• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Заменет рутер - морална дилема

 • Ја почнал/а темата
 • #1

bogev4eboy

Intern
30 април 2011
280
40
Другари и другарки, да ви споделам што ми се случи пред месец дена:
> Лани ова време купив Tenda F3 рутер со две години гаранција, а го земав зашто пишуваше 300Mbps рутер. Во тоа време имав оптички интернет од телекабел 40/40.
После една година т.е. пред не цели два месеци телекабел ги покачува пакетите од 40/40 на 150/150 (download/upload) и тука почнуваат маките за мене :D
 1. Го мерам интернетот на wifi, од 94/92 повеќе не иде.
 2. Пробувам на лан кабел = модел -> рутер -> лаптоп, истото
 3. Пробувам модем -> лаптоп, 145/145 брзина
 4. Проверувам спецификација на тенда и на кутија, 300Mbps :unsure:
Битен момент е ова:
1*10/100M auto-negotiation WAN port
3*10/100M auto-negotiation LAN ports

... ниту една порта на рутерот на влез не може да добие брзина поголема брзина од 100че, па како тогаш на излез да има 300ки.

Земање рутерот и гаранцијата, отидов кај продавачот, си се пожалив дека не е тоа што го пишува на кутијата и во спецификација. Верувале или не, ми го држеа рутерот на сервис 4 недели, и после тоа ми одобрија замена. Се разбира не земав ист, туку појак рутер и зашто немаа некој голем избор мораше да биде повторно Tenda, али овој пат AC8. Моментално брзината на wifi низ целиот стан изгледа вака:
1627784193240.png
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,348
1,445
Другари и другарки, да ви споделам што ми се случи пред месец дена:
> Лани ова време купив Tenda F3 рутер со две години гаранција, а го земав зашто пишуваше 300Mbps рутер. Во тоа време имав оптички интернет од телекабел 40/40.
После една година т.е. пред не цели два месеци телекабел ги покачува пакетите од 40/40 на 150/150 (download/upload) и тука почнуваат маките за мене :D
 1. Го мерам интернетот на wifi, од 94/92 повеќе не иде.
 2. Пробувам на лан кабел = модел -> рутер -> лаптоп, истото
 3. Пробувам модем -> лаптоп, 145/145 брзина
 4. Проверувам спецификација на тенда и на кутија, 300Mbps :unsure:
Битен момент е ова:
1*10/100M auto-negotiation WAN port
3*10/100M auto-negotiation LAN ports

... ниту една порта на рутерот на влез не може да добие брзина поголема брзина од 100че, па како тогаш на излез да има 300ки.

Земање рутерот и гаранцијата, отидов кај продавачот, си се пожалив дека не е тоа што го пишува на кутијата и во спецификација. Верувале или не, ми го држеа рутерот на сервис 4 недели, и после тоа ми одобрија замена. Се разбира не земав ист, туку појак рутер и зашто немаа некој голем избор мораше да биде повторно Tenda, али овој пат AC8. Моментално брзината на wifi низ целиот стан изгледа вака:
Погледнете го атачментот 102913
Секоја чест на храброста два пати Тенда да земеш. За доброто на заедницата пиши го името на продавачот што четири недели проверувале функционален рутер.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
803
972
Другари и другарки, да ви споделам што ми се случи пред месец дена:
> Лани ова време купив Tenda F3 рутер со две години гаранција, а го земав зашто пишуваше 300Mbps рутер. Во тоа време имав оптички интернет од телекабел 40/40.
После една година т.е. пред не цели два месеци телекабел ги покачува пакетите од 40/40 на 150/150 (download/upload) и тука почнуваат маките за мене :D
 1. Го мерам интернетот на wifi, од 94/92 повеќе не иде.
 2. Пробувам на лан кабел = модел -> рутер -> лаптоп, истото
 3. Пробувам модем -> лаптоп, 145/145 брзина
 4. Проверувам спецификација на тенда и на кутија, 300Mbps :unsure:
Битен момент е ова:
1*10/100M auto-negotiation WAN port
3*10/100M auto-negotiation LAN ports

... ниту една порта на рутерот на влез не може да добие брзина поголема брзина од 100че, па како тогаш на излез да има 300ки.

Земање рутерот и гаранцијата, отидов кај продавачот, си се пожалив дека не е тоа што го пишува на кутијата и во спецификација. Верувале или не, ми го држеа рутерот на сервис 4 недели, и после тоа ми одобрија замена. Се разбира не земав ист, туку појак рутер и зашто немаа некој голем избор мораше да биде повторно Tenda, али овој пат AC8. Моментално брзината на wifi низ целиот стан изгледа вака:
Погледнете го атачментот 102913
Паааа, убаво си пишува дека ПО порта е до 100М, а тие маркетинг 300мбит се вкупно од сите интерфејси. Што е чест случај.
Не значи дека секоја порта е 300мбит, па ти вкупно да имаш 1.2гбит. Тие 300мбит се максималниот вкупен проток низ целиот рутер.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,631
3,008
Другари и другарки, да ви споделам што ми се случи пред месец дена:
> Лани ова време купив Tenda F3 рутер со две години гаранција, а го земав зашто пишуваше 300Mbps рутер. Во тоа време имав оптички интернет од телекабел 40/40.
После една година т.е. пред не цели два месеци телекабел ги покачува пакетите од 40/40 на 150/150 (download/upload) и тука почнуваат маките за мене :D
 1. Го мерам интернетот на wifi, од 94/92 повеќе не иде.
 2. Пробувам на лан кабел = модел -> рутер -> лаптоп, истото
 3. Пробувам модем -> лаптоп, 145/145 брзина
 4. Проверувам спецификација на тенда и на кутија, 300Mbps :unsure:
Битен момент е ова:
1*10/100M auto-negotiation WAN port
3*10/100M auto-negotiation LAN ports

... ниту една порта на рутерот на влез не може да добие брзина поголема брзина од 100че, па како тогаш на излез да има 300ки.

Земање рутерот и гаранцијата, отидов кај продавачот, си се пожалив дека не е тоа што го пишува на кутијата и во спецификација. Верувале или не, ми го држеа рутерот на сервис 4 недели, и после тоа ми одобрија замена. Се разбира не земав ист, туку појак рутер и зашто немаа некој голем избор мораше да биде повторно Tenda, али овој пат AC8. Моментално брзината на wifi низ целиот стан изгледа вака:
Погледнете го атачментот 102913
А башка и што убаво си пишува

Standard&ProtocolI EEE802.11/b/g/n
Speed 300Mbps over 2.4GHz band

Рутерот си работел у граници на декларирано. Алал им вера на тие што си ги прелажал дека нешто нечини и ти замениле.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,004
3,728
Не е 300мбпс на "излез" туку е 300мбпс ВКУПНО за WiFi. Мрежата постои и без интернет. Башка вифи е халф дуплекс така да реално е 150мбпс. Небитно, ама ете од незнаење се решило на крај. Иначе супер си обработил рутерот согласно неговата спецификација.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
99
227
Скопје
Кога зимате нов рутер, читајте ги процесорските спецификации на истиот. Обично лимитациите се прикажани таму. Поскапи асус рутери, кои поддржуваат гигабитни конекции, обично со вклучен QoS лимитираат на 100mbps per client поради горенаведената причина.

Do your research. Ако сте tech savy, разгледајте ги OpenWRT рутерите со 256mb ram или користете обичен рутер како WiFi AP поврзано со Raspberry Pi 4 како router со OpenWRT и Adguard DNS AdBlock на истиот кој ги префилтрира и блокира рекламите пред да стигнат до уредите на кои сурфате :)
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
193
167
Другари и другарки, да ви споделам што ми се случи пред месец дена:
> Лани ова време купив Tenda F3 рутер со две години гаранција, а го земав зашто пишуваше 300Mbps рутер. Во тоа време имав оптички интернет од телекабел 40/40.
После една година т.е. пред не цели два месеци телекабел ги покачува пакетите од 40/40 на 150/150 (download/upload) и тука почнуваат маките за мене :D
 1. Го мерам интернетот на wifi, од 94/92 повеќе не иде.
 2. Пробувам на лан кабел = модел -> рутер -> лаптоп, истото
 3. Пробувам модем -> лаптоп, 145/145 брзина
 4. Проверувам спецификација на тенда и на кутија, 300Mbps :unsure:
Битен момент е ова:
1*10/100M auto-negotiation WAN port
3*10/100M auto-negotiation LAN ports

... ниту една порта на рутерот на влез не може да добие брзина поголема брзина од 100че, па како тогаш на излез да има 300ки.

Земање рутерот и гаранцијата, отидов кај продавачот, си се пожалив дека не е тоа што го пишува на кутијата и во спецификација. Верувале или не, ми го држеа рутерот на сервис 4 недели, и после тоа ми одобрија замена. Се разбира не земав ист, туку појак рутер и зашто немаа некој голем избор мораше да биде повторно Tenda, али овој пат AC8. Моментално брзината на wifi низ целиот стан изгледа вака:
Погледнете го атачментот 102913
Сега модемот под мишка и правец телекабел. Какви се тие брзини кога ти викаат дека ќе имаш 150/150 а ти не ги добиваш.
Па почекај едно 4 недели може и ќе го сменат модемот.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,911
Gaston's setup  
Audio
AR
Другари и другарки, да ви споделам што ми се случи пред месец дена:
> Лани ова време купив Tenda F3 рутер со две години гаранција, а го земав зашто пишуваше 300Mbps рутер. Во тоа време имав оптички интернет од телекабел 40/40.
После една година т.е. пред не цели два месеци телекабел ги покачува пакетите од 40/40 на 150/150 (download/upload) и тука почнуваат маките за мене :D
 1. Го мерам интернетот на wifi, од 94/92 повеќе не иде.
 2. Пробувам на лан кабел = модел -> рутер -> лаптоп, истото
 3. Пробувам модем -> лаптоп, 145/145 брзина
 4. Проверувам спецификација на тенда и на кутија, 300Mbps :unsure:
Битен момент е ова:
1*10/100M auto-negotiation WAN port
3*10/100M auto-negotiation LAN ports

... ниту една порта на рутерот на влез не може да добие брзина поголема брзина од 100че, па како тогаш на излез да има 300ки.

Земање рутерот и гаранцијата, отидов кај продавачот, си се пожалив дека не е тоа што го пишува на кутијата и во спецификација. Верувале или не, ми го држеа рутерот на сервис 4 недели, и после тоа ми одобрија замена. Се разбира не земав ист, туку појак рутер и зашто немаа некој голем избор мораше да биде повторно Tenda, али овој пат AC8. Моментално брзината на wifi низ целиот стан изгледа вака:
Погледнете го атачментот 102913
Ти си знаеш, ама ова што си го напраил е тешка срамота за тебе.

Они ти смениле зашто изглеа си рекле - ај да не се распрааме за еден мочан рутер, дај му таму и да не го видам више, ама остај го да чека до макс законски рокови.

На форумов исто се обрука до даска.
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
172
268
Другари и другарки, да ви споделам што ми се случи пред месец дена:
> Лани ова време купив Tenda F3 рутер со две години гаранција, а го земав зашто пишуваше 300Mbps рутер. Во тоа време имав оптички интернет од телекабел 40/40.
После една година т.е. пред не цели два месеци телекабел ги покачува пакетите од 40/40 на 150/150 (download/upload) и тука почнуваат маките за мене :D
 1. Го мерам интернетот на wifi, од 94/92 повеќе не иде.
 2. Пробувам на лан кабел = модел -> рутер -> лаптоп, истото
 3. Пробувам модем -> лаптоп, 145/145 брзина
 4. Проверувам спецификација на тенда и на кутија, 300Mbps :unsure:
Битен момент е ова:
1*10/100M auto-negotiation WAN port
3*10/100M auto-negotiation LAN ports

... ниту една порта на рутерот на влез не може да добие брзина поголема брзина од 100че, па како тогаш на излез да има 300ки.

Земање рутерот и гаранцијата, отидов кај продавачот, си се пожалив дека не е тоа што го пишува на кутијата и во спецификација. Верувале или не, ми го држеа рутерот на сервис 4 недели, и после тоа ми одобрија замена. Се разбира не земав ист, туку појак рутер и зашто немаа некој голем избор мораше да биде повторно Tenda, али овој пат AC8. Моментално брзината на wifi низ целиот стан изгледа вака:
Погледнете го атачментот 102913
Што му беше на рутерот?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Колку е јако ова. Оставаш 300 меабитен 2.4 рутер со 10/100 порти на сервис, те прашуваат што му е викаш не иде повеќе од 100 мегабита. Ти викаат ОК го примаат на сервис, стои 4 недели, неможат да го решат проблемот и ти одобруваат замена.

@bogev4eboy Анхоч или ДД ком
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Колку е јако ова. Оставаш 300 меабитен 2.4 рутер со 10/100 порти на сервис, те прашуваат што му е викаш не иде повеќе од 100 мегабита. Ти викаат ОК го примаат на сервис, стои 4 недели, неможат да го решат проблемот и ти одобруваат замена.

@bogev4eboy Анхоч или ДД ком
Па виделе дека за џабе ќе се расправаат и објаснуваат, само си заштедиле време и нерви и непотребно плукање и си рекле: на бе нов подобар рутер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

bogev4eboy

Intern
30 април 2011
280
40
Ти си знаеш, ама ова што си го напраил е тешка срамота за тебе.

Они ти смениле зашто изглеа си рекле - ај да не се распрааме за еден мочан рутер, дај му таму и да не го видам више, ама остај го да чека до макс законски рокови.

На форумов исто се обрука до даска.
Кој дел е срамотата? Се јавувам, кажувам што е проблемот, ми рекоа донеси го ќе го видат на сервис. Го однесов, одобриле замена и тоа е тоа. Ако таму некој не гледал или сакал да не си го троше времето со мене, тоа не е баш мој проблем нели?

Прва работа, не ни очекував дека ќе има замена зашто мислев дека проблемот е поради firmwarе и паднав на маркетинг кога го купував без да погледнам спецификација.
Втора работа, сакав да споделам овде за да внимаваат тие што купуваат и да расчиткаат пред да купат - а не дека сум се правел паметен. :)
Трета работа, па не сите се докажани експерти како тебе. Без разлика дали некој работи било што поврзано со ИТ, не може све да знае - и ти не знаеш само колку не знаеш. Само задржи си ги срамотите, мочаните работи и бруките за себе ... (y)

Колку е јако ова. Оставаш 300 меабитен 2.4 рутер со 10/100 порти на сервис, те прашуваат што му е викаш не иде повеќе од 100 мегабита. Ти викаат ОК го примаат на сервис, стои 4 недели, неможат да го решат проблемот и ти одобруваат замена.

@bogev4eboy Анхоч или ДД ком
Не.

Па виделе дека за џабе ќе се расправаат и објаснуваат, само си заштедиле време и нерви и непотребно плукање и си рекле: на бе нов подобар рутер.
Ок.
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
172
268
Кој дел е срамотата? Се јавувам, кажувам што е проблемот, ми рекоа донеси го ќе го видат на сервис. Го однесов, одобриле замена и тоа е тоа. Ако таму некој не гледал или сакал да не си го троше времето со мене, тоа не е баш мој проблем нели?

Прва работа, не ни очекував дека ќе има замена зашто мислев дека проблемот е поради firmwarе и паднав на маркетинг кога го купував без да погледнам спецификација.
Втора работа, сакав да споделам овде за да внимаваат тие што купуваат и да расчиткаат пред да купат - а не дека сум се правел паметен. :)
Трета работа, па не сите се докажани експерти како тебе. Без разлика дали некој работи било што поврзано со ИТ, не може све да знае - и ти не знаеш само колку не знаеш. Само задржи си ги срамотите, мочаните работи и бруките за себе ... (y)


Не.


Ок.
Оди научи што е локална мрежа. Фин совет.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,463
3,772
Скопје
Другари и другарки, да ви споделам што ми се случи пред месец дена:
> Лани ова време купив Tenda F3 рутер со две години гаранција, а го земав зашто пишуваше 300Mbps рутер. Во тоа време имав оптички интернет од телекабел 40/40.
После една година т.е. пред не цели два месеци телекабел ги покачува пакетите од 40/40 на 150/150 (download/upload) и тука почнуваат маките за мене :D
...
Погледнете го атачментот 102913
У право си. Ако пишува дека на вифи може 300 мбпс, срамоте е да не може 150 мбпс. Добар ауткам, џабе те хејтаат. Во Анхоч ми се деси дека знаат дека Нетфликс (више) не работи на боксовите ама не ги мењаат описите на сајтот па се маткав ден-два со глупости пред да го вратам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

bogev4eboy

Intern
30 април 2011
280
40
Ниту Анхоч, ниту ДД ком.

Оди научи што е локална мрежа. Фин совет.
Кога ќе дојде време тогаш :sneaky:

У право си. Ако пишува дека на вифи може 300 мбпс, срамоте е да не може 150 мбпс. Добар ауткам, џабе те хејтаат. Во Анхоч ми се деси дека знаат дека Нетфликс (више) не работи на боксовите ама не ги мењаат описите на сајтот па се маткав ден-два со глупости пред да го вратам.
Не спомнав дека зборував со повеќе луѓе за ова пред да го однесам на сервис (сите со ИТ бекграунд), ниту еден не знаеше што е/би бил проблемот. Убаво што не ги прашав експертите од форумов - прво ќе ме исхејтаа, а второ ќе си останев со истиот рутер. :unsure: Не само шо пробуваат да ме хејтаат мене, туку и самите си се хејтаат по дома кога им е досадно.

Инаку ако си приметил, анхоч не се ни трудат да напишат нивна спецификација за производите - све им е техничка спецификација копи-пејст од прозиводителите и е на англиски.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ниту Анхоч, ниту ДД ком.


Кога ќе дојде време тогаш :sneaky:


Не спомнав дека зборував со повеќе луѓе за ова пред да го однесам на сервис (сите со ИТ бекграунд), ниту еден не знаеше што е/би бил проблемот. Убаво што не ги прашав експертите од форумов - прво ќе ме исхејтаа, а второ ќе си останев со истиот рутер. :unsure: Не само шо пробуваат да ме хејтаат мене, туку и самите си се хејтаат по дома кога им е досадно.

Инаку ако си приметил, анхоч не се ни трудат да напишат нивна спецификација за производите - све им е техничка спецификација копи-пејст од прозиводителите и е на англиски.
Никој немаше да те исхејта пошто сите знаеме дека ефтините рутерчиња имаат 10/100 порти. И кога ќе спомнеше дека добиваш 97М/б прво што ќе те прашавме е дали мериш преку WiFi, а второ кој модел на рутер е.

Нејќеше да прашаш за тоа да не се вознемириш, а го пишуваш епилогот со непотребен сервис (ај ти не си знаел, ама сервисот?) и притоа не посочуваш за кој сервис се работи што ми е несфатливо. Што е проблемот, да не се навреди газдата или?
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,911
Gaston's setup  
Audio
AR
Не спомнав дека зборував со повеќе луѓе за ова пред да го однесам на сервис (сите со ИТ бекграунд), ниту еден не знаеше што е/би бил проблемот.
Со повеќе ИТ луѓе си зборел и ниту еден не знаеше?
Што да каже човек повеќе, а да не продужи со тоа што ти го викаш „хејт“.

Само задржи си ги срамотите, мочаните работи и бруките за себе ... (y)
Аман бе? Ем шуто ем боде.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,911
Gaston's setup  
Audio
AR
Тапа ти е муабетов. Зашто би продолжил со тоа што го викам јас “хејт', а ти го викаш нормално секојдневие? Искулирај малку, иди клецни нешо, не мораш да коментираш ... и онака местото на твоите коментари не им е овде.

Ако сакаш да продолжиш со нон сенс муабет, пиши ми во ПП (не тука!) и пушти ми линкедин урл или цв да видам што експерт си :)
Не знам од каде ти е смелоста да си дозволиш ваков речник да користиш, ама веќе се е јасно.
Но, биди сигурен во една работа 100%: Ради вакви ко тебе се создадени клаузулите.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Зашто ти е важно кој сервис било тоа?
Затоа што вреска на некомпетентност. На ИТ форум сме, такво нешто нетреба да се толерира и простува, па уште и 4 недели? Замисли лаптоп да треба да им оставиш. Година дена додека го видат.

Очигледно е дека е купен од некој кој што ги препродава тенда, со тоа што нивниот „сервис“ е буквално непостоечки. Го примаат уредот го праќаат во Анхоч на сервис и по пат на расипан телефон ти добиваш нов рутер.

А инаку во светот на Тенда, 10 евра се еден цел рутер. Така да....
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,714
2,988
излезе дека е потребен за да ми го заменат иако бил/не бил (не е важно) исправен рутерот
Како бе вака не е важно дали бил или не бил исправен? Ако не бил исправен (а никаде ти не спомна такво нешто), во ред што ти го замениле. По муабетов, рутерот си работел супер, по спецификации, само што тоа тебе не ти одговарало па си го пријавил ко неисправен. Not cool, па уште и да се фалиш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,103
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно