• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прогресот во мобилната фотографија низ годините

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Темава ќе ја користиме, за споредбени слики на стари телефони, со понови, инспирација ми беа неколку постови во темата фотографии сликани со мобилен телефон, во кој не можев да се начудам колку лоши ноќни слики извади иПхоне SE2020, се надевам дека корисникот нема да замери, за после некоја минута да ми текне дека тој уред има скоро иста камера со иПхоне 8, и воедно НЕМА ноќен режим. Со тек на време се навикнавме на квалитетни фотки, и всушност не сме свесни секогаш каков и колкав напредок има, па интересно ќе биде да се постира, особено од луѓе кои ги имаат старите и новите модели сеуште па можат да направат директна споредба.

Ќе почнам со една брутална споредба, помеѓу S7 Edge, и MI Note 10 (со GCAM) најсличен агол и време од денот што можам најдов, а резултатите се следните, "само" 3 години прогрес.


S7 Edge, без ноќен режим,
20161008_233232.jpg


Mi Note 10 со ноќен режим (GCAM HDR E +)

IMG-20191219-161156.jpgТотален масакар.....
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.992
Овде нешто не ми штима, значи самсунгов бил брутално лош со с7 еџот, комедии е првата слика ако реалноста била како втората.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Овде нешто не ми штима, значи самсунгов бил брутално лош со с7 еџот, комедии е првата слика ако реалноста била како втората.

Да сите телефони сем Pixel/Nokia од тоа време биле брутално лоши, сега сфаќаме :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.992
90% блиску. Пред да се стемни целосно, едно 20 минути.

Патетична е сликава на Самсунгот тогаш, не знам што да ти кажам. Мислам дека тоа време имав iPhone 7 Plus, точно дека се мачеле на low light, ама тоа е кога веќе ќе се изгуби светлината целосно, не вакви глупости каде што надвор е светло, овој црна темница да прави.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.819
Мелмак
Ова претпоставувам не е сликано во ист ден? Се уште има самсун С6/С7 и слични во „етер“ така шо треба да се земат и двата телефони (или сите телефони шо сакате да ги споредите) и во исти ден да се отиде на една локација и да се слика.

Сигурно има јутубери шо го прават тоа, пошо иам видено дека прават рамки и ги монтираат телефоните на нив за да сликаат истовремено и да снимаат видеа истовремено од исти агол.
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Патетична е сликава на Самсунгот тогаш, не знам што да ти кажам. Мислам дека тоа време имав iPhone 7 Plus, точно дека се мачеле на low light, ама тоа е кога веќе ќе се изгуби светлината целосно, не вакви глупости каде што надвор е светло, овој црна темница да прави.

Друже :) не е реалноста од Шајомито ... различен ден, различно време од денот, реална споредба би било да се во исто време нели.
 

dreamson

Gaining Experience
8 ноември 2009
266
464
Споредба само во исто време треба да е.

На самсунгот према file info направена е на 8 Октомври 2016 во 11:32PM, за Mi Note 10 не можам да видам инфо.

Сигурно на оваа слика што е од Mi Note 10 не е ни приближно во тоа време направена.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Споредба само во исто време треба да е.

На самсунгот према file info направена е на 8 Октомври 2016 во 11:32PM, за Mi Note 10 не можам да видам инфо.

Сигурно на оваа слика што е од Mi Note 10 не е ни приближно во тоа време направена.

Објаснето е се во постот дека не се во исто време. Прочитај пак. Секако дека нема да го чувам Edge со мене до сега.
Мислењето е автоматски споено:

Патетична е сликава на Самсунгот тогаш, не знам што да ти кажам. Мислам дека тоа време имав iPhone 7 Plus, точно дека се мачеле на low light, ама тоа е кога веќе ќе се изгуби светлината целосно, не вакви глупости каде што надвор е светло, овој црна темница да прави.

Не се во исто време, доловив во првиот пост дека гледав да најдам најслично што може...Samsung-от е сликано кога е целосно стемнетно, додека Mi Note 10 е во самрак.
 

dreamson

Gaining Experience
8 ноември 2009
266
464
Објаснето е се во постот дека не се во исто време. Прочитај пак. Секако дека нема да го чувам Edge со мене до сега.
Мислењето е автоматски споено:

Добро јас прочитав и имаш пишано дека се направени во " најсличен агол и време од денот "

Времето не е ни малку слично за да се направи ваква споредба.

Самрак е ниту ден ниту ноќ, а ова го немаш нагласено во првиот пост. Апла темница со самрак не е ни најмалку споредливо кога се работи за фотографија.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Добро јас прочитав и имаш пишано дека се направени во " најсличен агол и време од денот "

Времето не е ни малку слично за да се направи ваква споредба.

Самрак е ниту ден ниту ноќ, а ова го немаш нагласено во првиот пост. Апла темница со самрак не е ни најмалку споредливо кога се работи за фотографија.

Читаш нешто или само што ти одговара? реков 20-на минути пред да се стемни, после ќе постирам со сток камера, баш у мрак, пак е масакар, беше баеѓи темно, уредот прави да изгледа посветло него што е, разликата во квалитет не се должи на тоа што не е скрз темно.
 

dreamson

Gaining Experience
8 ноември 2009
266
464
Читаш нешто или само што ти одговара? реков 20-на минути пред да се стемни, после ќе постирам со сток камера, баш у мрак, пак е масакар, беше баеѓи темно, уредот прави да изгледа посветло него што е, разликата во квалитет не се должи на тоа што не е скрз темно.
Се читам, и споредбата на овие две слики не е ни малку за споредување.

20 минути пред да се стемни сеуште има дневна светлина.

Јас не велам дека нема да има разлика ако се направат во исто време, но конкретно во овој случај со овие две слики што ги имаш ставено, за мене споредбата не е како што треба.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.992
Значи нема поента споредбава, не знам што сакаше да покажеш, едново ноќе, другово самрак.

Кој и да го имаш сега сликни во 11 и 32 навечер и да видиме.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.526
4.359
Веќе овој вид на слики се изгустирани, ама убаво е да се види и тоа. Иако е веќе застарено. Сега целата поента (она што е реткост со други зборови) е да има мал shutter lag, од притискање на копче до слика. И слично. Зошто многу луѓе сфатија дека ХДР, Најт, Мајт опции се возможни кога имаш многу време да сликаш нешто. А најчесто немаш. Деца трчаат, животни мрдаат, коли се движат, морето има бранови, и слично. Жалосно е што нема некој фокус на оваа работа кај повеќето телефони.

Епл во ова е многу генерации пред другите, а мислам дека Самсунг е моментално меѓу најспорите во делот на камерата.

run-bombs.gif
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Еве повторно, двата уреда во темно, идејата беше ГЕНЕРАЛНО да се види колкав е напредокот, ретко кој има 2 уреда со 3-4 години разлика,

S7 Edge stock

20161008_233232-jpg.103369


Mi Note 10 Stock night mode,
IMG_20191213_210451.jpg

Разликата е огромна, ги охрабрувам сите да постираат, не мора да е во исто време ако немате, не барајте идеално да биде.
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
285
341
И вака не може. Разликата во неонско осветлување е 1000000000%.
Доколку нема контролирани и барем 99% слични услови секоја споредба е ирелевантна.
Поголема мерливост има светлосно загадување на средината !!!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
И вака не може. Разликата во неонско осветлување е 1000000000%.
Доколку нема контролирани и барем 99% слични услови секоја споредба е ирелевантна.
Поголема мерливост има светлосно загадување на средината !!!

Повели, набави ги сите хај енд уреди од минатите 3-10 години, и напрaви една споредба. Да постирам уште едно 20 слики во темни услови со S7 Edge, горе доле сите се вакви, сум го имал уредот и знам што зборам и какви слики вадел. Еден тон шум и пластика, не се споредува.
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
285
341
Доколку правиш споредби и мерливост барем запази некои критериуми.
Јас не сум ОП на темава, само укажувам како (не)може да се добијат релеванти мерења.
Споредбава ти е како да имаш бројка ама немаш единица мерка.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
224
173
Темава ќе ја користиме, за споредбени слики на стари телефони, со понови, инспирација ми беа неколку постови во темата фотографии сликани со мобилен телефон, во кој не можев да се начудам колку лоши ноќни слики извади иПхоне SE2020, се надевам дека корисникот нема да замери, за после некоја минута да ми текне дека тој уред има скоро иста камера со иПхоне 8, и воедно НЕМА ноќен режим. Со тек на време се навикнавме на квалитетни фотки, и всушност не сме свесни секогаш каков и колкав напредок има, па интересно ќе биде да се постира, особено од луѓе кои ги имаат старите и новите модели сеуште па можат да направат директна споредба.

Ќе почнам со една брутална споредба, помеѓу S7 Edge, и MI Note 10 (со GCAM) најсличен агол и време од денот што можам најдов, а резултатите се следните, "само" 3 години прогрес.


S7 Edge, без ноќен режим,
Погледнете го атачментот 103369


Mi Note 10 со ноќен режим (GCAM HDR E +)

IMG-20191219-161156.jpgТотален масакар.....
Претпоставувам за мене збориш за iphone SE2020 и нема замерка никаква :) само сум направил грешка со телефоните, сликите се сликани со iphone 7, дека ми се од ланските возења велосипед а тогаш го немав SE2020, приметив по датумите на сликање :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Доколку правиш споредби и мерливост барем запази некои критериуми.
Јас не сум ОП на темава, само укажувам како (не)може да се добијат релеванти мерења.
Споредбава ти е како да имаш бројка ама немаш единица мерка.

Јас ги знам критериумите и сум идел до таму што сум мерел со lux meter дали во собата е исто светло, но тоа било за потазе уреди, не за стари. Далеку подобро него ништо, и на тоа ќе се водиме за да добиеме генерална слика, гледав и некои слики од S8, и тој е видно подобар од S7 edge иако сеуште е далеку од новите уреди.

Едит, најдов некои слики од нет, S20 vs S7 Edge,

Двата без ноќен режим сликано,

S7 Edge,

Screenshot_19.jpg

S20 Plus,

Screenshot_18.jpg

Сега сфаќаш ли дека перформансите си се тие?
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.333
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно