• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прогресот во мобилната фотографија низ годините

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,896
15,195
Јас темава ја сфаќам повеќе како ретроспектива, не како science project, ама вие си знаете...
Легендата вели дека ако добро се загледаш во името на темата ќе видиш дека истата се вика "Прогресот на Самсунг мобилната фотографија низ историјата"
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Јас имам Sony Ericsson F305 што сеуште е функционален. Доколку најдам кабел да го поврзам на компјутер, баш ќе пратам слики. Доста слики имам направено со него. Така да би било интересно да ги споделам и да направиме некоја споредба.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Легендата вели дека ако добро се загледаш во името на темата ќе видиш дека истата се вика "Прогресот на Самсунг мобилната фотографија низ историјата"

Како го сфати тоа кога во првиот пост буквално Samsung е прегазен? :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,896
15,195
Во грото од ситуации :D

Не туку пецкај, него дај некоја фотка.
Ќе барам низ бекапиве од C905-ката..

... од времето кога Samsung со крпа и вода трчаше по Sony и велеше "Повели мајсторе, раце да се замиеш"


Е неможам ре, неможам. Не успевам да се воздржам кога те гледам како си земаш на срце :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ќе барам низ бекапиве од C905-ката..

... од времето кога Samsung со крпа и вода трчаше по Sony и велеше "Повели мајсторе, раце да се замиеш"


Е неможам ре, неможам. Не успевам да се воздржам кога те гледам како си земаш на срце :)
Хахах Абе какво зимање за срце гледаш ли смајлиња ебаго (битолски дијалект беше ебаго или прилепски?)
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
658
816
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,480
1,923
Инспириран од темава синоќа и денес излегов со Ноте9 и С21+ направив еден куп слики. Ќе излезам вечер со S7 edge и можеби xiaomi mi 10t pro. За жал не можев со сите 4 телефони во исто време.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Инспириран од темава синоќа и денес излегов со Ноте9 и С21+ направив еден куп слики. Ќе излезам вечер со S7 edge и можеби xiaomi mi 10t pro. За жал не можев со сите 4 телефони во исто време.

Капа доле.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,480
1,923

Ајде да се собереме повеќе луѓе ќе сликаме заедно :D
Мислењето е автоматски споено:

Да не ја преполнам темата со слики. Дел од сликите се со night mode сликани, мислам дека е очигледно кои се да не пишувам за сите посебно. Сите се со главна камера освен неколку преку ден што се со zoom, и тие е очигледно кои се.

Видеото во реалност на Ноте9 е доста понестабилно од ова, а на с21+ доста постабилно затоа што чудно ги држев телефоните.

Ептен забегува С21+ со процесирање на сликите. Ноте9 е доста поблиску до тоа како изгледаат работите.
@psyside

Исто така ќе постирам вечер некоја слика од С21+ за што уствари е најкорисен night mode и колку добри слики вади. :D
Ноте9 View: https://imgur.com/a/WpgrqmP

С21+ View: https://imgur.com/a/ScY58Mp
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Тооо царе, секоја чест да седнам на пц ќе ги коментирам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Прво да му се заблагодарам на @DarthJe5us за одличните споредби и трудот, и да нагласам - Note 9 ја има истата камера која ја има S10, а S10 е всушност само 1 генерација позади S20, кој има ист сензор како S21.....

Тука генерациски нема големи скокови, а и 2-та уреда имаaт ноќен режин - разликата е главно во динамички опсег, пеглање на шум, но на сметка на детали, малце преагресивен е S21 во пеглање. Ова го спомнувам за следачите на темава, затоа што можеби нема да им делуваат реални сликите во првите неколку поста каде што има скок од 3-4 генерации и употреба на GCAM.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,778
@TylerMkD на iphone може на ultra wide видео или сликање да се користи блиц?


Секаде може...зашто?
Мислењето е автоматски споено:

да нагласам - Note 9 ја има истата камера која ја има S10, а S10 е всушност само 1 генерација позади S20, кој има ист сензор како S21.....

Ова како шпанска серија е реченицава :D
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,480
1,923
Секаде може...зашто?
Мислењето е автоматски споено:Ова како шпанска серија е реченицава :D

Затоа што на с21+ не може и мизерија потег е тоа. Нека каже @psyside дали може на Ултра.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Затоа што на с21+ не може и мизерија потег е тоа. Нека каже @psyside дали може на Ултра.

Нема ни кај мене.
Мислењето е автоматски споено:

Секаде може...зашто?
Мислењето е автоматски споено:Ова како шпанска серија е реченицава :D

Дај ти некоја спроедба и не мрчи, мора да имаш од иста локација 2-3 фотки :D
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,454
4,941
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Samsung Galaxy S5

20210824_201108.jpg 20210824_200546.jpg

Galaxy S8

20210824_201108.jpg IMG-f2e6131e44b4e0e1e7d84d25150843e6-V.jpg

Galaxy S10

20210824_202237.jpg 20210824_200409.jpg

Некако лоши се сликите од S8... се изненадив, ке и дадам шанса повторно па ке споделам нови фотки.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Сликите се компресирани доста, дај фул резолуција, аплоад од бровсер/десктоп мод не е од тапа.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,778
Сликите се компресирани доста, дај фул резолуција, аплоад од бровсер/десктоп мод не е од тапа.

Нема врска компресијата, кога и вака разликата меѓу S8 и S10 е ден и ноќ.

Инаку не можам да разберам зашто не би имале блиц на ultra wide, баг е ова или има некоја причина за Samsung телефоните?
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
207
118
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Нема врска компресијата, кога и вака разликата меѓу S8 и S10 е ден и ноќ.

Инаку не можам да разберам зашто не би имале блиц на ultra wide, баг е ова или има некоја причина за Samsung телефоните?
Има блиц на сликање со S20 FE, значи не е генерално на сите Самсунг телефони.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,480
1,923
Има блиц на сликање со S20 FE, значи не е генерално на сите Самсунг телефони.

На ултравајд камерата?

Нема врска компресијата, кога и вака разликата меѓу S8 и S10 е ден и ноќ.

Инаку не можам да разберам зашто не би имале блиц на ultra wide, баг е ова или има некоја причина за Samsung телефоните?

Не ми е јасно ни мене и стварно ме интересира. @psyside твојот телефон е ексинос со фирмвер од Македонија?

Можеби е region ствар, ако е тоа одма ќе флешнам друг фирмвер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,545
Членови
30,692
Најнов член
drugaddict
На врв Дно