• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Transferwise - општа тема

metahuman

Intern
23 септември 2019
42
24
@metahuman Мене ми бараа скен од лична карта, кога тоа го одобрија бараа пак скен или слики од лична карта плус селфи :). Ама експресно одобрија во следните 5 минути. Рачунај дека тие 20 евра нема да можеш целосно да си ги вратиш бидејќи ќе се изгуби некој денар во конверзија и провизија.
Селфи каде што ја држиш личната карта блиску до тебе или обично селфи само од фацата?

Дали можи да ги чуваш средствата на акаунтот и да ги испратиш на друг акаунт ?
Можи. Како Payoneer е, имаш своја сметка (пр. EUR сметка) и на неа си ги чуваш парите.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ама затоа што кај нас нема картици, единствено што може да се направи со парите е да се повлечат или пратат на друг, така? На интернет не можеш да купиш нешто без картицата?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
Ама затоа што кај нас нема картици, единствено што може да се направи со парите е да се повлечат или пратат на друг, така? На интернет не можеш да купиш нешто без картицата?
Не можеш, не нудат виртуелна картица.

Можеш да правиш банкарски плаќања само и праќање до друг.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
Не можеш, не нудат виртуелна картица.

Можеш да правиш банкарски плаќања само и праќање до друг.
Опаа, требало човек да се пожале за да им текне :D

Само што добив меил од TransferWise за виртуелна картица...

tw-1.png

Скриншот од UI-то на browser:

tw-2.png

Еве и линк до нивниот FAQ блог пост.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Мора ли да е во евра? Бидејќи таткоми извади, но незнам ни каква е
На самата сметка нека каже татко ти да ти отворат девизна во евра. Значи само оди на шалтер, вика дека сака девизна во евра, се отвара за 2 секунди и ти печатат еден лист кај што имаш IBAN и SWIFT код. Тоа го внесуваш на Transferwise кога ќе повлекуваш пари и толку.
 

vision

Intern
17 април 2010
51
23
hybridhosting.mk
Опаа, требало човек да се пожале за да им текне :D

Само што добив меил од TransferWise за виртуелна картица...

Погледнете го атачментот 96971

Скриншот од UI-то на browser:

Погледнете го атачментот 96972

Еве и линк до нивниот FAQ блог пост.

Виртуелните одамна се опција.
Пред некој ден ја нарачав „физичка“

1612562252355.png

Претпоставувам ако си регистриран како бизнис корисник, тогаш ја нуди оваа можност.
Ова е мејлот кој ми стаса пред некој ден и ја нарачав, дополнително инфо после 12ти ако/кога ќе стаса :)

1612562449511.png
 

Tommy P

Intern
4 април 2011
37
35
Ако направам барање за плаќање преку TransferWise до клиент, дали ке мора и тој да се регистрира, за да ми ги пушти парите? Се работи за плаќање во USD. Парите потоа би си ги повлекувал во наша банка.
 

martin24321

Intern
19 јануари 2020
13
1
Дај некој нека објасни како картица да извадиме шо опции има или па виртуелна на крај краишта сеедно.
 

dejanpetrus

Intern
10 јуни 2011
15
4
дали може трансфер визе картичкатада ја поврзам со пејпал,
дебитна картичка
еу податоци

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
42
24
Апдејт - стигнаа парите т.е. уште не се до крај стигнати (пишува статус: внесен чека контрола). Пратени од странски клиент (на два пати различни суми во ЕУР) поради негови сметководствени потреби на моја девизна сметка во НЛБ (во ЕУР) преку TransferWise. Иако се различни суми, прво TransferWise земал по едно евро за двете транскации. Второ, странската банка што ја искористил TransferWise (во случајов некоја белгиска банка) земала 15 евра од транскација (значи без ралика на сумата). НЛБ пишува дека нема да земат ништо ама ќе чекам да се реализира целосно трансакцијата да не има некое изненадување. :)
Ако те разбрав добро, болдираново значи дека, доколку некој клиент сака да ни плати преку TransferWise, нему ќе му бидат одземени дополнителни 15 евра?

Значи, покрај стандардната провизија што ја има на сајтот од TransferWise (тие ситни некои провизии од по 0.41 евро), ќе му бидат земени плус 15 евра?

15 евра скриен трошок, а на сајтот јадат бурек за ниски провизии. Педерска работа.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,340
1,477
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ако те разбрав добро, болдираново значи дека, доколку некој клиент сака да ни плати преку TransferWise, нему ќе му бидат одземени дополнителни 15 евра?

Значи, покрај стандардната провизија што ја има на сајтот од TransferWise (тие ситни некои провизии од по 0.41 евро), ќе му бидат земени плус 15 евра?

15 евра скриен трошок, а на сајтот јадат бурек за ниски провизии. Педерска работа.
Не, мене ми одземаа 15 евра (а сега гледам изводи може и малку повеќе 17-18 евра). На пуштена фактура од 1000 евра приближно, на крај ми стигнале 983 евра. Плус на тоа едно евро за НЛБ, (едно за Вицето) и 10% данок.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Ако те разбрав добро, болдираново значи дека, доколку некој клиент сака да ни плати преку TransferWise, нему ќе му бидат одземени дополнителни 15 евра?

Значи, покрај стандардната провизија што ја има на сајтот од TransferWise (тие ситни некои провизии од по 0.41 евро), ќе му бидат земени плус 15 евра?

15 евра скриен трошок, а на сајтот јадат бурек за ниски провизии. Педерска работа.
Провизија ќе имаш секако без разлика од каде праќаш пари во МК зошто едина опција да се испраќа пари во МК кај нас е преку SWIFT, не сме SEPA зона. Провизија е од 10 до 40 евра мислам, не ме фаќај за збор. Тоа е позната работа ама и си пишува на самиот сајт на трансфервајс за тоа:
transferwise-swift.jpg
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
42
24
Провизија ќе имаш секако без разлика од каде праќаш пари во МК зошто едина опција да се испраќа пари во МК кај нас е преку SWIFT, не сме SEPA зона. Провизија е од 10 до 40 евра мислам, не ме фаќај за збор. Тоа е позната работа ама и си пишува на самиот сајт на трансфервајс за тоа:
Погледнете го атачментот 97885
Да, ама види како пишува на сајтот кога пробуваш да пратиш пари на некој, во случајов 1000 евра. Вели дека примачот ќе добие точно 1000 EUR, а ти како праќач ќе платиш 1000.41 EUR.

Никаде не потенцираат дека постои скриен трошок (за примачот) од околу 15-20 EUR кои ги зема банката која ја користи TransferWise за да ги испрати тие 1000 EUR на примачот.

Барем нека наведат дека постои можност за дополнителна провизија од страна на банката. Можеле една ѕвездичка да стават, со објаснување за реалните трошоци.

Да ми извини LGBT заедницата, ама педери се. xD

 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Абе да, ама тебе ти е по дефаулт интернационален трансфер. Иста валута - евро - се мисли за евро зона односно СЕПА трансфери, итн итн. Зар мислиш дека банкиве џабе работат? :D
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
42
24
Абе да, ама тебе ти е по дефаулт интернационален трансфер. Иста валута - евро - се мисли за евро зона односно СЕПА трансфери, итн итн. Зар мислиш дека банкиве џабе работат? :D
Знам дека банките не работат за џабе. Муабетот е зошто TransferWise не ни потенцира дека банките не работат за џабе, туку скрива дека постои дополнителен трошок за примачот од околу 15-20 евра. :D

Како и да е, добро е да се знае дека за примање пари во Македонија испратени преку TransferWise, постои дополнителен скриен трошок од околу 15 евра.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,511
3,254
Рџавом курцу и длаке сметају. Бидете благодарни што сеуште постои сервис на кој можете да ги примите парите од странски клиенти на многу едноставен начин.

Како за споредба одете да видите колку се провизиите и како изгледа процедурата да испратите и примите пари преку SWIFT.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
197
215
Скопје
Знам дека банките не работат за џабе. Муабетот е зошто TransferWise не ни потенцира дека банките не работат за џабе, туку скрива дека постои дополнителен трошок за примачот од околу 15-20 евра. :D

Како и да е, добро е да се знае дека за примање пари во Македонија испратени преку TransferWise, постои дополнителен скриен трошок од околу 15 евра.
Веќе објаснив зашто. Не е тоа од трансверфајс провизија. Патем, ако 15 евра ти се многу ондак не користи воошто било кој систем за плаќање и наплата надвор од државава и ќе добиваш се комплет, ох чекај, и на девизна директ да ти праќаат пак ги имаш истите провизии.

Рџавом курцу и длаке сметају. Бидете благодарни што сеуште постои сервис на кој можете да ги примите парите од странски клиенти на многу едноставен начин.

Како за споредба одете да видите колку се провизиите и како изгледа процедурата да испратите и примите пари преку SWIFT.
Да си ми жив и здрав!
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Овој трошок за сите банки важи? Дека во темава само еднаш беше спомнато за некоја белгиска банка дека земала 15 евра по трансакција, од кај знаете дека сите зимаат?

И во право е @metahuman, педерски е што ова не е јасно спомнато. Јас на пример да го знаев ова ќе останев со клиентот на Xoom кај што немам ваква провизија, или ќе пробав да најдам начин преку Payoneer. 15 евра генерално земено не се многу, точно, ама ако имаш друга опција кај што нема да ти наплатат ништо или ќе ти наплатат 3 пати помалце тогаш се многу.
Деновиве треба да добијам конечно исплата па ќе пишам колку ќе ми земат.
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
42
24
Веќе објаснив зашто. Не е тоа од трансверфајс провизија. Патем, ако 15 евра ти се многу ондак не користи воошто било кој систем за плаќање и наплата надвор од државава и ќе добиваш се комплет, ох чекај, и на девизна директ да ти праќаат пак ги имаш истите провизии.
Супер си е сервисот, не се жалам јас, само нема ништо лошо доколку напоменат дека има дополнителен скриен трошок. Чисто колку да нема недоразбирања и да се има јасна претстава за давачките.

Сигурно има случаи каде примачот се чуди кај му заминале 15-20 евра, а на TransferWise ја покажува сумата за која првично се договорил со праќачот.

Една ѕвездичка до "Recipient will get" со објаснување дека се можни дополнителни давачки кон банката, не е ништо лошо. Се надевам во иднина ќе направат измени за ова, чисто заради транспарентност.

Сепак, на крајот, сите се залагаме за најдоброто решение со најмалку давачки. На кој му се даваат повеќе пари за провизии, нека им праќа и бакшиш ако сака.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,945
4,208
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Само да потврдам дека зимаат 15 евра провизија.

Screenshot 2021-03-03 185035.jpg
 

jassum20

Intern
15 февруари 2014
69
14
Виртуелните одамна се опција.
Пред некој ден ја нарачав „физичка“

Погледнете го атачментот 97057

Претпоставувам ако си регистриран како бизнис корисник, тогаш ја нуди оваа можност.
Ова е мејлот кој ми стаса пред некој ден и ја нарачав, дополнително инфо после 12ти ако/кога ќе стаса :)

Погледнете го атачментот 97059
Треба да се регистрираш како бизнис корисник за да имаш можност за да порачаш картичка?
20 евра треба за верификацика и со македонски докумети да се верифицираш и ќе можи да повлекваш од банкомат?
Има провизија за повлекување од банкомат, функционира кај нас? Искуства?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,686
Мислења
855,705
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно