1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од bxxxn, 30 Јануари 2018.

1. Rac58

Rac58
    Gaining Experience

191
    107
    5 Јануари 2017
    Машко
    слободни активности
    Ви ги читам коментарите, како и ја следам темата околу Телекабел. Како тргнало за кратко време ќе излезе како Телекабел да го измислил интернетот. Сите Ве гледам имате добри и скапи уреди како за комуникација или работа, а ваму за пишливи 100 или 200 денари дозволувате некој да тренира на Вашето трпение. Те сега ќе биде, само што не било, или почекајте па ќе почнете да ги користите нашите услуги. Мене ми личите како ликовите од книгата " Алиса во земјата на чудата".

Последна промена: 7 Февруари 2019
    На ARMac и yasho им се допаѓа ова.
  2. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

134
    78
    25 Февруари 2017
    Машко
    Портиран.

3. marv

marv
    On your way to fame

1,646
    926
    5 oктомври 2007
    Машко
    Треба да пише некој со 074 дали работи.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

4. ARMac

ARMac
    Орган

5,721
    6,191
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    И јас го гледам истово. Заклучок, тие што го фалат сега телекабел изгледа до сега пателе на оне/вип па конечно искусиле стабилна телекомска мрежа.

Но офенс, можда не е ради скржавост него така се погодило. И јас имам на вип број како втор, ама ТК ми е прв. Стварно се малце поскапи ама стабилни и со нет и со мрежа.

На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kotorce

kotorce
    Intern

40
    24
    17 oктомври 2016
    Машко
    Nitu Telekabel nitu Telekom nitu Vip nikoj ne go izmisli internetot :)
    Pozitivnite reakcii na vlezot na Telekabel na mobilniot pazar mozebi se dolzi na nerealnite ceni na prethodnite dva operatori. Aj da receme Telekom odsekogas imal za nijansa poskapi paketi od drugite. No Vip operatorot kojsto vo minatoto bese osvezuvanje i hit na ekstremno skapiot mobilen pazar vo Makedonija so godinite postojano gi zgolemuvase cenite na svoite paketi, osobeno toa se izrazi po spojuvanjeto so One.
    Od nekogasnite 300 denari pretplata dojdoa do 800 denari. Da se zadrzea na cenovniot rank okolu 500 denari, sto najrealno e ok cena za Makedonija, ke nemase potreba od novi operatori. No oni pumpaa i pumpaa ceni i gi napumpaa do plafon
    I ne se raboti za skrzavost za 100-200 denari razlika mesecno. Rabotata e sto premnogu plakjas za nesto sto realno ne go koristis mnogu. Nikoj ne nudi paket od 500 minuti kon site mrezi so poniska cena, znaete zosto? Zatoa sto 90 posto od korisnicite ne zborat tolku, vo toa sum siguren. Odat na fintata neograniceni razgovori a ustvari ti koristis 300 minuti mesecno. Se e varka kako da tu iscedat povekje paricki od dzebot. I zatoa lugjeto se voodusevija (donekade i jas) na Telekabel...
    Ili pak jas se dvizam vo takva sredina kade sto lugjeto se voshiteni od niv, eve ne znam..... m?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

На dastan, staycalm, TexasUS и уште 3 други им се допаѓа ова.
  6. Rukfash

Rukfash
    Intern

114
    49
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    А има и ногу луѓе шо добро ке и дојде пакето од 300 ден со 2 мин разговор и 1 гига интернет. Не спиеме сите на телефон, на ногу и е потребен само за кратки повици и со 200 мин месечно ке прекараат. И на мене ке ми вршеа работа тие 200 мин до пред година време, ама поради работата имам поголема потреба од повици. Така што се тиче Телекабел ја 5ка е работата. На пролет, лето ја верувам дека мобимак и вип ке бидат приморани да дадат подобри понуди.

7. sezer

sezer
    Intern

12
    1
    1 Февруари 2019
    Машко
    ke mora da namalat cenite inaku site ke begaat od niv...

8. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

134
    78
    25 Февруари 2017
    Машко
    Мхм, бидејќи Вип досега воопшто не го тренирале трпението мое, па затоа ги откачив и со фиксни и со мобилни услуги сега.

Особено го тестираа со нивниот шкарт фиксен интернет преку ДОКСИС технологијата каде што цел месец одбиваа асално да средат па се натегав да дојдат да си ја поправат мрежата во овој реон каде што поради ,,пригушување,, не можеше ни 1 Mbps аплоуд да реализира. Единствено проблемот се среди кога беше поднесен приговор со сите логови кои ги имав и чекајќи 15 дена се сетија да се јават и да ми соопштат дека се воочени поголеми проблеми и допрва ќе се средува, како резултат ќе ми ги намалеле сметките додека не средат, среќа за нецел месец ми истекуваше и договорот кој на крај секако го раскинав.
    Покрај ова и куп други испади им се дешавале на овие каде што секогаш најфино и на најкултурен начин од моја страна си се известени ама едноставно не те перцепираат.

Кај овие никој не те принудува да си нивен корисник, ако имаш проблем и не се средува (ти го тренираат трпението) одиш утре им враќаш опрема и толку беше од соработката.

Секако дека ни ТК (т.е никој) не е цвеќе за мирисање. Ама за пофалба се обидите да излезат во пресрет на нас како корисници. Покрај мобилнава, Моментално ти се единствени кои немаат никаков лимит на фиксниот интернет и единствени нудат (другите си имаат или 500GB или 1TB лимит :) ) прифатливи по цена оптички пакети (20/20) за 600 МКД.

Скоти, kotorce и на Rukfash им се допаѓа ова.
  9. mac_mk

mac_mk
    Intern

18
    6
    30 Јуни 2017
    Машко
    Дечки имал некој проблем со АПН? ги внесов податоците ама нема интернет

10. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,153
    6,227
    27 Март 2014
    Ресетирај го телефонот.

11. mac_mk

mac_mk
    Intern

18
    6
    30 Јуни 2017
    Машко
    Го пробав и тоа, ми дава дека мора фактори рисет да направам[​IMG]

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

12. Rukfash

Rukfash
    Intern

114
    49
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Каков е тај телефон шо траже фактори ресет на нов оператор?!

13. mac_mk

mac_mk
    Intern

18
    6
    30 Јуни 2017
    Машко
    Samsung S8, иначе сега пробав на 3г и работи, а 4г не работи

14. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,017
    858
    2 Јануари 2012
    Машко
    Network settings си пробал да ресетираш?

15. kotorce

kotorce
    Intern

40
    24
    17 oктомври 2016
    Машко
    Prvpat slusam mobilen da bara factory reset pri nov operator....

16. Avid

Avid
    Unbeatable

3,129
    4,494
    21 Јануари 2009
    па кога пробуе телекабел да биде мобилен оператор, секакви проблеми ќе изникнат

На Vucjak и aleksandardespotovikj им се допаѓа ова.
  17. mac_mk

mac_mk
    Intern

18
    6
    30 Јуни 2017
    Машко
    Се среди, направив повик и дојде 4г, пред тоа само на 3г работеше

18. kotorce

kotorce
    Intern

40
    24
    17 oктомври 2016
    Машко
    Hehe ne go hejtaj Telekabel, ne e do tolku los operatorot
    Eve deckoto sredil problem...

На Avid и Rukfash им се допаѓа ова.
  19. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

134
    78
    25 Февруари 2017
    Машко
    За какви проблеми поточно?

20. staycalm

staycalm
    Intern

14
    5
    3 Декември 2013
    Истрошив 1GB интернет и нели треба да се намали брзината, арно ама мене не ми се намали. Да не случајно ми тарифира интернет и да треба да платам наредниот месец?

21. sezer

sezer
    Intern

12
    1
    1 Февруари 2019
    Машко
    drugar od kade znaes deka ti se istrosi internetot,nema ni aplikacija ni na komjuter za potrosenite minuti i net ne pokazuva..ova e zasega golem minus

22. sezer

sezer
    Intern

12
    1
    1 Февруари 2019
    Машко
    sigurno taka ke bide,ke platis 100 den za 1gb internet

23. Rukfash

Rukfash
    Intern

114
    49
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Нема доплаќање, само ке се намали брзината на 64/64кб. Инаќе јас се јавив во телекабел и ми кажаа колку имам потрошено и се совпаѓаше со дата усеџ на мобилниот.

24. staycalm

staycalm
    Intern

14
    5
    3 Декември 2013
    Имаш на телефон data usage

25. sezer

sezer
    Intern

12
    1
    1 Февруари 2019
    Машко
    vo red toa sekoj znae i vo sekoj telefon ima data usage,ali treba da ima i aplikacija za kontroliranje na internetot minutite itn..

Сподели

Вчитување...