останеме последни од крајта :D
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Секој овчар што си виде троа изварка на стапот отвори бачило.
 

SEE

Intern
17 март 2010
10
0
Ако убаво е тоа што се отвараат нови факултети по информатика нови државни, приватни пошто како што беше едно време монархија само ЕТФ и ПМФ се правеше се и сешто со студентите(мислам од страна студент/професор).
 

BitterSweetMk

Intern
5 јуни 2007
9
0
Го следам топикот подолго време, реално има и доста вистини и доста не вистини во исказите на корисниците што студираат на универзитетот, па решив и јас да споделам некои мислења и размислувања бидејќи искрено до некаде и сум разочаран од фактичката состојба на универзитетот, но сепак ке бидам транспарентен и објективен.

Од почеток ке потврдам дека вистински се сите тие е-маилови кои што беа прикажани, односно беа испратени до сите студенти на универзитетот и јас имам исто така копија од тој маил, така да потврдувам дека се валидни.

Е сега кога станува збор за фактичката а не фиктивната состојба тогаш и не е баш толку розево колку што од страна изгледа и се стекнува мислење врз база на рекламен материјал и промоција односно кампања, која што секако за цел има да придобие што повеќе приврзаници кон нејзината цел, без разлика дали фактички е така или не.

Како прво целата замисла што е изработена за тоа како треба да функционира универзитетот, е искрено прекрасна, меѓутоа постои еден мал проблем односно македонски феномен, наречен реализација. За прв пат во Македонија имаме прилика да почнеме нешто од почеток да не го вадиме стално од дното и да го развиваме по правилен тек, но жал ми е што грубо ке се изразам се посравме.

Доаѓаме до ситуација кога еминентни странски професори, кои што стварно знаат што значи високо образование и правила на однесување во академска околина и кои се докажале во својата област, едноставно од голем ентузијазам и несебична желба за пренос на нивното знаење прифатиле да работат во Македонија (не дека тука ке земаат поголема плата или слично како што некој погоре напиша) да ни бегаат од непрофесионалност на нашиот македонски кадар? Сигурно се прашувате зошто? Па неможе еден човек кој што доаѓа еднаш месечно во Охрид да води високо образовна установа и да си игра со вработените и професорите како што него ќе му прдне да бидам искрен. Диктаторството е веќе видена работа ништо не успеало на тој начин, дури и Хитлер сам себе го убиал :D

Значи да бидам конкретен единствено на универзитетот вреди знањето што професорите го предаваат на студентите,

нивната посветеност кон постигнување на таа цел и несебичност. Мегутоа и за да добиете знаење мора да има предуслови, како лаборатории, и секако најосновна алатка на секој информатичар компјутер.

Како најнова информација, деновиве лаптопите што беа доделени на студентите, при кое што доделување беше потпишан и договор за користење на лаптопот до крајот на студиите на студентот, но беа одземени со изговор дека подлежат на техничка проверка, меѓутоа од внатрешни извори се говори дека лаптопите ке бидат дадени на новите студенти. Во ред... се сложувам и за тоа секако и јас би сакал кога би се запишувал да добијам алат буквално да кажам, мегутоа не значи дека ете ако завршивме прва година ние веке не сме во мода да се изразам алегорично :D односно не придобија и решен е случајот со нас. Тука има неправда, како студенти сите ги делиме истите права, мегутоа тоа е што е.

Во погорните постови видовте и емаил од страна на ректоратот каде што експлицитно забрануваат јавни средби со поранешно вработени професори, кој што средби би се сметале за прекшок на правилникот на универзитетот, а со праќањето на тој заканувачки емаил кон студентите го прекршуваат основното право на секој човек да може да комуницира со кого сака и кога сака, односно основно право на слободно изразување и право на сослушување на нечие мислење.ВНИМАВАЈТЕ како се изразувате - ова се однесува до тие што го напишаа тој меил. Преставувате универзитетска установа, а не пазар.

Заклучок на сето ова е доколку сакате знаење секаде ќе го добиете, тоа е до вас и вашата желба да научите, никој да не ве лаже дека е до професорот или слично. Дал господ денес интернет и секако гугл, луѓето хемиски бомби прават со помош на гугл, а некои се жалат дека неможат да најдат материјали од некоја основна универзитетска математика или слично.

Значи конкретно на овој универзитет професорите се пољубезни, достапни во секој момент, хумористични значи како што кажа погоре еден колега, имаат поинаков пристап кон начините за учење, кој што не е типичен за кај нас (но секако подобар), меѓутоа постои проблем со македонската страна на универзитетот, не решеноста со простор за одржување настава, печатени учебни материјали и слично.

Мој совет е доколку сте авантуристички расположени и имате нерви за непредвидени ситуации и желба да комуницирате со странски интелектуалци од висок ранг, секако на англиски јазик, да се запишете на овој универзитет.

Во спортивно доколку сметате дека без учење ке добиете диплома не ви препорачувам да се запишете!

Со извинување до вас, морам да се обратам до нашиот ценет ректор Проф. Благоја Самакоски кој што верувам дека верно го следи овај топик:

Почитуван Ректоре,

Би ве замолил иако до сега сте избегнувале директен одговор на прашањата поставени кон вас во врска со некои искази, бидете достоен на Вашето образование и интелект и одговорете чесно и конкретно на поставените прашања од корисниците на овој форум кон вас.Проблемите со лаги не се решаваат. Сите сме свесни дека секој почеток е тежок, мегутоа без блиска соработка мегу студенти и администрација не оди. Колку и да кажете дека без разлика дали ке има запишани студенти или не универзитетот ке работи, сепак Вашето работно место е благодарение на нас младите. За возврат очекуваме и ние разбирање и подршка.
 

Zdrave1

Intern
9 јули 2010
5
0
Dear Students,

I want to remind you that the due that for returning of the University laptops is 11.08.2010.
The students that are on vacation, or are not in Macedonia at the moment, should bring back the laptops as soon as they come in Ohrid.

Regards,

--
Dragi Kimovski, MSc
Associate Lecturer at University for Information Science and Technologies "St. Apostol Pavle" - Ohrid

Jas go vrativ laptopot iako vo dogovorot bese napisano deka laptopot moram da go vratam koga ke diplomiram i ke gi podignam dokumentite. Toa ne e pocituvano.

Pricinata koja gi zemaat laptopite e bidejki istite kje gi dadat na onie koi ke upisat prva godina za da privlecat studenti (bidejki site sfatija deka ova e prevara) i ovie laptopi se vekje veteni.
 

tonitomas

Intern
30 август 2010
4
0
zdravo do site studenti a posebno na ohridskiot univerzitet .
Sledejki gi vasite razgovori na tema kolku e dobar ohridskiot univerzitet , bi sakal da prasam dali ima promena nekoja vo pogled na smestuvanjeto na fakultetot i dali odgovori dekanot na vasite posledni i direktni prasanja
 
 • Ја почнал/а темата
 • #74

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Пред се` добредојде tonitomas.

Што се однесува околу прашањата, не бев во можност повторно да контактирам со Ректорот, па затоа не сум сигурен дека ги следи овие теми.

А додека околу прашањето околу сместувањето, има промена. Сега уписите и часовите се/ќе се оддржуваат во новиот објект т.е Никола Карев, односно дом на АРМ. До утре ќе гледам да воспоставам контакт со господин Благоја Самакоски, па ќе ја освежам темава.
 

tonitomas

Intern
30 август 2010
4
0
blagodaram za informacijata .Mislam deka treba da se osvezi ovaa tema i treba da se vklucat i novo zapisanite studenti otkakao ke gi dobijat prvicnite informacii i vpecatoci posto i vo nivni interes e da se razvie temava
pozdrav
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,805
Мислења
850,823
Членови
29,489
Најнов член
cadi1
На врв Дно