• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за рутер

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,823
9,251
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Tenda F9 | WiFi Router | 2,4GHz Едно ср***е од 1500 денари тера 2 години без престан , покрива цела куќа со 2 спрата ...Фул брзини. Ја не знам што се запнавте со овоа скапиве гомца ? Која е разликата ?
Погледнете го атачментот 102703
Погоре е сликата од wifi ruter на 2ри спрат а јас на првиот спрат. Инаку преку бежична врска е :)
Е ама копираш фајл со максимум 5мб/с од компјутер на компјутер. Јас копирам со 60-70 :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Tenda F9 | WiFi Router | 2,4GHz Едно ср***е од 1500 денари тера 2 години без престан , покрива цела куќа со 2 спрата ...Фул брзини. Ја не знам што се запнавте со овоа скапиве гомца ? Која е разликата ?
Погледнете го атачментот 102703
Погоре е сликата од wifi ruter на 2ри спрат а јас на првиот спрат. Инаку преку бежична врска е :)
Па разликата е сакаме Wifi ac,ax, сакаме гигабит Лан, сакаме да не паѓа коа ќе пуштам преку лан/вифи по неколку десетици гиги, итн...
Иначе за спеедтест ништо не ми значи, не од 1500, од 750 ден ќе ги даде.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
588
728
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
UPDATE:

Рутерот тераше супер, но, поради недоволно Лан порти морав да земам и Switch.
Се консултирав со повеќе знајци од полето за мрежи, меѓу кои @HardCorec и all4net.mk; сите ми дадоа солидни решенија на проблемот. Благодарност до нив!
Но, најдоброто беше од близок пријател кој работи во А1, а тоа решение е: „најди го најефтиниот гигабитен свич и уклучи ги компјутерите на него“

Во моментов 4 компјутери со гигабитни порти тераат на свичот погоре и немам никаков проблем. Пингот е одличен, засега немам мака.

ОСВЕН ЕДЕН ПРОБЛЕМ(да не отворам друга тема):

На едниот компјутер имам хард диск со проекти, а другиве 3 земаат податоци од истиот. Арно ама, Мек минито не сака да го отвори дискот кадешто се проектите.
Мек минито отвора друг диск од истиов компјутер без проблем, ама за баш тој диск шо треба да го отвора ми вика ова:

„The operation can't be completed because the original item for "G" can't be found“

Пробав сè шо најдов на гугл, ама не сака да го отвори овој диск (или било кој друг освен тој едниот шо го отвора без проблем(не знам зошто баш тој диск го отвора без проблем)).
Патем, овој диск вчера го отвораше без никаква мака. Денес нешто преповрзав и сега вака е.

Има некој идеја шо можи да е проблемот?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Рутерот тераше супер, но, поради недоволно Лан порти морав да земам и Switch.
затоа овие работи се планираат однапред, и така на крај ќе добиеш поефикасно решение … енивејс
ОСВЕН ЕДЕН ПРОБЛЕМ(да не отворам друга тема):
отвори друга тема. ова нема врска со мрежи->wifi туку со мрежи->macOS
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,909
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Малце да се убацам.

Што би било во моментов наjдобро да се купи, ако потребно е:
- Да може минимално 300mbps да пушти преку wi-fi (up/down)
- Максимално во едно време ќе работат 2 лаптопа, 2 мобилни и 1 тв (наjчесто се гледа 4К YT/Netflix)
- Не се играат онлаjн игри, а поготово нема да се стрима, само работа и ТВ-то
- Покриеност ~40м2 стан
- Освен тв-то, другите уреди тешко или редко да вадат фул брзина

Цена - не знам, гледав Mikrotik hAP ac2/3, но да не се overkill за моите потреби?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Малце да се убацам.

Што би било во моментов наjдобро да се купи, ако потребно е:
- Да може минимално 300mbps да пушти преку wi-fi (up/down)
- Максимално во едно време ќе работат 2 лаптопа, 2 мобилни и 1 тв (наjчесто се гледа 4К YT/Netflix)
- Не се играат онлаjн игри, а поготово нема да се стрима, само работа и ТВ-то
- Покриеност ~40м2 стан
- Освен тв-то, другите уреди тешко или редко да вадат фул брзина

Цена - не знам, гледав Mikrotik hAP ac2/3, но да не се overkill за моите потреби?
Паааа,зависи од цената по која си ги нашол Микротиците, и желбата од играње и подесување. Ако сакаш плаг енд плеј, онда мислам ти се оверкил.
На пример ете се пофали членот од Хјувеито, овој исто вреди https://www.anhoch.com/product/5998...-ac2350-wireless-2183mbps-smart-gigabit-black , Или некој Асус од сетек RT-AC серија разгледај. Ако ти се дава малку поеќе гледај и AX модели. А дали ќе покрива, колку, дали ќе вади на сите уреди (компатибилност меѓу уреди) и слично, њ многу неблагодарно да кажам било што, пошто и со најскапи и најевтини сум се изнагледал се и сешто.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,909
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Цена - 57 и 80 евра соодветно што ми имаат понудено, реална цена не им знам.

Да, 95% ќе биде plug&play, некакви минимални подесувања при прво стартување и сакам да заборавам на него на долго време.
За покривање толку "огромен" стан, мислам нема да биде проблем за било коj.
Паааа,зависи од цената по која си ги нашол Микротиците, и желбата од играње и подесување. Ако сакаш плаг енд плеј, онда мислам ти се оверкил.
На пример ете се пофали членот од Хјувеито, овој исто вреди https://www.anhoch.com/product/5998...-ac2350-wireless-2183mbps-smart-gigabit-black , Или некој Асус од сетек RT-AC серија разгледај. Ако ти се дава малку поеќе гледај и AX модели. А дали ќе покрива, колку, дали ќе вади на сите уреди (компатибилност меѓу уреди) и слично, њ многу неблагодарно да кажам било што, пошто и со најскапи и најевтини сум се изнагледал се и сешто.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,204
12,891
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
За @D3N1EL земи хап ац2 и бидо среќен, за останатите, мислм дека темава уште пред некој ден дојде до фаза да и треба кључ, срамота е муабетов, ќе индексираат ботови, ќе читаат деца, ќе бидат тотално дезинформирани за интернет протоколи, боље да не читаат ништо одколу ова тука, се повикувам на муабетот, it’s better to be uninformed then misinformed.
115B2D4B-99C6-4ABC-9728-90B7F50FE755.png
P.S. Не е изворно од Дензел, да не биде после… грешно сте имформирани…
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,204
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ако некој не видел, неодамнешните постови во врска со заменетиот рутер од тука се преместени во нова тема во боречки клуб.

Благодарам
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,714
2,988
@D3N1EL да се надоврзам на другото мислење што го префрлија, ако мислиш дека hap ac2 ќе ти е премногу, тогаш hap ac3 дефинитивно ти е overkill. Истата дилема ја имав и јас пошо не сум фан на купување на previous gen работи, посебно ако refresh циклусот е на неколку години, ама за домашна употреба не ми се даваа плус пари.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Цена - 57 и 80 евра соодветно што ми имаат понудено, реална цена не им знам.

Да, 95% ќе биде plug&play, некакви минимални подесувања при прво стартување и сакам да заборавам на него на долго време.
За покривање толку "огромен" стан, мислам нема да биде проблем за било коj.
Хап2 не е лоша цена но по мое мислење е веќе застарен, со само 2канали по бенд, значи 2х2МИМО. Мислам дека за парите можеш да земеш многу подобар домашен рутер, без многу замарање околу подесувања. Кај hap ac2, колку го имав кратко пред скоро 2 години, во 100м2 квадратни стан, со доста ѕидови имаше послаб прием и проток, од сегашниот Mi R3G со Padavan firmware. Мерени на исти уреди, со исти фајлови, итн. Најверојатно немањето екстерни антени си го прави своето.
Да не ме заколат сега @Oktar или @HardCorec , Микротикот е одличен рутер, ама за просечен домашен корисник, кој не мисли да учи РутерОС за да му ја извади маста, едноставно е оверкил, а некои модели без напредно чепкање се полоши од плаг анд плеј рутер (не тенда и слични нормално).

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
533
286
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Вчера брат ми купил нов рутер оти стариот се заглавуваше па морав да го рестартирам за да можам да се конектирам на Wi Fi.
Новиот рутер е TP Link C50 го сетирав со PPPoE конекција и не сум задоволен од сигналот на 5 GHz мрежата. Во собата кај што е ТВ 2 (види слика ) на 5 GH фаќам 1 цртичка, а кога сум конектиран на 2.4 фаќам 3 цртички. Каналот е наместен на ауто. Дали треба нешто друго да подесам ?
На рутерот се конектираат преку Wi Fi 2.4 (desktop PC со УСБ , 1 мобилен и TV 2) , на Wi Fi 5 GH (два мобилни телефони) и со кабел TV 1. Рутерот е означен со буква Р на сликата.

autodraw 8_4_2021 (3).png
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,008
1,378
Вчера брат ми купил нов рутер оти стариот се заглавуваше па морав да го рестартирам за да можам да се конектирам на Wi Fi.
Новиот рутер е TP Link C50 го сетирав со PPPoE конекција и не сум задоволен од сигналот на 5 GHz мрежата. Во собата кај што е ТВ 2 (види слика ) на 5 GH фаќам 1 цртичка, а кога сум конектиран на 2.4 фаќам 3 цртички. Каналот е наместен на ауто. Дали треба нешто друго да подесам ?
На рутерот се конектираат преку Wi Fi 2.4 (desktop PC со УСБ , 1 мобилен и TV 2) , на Wi Fi 5 GH (два мобилни телефони) и со кабел TV 1. Рутерот е означен со буква Р на сликата.

Погледнете го атачментот 102964
5GHz се користи во помал опсег за повеќе проток, додека пак 2,4GHz е за поголем опсег со помали брзини. Поставеноста не ти е оптимална, а претпоставувам тие два ѕида што го делат телевизорот со рутерот се минимум по 30cm. Пробај во подесувањата на 5GHz каналот опцијата Channel Bandwidth намести ја на 20MHz, а 2,4GHz стави го на 20/40 или 20. Исто така пробај насочи го рутерот кон телевизорот или преориентирај ги антените.

Со моменталнава поставеност, 5GHz ти е максимално ефективен во собата кај што е рутерот и делумно до пола од собата измеѓу двата телевизори и ништо повеќе. Сепак, имај предвид дека рутерот нема толку јаки антени за да испорача појак сигнал на 5GHz.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Вчера брат ми купил нов рутер оти стариот се заглавуваше па морав да го рестартирам за да можам да се конектирам на Wi Fi.
Новиот рутер е TP Link C50 го сетирав со PPPoE конекција и не сум задоволен од сигналот на 5 GHz мрежата. Во собата кај што е ТВ 2 (види слика ) на 5 GH фаќам 1 цртичка, а кога сум конектиран на 2.4 фаќам 3 цртички. Каналот е наместен на ауто. Дали треба нешто друго да подесам ?
На рутерот се конектираат преку Wi Fi 2.4 (desktop PC со УСБ , 1 мобилен и TV 2) , на Wi Fi 5 GH (два мобилни телефони) и со кабел TV 1. Рутерот е означен со буква Р на сликата.

Погледнете го атачментот 102964
Како и што рекоа, 5Г има секогаш помал домет од 2.4. Имаш 2 ѕида, 2-3 врати, и кујнае уште што така да толку е. И не гледај толку цртички, глеј на таа 1 цртичка колкав трансфер имаш.
Само со едно не се согласувам. По мене рокни го 5Г-то на колку поголем Channel Bandwidth имаш 20/40/80/160 што ли имаш. кај мене е подобро на 20/40/80 отколку на фиксно 20 или 40. Пробај поиграј си.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
имам оптички 100/100 нет од телеком и хуавеи HG8145V5.

на телефони некако вади 50, на телевизорите 10-30...

со xiaomi 4c или рипитер ке има подобрување?

околу 4-5 уреди имам во исто време на вифи.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
имам оптички 100/100 нет од телеком и хуавеи HG8145V5.

на телефони некако вади 50, на телевизорите 10-30...

со xiaomi 4c или рипитер ке има подобрување?

околу 4-5 уреди имам во исто време на вифи.
Со додавање на рипитер само намалување очекувај а ако го замениш со xiaomi 4c може да има подобрување 100/100 ...
Ама тој рутер што го имаш би требало да може 100/100 - нешто друго да не не е во ред ?
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Со додавање на рипитер само намалување очекувај а ако го замениш со xiaomi 4c може да има подобрување 100/100 ...
Ама тој рутер што го имаш би требало да може 100/100 - нешто друго да не не е во ред ?
незнам и канали мењав до него сстојам нејке поише од 60, на лан вади 100
 
18 септември 2020
77
50
имам оптички 100/100 нет од телеком и хуавеи HG8145V5.

на телефони некако вади 50, на телевизорите 10-30...

со xiaomi 4c или рипитер ке има подобрување?

околу 4-5 уреди имам во исто време на вифи.
Провери дали wifi - то ти е подесено на 5GHz./2.5GHz. На 5 GHz најзагарантирано ќе вадиш 100 mbps, исто може и на 2.5 GHz да вади 100 mbps и исто така звиси колку може максимум Mbps да ти испорача рутерот. Повеќе оптичките рутери испорачуваат макс брзина на ЛАН, отколку на wifi - истестирано wifi од оптички интернет - ми извади помалку од 50/50 Mbps, т.е.37,2 download и 19,8 upload и тоа не бев на којзнае колку големо растојание, баш тука блиску бев. Само гигабитен рутер ќе си земиш и нема да си имаш мака со вифи - то.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Провери дали wifi - то ти е подесено на 5GHz./2.5GHz. На 5 GHz најзагарантирано ќе вадиш 100 mbps, исто може и на 2.5 GHz да вади 100 mbps и исто така звиси колку може максимум Mbps да ти испорача рутерот. Повеќе оптичките рутери испорачуваат макс брзина на ЛАН, отколку на wifi - истестирано wifi од оптички интернет - ми извади помалку од 50/50 Mbps, т.е.37,2 download и 19,8 upload и тоа не бев на којзнае колку големо растојание, баш тука блиску бев. Само гигабитен рутер ќе си земиш и нема да си имаш мака со вифи - то.
има 2 мрежи, 2,4 и 5 исто е на двете
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,007
552
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
mi 4a, може да се поврзе на впн акаунт?
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
309
397
имам оптички 100/100 нет од телеком и хуавеи HG8145V5.

на телефони некако вади 50, на телевизорите 10-30...

со xiaomi 4c или рипитер ке има подобрување?

околу 4-5 уреди имам во исто време на вифи.
Планирам и јас да се сменам на оптика 100/100 од телеком, чекам апдејт :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,284
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно