1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  352
  259
  25 Август 2016
  Машко
  Завршено. Тоа десно доле треба со крпа.
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  И кафезот со дисковите да се извади за да дише графичката. Ако не се вади тогаш дисковите најдолу.
  Флегма велит!
   
  На Molec и Skorp им се допаѓа ова.
 3. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  352
  259
  25 Август 2016
  Машко
  Веќе извадија некој метали али у секој случај ке сменам куќиште за некој 1-2 месеца. Се мислам за NZXT H500i.
   
  На gOJDO и FLEGMA им се допаѓа ова.
 4. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  587
  2,574
  21 Април 2016
  Машко
  Дедо Мраз подрани малку. :)
  IMG_20181228_165838.jpg
  BenQ GC2870H купен од Анхоч. Треба да носи Innolux M280HKJ-L50 нативен 8 битен VA панел со одличен контраст и Wide Color Gamut.
  Тестови, подесувања и ICC колор профили:
  Руски
  Китајски
  Српски
  YouTube
   
  На MasteR_#0, Costigan_Jr, prichina и уште 17 други им се допаѓа ова.
 5. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  985
  588
  15 Декември 2013
  Машко
  Одличен избор, поготово за таа цена :)
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  Ќути ја собрало некако...
  иначе, тоа е тој маус!
  Со здравје да ја гејмаш :)
   
  Lokvan, pacerMK и на Skorp им се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  Еве, Дедо мраз после 8 години доаѓа повторно кај мене

  [​IMG]

  Куќарето е NZXT s340 и рамот е G.Skill RIPJAWS V 2x8GB DDR 4 3000 MHz

  А да и ѕверчево ќе го заборавев + WD 4tb caviar blue

  ssd.jpg
   
  Последна промена: 29 Декември 2018
  На Frozen., nik0la_, Speedster и уште 46 други им се допаѓа ова.
 8. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  985
  588
  15 Декември 2013
  Машко
  Еден поголем апгрејд H61 плочата и i5 2300, се заменети со Z68+i5 3470, 1050-ката е заменета со Msi Gaming X RX 570 ,antec p50 куќиштето е заменето со ново Sama Yuhui и земено е Cooler Master G750M semi modular напојување. Еве и некоја слика да се види како е се скоцкано. :)

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Lokvan, Draynor, dekomote и уште 15 други им се допаѓа ова.
 9. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,084
  3,211
  2 Септември 2012
  Машко
  Од @Pane24 (Пане Компани) старо неполна година со сите додатоци за 2000 ден. :p
  Ќесичката кај брендот уште не извадена. :kiss::cool:

  20190103_175607.jpg
   
  На Вајкинг, The_Witch_Hunter, Draynor и уште 11 други им се допаѓа ова.
 10. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  293
  539
  3 Март 2015
  Машко
  Упграде од TX3Evo на Bequiet,земен од Виена од CyberPort 45 евра.Температурата на i7 4790 се намали за 10-12 степени. IMG_20190103_160129[1].jpg
   
  На igor_igor, nik0la_, MasteR_#0 и уште 13 други им се допаѓа ова.
 11. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  587
  2,574
  21 Април 2016
  Машко
  Со мало закаснување, Coolermaster Hyper 212 LED купен од @Pane24.
  15420137360364635368730053142597.jpg
  Патем ако некој има вишок шина за монтажа на АМД плоча/ЦПУ, нека ми пише на ПП. Однапред благодарен.
  1.jpg

  Team Group L7 Evo SSD 60GB купен од @gOJDO - Shop. :)
  Team Group SSD gOJDO L5 Lite & L7 Evo.jpg
  Мислење и тестови - тука.

  ~~~~~~~~~~
  Воедно и пофалба за колегите, беше задоволство да се тргува со нив.
   
  На dzunko, MasteR_#0, The_Witch_Hunter и уште 9 други им се допаѓа ова.
 12. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  345
  574
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Пред нецела недела

  [​IMG]

  Сите делови ги земав од Нексио.

  Комплетен билд:

  [​IMG]

  На листа за докупување, NZXT H500 или H440, CPU cooler (вероватно be Quiet * Rock). 970ката ќе тера уште пола/цела година. И за куќиштето се мислам, вака не испадна лош ХАФ-от после 9 години.
   
  На RagingDemon, nik0la_, MasteR_#0 и уште 17 други им се допаѓа ова.
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,400
  1,856
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Која цена е Asrock X470 Master SLI? И што е причината што баш оваа матична ја имате земено?
   
 14. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  345
  574
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Мислам нешто под 8.000 денари беше. Искрено, ја земав оваа пошто само таа ја имаше на лагер а сум скот нестрплив. Сакав b450 да земам. На лагер моментално кај големиве нема b450 со 4 слота за рам и така. А и добра цена има со оглед на чипсетот. Најефтината после оваа е 9.500+
   
  gremlin, VerGer и на gOJDO им се допаѓа ова.
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  само тоа има лагер ...фалат intel процесори и amd матични по фирмиве. :)
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  295
  636
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  20190104_172413.jpg
  Ryzen 2600 10,300 ден
  GSkill Trident Z RGB 13,850 ден
  MSI B450M 5300 ден
  NZXT H400i 8000 ден
  Нексио :)
   
  На architect, icemaher, MasteR_#0 и уште 21 други им се допаѓа ова.
 17. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,676
  14,223
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  Kjuti ke go vratev za malce :), da ne mi teknese da proveram ubavo za Intel UHD driverite

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
 20. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,053
  4,327
  28 oктомври 2008
  Ми ја разбуди љубопитноста, морам да прашам, што со Intel UHD драјверите? Имаше проблем со Dell-от? (колку што гледам тој е HD).
  Прашувам затоа што на работа добив нова машина со i7 8700К но со Dell U2715H QHD, ама уште не сум го поврзал, празници и слично...
   
 21. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  Бидејќи има само HDMI порти мониторов, како кај телевизорите нели има HDMI Black Level, кога е на Low дава убав приказ и длабока црна.
  На мониторот нема никаде таква опција низ менито, така да на дифолт сликата беше бледа, боите испрани, црната = сива.

  Пробуричкав на интернет, ги избришав драјверите и тогаш гледам сликата си дојде на место. Ама нели виндоусот 10ка сам си инсталира упорно и свои драјвери и пак ме зафркаваше, па бришев со DDU, најдов постари UHD 630 драјвери и кај последнава опција Quantization Range ставив на Full Range и се оправи конечно, убави бои, контраст и одлична црна за IPS плус што е Glossy ја прави уште подлабока.

  . Quantization Range.PNG
   
  На SiPy`, borcep, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  За драјверите да не ги инсталира сам, ѕирни овде :

  How to Disable Automatic Driver Downloads on Windows 10
   
  maki01, gremlin, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. sostius

  sostius
  On your way to fame

  205
  547
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  На igor_igor, Draynor, dzunko и уште 12 други им се допаѓа ова.
 24. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  123
  253
  5 Јули 2016
  Од @gOJDO по форумска цена :D

  _MG_0270.jpg
   
  На igor_igor, Draynor, Ace Lud и уште 19 други им се допаѓа ова.
 25. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  Не ја греј на радијатор, туку во компјутер со игрици :)
  Со здравје да се служиш.
   
  На PC_GAMER, stefan166, goce03 и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...