• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за рутер

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Ако ти е за Лан најпаметно, најбрзо, најстабилно.
Значи Хаваито да го рачунаме како недостоен за парите.

Sent from Телефон using Tapatalk
колку шо разбирам јас, да, пиши му КРС на хуавеито. А можи и моделот шо го добив јас е дефектен па... Ама не би купил пак, ни за дома.

Патем, предлог switch ? Можи нешто поквалитетно овој пат, изгубив доволно време. :unsure:
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
колку шо разбирам јас, да, пиши му КРС на хуавеито. А можи и моделот шо го добив јас е дефектен па... Ама не би купил пак, ни за дома.

Патем, предлог switch ? Можи нешто поквалитетно овој пат, изгубив доволно време. :unsure:
Колку порта.
Овие 2 ги имам моментално и чудо дури и од тендата презадоволен.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Не разбрав, обичниот или Про е Хуавеи-то?
Про верзијата е

сега бев до Нептун, не сакаат да го вратат бидејќи бил отворен. Рутеров е буквално само отпакуван и спакуван, како би знаел инаку дека сум задоволен од производот ако не го пробам? Не би требало да мора да го вратат по закон?
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
122
191
Про верзијата е

сега бев до Нептун, не сакаат да го вратат бидејќи бил отворен. Рутеров е буквално само отпакуван и спакуван, како би знаел инаку дека сум задоволен од производот ако не го пробам? Не би требало да мора да го вратат по закон?
Имаш 14 дена да го вратиш ако не си задоволен.Во анхоч имам враќано без проблем.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
Про верзијата е

сега бев до Нептун, не сакаат да го вратат бидејќи бил отворен. Рутеров е буквално само отпакуван и спакуван, како би знаел инаку дека сум задоволен од производот ако не го пробам? Не би требало да мора да го вратат по закон?
Никаде не пишува неотворен. Вика неупотребуван. Ти речи им не ее употребуван, бојата не ми се свиѓа, не ми одговара со чорапите.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ова е изгледа нешто дефектен чим се паѓа. Таман работа да се такви рутерите цела серија :)

Него за враќање незнам дали е паметно тоа да го спомнеш или не. Барај да разговараш со одговорниот на смена и речи дека ќе ги пријавиш. Ако нејќат, одма до кисела вода, поднеси пријава и со печатот врати се во салон, кажи му на одговорниот дека си поднел пријава бидејќи (тој и тој) не сакал да ти заврши работа.

п.с. прашај го како се вика :)
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Ова е изгледа нешто дефектен чим се паѓа. Таман работа да се такви рутерите цела серија :)

Него за враќање незнам дали е паметно тоа да го спомнеш или не. Барај да разговараш со одговорниот на смена и речи дека ќе ги пријавиш. Ако нејќат, одма до кисела вода, поднеси пријава и со печатот врати се во салон, кажи му на одговорниот дека си поднел пријава бидејќи (тој и тој) не сакал да ти заврши работа.

п.с. прашај го како се вика :)
Епа ќе го вратам како рекламација, ќе земам како шо треба и ќе пробаме пак. :LOL:
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Само три пати можат. Секако немам итна потреба од рутеров.

ако не го средат третиот пат, ќе ги вратат парите. Не?
Незнам искрено, јас би одел со првата опција. Пријави ги и врати си ги парите. Иако е можно да е проблемот до околината, мада тоа би влијаело само на вифи. Ти како што рече паѓа и на жица што не е нормално нит па има како другачие да се деси освен фаличен производ.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,429
3,742
Скопје
Епа дечки, со жалост ве известувам дека после 2 дена матење - ѓубрево не сака да стабилизира мрежа.
Упорно паѓа и безжичната и жичната мрежа, покрај сите сетинзи шо ги пробав. Телеком рутерот испаѓа далеку подобар од ова...

Се мислам, дали e подобро да земам некој квалитетен switch и преку тој да доставувам интернет до компјутериве? Воедно и ЛАН мрежа да имам.
А да го користам 2.4GHz ZTE Telekom рутерот колку за да имаме интернет по телефони?
Кога ќе се закачат три уреди на вифи, се ресетира мрежниот адаптер. Легендарно ѓубре. Не ми е јасно како не ги расходуваат за да куртулат од проблеми, сметководствената вредност одамна им е нула...

Ако повеќе ти се чита: https://forum.it.mk/search/38479/?q=zxv10&c[title_only]=1&o=date
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
Кога ќе се закачат три уреди на вифи, се ресетира мрежниот адаптер. Легендарно ѓубре. Не ми е јасно како не ги расходуваат за да куртулат од проблеми, сметководствената вредност одамна им е нула...

Ако повеќе ти се чита: https://forum.it.mk/search/38479/?q=zxv10&c[title_only]=1&o=date
Па он веќе и го користи, негледам дека се пожали до сега. Значи вака така за мобилни ова она му брка работа. А дека е ѓубре тоа е неспорно.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Па он веќе и го користи, негледам дека се пожали до сега. Значи вака така за мобилни ова она му брка работа. А дека е ѓубре тоа е неспорно.
па да, знаеше да се изгуби со повеќе направи. Пример 4-5 телефони и 3-4 лаптопи.

Денес еве pak тест му правам на хуавеито, засега стабилен е. Пу пу, да не го почудам.
(направив сè наново, можеби имаше конфликти претходните пати, ќе видиме... )
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
па да, знаеше да се изгуби со повеќе направи. Пример 4-5 телефони и 3-4 лаптопи.

Денес еве pak тест му правам на хуавеито, засега стабилен е. Пу пу, да не го почудам.
(направив сè наново, можеби имаше конфликти претходните пати, ќе видиме... )
Чек сега, кој рутер паѓа? Јас те разбрав овој што сакаш да го вратиш паѓа. Сега гледам дека ти е поврзан како АП, што значи тоа техниколор ѓубрето паѓа? Тогаш хуавеито не е ништо криво.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Чек сега, кој рутер паѓа? Јас те разбрав овој што сакаш да го вратиш паѓа. Сега гледам дека ти е поврзан како АП, што значи тоа техниколор ѓубрето паѓа? Тогаш хуавеито не е ништо криво.
Кога го работам овој од телеком немам паѓања. Овој од хуавеито прекинуваше конекција на 10-20 секунди и се враќаше назад.

Повран ми е од (telekom)LAN1 до WAN (Huawei) и после од LAN и WiFi на Huawei-то вадам сигнал до компјутерите.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,465
4,104
Скопје
Кога го работам овој од телеком немам паѓања. Овој од хуавеито прекинуваше конекција на 10-20 секунди и се враќаше назад.

Повран ми е од (telekom)LAN1 до WAN (Huawei) и после од LAN и WiFi на Huawei-то вадам сигнал до компјутерите.
Прашај го @Oktar, он барата тоа мрежи, рутери, дехацепеа. :sneaky:
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Е што ќе прашуе. Нов рутер, клик, клик конфигурација, и треба да тера. Е арно ама не тера, паѓа, сецка....

Sent from Телефон using Tapatalk
денес сеуште се нема глупост случено, ајде да видиме до кога

1626792299662.png
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
update:

Благодарение на негативното искуство со Нептун, a позитивното со: @marv, @stoneeater, и останати членови на форумов. Рутеров профункционира и работи без паѓање (3 дена досега).
Го наместив одново, ресетирав мрежите на сите компјутери и наместив статични IP адреси.
1626977534456.png
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
update:

Благодарение на негативното искуство со Нептун, a позитивното со: @marv, @stoneeater, и останати членови на форумов. Рутеров профункционира и работи без паѓање (3 дена досега).
Го наместив одново, ресетирав мрежите на сите компјутери и наместив статични IP адреси.
Погледнете го атачментот 102690
Брзини како? Просечни? Лан, Вифи? Домет како му е преку ѕидови? 5Г на едно 10 метра преку 2,3 ѕида?

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Брзини како? Просечни? Лан, Вифи? Домет како му е преку ѕидови? 5Г на едно 10 метра преку 2,3 ѕида?

Sent from Телефон using Tapatalk
брзините се исти како шо пишав погоре, таму нема промена. За дометот неможам баш да кажам, во отворена просторија ми е и фаќа доста добро. Ама и телекомчето фаќаше исто, важно стабилен е сега и не гледам потенцијални проблеми.

Ќе известам во темава за месец-два, ко ќе пиши некој и ќе ми текни дека постои. :D
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,078
4,473
Ethermine
www.facebook.com
Tenda F9 | WiFi Router | 2,4GHz Едно ср***е од 1500 денари тера 2 години без престан , покрива цела куќа со 2 спрата ...Фул брзини. Ја не знам што се запнавте со овоа скапиве гомца ? Која е разликата ?
Screenshot_155.png
Погоре е сликата од wifi ruter на 2ри спрат а јас на првиот спрат. Инаку преку бежична врска е :)
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
710
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Tenda F9 | WiFi Router | 2,4GHz Едно ср***е од 1500 денари тера 2 години без престан , покрива цела куќа со 2 спрата ...Фул брзини. Ја не знам што се запнавте со овоа скапиве гомца ? Која е разликата ?
Погледнете го атачментот 102703
Погоре е сликата од wifi ruter на 2ри спрат а јас на првиот спрат. Инаку преку бежична врска е :)
Со телеком рутерот и тендата(таква од 1500 ќе да е) шо ја имам максимум брзина меѓу 2 компјутери е 10 mb/s, со новово гомце 105 mb/s
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,440
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно